Ухвала
від 26.06.2023 по справі 595/738/23
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/738/23

Провадження № 2-о/595/74/2023

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року

Бучацький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Тхорик І.І.,

за участі секретаря судового засідання Шпуняр О.В.

представника ОСОБА_1 Бахіра Р.Д.

представник Органу опіки та піклування Бучацької міської ради Пастушак І.В.

розглянувши клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Бучацької міської ради, про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню,-

ВСТАНОВИВ:

До Бучацького районного суду Тернопільської області надійшло клопотання ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бахір Р.Д., про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, а саме, рішення Районного Суду у м. Кєльце ІІІ Відділу у справах сім`ї та неповнолітніх (Республіка Польща) від 21 грудня 2021 року у справі №ІІІ Nsm 590/21 про позбавлення ОСОБА_4 батьківських (материнських) прав стосовно малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та направлення дитини в прийомну сім`ю, яка має родинні зв`язки з малолітньою - в особі бабусі дитини з боку матері ОСОБА_6 і яка проживає в м. Кєльце з дорученням виконувати функцію прийомної сім`ї для малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та обов`язки законного представника із зобов`язанням подавати звіти стосовно здійснення опіки та піклування над дитиною кожні шість місяців. В обґрунтування заявлених вимог посилається на те, що рішенням Районного Суду у м. Кєльце ІІІ Відділу у справах сім`ї та неповнолітніх (Республіка Польща) від 21 грудня 2021 року позбавлено ОСОБА_7 батьківських (материнських) прав стосовно малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та направлено малолітню дитину в прийомну сім`ю, яка має родинні зв`язки з малолітньою, в особі бабусі дитини з боку матері, тобто в її особі ОСОБА_8 , яка проживає в м. Кєльце. Функцію прийомної сім`ї для малолітньої ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кєльці та обов`язки законного представника доручено їй, ОСОБА_9 , яку суд зобов`язує подавати звіти стосовно здійснення опіки та піклування над дитиною кожні шість місяців. Зазначає, що вищевказане рішення не оскаржувалося та набрало законної сили. У зв`язку з тим, що в майбутньому вона разом з малолітньою ОСОБА_10 , якій необхідна опіка та піклування, можуть проживати в Україні, виникла необхідність звернутися з вказаним клопотанням.

Ухвалою Бучацького районного суду Тернопільської області від 16 травня 2023 року прийняти до розгляду клопотання ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник - адвокат Бахір Р.Д., заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Бучацької міської ради Тернопільської області, про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню.Повідомлено про надходження вищезазначеного клопотання заінтересовану особу ОСОБА_3 і запропоновано у місячний строк подати можливі заперечення проти вищевказаного клопотання.

29 травня 2023 року заінтересована особа ОСОБА_3 подала до суду заяву, засвідчену приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Іванів Л.І., зареєстровану в реєстрі за №2265, в якій вказала, що рішення Районного Суду в м. Кєльци від 21 грудня 2021 року вона не оскаржувала, з ним згідна і не заперечує щодо визнання його в Україні.

Ухвалою Бучацького районного суду Тернопільської області від 16 червня 2023 року призначено судовий розгляд клопотання ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник - адвокат Бахір Р.Д., заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Бучацької міської ради Тернопільської області, про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню на 26 червня 2023 року о 15 год. 00 хв.

ОСОБА_1 у судове засідання не прибула.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Бахір Р.Д., будучи присутнім у судовому засіданні, клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, підтримав, просив суд його задовольнити з підстав, викладених у ньому.

Заінтересована особа ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, будучи належним чином повідомленою про час та місце розгляду справи. У поданій до суду заяві, просить розглядати клопотання без її участі, проти задоволення клопотання не заперечує.

Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування Бучацької міської ради - Пастушак І.В., будучи присутньою у судовому засіданні, не заперечувала щодо задоволення клопотання.

Заслухавши представника заявника, представника органу опіки та піклування, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про можливість задоволення клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

За даними перекладеного з польської мови на українську повного витягу (серії USC/OZ/1 № AF 0526786 Республіка Польща) від 24 січня 2022 року, з актового запису про народження №2661011/00/AU/2021/027720, складеного 12 травня 2021 року в м.Кельці, ОСОБА_11 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Кельці, держава народження: Польща, батьками зазначені: батько - ОСОБА_12 , мати - ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Рішенням Районного Суду у м. Кєльце ІІІ Відділу у справах сім`ї та неповнолітніх (Республіка Польща) від 21 грудня 2021 року, за участю ОСОБА_6 та ОСОБА_4 про обмеження, позбавлення батьківських прав та за клопотанням ОСОБА_6 стосовно призначення її законним представником дитини, справа № III Nsm 590/21, вирішено позбавити ОСОБА_7 батьківських (материнських) прав стосовно малолітньої ОСОБА_5 , дата і місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , м. Кельці, та направити малолітню дитину в прийомну сім`ю, яка має родинні зв`язки з малолітньою - в особі бабусі дитини з боку матері ОСОБА_6 , адреса: АДРЕСА_2 . Функцію прийомної сім`ї для малолітньої ОСОБА_5 та обов`язки законного представника доручено виконувати бабусі дитини з боку матері ОСОБА_6 , яку суд зобов`язав подавати звіти стосовно здійснення опіки та піклування над дитиною кожні шість місяців, при цьому строк подачі першого звіту визначається на кінець червня 2022 року.

Рішення Районного Суду у м. Кєльце ІІІ Відділу у справах сім`ї та неповнолітніх (Республіка Польща) від 21 грудня 2021 року набуло законної сили 29 грудня 2021 року. Вказане судове рішення перекладено з польської мови на українську мову перекладачем Когут С.М., та засвідчено приватним нотаріусом Чортківського районного нотаріального округу Тернопільської області Іванів Л.І. (зареєстровано в реєстрі за №2133).

За даними довідки №389 про реєстрацію особи громадянином України, виданої Генеральним консульством України в Кракові 17 березня 2023 року, ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка Републіки Польща, згідно з рішенням Генерального консульства України в Кракові, набула громадянства України на підставі ч.1 ст.7 ЗУ «Про громадянство України». Відповідно до законодавства України зазначена особа є громадянином України з моменту народження.

Визнання рішення іноземного суду в Україні необхідне ОСОБА_14 для того, щоб в майбутньому вона разом із ОСОБА_10 , якій необхідна опіка та піклування, могли проживати на території України.

ОСОБА_3 не заперечує щодо визнання рішення Районного Суду у м. Кєльце ІІІ Відділу у справах сім`ї та неповнолітніх (Республіка Польща) від 21 грудня 2021 року на території України, вона з таким згідна та не оскаржувала його.

Відповідно до ст. 471 ЦПК України рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, визнається в Україні, якщо його визнання передбачено міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності.

Порядок подання клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, передбачений статтею 472 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 472 ЦПК України клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, подається заінтересованою особою до суду в порядку, встановленому статтями 464-466 цього Кодексу для подання клопотання про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду, з урахуванням особливостей, визначених цією главою. До клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, додаються такі документи: 1) засвідчена в установленому порядку копія рішення іноземного суду, про визнання якого порушується клопотання; 2) офіційний документ про те, що рішення іноземного суду набрало законної сили, якщо це не зазначено в самому рішенні; 3) засвідчений відповідно до законодавства переклад перелічених документів українською мовою або мовою, передбаченою міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі статтею 9 Конституції України та статтею 19 Закону України «Про міжнародні договори України», чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

В Україні можуть бути визнані та виконані рішення іноземних судів у справах, що виникають з цивільних, трудових, сімейних та господарських правовідносин, вироки іноземних судів у кримінальних провадженнях у частині, що стосується відшкодування шкоди та заподіяних збитків, а також рішення іноземних арбітражів та інших органів іноземних держав, до компетенції яких належить розгляд цивільних і господарських справ, що набрали законної сили (частина перша статті 81 Закону України «Про міжнародне приватне право»).

Відповідно до статті 82 Закону України «Про міжнародне приватне право» визнання та виконання рішень, визначених у статті 81 цього Закону, здійснюється у порядку, встановленому законом України.

03 грудня 2003 року Україна набула членства в Гаазькій Конвенції з міжнародного приватного права.

Згідно статті 13 Гаазької Конвенції 1961 року документи, що на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за установленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших договірних сторін без якого-небудь спеціального посвідчення. Документи, що на території однієї з договірних сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших договірних сторін доказовою силою офіційних документів. Це стосується також копій і перекладів документів, які засвідчені відповідним органом. Документи, які на території однієї з договірних сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж на території іншої договірної сторони.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 Договору між Україною та Республікою Польща про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, що ратифікований 04.02.1994 року (набув чинності 14.08.1994 року) за умов, передбачених цим Договором, Договірні Сторони визнають і виконують на своїй території рішення, винесені на території іншої Договірної Сторони, а саме рішення судів з цивільних справ.

Відповідно до ст. 50 вищезазначеного Договору, рішення, зазначені в статті 49, підлягають визнанню і виконанню на території іншої Договірної Сторони, якщо: 1) згідно з законодавством тієї Договірної Сторони, на території якої рішення було винесене, воно набрало законної сили і підлягає виконанню, а в справах, що стосуються аліментних зобов`язань, також рішення, що не набрали законної сили, але підлягають виконанню; 2) суд, який виніс рішення, був компетентним на підставі цього Договору, а в випадку відсутності такого врегулювання в Договорі - на підставі законодавства тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане; 3) сторона не була позбавлена можливості захисту своїх прав, а у випадку обмеженої процесуальної здатності - належного представництва, а зокрема, сторона, яка не прийняла участі в розгляді справи, отримала виклик в судове засідання своєчасно і належним чином; 4) справа між тими самими сторонами не була вже вирішена з винесенням рішення судом тієї Договірної Сторони, на території якої рішення судом тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане, і якщо між тими самими сторонами не була раніше порушена справа в суді тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане; 5) рішення органу третьої держави між тими самими сторонами і в тій самій справі не було вже визнане або виконане на території тієї Договірної Сторони, де рішення має бути визнане і виконане; 6) при винесенні рішення застосовано законодавство відповідно з цим Договором, а у випадку відсутності такого врегулювання у Договорі на підставі законодавства тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане.

Статтею 52 вказаного вище Договору передбачено, що визнання і виконання рішення належить до компетенції суду тієї Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане. При розгляді справи суд обмежується перевіркою виконання умов, передбачених статтями 50 і 51. Для визнання і виконання рішення застосовується законодавство Договірної Сторони, на території якої рішення має бути визнане і виконане; це стосується також форми клопотання про визнання і виконання рішення. До клопотання про визнання і виконання рішення належить додати його копію і копію додатків для вручення учасникам справи.

Відповідно до роз`яснень Верховного Суду України, даних у п. 17 Постанови Пленуму від 24.12.1999 № 12 «Про практику розгляду судами клопотань про визнання й виконання рішень іноземних судів та арбітражів і про скасування рішень, постановлених у порядку міжнародного комерційного арбітражу на території України», не потребують виконання рішення про: визнання прав; оголошення банкрутом; визнання недійсними певних актів; визнання, оспорення батьківства; позбавлення батьківських прав; розірвання шлюбу; встановлення фактів, що мають юридичне значення: усиновлення: визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Клопотання про визнання й виконання рішень іноземних судів (арбітражів) суд розглядає у визначених ними межах і не може входити в обговорення правильності цих рішень по суті, вносити до останніх будь-які зміни (п.12 вищенаведеної постанови Пленуму Верховного Суду України № 12 від 24.12.1999 року).

Відповідно до ч. 6 ст. 473 ЦПК України, за наслідками розгляду клопотання, а також заперечення у разі його надходження суд постановляє ухвалу про визнання в Україні рішення іноземного суду та залишення заперечення без задоволення або про відмову у задоволенні клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню.

Враховуючи те, що будь-яких недоліків щодо форми та змісту клопотання судом не виявлено, зазначене рішення іноземного суду, за законодавством держави, на території якого воно постановлено, набрало законної сили, підстав для відмови у задоволенні клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню не встановлено, а тому клопотання про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню слід задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 81, 82 Закону України «Про міжнародне приватне право», ст. 13 Гаазької Конвенції 1961 року, ст. ст. 471 - 473 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_3 , Орган опіки та піклування Бучацької міської ради Тернопільської області, про визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню, - задовольнити.

Визнати на території Україні рішення Районного Суду у м. Кєльце ІІІ Відділу у справах сім`ї та неповнолітніх (Республіка Польща) від 21 грудня 2021 року про обмеження, позбавлення батьківських прав, яке набрало законної сили 29 грудня 2021 року та яким вирішено:

- позбавити ОСОБА_7 батьківських (материнських) прав стосовно малолітньої ОСОБА_5 , дата і місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , м. Кельці, та направити малолітню дитину в прийомну сім`ю, яка має родинні зв`язки з малолітньою - в особі бабусі дитини з боку матері ОСОБА_6 , адреса: АДРЕСА_2 ;

- функцію прийомної сім`ї для малолітньої ОСОБА_5 , дата і місце народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 , м. Кельці, та обов`язки законного представника доручити виконувати бабусі дитини з боку матері ОСОБА_6 , яку суд зобов`язує подавати звіти стосовно здійснення опіки та піклування над дитиною кожні шість місяців, при цьому строк подачі першого звіту визначається на кінець червня 2022 року.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 26 червня 2022 року.

Суддя Тхорик І. І.

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено28.06.2023
Номер документу111794604
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи щодо визнання рішення іноземного суду, що не підлягає примусовому виконанню

Судовий реєстр по справі —595/738/23

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Тхорик І. І.

Ухвала від 16.06.2023

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Тхорик І. І.

Ухвала від 16.05.2023

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Тхорик І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні