Рішення
від 20.06.2023 по справі 333/6298/22
КОМУНАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЗАПОРІЖЖЯ

РІШЕННЯ

Іменем України

20 червня 2023 року м. Запоріжжя

Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі судді Дмитрієвої М.М., за участю секретаря Сідорової А.В.,

справа № 333/6298/22

провадження № 2/333/546/23

учасники справи:

позивач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка 41А»

представник позивача Петров Геннадій Анатолійович

відповідач ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, в залі Комунарського районного суду м. Запоріжжя, цивільну справу про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком, -

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст позовної заяви

До Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява ОСББ «Чумаченка 41А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

Позивач в період з 01.06.2021 року по 30.11.2022 року надав відповідачу послуги з управління багатоквартирним будинком, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно Статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка, 41-А» являється балансоутримувачем і здійснює утримання та обслуговування будинку в АДРЕСА_2 .

Відносини з приводу створення та діяльності об`єднань співвласників багатоквартирних об`єднань регулюються Законом України Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», їх статутом.

07 червня 2019 poкy загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка, 41-А» був затверджений розмір внесків, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкової територій (з розрахунку i на 1 кв. метр загальної площі квартири чи нежитлового приміщення, що належить власнику), який складає 4,00 грн. з червня 2019 року.

01 серпня 2022 poкy загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка, 41-А» був затверджений розмір внесків, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкової територій (з розрахунку i на 1 кв. метр загальної площі квартири чи нежитлового приміщення, що належить власнику), який складає 6,00 грн. з серпня 2022 року.

Проте, ОСОБА_1 свої зобов`язанняпо оплатінаданих послугне виконує.У зв`язкуз чим,утворилась заборгованостівідповідача заотримані послугиу розмірі7061грн.66коп.,тому,позивач змушенийзвернутися досуду зазахистом своїхпорушених праві проситьстягнути з ОСОБА_1 вказану сумуборгу тапонесені судовівитрати у сумі2481грн.

Відзив на позовну заяву не надходив.

Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 12 січня 2022 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідачем надано заяву про усунення недоліків позовної заяви, в якій відповідач просить визнати позовну заяву такою, що подана без дотримання вимог ст. 175, 177 ЦПК України та надати строк на усунення недоліків позовної заяви, у разі їх не усунення визнати позовну заяву неподаною та повернути позивачу.

У судовому засіданні 09 березня 2023 року судом розглянуто клопотання відповідача про залишення без руху позовної заяви на підставі її не відповідності вимогам ст. 175, 177 ЦПК України. Подане клопотання залишено без задоволення із занесенням в протокол судового засідання на підставі наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Оскільки судовий збір сплачується у співвідношенні до розміру судового збору, то врахування його до суми ціни позову, не відповідає вимогам законодавства.

Посилання відповідача, щодо того, що позивачем не зазначено про наявність оригіналів доказів, на які посилається сторона позивача та посилання відповідача, що йому не надіслано усіх документів які надійшли до суду, суд вважає такими, що не підлягають задоволенню та мають бути відхилені, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 6 Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також, справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.

У такий спосіб здійснюється «право на суд», яке відповідно до практики Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ) включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати «вирішення» спору судом (рішення у справі «Кутіч проти Хорватії», заява № 48778/99).

Україна як учасниця Конвенції повинна створювати умови для забезпечення доступності правосуддя як загальновизнаного міжнародного стандарту справедливого судочинства.

Рішеннями ЄСПЛ визначено, що право на доступ до суду має «застосовуватися на практиці і бути ефективним» (рішення у справі Белле проти Франції від 04 грудня 1995 року). Для того, щоб право на доступ було ефективним, особа «повинна мати реальну можливість оскаржити дію, що порушує його права» (рішення у справах Белле проти Франції від 04 грудня 1995 року та Нун`єш Діаш проти Португалії від 10 квітня 2003 року).

Суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) можуть позбавити заявників права звертатись до суду (рішення ЄСПЛ у справі Перес де Рада Каванил`ес проти Іспанії від 28 жовтня 1998 року).

У випадку задоволення клопотання відповідача про залишення позовної заяви без руху, суд припуститься надмірного формалізму та позбавить права позивача на гарантований Конституцією та Конвенцією права на доступ до суду. Щодо посилання відповідача, на те, що йому не направлялись копії додатків до позовної заяви, то цей факт спростовується доказами направлення, які містяться в матеріалах справи.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у справі № 761/5894/17 від 18 грудня 2018 року.

Представник позивача ОСББ «Чумаченка 41а» в судове засідання призначене на 20 червня 2023 року не з`явився, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вказав, що вимоги підтримує, просить позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, повідомлений своєчасно та належним чином, у судові засідання на 14 квітня 2023 року та 20 червня 2023 року не з`явився, причини неявки суду не відомі, жодних заяв та клопотань в тому числі про відкладення розгляду справи до суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 223 КПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів.

Таке положення закону пов`язане із дотриманням судом розумних строків розгляду справи, що є вимогою статті 121 ЦПК України та статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року.

Відповідно до ст. 43 ЦПК України особи, які беруть участь у справі, зобов`язані добросовісно здійснювати права і виконувати процесуальні обов`язки.

Суд неодноразово відкладав розгляд справи у зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, однак, останній в судове засідання не з`явився, заяву про розгляд справи за його відсутності або заяву про відкладення судового засідання суду не надав, що свідчить, про прояв відповідача неналежної турботливості, яка від нього вимагалася в силу ст.ст. 12, 13, 43 ЦПК України.

Оскільки, незважаючи на прийняті судом заходи для сприяння здійсненню відповідачем своїх прав, він не виконав покладені на нього процесуальні обов`язки, а тому, є підстави для застосування ст. 223 ЦПК України.

При цьому суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

Оскільки учасники справи в судове засідання не з`явились, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України не здійснювати фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувальнуваного технічного засобу.

Установлені судом фактичні обставини справи

На підставі статуту ОСББ «Чумаченка 41 А» встановлено, що останнє створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» і об`єднує власників квартир і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . Завданням і предметом діяльності об`єднання є, забезпечення реалізації прав співвласників на володіння та користування спільним майном; забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території; сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами; забезпечення виконання співвласниками своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна№302000806 від 03.06.2022 року відповідач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 , загальною площею 42,73 кв.м.

07 червня 2019 poкy загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка, 41-А» був затверджений розмір внесків, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкової територій (з розрахунку i на 1 кв. метр загальної площі квартири чи нежитлового приміщення, що належить власнику), який складає 4,00 грн. з червня 2019 року.

01 серпня 2022 poкy загальними зборами Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка, 41-А» був затверджений розмір внесків, що спрямовується на утримання будинку і споруд та прибудинкової територій (з розрахунку i на 1 кв. метр загальної площі квартири чи нежитлового приміщення, що належить власнику), який складає 6,00 грн. з серпня 2022 року.

З розрахунку заборгованості за внесками на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 власником квартири АДРЕСА_4 ОСОБА_1 за період з січня 2021 року по листопад 2022 року має заборгованість перед ОСББ «Чумаченка 41 А» на загальну суму 7 061 гривень 66 копійок.

Позиція суду та нормативно правове обґрунтування

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», співвласники багатоквартирного будинку - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.

Відповідно до ч. 2 ст.382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 , є співвласником багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 .

Статтею 385 ЦК України визначено, що власники квартир та не житлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та не житловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Відповідно до вимог частини першої статті 1, частини першої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників відноситься до виключної компетенції загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, є обов`язковим для всіх співвласників.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 11 травня 2018 року по справі № 922/3087/17.

Згідно ст. 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно ст. 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

На підставі ст. 17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Статтею 20 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.

Аналогічна правові позиції викладені в постановах Великої Палати Верховного Суду від 03 грудня 2020 року по справі № 910/6471/18 та постанові Верховного Суду від 11.05.2018 року по справі № 922/3087/17.

Згідно зі ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відповідно до Статуту, вищим органом управління об`єднання є загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, які вправі приймати рішення з усіх питань діяльності об`єднання.

До виключної компетенції загальних зборів входить, зокрема затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку та на сайті об`єднання.

Співвласники мають право знайомитися з рішенням (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки.

Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.

Судом встановлено, що на загальних зборах ОСББ «Чумаченка 41 А» від 07червня 2019poкyта 01серпня 2022року,були прийняті рішення про затвердження обов`язкового щомісячного внеску на утримання будинку, протоколи загальних зборів містяться в матеріалах справи та відповідають вимогам закону.

Відповідно до п. 5 та п. 10 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники зобов`язані виконувати рішення зборів співвласників та своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст.1 2 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.

Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.

Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.

Статтею 322 Цивільного кодексу України визначено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 8 статті 22 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» передбачено, що відмова від оплати рахунків або несплата рахунків не допускається. Такі дії є порушенням прав інших членів об`єднання і підставою для звернення до суду про стягнення заборгованості із плати по відповідних рахунках у примусовому порядку.

У відповідності до ст.ст. 526, 530 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином та у встановлені строки відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ст.ст. 610, 611 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», у разі відмови власника приміщення укладати договір або сплачувати обов`язкові платежі на утримання та ремонт відповідної частки загального майна об`єднання має право звернення до суду для стягнення нарахованих платежів у судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 користувався послугами з утримання багатоквартирного будинку у період часу з 01 червня 2021 року по 30 листопада 2022 року. За цей період у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 7061, 66 грн. Матеріали справи не містять доказів щодо того, що позивач не отримував зазначені послуги, або звертався в претензійному порядку до позивача, у зв`язку з наданням послуг не належної якості. У зв`язку з чим, суд приходить до висновку, що послуги належної якості дійсно були надані.

Дослідивши наданий позивачем розрахунок заборгованості, суд вважає, що він є вірним та належним доказом в даній справі, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, доказів щодо помилковості розрахунку матеріали справи не містять.

Розподіл судових витрат

У зв`язку із задоволенням основної вимоги, на підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути витрати по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 19, 20 ЗУ «Про житлово комунальні послуги», ст.ст. 525, 526, 901 ЦПК України, ст. 141, 247, 263-265, 279, ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заявуОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Чумаченка 41А» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з управління багатоквартирним будинком задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,зареєстрованого заадресою: АДРЕСА_1 ,РНОКПП: НОМЕР_1 ,на користьОб`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Чумаченка 41А»(поточнийрахунок № НОМЕР_2 в ПАТ«ПриватБанк» МФО313399,ЄДРПОУ 20512363)заборгованість занадані послугиз управліннябагатоквартирним будинкомза адресою: АДРЕСА_1 за періодз 01 червня 2021 року по 30 листопада 2022 року у розмірі7061,66 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Чумаченка 41А» (поточний рахунок № НОМЕР_2 в ПАТ «ПриватБанк» МФО 313399, ЄДРПОУ 20512363) витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 481 грн.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Запорізького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 27 червня 2023 року.

Суддя Комунарського районного суду

м. Запоріжжя М.М. Дмитрієва

СудКомунарський районний суд м.Запоріжжя
Дата ухвалення рішення20.06.2023
Оприлюднено29.06.2023
Номер документу111809634
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —333/6298/22

Постанова від 30.11.2023

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 08.09.2023

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 08.09.2023

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Маловічко С. В.

Рішення від 20.06.2023

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Дмитрієва М. М.

Рішення від 20.06.2023

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Дмитрієва М. М.

Ухвала від 12.01.2023

Цивільне

Комунарський районний суд м.Запоріжжя

Дмитрієва М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні