Рішення
від 26.06.2023 по справі 755/12823/21
ДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа №:755/12823/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" червня 2023 р. Дніпровський районний суд міста Києва в складі: головуючого

судді - Гаврилової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, в приміщенні Дніпровського районного суду міста Києва цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за внесками на управління будинком, -

в с т а н о в и в:

До Дніпровського районного суду міста Києва звернувся представник позивача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» - адвокат Золотопуп С.В. з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за внесками на управління будинком.

Згідно заявлених вимог, представник позивача просив суд стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 солідарно на користь позивача заборгованість за період з 01 вересня 2018 року по 30 червня 2021 року в розмірі 13 518,26 грн по внесках на управління будинку та прибудинкової території, 300,00 грн по внесках в резервний фонд, 1 224,87 грн - інфляційні втрати, 496,08 грн - 3% річних.

Вимоги позову обґрунтовані тим, що відповідачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_1 . Зазначені у листі Комунального підприємства «Київське міське бюро технічної інвентаризації» від 18 травня 2016 року власники ОСОБА_3 та ОСОБА_4 є батьками нинішніх власників і станом на початок розрахункового періоду за цим позовом померли. ОСББ «Шамо 10» відповідно до ст.4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» створено виключно для обслуговування, ремонту і реконструкції житлового будинку та утримання прибудинкової території. Розміри внесків співвласників будинку на утримання будинку та прибудинкової території та внеску в резервний фонд затверджені рішеннями загальних зборів членів ОСББ «Шамо 10»: з 01 вересня 2017 року до 01 січня 2020 року - внески на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 5,50 грн./м.кв. на місяць на підставі рішення загальних зборів ОСББ «Шамо 10», оформленого протоколом № 2

від 16 вересня 2017 року; з 01 березня 2019 року до 31 грудня 2019 року - внески в резервний фонд у розмірі 30,00 грн. з кожної квартири на місяць на підставі рішення загальних зборів ОСББ «Шамо 10», оформленого протоколом загальних зборів ОСББ «Шамо 10» № 3

від 23 грудня 2018 року; з 01 січня 2020 року до 30 червня 2021 року - внески на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7,50 грн./м.кв. на місяць на підставі рішення загальних зборів ОСББ «Шамо 10», оформленого протоколом № 5 від 21 грудня 2019 року. ОСББ «Шамо 10» утримує зазначений будинок та прибудинкову територію, уклав та виконує умови договорів з виконавцями житлово-комунальних послуг: на формування і друк рахунків, оброблення та розподіл платежів від споживачів, на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, на вивезення твердих побутових відходів, про надання послуг з розподілу електричної енергії, про виконання робіт та надання послуг по технічному та аварійному обслуговуванню систем електропостачання, про технічне та аварійне обслуговування систем центрального опалення, каналізації, гарячого та холодного водопостачання внутрішніх будинкових мереж, технічного обслуговування ліфтів, укладені трудові договори відповідно до затвердженого шатного розпису ОСББ «Шамо 10». Представник позивача зазначає, що неоплачена заборгованість відповідачів перед позивачем за період з 01 вересня 2018 року до 30 червня 2021 року становить: 13 518,26 грн по внесках на утримання будинку та прибудинкової території 300,00 грн по внесках в резервний фонд, 1 224,87 грн - інфляційних втрат, 496,08 грн - 3 % річних.

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 23 серпня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомленням сторін. Витребувано з Комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» відомості про те, за ким зареєстровано право власності на об`єкт нерухомості - квартира АДРЕСА_2 , а також копію правовстановлюючого документу на вказану квартиру. (а.с.61-64).

Копії ухвали суду про відкриття провадження у справі направлено учасникам справи.

Копію вказаної ухвали суду з копією позовної заяви та доданими до неї документами, за адресою місцезнаходження майна відповідачами отримано не було, конверт разом з копією ухвали суду про відкриття провадження з копією позовної заяви та доданими до неї документами повернулись до суду із відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання» (а.с. 81, 83).

25 січня 2022 року на адресу місцезнаходження майна відповідачів повторно було направлено копію ухвали суду про відкриття провадження у справі, однак до суду повернулись повідомлення про вручення поштових відправлення без зазначення дати вручення та підпису осіб, яким вручено відправлення (а.с. 88, 89)

07 грудня 2021 року та 24 січня 2022 року з Комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» надійшла витребувана інформація (а.с. 69, 78).

Ухвалою Дніпровського районного суду міста Києва від 07 лютого 2022 року закрито провадження у цивільній справі за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за внесками на управління будинком в частині позовних вимог щодо солідарного стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» заборгованості за період з 01 вересня 2018 року по 30 червня 2021 року в частині стягнення суми 138,26 грн - по внесках на управління будинком та прибудинкової території, 12,18 грн - інфляційні втрати, 4,91 грн - 3% річних, у зв`язку з відмовою представника позивача від позову в цій частині. (а.с.85-86)

16 травня 2023 року представник позивача ОСББ «Шамо 10» - адвокат Золотопуп С.В. через систему «Електронний суд» подав клопотання про долучення доказів, в яких також просив у довідці про заборгованість відповідачів замість описки «квартира АДРЕСА_3 » вважати правильним «квартира АДРЕСА_4 » (а.с.90).

Відповідачі не скористались своїм правом та не направили до суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.

Згідно вимог ч.13 ст.7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

У відповідності до ч.8 ст.279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.

Розглянувши подані позивачем документи, з`ясувавши фактичні обставини, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд прийшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, є достатніми для прийняття рішення у справі в порядку спрощеного позовного провадження, як це передбачено ст. 279 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Судом установлено, що 09 червня 2017 року проведено державну реєстрацію

ОСББ «Шамо 10», код ЄДРПОУ 41387785, місцезнаходження: 02147, м. Київ, бульв. Ігоря Шамо, буд.10 (а.с.8).

ОСББ «Шамо 10», діє на підставі Статуту, який затверджено рішенням установчих зборів обєднання співвласників багатоквартирного будинку від 20 травня 2017 року та заключним протоколом від 02 червня 2017 року (а.с.9-11).

Згідно Статуту ОСББ «Шамо 10» створено власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_5 виключно для обслуговування, ремонту і реконструкції житлового будинку та утримання прибудинкової території за кошти співвласників, за рахунок пасивних доходів та фінансової допомоги від добровільних внесків, або дотацій держави (а.с.9-12).

Згідно п.1 розділу 2 Статуту метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.

Пунктом 3 розділу 2 Статуту визначено, що завданням та предметом діяльності об`єднання є: забезпечення реалізації права співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статтею 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

За змістом ст. 10 цього Закону вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до ст. 12 вказаного Закону управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання.

Рішенням ОСББ «Шамо 10», оформленим протоколом №2 загальних зборів

ОСББ «Шамо 10» за місцезнаходженням м.Київ, бульв.І.Шамо, 10 від 30 вересня 2017 року, серед іншого, затверджено розмір внеску на утримання прибудинкової території ОСББ «Шамо 10» в розмірі 5,50 грн за кв.м (а.с. 16)

Рішенням ОСББ «Шамо 10», оформленим протоколом №3 загальних зборів членів «Шамо 10» за адресою АДРЕСА_6 , приміщення гімназії №136 від 23 грудня 2018 року, серед іншого, вирішено створити резервний накопичувальний фонд 30,00 грн з кожної квартири, що за 10 місяців буде становити 300,00 грн, утримання починається з березня 2019 року (а.с.17)

Рішенням ОСББ «Шамо 10», оформленим протоколом №5 загальних зборів членів

ОСББ «Шамо 10» за адресою АДРЕСА_7 , в приміщення ЖЕКу 1410

від 21 грудня 2019 року, серед іншого, затверджено розмір платежів на утримання прибудинкової території в розмірі 7,50 грн за 1 кв.м житлової площі. (а.с.18-19)

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.

Статтею 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону: кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір); від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір); об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.

За змістом статей 626, 627, 628, 629, 631 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення.

27 серпня 2018 року між КП «Головний інформаційно-обчислюваний центр» та

ОСББ «Шамо 10» укладено договір №4452 на надання послуг. (а.с. 20-21)

01 вересня 2018 року між ОСББ «Шамо 10» та ТОВ «Укрліфтсервіс» укладено договір №425-18 з технічного обслуговування ліфтів. (а.с. 45-46)

15 вересня 2018 року між ОСББ «Шамо 10» та ПП «Електропромтех» укладено договір №Д10/Б про виконання робіт та надання послуг. (а.с. 38-39)

Також 15 вересня 2018 року між ОСББ «Шамо 10» та ФОП « ОСОБА_5 » укладено договір №1Р/18 про технічне та аварійне обслуговування систем центрального опалення, каналізації, гарячого та холодного водопостачання внутрішніх будинкових мереж. (а.с. 40-44)

31 жовтня 2018 року між ДП «Фірма Альтфатер Київ» та ОСББ «Шамо 10» укладено договір №4495 на вивезення твердих побутових відходів. (а.с. 30-31)

01 березня 2019 року між ОСББ «Шамо 10» та ТОВ «Вдомалад» укладено договір №124/19 на надання комплексних послуг. (а.с. 25-27)

02 грудня 2020 року між ПрАТ «АК «Київводоканал» та ОСББ «Шамо 10» укладено договір №01440/9-04 на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (а.с. 22-23)

За змістом статей 319, 322 ЦК України, власність зобов`язує. Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. №572, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Зі свідоцтва про право власності на житло вбачається, що квартира АДРЕСА_2 , загальною площею 60,0 кв.м належить на праві спільної власності ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_2 - по 1/3 частині кожному (а.с.70, 79), також зазначене підтверджується інформацією Київського міського бюро технічної інвентаризації (а.с. 6)

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо об`єкта нерухомого майна, сформованої 10 лютого 2021 року (а.с.7) та інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованої

16 травня 2023 року (а.с.92), 1/3 частина квартири АДРЕСА_2 , загальною площею 59,2 кв.м належить ОСОБА_1

Згідно розрахунку заборгованості власників квартири АДРЕСА_2 , за період з вересня 2018 року по червень 2021 року включно, заборгованість за внесками на утримання будинку та прибудинкової території, виходячи із загальної площі

60,00 кв.м складає 13 380,00 грн, за внеском до резервного фонду - 300,00 грн (а.с.73).

Отже відповідачі не виконали взяті на себе зобов`язання щодо внесків за житлово-комунальні послуги, відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», не здійснюють внески за житлово-комунальні послуги та до резервного фонду, що не спростовано відповідачами відповідно до наявних у матеріалах справи доказів.

Однак відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є співвласниками квартири АДРЕСА_2 по 1/3 частині, тому і повинні нести відповідальність відповідно до своїх часток - в межах по 4 460,00 грн (13 380,00/3) за внесками на утримання будинку та прибудинкової території та по100,00 грн (300,00/3) - за внеском до резервного фонду.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Згідно розрахунку заборгованості власників квартири АДРЕСА_2 , за період з вересня 2018 року по червень 2021 року включно, ОСББ «Шамо 10» нарахувало 3% річних в розмірі 491,17 грн, інфляційні втрати - 1 212,69 грн (а.с.73).

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Разом з тим, згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19)» №530-ІХ від 17 березня 2020 року, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (Соvid-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року зі змінами «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу Соvid-19»,

з 12 березня 2020 року на всій території України запроваджено карантин. Постановою Кабінету Міністрів України №1236 від 09 грудня 2020 року зі змінами, з 19 грудня 2020 р. до 31 серпня 2022 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2", від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та від 22 липня 2020 р. № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2".

Зважаючи на те, що на території України з 12 березня 2020 року було запроваджено карантин, на період дії якого Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (Соvid-19)» (№530-ІХ від 17 березня 2020 року) заборонено нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, нарахування та стягнення судом 3% річних та інфляційних втрат з 17 березня 2020 року на суму боргу за внесками, є помилковим та порушує норми чинного законодавства.

Офіційний індекс інфляції, що розраховується Державним комітетом статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто зменшення купівельної спроможності гривні. Отже, процес зміни вартості грошей, який характеризується рівнем інфляції, є безперервним процесом і інфляційні процеси не залежать від волевиявлення будь-якої особи, тому інфляційні мають розраховуватися з урахуванням як індексів інфляції, так і індексів дефляції. Вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції є правом кредитора, яке він може реалізувати, а може від нього відмовитися. Якщо кредитор приймає рішення вимагати сплати суми боргу з урахуванням індексу інфляції, він має враховувати індекс інфляції за кожний місяць (рік) прострочення, незалежно від того, чи був в якійсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція), а отже сума боргу в цьому періоді зменшується.

Відповідно до правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19, сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця. Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.

Отже, виходячи з наведеного, інфляційні втрати за несвоєчасну сплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території та внесків в резервний фонд, за період з 01 вересня 2018 року по 16 березня 2020 року включно, виходячи з загальної площі квартири відповідачів - 60,00 кв.м, становлять 194,13 грн ((101,9/100 *330,00 грн - 330,00 грн) + (101,7/100 * 660,00 грн - 660,00 грн) + (101,4/100 *990,00 грн -990,00 грн) + (100,8/100*1 320,00 грн - 1 320,00 грн) + (101,0/100 *1 650,00грн -1 650,00 грн) +

(100,5/100 *1 980,00 - 1 980,00 грн) + (100,9/100 * 2 340,00 грн - 2 340,00 грн) +

(101,0/100 * 2 700,00 грн - 2 700,00 грн) + (100,7/100 * 3 060,00 грн - 3 060,00 грн) +

(99,5/100 *3 420,00 грн - 3 420,00 грн) + (99,4/100 *3 780,00 грн - 3 780,00 грн) +

(99,7/100 * 4 140,00 грн - 4 140,00 грн) + (100,7/100 * 4 500,00 грн- 4 500,00 грн) +

(100,7/100 *4 860,00 грн - 4 860,00 грн) + (100,1/100 *5 220,00 грн - 5 220,00 грн) +

(99,8/100 *5 580,00 грн - 5 580,00 грн)+ (100,2/100 *6 030,00 грн - 6 030,00 грн) +

(99,7/100 *6 480,00 грн -6 480,00 грн) +(100,8/100 *6 930,00 грн - 6 930,00грн)).

Виходячи з наведеного з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню інфляційні втрати в розмірі по 64,71 грн (194,13 грн/3).

За період з 01 вересня 2018 року по 16 березня 2020 року включно, за несвоєчасну сплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території та внесків в резервний фонд, виходячи з загальної площі квартири відповідачів - 60,00 кв.м, розмір 3% річних складає 1 053,82 грн (330,00 грн*3*563/365/100 + 660,00 грн*3*533/365/100 + 990,00 грн* 3*502/365/100 + 1 320,00 грн*3*472/365/100 + 1 650,00 грн*3*441/365/100 + 1 980,00 грн * 3*410/365/100 + 2 340,00 грн *3*382/366/100 + 2 700,00 грн*3*351/365/100 + 3 060,00 грн* 3*321/365/100 + 3 420,00 грн*3*290/365/100 + 3 780,00 грн*3*260/365/100 + 4 140,00 грн* 3*229/365/100 + 4 500,00 грн*3*198/365/100 + 4 860,00 грн*3*168/365/100 + 5 220,00 грн* 3*137/365/100 + 5 580,00 грн*3*107/365/100 + 6 030,00 грн*3*76/366/100 + 6 480,00 грн *3*45/366/100 + 6 930,00 грн*3*16/366/100).

Враховуючи положення ч. 1 ст.13 ЦПК України щодо розгляду справи в межах позовних вимог, з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню 3% річних в розмірі

494,17 грн.

Виходячи з наведеного з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню 3% річних в розмірі по 163,72 грн (491,17 грн/3).

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на вищевикладене, беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення боргу за внесками на управління будинком.

На підставі ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позивач відмовився від частини позовних вимог, а також часткове задоволення позову за рештою позовних вимог, з відповідачів на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі по 706,65 грн.

Згідно ч.1 та ч.2 ст. 140 ЦПК України встановлено, що особа, яка надала доказ на вимогу суду, має право вимагати виплати грошової компенсації своїх витрат, пов`язаних із наданням такого доказу.

У зв`язку із наданням суду витребуваних доказів, Комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» понесло витрати. Відповідно до квитанції № 285(с) від 13.01.2022, наданої Комунальним підприємством Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації», витрати останнього по наданню суду витребуваних доказів становлять 142,60 грн.

Враховуючи, те що Бюро є суб`єктом господарювання та проводить свою діяльність на принципах повного господарського розрахунку, суд вважає правильним оплату за надання інформації у розмірі 142,60 грн стягнути з відповідачів - по 71,30 грн з кожного.

В поданих заявах представник позивача - адвокат Золотопуп С.В. просить стягнути з відповідачів на користь позивача понесені судові витрати.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 133 ЦПК України передбачено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 2 ст. 137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч. 8 ст.141 ЦПК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат може здійснювати адвокатську діяльність індивідуально або в організаційно-правових формах адвокатського бюро чи адвокатського об`єднання (організаційні форми адвокатської діяльності).

Як визначено в статті 14 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатське бюро є юридичною особою, створеною одним адвокатом, і діє на підставі статуту. Найменування адвокатського бюро повинно включати прізвище адвоката, який його створив. Стороною договору про надання правової допомоги є адвокатське бюро. Адвокатське бюро може залучати до виконання укладених бюро договорів про надання правової допомоги інших адвокатів на договірних засадах. Адвокатське бюро зобов`язане забезпечити дотримання професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.

Згідно ч.3 ст. 27 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

За своєю правовою природою договір про надання правової допомоги є договором про надання послуг, крім цього, на такий договір поширюються загальні норми та принципи договірного права, включаючи, але не обмежуючись главою 52 ЦК України.

Відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ч.1 ст. 627 ЦК України).

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. (ч.1 ст.632 ЦК України)

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Згідно з ч. 2 вказаної вище статті порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Тобто, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити з встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність».

09 червня 2021 року між ОСББ «Шамо 10» та Адвокатським бюро «Тарас Кулачко та партнери» укладено договір про надання правничої допомоги №09/06/2021-2, за яким бюро зобов?язується надавати ОСББ «Шамо 10» правничу допомогу, зокрема, стосовно складання, підготовки до подачі і подачі до Дніпровського районного суду міста Києва позовної заяви ОСББ «Шамо 10» до власників квартири АДРЕСА_2 - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення на користь ОСББ «Шамо 10» заборгованості за внесками і платежами, втрат від інфляції і 3% річних (а.с. 49).

На підставі даного договору, адвокатським бюро «Тарас Кулачко та партнери» 09 червня 2021 року видано Ордер серії ВІ №1040059 на надання правової допомоги адвокатом Золотопупом С.В. ( а.с.53).

Відповідно до пунктів 3.1, 3.2 договору, сторони погодили, що вартість послуг складає 1000,00 грн за одну годину надання послуг. Остаточна сума вартості наданих в рамках даного договору послуг узгоджується сторонами у відповідному акті прийняття-передачі наданих послуг з зазначенням наданих послуг, загальної кількості годин обслуговування та їх загальної вартості.

Як убачається з акту приймання-передачі наданих послуг від 09 червня 2021 року вартість наданої послуги за складання позовної заяви ОСББ «Шамо 10» до власника квартири АДРЕСА_2 - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за внесками і платежами, втрат від інфляції і 3 % річних до Дніпровського районного суду міста Києва становить 3 000,00 грн (а.с. 50).

Відповідно до копії платіжного доручення №410 від 11 червня 2021 року ОСББ «Шамо 10» сплатило Адвокатському бюро «Тарас Кулачко та партнери» кошти за договором про надання правничої допомоги №09/06/2021-2 від 09 червня 2021 року в розмірі 3 000,00 грн

(а.с. 51), що також підтверджується заключною випискою АТ КБ «Приватбанк» (а.с.52).

Відповідно до акту приймання-передачі наданих послуг від 16 травня 2023 року, підписаного ОСББ «Шамо 10» та Адвокатським бюро «Тарас Кулачко та партнери», на виконання умов договору про надання правничої допомоги №09/06/2021-2 надано якісно і в повному обсязі наступні послуги: складання клопотання про витребування доказів у цивільній справі №755/12823/21 вартістю 500,00 грн; складання заяви про зменшення позовних вимог у справі №755/12823/21 вартістю 500,00 грн; послуги з отримання інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно у відповідача у справі вартістю 200,00 грн та відшкодування витрат адвоката на оплату адміністративного збору за отримання інформації про нерухоме майно у розмірі 107,36 грн. За надані послуги ОСББ «Шамо 10» зобовязаний сплатити Адвокатському бюро «Тарас Кулачко та партнери» 1 307,36 грн. Допускається відстрочення сплати на строк до трьох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням, яким завершено розгляд справи, незалежно від результату вирішення справи судом (а.с.93)

Частиною 4 ст.137 ЦПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При визначенні суми відшкодування судових витрат суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Так у справі «Схід/Захід Альянс Лімітед» проти України» (заява № 19336/04) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).

У рішенні ЄСПЛ від 28 листопада 2002 року «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням не лише того, чи були такі витрати понесені фактично, а й того, чи була їх сума обґрунтованою.

Разом з тим, понесені витрати на складання заяви про зменшення позовних вимог у справі №755/12823/21 не були неминучими.

Враховуючи, що позов задоволено частково, а від частини позовних вимог позивач відмовився, беручи до уваги обсяг наданих послуг і виконаних робіт та їх вартість, докази, які підтверджують здійснення відповідних витрат позивача, виходячи із засад розумності та справедливості, суд вважає, що на відповідачів слід покласти понесені позивачем судові витрати на правничу допомогу в розмірі 2 410,98 грн - по 1 205,49 грн на кожного.

Керуючись статтями 253, 257, 261, 322, 526, 610, 612 Цивільного кодексу України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», статтями 2, 4, 10, 12, 13, 76-81, 89, 133, 141, 247, 258, 259, 263-265, 274, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

у х в а л и в :

Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» (місцезнаходження: м.Київ, буд.І. Шамо, буд.10, ЄДРПОУ 41387785) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_8 ; місцезнаходження майна: АДРЕСА_9 ), ОСОБА_2 (

ІНФОРМАЦІЯ_2 , місцезнаходження майна: АДРЕСА_9 ), про стягнення боргу за внесками на управління будинком - задовольнити частково.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» за період з 01 вересня 2018 року по 30 червня

2021 року включно заборгованість за внесками з утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4460,00 грн та за внесками в резервний фонд - 100,00 грн, інфляційні втрати за період з 01 вересня 2018 року по 16 березня 2020 року включно - 64,71 грн, 3% річних за період з 01 вересня 2018 року по 16 березня 2020 року включно - 163,72 грн, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 706,65 грн та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1 205,49 грн.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Шамо 10» за період з 01 вересня 2018 року по 30 червня

2021 року включно заборгованість за внесками з утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4460,00 грн та за внесками в резервний фонд - 100,00 грн, інфляційні втрати за період з 01 вересня 2018 року по 16 березня 2020 року включно - 64,71 грн, 3% річних за період з 01 вересня 2018 року по 16 березня 2020 року включно - 163,72 грн, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 706,65 грн та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1 205,49 грн.

В іншій частині позову - відмовити.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» (код ЄДРПОУ 03359836, місцезнаходження м. Київ, вул. Трьохсвятительська, буд. 4-в, р/р отримувача

UA 65 300 346 00000 26006012063501, код отримувача 03359836) витрати за надання інформації у розмірі 71,30 грн.

Стягнути із ОСОБА_2 на користь Комунального підприємства Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» (код ЄДРПОУ 03359836, місцезнаходження м. Київ, вул. Трьохсвятительська, буд. 4-в, р/р отримувача

UA 65 300 346 00000 26006012063501, код отримувача 03359836) витрати за надання інформації у розмірі 71,30 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя:

СудДніпровський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено29.06.2023
Номер документу111794808
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —755/12823/21

Рішення від 26.06.2023

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гаврилова О. В.

Ухвала від 07.02.2022

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гаврилова О. В.

Ухвала від 23.08.2021

Цивільне

Дніпровський районний суд міста Києва

Гаврилова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні