РІШЕННЯ
Іменем України
27 червня 2023 року м. Чернігівсправа № 927/592/23
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом: Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради,
код ЄДРПОУ 33469496, проспект Миру, 49-а, м. Чернігів, 14005,
e-mail: dil_centr@ukr.net,
до відповідача: Приватного підприємства "Регіональне інформаційно-інвестиційне
агенство",
код ЄДРПОУ 37199047, проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000,
про стягнення заборгованості з орендної плати в розмірі 429 577,21 грн.
представники сторін: не викликались;
Обставини справи:
Позивач - Комунальне підприємство "Діловий центр" Чернігівської обласної ради звернулось до Господарського суду Чернігівської області з позовом до Приватного підприємства "Регіональне інформаційно-інвестиційне агенство" про стягнення 429 577,21 грн заборгованості з орендної плати відповідно до договору оренди приміщень.
Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором оренди комунального майна, що належить територіальній громаді м.Чернігова № 41/10 від 02.09.2010 в частині сплати орендної плати за користування частиною нежитлового приміщення.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.04.23 справа №927/592/23 передана на розгляд судді Белова С.В.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 28.04.23 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов та всіх доказів, що підтверджують викладені у відзиві обставини протягом 15 (п`ятнадцяти) днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; позивачу встановлено строк протягом 7 (семи) днів з дня отримання відзиву на позов для подачі до суду відповіді на відзив з одночасним надсиланням копії відповіді на відзив та доданих до неї доказів відповідачу; відповідачу встановлено строк протягом 5 (п`яти) днів з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечення на відповідь позивача на відзив з одночасним надсиланням його копії разом з доданими до нього документами позивачу.
Ухвала суду від 28.04.23 отримана позивачем 03.05.23, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №1400056742770.
Частиною п`ятою ст. 176 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього Кодексу.
Ухвала суду від 28.04.23, направлена на адресу відповідача (проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000), вказану у позовній заяві, була повернута відділенням поштового зв`язку з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до ч.3,7 ст.120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
За приписами ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Заяв про зміну місцезнаходження чи місця проживання від відповідача не надходило.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження юридичної особи - Приватного підприємства "Регіональне інформаційно-інвестиційне агенство" (код ЄДРПОУ 37199047) є проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000.
Судом встановлено, що ухвала Господарського суду Чернігівської області від 28.04.23, направлена на адресу відповідача, зазначену у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000).
Суд звертає увагу на те, що направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у даному випадку суду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б, від 18.03.2021 у справі №911/3142/19.
У даному випадку судом також враховано, що за приписами ч.1 ст.9 Господарського процесуального кодексу України, ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Крім того, інформація стосовно слухання судом справ є публічною і розміщується в Єдиному державному реєстрі судових рішень та на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність в учасників справи можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.
Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про відкриття провадження у справі та встановлення йому строку для подання відзиву на позов.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі.
Проте відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, відзиву у встановлений судом строк не надав.
Згідно частини 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.
Відтак, розгляд даної справи здійснюється судом без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, що передбачено ч.13 ст.8 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі ст.248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши надані докази, суд ВСТАНОВИВ:
02.09.2010, між Комунальним підприємством "Діловий центр" (позивач у справі, орендодавець) та Приватним підприємством "Регіональне інформаційно-інвестиційне агентство" (відповідач у справі, орендар) укладено договір оренди приміщення №41/10 в будівлі, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області та розташованих по проспекту Миру, 20, у м. Чернігові (надалі - Договір). Цей Договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Денисенко О.В. та зареєстрований в реєстрі за №1261.
За п.1.1. Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування частину нежитлового приміщення (надалі - майно), розташованого в будівлі по проспекту Миру, 20, у м. Чернігові, закріпленого за орендодавцем на праві господарського відання, в складі приміщень, які знаходяться в підвалі вищезазначеної будівлі, загальною площею 377,3 кв.м, що мають окремий вхід.
Відповідно до п.1.1.2. Договору приміщення передається в оренду з метою розміщення в ньому підприємства громадського харчування: їдальні, дитячого кафе, буфету, кафе-морозиво (без реалізації горілчаних виробів), а саме частина будівлі бувшого готельного комплексу "Десна" - приміщення підвалу: літ. 1-33, літ. 1-36, літ. 1-38, з літ. 1-40 по літ. 1-56, літ. 1-58, з літ. 1-70 по літ. 1-72, літ. 1-ІІ, літ. 1-ІІІ - площею 377,3 кв.м.
Згідно з п.10.1. цей Договір діє з 02.09.2010 по 23.08.2025 включно.
За умовами п.1.3. цього акту, зазначеним у розділі 1, майном орендар користується в відповідності до діючого законодавства і використовує тільки за цільовим призначенням для розміщення підприємства громадського харчування: їдальні, дитячого кафе, буфету, кафе-морозиво (без реалізації горілчаних виробів).
Таким чином, починаючи з 02.09.2010 між сторонами склались правовідносини з оренди нерухомого майна комунальної власності, що врегульовані положеннями §5 глави 30 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), §1, §4 глави 58 ЦК України, Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Даний факт встановлено в рішенні господарського суду Чернігівської області від 09.12.2021 у справі №927/1090/21, яке набрало законної сили 05.01.22.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За умовами п.3.1. Договору орендна плата є платежем у грошовій формі, який вносить орендар орендодавцеві та до обласного бюджету на підставі рахунків незалежно від наслідків діяльності орендаря та сплачується за весь термін фактичного користування майном, що визначається на підставі акту приймання-передачі майна в оренду та акту приймання-передачі майна (повернення майна з оренди).
Рішеннями Чернігівської обласної ради (3-тя сесії 8-го скликання) від 12.02.2021 №36-3/VIIІ та (одинадцята сесія 8-го скликання) від 22.09.2022 №45-11/VIIІ "Про розподіл орендної плати комунальному підприємству "Діловий центр" Чернігівської обласної ради" для позивача на період з 01.01.2021 по 31.12.2021 та з 01.01.2022 по 31.12.2022 встановлено наступний розподіл орендної плати - 100 відсотків орендної плати підприємству (зміст цих документів офіційно оприлюднено на сайті Чернігівської обласної ради за електронною адресою: https://chor.gov.ua).
За умовами п.3.3. та п.3.4. Договору розмір орендної плати визначений з використанням знижених орендних ставок (коефіцієнтів цільового використання) згідно з додатком до рішення обласної ради від 05.06.2009 "Про зміну орендних ставок" (з урахуванням змін внесених рішенням від 14.05.2010 Чернігівської обласної ради (23-ї сесії 5-го скликання)) впроваджується тимчасово до 01.01.2011, та в указаний період розраховується виходячи з орендної ставки 5,2% (повна ставка 8%), що затверджена для об`єктів оренди за цільовим призначенням: підприємства громадського харчування - їдальні, дитячі кафе, буфети, кафе-морозиво (без реалізації горілчаних виробів).
Базовий розмір запропонованої орендарем орендної плати визначений згідно з протоколом №2 засідання конкурсної комісії від 10.08.2010 і становить 7916,67грн (з ПДВ). Розмір орендної плати за перший місяць оренди (вересень 2010 року) визначається шляхом множення базового розміру орендної плати на індекси інфляції за липень, серпень та вересень 2010 року, ПДВ розраховується і сплачується в розмірах та порядку згідно з чинним законодавством.
Нарахування та сплата орендної плати починаючи з 01.01.2011 встановлюється відповідно до умов Договору та визначається згідно з таблицею 2 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, затвердженої рішенням обласної ради від 18.09.2006 із змінами та доповненнями (чинної на момент укладення цього Договору).
У п.3.12. Договору сторони погодили, що орендодавець в односторонньому порядку змінює розмір орендної плати в разі зміни Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, цін і тарифів та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішеннями Чернігівської обласної ради з дня набуття ними чинності.
За умовами п.3.5. та п.3.6. Договору розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Орендна плата нараховується починаючи з дати підписання акту приймання-передачі майна в оренду, сплачується орендарем щомісячно в 10-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за минулий місяць, шляхом перерахування на поточні рахунки орендодавця та обласного бюджету. Перерахування орендної плати здійснюється орендарем на підставі рахунку та акту наданих послуг, які щомісячно надаються орендодавцем.
Як погоджено в п.3.2. Договору до орендної плати не включається оплата комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, газ, електрична та теплова енергія і т.п.), які орендар сплачує за окремими договорами з постачальниками таких послуг. Якщо комунальні послуги сплачує орендодавець, то орендар компенсує йому здійснені витрати пропорційно займаній площі (або кількості працюючих осіб в залежності від виду комунальних послуг) згідно з виставленими рахунками в п`ятиденний термін з моменту їх виставлення. Орендодавець одночасно з рахунками надає орендареві акт наданих комунальних послуг, які останній повинен підписати та повернути орендареві не пізніше трьох днів з моменту отримання.
Сторони в п.3.9. Договору погодили, що в разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання грошового зобов`язання в повному обсязі, ця сума погашає вимоги орендодавця в такій черговості: в першу чергу відшкодовується вартість комунальних послуг; у другу чергу сплачуються проценти та неустойка; в третю чергу сплачується сума орендної плати.
За п.10.2. Договору його умови зберігають силу протягом всього строку дії Договору (02.09.2010 по 23.08.2025), крім умов щодо розміру орендної плати, які відповідно до п.3.12. Договору змінюються орендодавцем в односторонньому порядку.
Згідно матеріалів справи сторонами також було укладено Додаткову угоду №1 від 31.12.2010 до договору оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області від 02.09.2010 №41/10. Однак, зважаючи на те, що зазначена додаткова угода складена сторонами в простій письмовій формі, без її нотаріального посвідчення та державної реєстрації, всупереч вимогам статей 654, 793, 794 ЦК України, відтак її зміст судом залишено поза увагою.
Факт прийому-передачі в оренду майна комунальної власності посвідчено двостороннім актом №1, за яким орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове оплатне користування частину нежитлового приміщення, розташованого за адресою проспект Миру, 20, в місті Чернігові, закріпленого за орендодавцем на праві господарського відання, в складі приміщень, які знаходяться в підвалі вищезазначеної будівлі, загальною площею 377,3кв.м., що мають окремий вхід, а саме: частина будівлі бувшого готельного комплексу "Десна" - приміщення підвалу: літ. 1-33, літ. 1-36, літ. 1-38, з літ. 1-40 по літ. 1-56, літ. 1-58, з літ. 1-70 по літ. 1-72, літ. 1-ІІ, літ. 1-ІІІ - площею 377,3 кв.м. Майно забезпечене централізованим електро-, тепло- та водопостачанням, підключене до водовідведення. Внутрішні електричні та сантехнічні системи та обладнання знаходяться в діючому стані.
Позивачем виставлялись рахунки відповідачу за оренду спірного приміщення: №УА-0002018 від 30.09.2021 (за вересень 2021 року) на суму 41232,30 грн,
№УА-0002261 від 31.10.2021 (за жовтень 2021 року) на суму 41603,39 грн,
№УА-0002510 від 30.11.2021 (за листопад 2021 року) на суму 41936,22 грн,
№УА-0002759 від 31.12.2021 (за грудень 2021 року) на суму 42187,84 грн,
№УА-0000099 від 31.01.2022 (за січень 2022 року) на суму 42736,27 грн,
№ УА-0000348 від 31.03.2022 (за березень 2022 року) на суму 35666,47 грн,
№ УА-0000601 від 30.06.2022 (за червень 2022 року) на суму 49532,98 грн.
№ УА-0000853 від 31.07.2022 (за липень 2022 року) на суму 49879,72 грн.
№ УА-0001113 від 31.08.2022 (за серпень 2022 року) на суму 50428,39 грн.
№ УА-0001376 від 30.09.2022 (за вересень 2022 року) на суму 34373,63 грн.
Вказані рахунки направлялись відповідачу поштою разом з супровідними листами та актами надання послуг в 2-х екземплярах, на підтвердження чого позивачем до матеріалів справи додано копії відповідних супровідних листів, фіскальних чеків.
З урахуванням положень пункту 3.6. договору та приписів статті 254 Цивільного кодексу України відповідач повинен був провести сплату орендної плати:
за вересень 2021 року до 18.10.2021 включно,
за жовтень 2021 року до 19.11.2021 включно,
за листопад 2021 року до 19.12.2021 включно,
за грудень 2021 року до 22.01.2021 включно,
за січень 2022 року до 19.02.2022 включно,
за березень 2022 року до 18.04.2022 включно,
за червень 2022 року до 18.07.2022 включно,
за липень 2022 року до 20.08.2022 включно,
за серпень 2022 року до 19.09.2022 включно,
за вересень 2022 року до 20.10.2022 включно.
Оцінка аргументів та нормативно-правове обґрунтування.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Частина 1 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлює, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).
До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України).
За приписами ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.
Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно.
Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
За приписами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Аналогічні положення містяться у ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України.
Статтею 193 Господарського кодексу України та ст.525 Цивільного кодексу України визначено, що одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Матеріалами справи встановлено, що між сторонами укладено договір оренди приміщень №41/10 від 02.09.2010, а також факт передачі позивачем за Актом №1 прийому-передачі від 02.09.2010 року відповідачу визначене вказаним договором майно.
За періоди вересень 2021 року - грудень 2021 року, січень 2022 року, березень 2022 року, червень - вересень 2022 року орендна плата склала 429 577,21 грн, що підтверджується рахунками №УА-0002018 від 30.09.2021 №УА-0002261 від 31.10.2021 №УА-0002510 від 30.11.2021, №УА-0002759 від 31.12.2021, №УА-0000099 від 31.01.2022, №УА-0000348 від 31.03.2022, №УА-0000601 від 30.06.2022, №УА-0000853 від 31.07.2022 №УА-0001113 від 31.08.2022, №УА-0001376 від 30.09.2022.
Позивачем направлялись відповідачу рахунки на оплату, що підтверджується наявними в матеріалах справи супровідними листами, фіскальними чеками.
При цьому суд вважає за необхідне зазначити, що хоча в договорі й зазначено, що перерахування розміру орендної плати здійснюється "на підставі рахунку", однак за змістом пункту 3.6 договору така умова договору не змінює строк виконання грошового зобов`язання, який обраховується "у 10-денний термін після офіційного повідомлення про індекс інфляції за минулий місяць", а не з моменту отримання рахунку.
Суд звертає увагу, що за своєю правовою природою рахунок на оплату не є первинним документом, а є документом, який містить тільки платіжні реквізити, на які потрібно перераховувати грошові кошти в якості оплати за надані послуги, тобто, носить інформаційний характер. Ненадання рахунку не є відкладальною умовою у розумінні приписів статті 212 ЦК України та не є простроченням кредитора у розумінні статті 613 ЦК України, а тому не звільняє Відповідача від обов`язку оплатити послуги.
Така правова позиція є сталою в судовій практиці і викладена в постановах Верховного Суду від 28.03.2018 у справі №910/32579/15, від 22.05.2018 у справі №923/712/17, від 21.01.2019 у справі №925/2028/15, від 02.07.2019 у справі №918/537/18, від 29.08.2019 у справі №905/2245/17, від 26.02.2020 у справі №915/400/18, від 29.04.2020 у справі №915/641/19, від 13.02.2020 у справі №910/1558/19.
Станом на день винесення рішення судом відповідач доказів сплати орендної плати в обумовлені Договором строки не надав.
Отже, вимоги позивача про стягнення 429 577,21 грн заборгованості по сплаті орендної плати підтверджуються матеріалами справи, є правомірними та підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням викладеного вище, позовні вимоги Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради підлягають задоволенню у повному обсязі, і з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 429 577,21 грн боргу по орендній платі.
Згідно з п.5 ч.1 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує питання, зокрема, про розподіл між сторонами судових витрат.
Статтею 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи задоволення позовних вимог в повному обсязі, судовий збір в сумі 6444,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. 12, 13, 73, 74, 76-78, 86, 129, 165, 232, 233, 236-242, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Стягнути з Приватного підприємства "Регіональне інформаційно-інвестиційне агенство" (код ЄДРПОУ 37199047, проспект Миру, 20, м. Чернігів, 14000) на користь Комунального підприємства "Діловий центр" Чернігівської обласної ради (код ЄДРПОУ 33469496, проспект Миру, 49-а, м. Чернігів, 14005) 429 577,21 грн заборгованості з орендної плати та 6444,00 грн судового збору.
3.Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 27.06.2023 року.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111801197 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Белов С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні