Рішення
від 26.06.2023 по справі 393/186/23
НОВГОРОДКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 393/186/23

пров. 2-о/393/21/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року смт Новгородка

Новгородківський районний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого - судді Подліпенця Є.О.,

за участю секретаря Макаренко Л.Л.,

учасники справи:

заявник - ОСОБА_1 ,

заінтересована особа - Новгородківська селищна рада Кропивницького району

Кіровоградської області,

представники учасників справи:

представник заінтересованої особи Сириця О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт Новгородка, цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новгородківська селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області про встановлення факту проживання однією сім`єю,-

В С Т А Н О В И В :

Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеною заявою, вказуючи, що з 2005 року вона проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , вели спільне господарство, були об`єднані спільним побутом та мали спільний бюджет. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, за померлим залишилось спадкове майно, що складається з земельної ділянки площею 8,6951 га, кадастровий номер 3523480400:02:001:0530. Після смерті ОСОБА_2 вона звернулась до Новгородківської державної нотаріальної контори з метою заведення спадкової справи та отримання свідоцтва про право на спадщину, проте отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з необхідністю встановлення факту сумісного проживання однією сім`єю та їй було роз`яснено, що це питання вирішується у судовому порядку. Так, відповідно до ст. 1264 ЦКУ у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. В зв`язку з чим просить встановити факт її проживання однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , починаючи з 2005 року по день його смерті.

Ухвалою судді Новгородківського районного суду Кіровоградської області від 31.03.2023 року по вищевказаній цивільній справі відкрито провадження та справу призначено до судового розгляду. Копія зазначеної ухвали була надіслана учасникам справи.

Крім цього, ухвалою суду від 02.05.2023р. було задоволено клопотання заявниці про виклик та допит свідків, а також цією ж ухвалою за ініціативою суду витребувано з Новгородківської державної нотаріальної контори копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 №29/2023 від 13.03.2023 року та витребувано з Кропивницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відомості за Даними державного реєстру актів цивільного стану щодо наявності актових записів про шлюб у гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2 за період з 2005 року по 01.12.2022р.

Заявниця ОСОБА_1 під час розгляду справи заяву по вищезазначеним підставам підтримала у повному обсязі та наполягала на її задоволенні. Також суду пояснила, що з ОСОБА_2 разом мешкали близько 18 років, у її будинку за адресою: АДРЕСА_1 , але ОСОБА_2 за вказаною адресою прописаний не був, здається він був зареєстрований у своєму будинку в с. Верблюжка Кіровоградської області. Вели спільне господарство, мали спільний бюджет, фактично виконували права та обов`язки подружжя. Дітей у ОСОБА_2 не було і ні з ким він одружений не був. До зустрічі з нею він з кимось жив, але їй не відомо з ким. Вона була одружена лише один раз, шлюб було укладено в 1978 році, але він помер в 1997 році. Більше шлюбів ні з ким не укладала. Батьки ОСОБА_2 померли давно, ще до смерті останнього. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер та за померлим залишилось спадкове майно, що складається з земельної ділянки площею 8,6951 га. Для прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 , їй необхідно в судовому порядку встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, що зробить її спадкоємицею четвертої черги спадкування за законом та надасть можливість за законом оформити її спадкові права.

Проте, в останнє судове засідання заявниця не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Надала суду письмову заяву, в якій заяву підтримала, наполягала на її задоволенні, а також просила розгляд справи закінчити у її відсутність.

Представник заінтересованої особи - Новгородківської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце розгляду справи був належним чином повідомлений, проте надав до суду 01.05.2023 року клопотання, в якому просив проводити розгляд справи без його участі, за наявними в матеріалах справи документами та проти задоволення заяви заявниці не заперечував.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснив, що він багато років знає родину заявниці ОСОБА_1 . Йому відомо, що заявниця проживала разом з ОСОБА_2 десь 18 років. Вони проживали як сім`я, як чоловік та дружина, вели спільне господарство. Одружені не були.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 пояснила, що вони з заявницею сусіди, добре знає її родину. Їй відомо, що заявниця з 2005 року проживала разом з ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вони проживали однією сім`єю як чоловік та дружина, вели спільне господарство, мали спільний бюджет. Одружені не були, зійшлися та й жили разом.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснила, що вона добре знає родину заявниці ОСОБА_1 , оскільки вони являються родичами, з заявницею рідні сестри. Їй відомо, що заявниця з 2005 року проживала разом з ОСОБА_2 . Вони проживали однією сім`єю як чоловік та дружина, вели спільне господарство, робили ремонт.

Визнаючи наявні матеріали про права та взаємини учасників справи достатніми, суд завершив розгляд справи в порядку ч.2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу технічними засобами, на підставі наявних у справі доказах у відсутність нез`явившихся заявниці та заінтересованої особи.

Вислухавши пояснення заявниці, допитавши свідків, розглянувши письмові заяви заявниці та представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи, письмові докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до п.5 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно ч.3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 06.12.2022 року ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Верблюжка Кропивницького району Кіровоградської області у віці 59 років, про що складено відповідний актовий запис № 237.

Згідно довідки старости Верблюзького старостинського округу №124 від 07.03.2023 року в книзі погосподарського обліку №2, гр. ОСОБА_2 , який народився, ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживав за адресою: АДРЕСА_1 , з 2005 року постійно по день своєї смерті, до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Спадкодавець та його співмешканка ОСОБА_1 за даною адресою проживали однією сім`єю з 2005 року. Верблюзькою сільською радою Кіровоградської області заповіт спадкодавця не посвідчувався.

Відповідно до Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 71772328 від 13.03.2023 року після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , Новгородківською державною нотаріальною конторою Кіровоградської області 13.03.2023 року заведена спадкова справа № 29/2023.

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкого реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №71772284 від 13.03.2023р. та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) №71772261 від 13.03.2023р. інформація у Спадковому реєстрі, щодо наявності спадкоємців після смерті гр. ОСОБА_2 , 1963 р.н., відсутня.

Відповідно до державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК №927363 земельна ділянка площею 8,6951 га, кадастровий номер 3523480400:02:001:0530, належить померлому ОСОБА_2 .

Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій №33/02-14 виданої завідувачем Новгородківської державної нотаріальної контори Голобородько О.В. заявниці ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , згідно ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», у зв`язку з необхідністю встановлення факту спільного проживання однією сім`єю не менше п`яти років зі спадкодавцем та їй було роз`яснено, що це питання вирішується у судовому порядку.

Згідно витребуваної судом копії спадкової справи №29/2023 заведеної 13.03.2023 року встановлено, що заяву на прийняття спадщини було подано лише заявницею ОСОБА_1 13.03.2023 року та інших спадкоємців згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру більше немає.

Відповідно до наданої інформації з Кропивницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), яка була витребувана судом, вказано, що в архіві відсутні актові записи про державну реєстрацію шлюбу як у гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 так і у гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 2005 року по 01.12.2022р.

Як встановлено судом, заявниця заявляє вимогу про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу, оскільки це має для неї юридичне значення, а саме дає їй право на спадкування після смерті ОСОБА_2 .

Слід зазначити, що відповідно до положень ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України). Згідно зі ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Статтею 1223 ЦК України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно приписів ст. 1258 ЦК України спадкування за законом здійснюється почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно положень ч.1 ст. 1259 ЦК України черговість одержання спадкоємцями за законом права на спадкування може бути змінена нотаріально посвідченим договором заінтересованих спадкоємців, укладеним після відкриття спадщини.

Статтями 1261-1266 ЦК України визначено п`ять черг спадкування за законом, та спадкування за правом представлення, зокрема статтею 1264 цього Кодексу визначено, що у четверту чергу права на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , інших спадкоємців, які б могли прийняти його спадщину відповідно до закону немає. Таким чином встановлення факту проживання ОСОБА_2 з заявницею однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, має для заявниці юридичне значення, оскільки надасть останній можливість реалізувати право на спадкування, як спадкоємиці четвертої черги спадкування за законом.

Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Поняття сім`ї, сформульоване в цій статті, не містить такої обов`язкової ознаки сім`ї, як знаходження саме в зареєстрованому шлюбу. Сім`я розглядається як соціальний інститут і водночас як союз конкретних осіб. Сім`я є первинним та основним осередком суспільства. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки, що й є ознаками сім`ї.

Відповідно до Хартії прав сім`ї, сім`я це щось більше, ніж просто правова, суспільна чи економічна одиниця, це спільнота любові і солідарності, це те місце, де зустрічаються різні покоління і допомагають один одному зростати у людській мудрості та узгоджувати індивідуальні права з іншими вимогами суспільного життя. Альтернативою шлюбу є конкубінат, тобто фактичне спільне проживання жінки та чоловіка без реєстрації шлюбу. Жінка та чоловік мають на це право і відповідно право на повагу до свого вибору з боку держави та суспільства.

Європейський суд з прав людини зауважив, що відносини де-факто, як і відносини, що ґрунтуються на шлюбі, можуть вважатись сімейним життям.

У справі «Джонстон проти Ірландії» (справа номер ECH-1986-S-006) було встановлено, що заявники прожили спільно близько 15 років. На цій підставі Європейський суд зробив висновок, що вони складали сім`ю, а тому мають право на захист, незважаючи на те, що їх зв`язок існує поза шлюбом.

Згідно з роз`ясненнями Верховного Суду України у листі «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 01 січня 2012 року, доказами, які свідчать про факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу можуть бути: свідоцтва про народження дітей, довідки з місця проживання, свідчення свідків, листи ділового та особистого характеру тощо). Також це можуть бути: свідоцтво про смерть одного із «подружжя», свідоцтва про народження дітей, в яких чоловік у добровільному порядку записаний як батько, виписки з по господарських домових книг про реєстрацію чи вселення; докази про спільне придбання майна як рухомого, так і нерухомого (чеки, квитанції, свідоцтва про право власності); заяви, анкети, квитанції, заповіти, ділова та особиста переписка, з яких вбачається, що «подружжя» вважали себе чоловіком та дружиною, піклувалися один про одного; довідки житлових організацій, сільських рад про спільне проживання та ведення господарства.

Конституційним Судом України у рішенні від 03 червня 1999 року за № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміна «член сім`ї») визначено таку обов`язкову ознаку члена сім`ї, як ведення спільного господарства.

З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт проживання заявниці ОСОБА_1 з ОСОБА_2 однією сім`єю без шлюбу, починаючи з 2005 року по день смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що має для неї юридичне значення, а саме надає право на спадкування за законом після смерті спадкодавця, а тому заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат по справі, незважаючи на задоволення вимог заявниці, суд не повертає сплачену нею при зверненні до суду суму судового збору, оскільки згідно вимог ч.7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення у справах окремого провадження судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 19, 76-82, 247, 258, 259, 263-265, 293, 294, 315, 319, 354, 355, ст.ст. 3, 4 СК України, ст.ст. 1216-1218, 1220, 1223, 1258, 1259, 1261-1265, 1269 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Новгородківська селищна рада Кропивницького району Кіровоградської області про встановлення факту проживання однією сім`єю - задовольнити.

Встановити факт проживання однією сім`єю без шлюбу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (РНОКПП НОМЕР_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , в період з 2005 року по 01.12.2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Суддя Є. ПОДЛІПЕНЕЦЬ

СудНовгородківський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено30.06.2023
Номер документу111804156
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них:

Судовий реєстр по справі —393/186/23

Рішення від 26.06.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

Ухвала від 02.05.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

Ухвала від 31.03.2023

Цивільне

Новгородківський районний суд Кіровоградської області

Подліпенець Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні