Справа № 471/436/23
Провадження №2/471/134/23
Номер рядка звіту 61
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" червня 2023 р.
Братський районний суд Миколаївської області
в складі:
головуючого судді Гукової І.Б.,
за участю секретаря Прокопчук Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому провадженні в залі суду смт. Братське цивільну справу № 471/436/23 за позовною заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно.
В своєму позові зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Крива Пустош Братського району Миколаївської області померла мама - ОСОБА_4 .
Після смерті померлої залишилось спадкове майно, яке крім іншого складається з 1/4 частки земельної ділянки площею 10.5213га, з кадастровим номером 4821482200:04:000:0048, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Кривопустоської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, яку померла успадкувала після смерті чоловіка - ОСОБА_5 , але так і не встигла отримати свідоцтво на право на спадщину за законом.
Після смерті померлої спадкоємцями першої черги за законом є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 її доньки.
При цьому ОСОБА_3 є також спадкоємцем за заповітом. Всі втрьох звернулись до приватного нотаріуса Братського нотаріального округу Миколаївської області Малярчук Н.В. з заявами про прийняття спадщини після смерті матері, позивачі про спадкування за законом, відповідач по спадкуванню за заповітом. Однак, отримати свідоцтво про право на спадщину за законом не можуть з таких підстав. Перепоною в оформленні спадщини є наявність спадкоємця - ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину за заповітом, але в той же час, не відмовилась від прийняття спадщини за законом. Остання не бажає оформляти право власності на частину зазначеної земельної ділянки і відмовляється від своєї частки в спадщині на користь позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .. Але, її відмову в нотаріуса не прийняли через сплив 6-тимісячного строку для такого, встановленого ст.1269,ст.1270 ЦК України. Поновлення такого строку законодавством не передбачено.
Під час судового розгляду справи позивачі підтримали позовні вимоги.
Відповідач в судовому засідання зазначила, що вона прийняла спадщину за заповітом, однак нотаріусом не роз`яснено, що є ще спадкоємці за законом і потрібно було писати заяву про прийняття спадщини лише за заповітом. Вона не заперечує проти позовних вимог та просить про їх задоволення.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив.
ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Крива Пустош Братського району Миколаївської області померла мама - ОСОБА_4 (а.с 19).
Після смерті померлої залишилось спадкове майно, яке крім іншого складається з 1/4 частки земельної ділянки площею 10.5213га, з кадастровим номером 4821482200:04:000:0048, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в межах території Кривопустоської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області, яку померла успадкувала після смерті чоловіка - ОСОБА_5 , але так і не встигла отримати свідоцтво на право на спадщину за законом. Після смерті ОСОБА_4 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , була заведена спадкова справа 02.06.2014 року № 13/2014 (а.с 40).
Спадкоємцями після смерті останньої є ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 які прийняли спадщину,окрім того ОСОБА_3 є спадкоємцем і за заповітом (а.с. 40).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (ст. 1222 ЦК України).
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч. 1 ст. 1261 ЦК України).
Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно п. 4.12. Глави 10Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє склад спадкового майна, яке належало спадкодавцю на момент смерті. На підтвердження цих обставин спадкоємці мають надати документи, які підтверджують даний факт. В даному випадку це зробити неможливо так, як було втраченооригінал Державного акту.
Згідно п. 53 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень для державної реєстрації права власності та інших речових прав на земельну ділянку, права власності на об`єкт нерухомого майна, реєстрацію яких проведено до 1 січня 2013 року відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, у зв`язку із втратою, пошкодженням чи зіпсуванням відповідного державного акта на право власності чи постійного користування земельною ділянкою, свідоцтва про право власності на нерухоме майно подаються відповідні документи лише заявником (власником) в орган державної реєстрації прав. З цього слідує, що на померлу особу отримати правовстановлюючі документи не виявляється можливим.
Згідно п. 4.20 Глави 10 Розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину нотаріусом проводиться на підставі документів, оформлених відповідно до статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав проводиться на підставі оригіналів правовстановлюючих документів.
Частиною 1 ст. 131 ЗК України, також передбачена можливість набуття права власності на земельну ділянку на підставі успадкування.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п.п. 10, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», згідно статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і осново положних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Відповідно до п.1 ч. 2 вказаної статті, способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах не заборонених законом.
Законодавством не передбачено подання заяви про відмову від частини спадщини після спливу шестимісячного терміну.
Враховуючи вказане, суд вважає можливим визнати за позивачами право приватної власності по 1/8 частці за кожною земельної ділянки площею 10,52 га, кадастровий номер 4821482200:04:000:0048, що розташована в межах території Братської селищної ради Вознесенськогорайону Миколаївської області,, в порядку спадкування за законом після смерті нашої мами ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати слід залишити за позивачами.
Керуючись ст.ст. 259, 264, 265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_2 право приватної власності по 1/8 частці за кожною земельної ділянки площею 10,52 га, кадастровий номер 4821482200:04:000:0048, що розташована в межах території Братської селищної ради Вознесенськогорайону Миколаївської області,, в порядку спадкування за законом після смерті нашої мами ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити за позивачами.
Позивачі: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідач: ОСОБА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 .
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів.
СуддяІ.Б. Гукова
Суд | Братський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2023 |
Оприлюднено | 28.06.2023 |
Номер документу | 111798539 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Братський районний суд Миколаївської області
Гукова І. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні