Постанова
від 20.06.2023 по справі 301/3572/21
ЗАКАРПАТСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 301/3572/21

П О С Т А Н О В А

Іменем України

20 червня 2023 року м. Ужгород

Закарпатський апеляційний суд в складі:

Головуючого - судді Фазикош Г. В.

суддів Куштана Б. П., Бисаги Т. Ю.

з участю секретаря Сливки С. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Тересвянської селищної ради на рішення Тячівського районного суду від 17 серпня 2022 року, ухвалене суддею Чопик В. В., по справі за позовом ОСОБА_1 до Тересвянської селищної ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, -

В С Т А Н О В И В :

В жовтні 2021 року ОСОБА_1 пред`явила позов до Тересвянської селищної ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.

Свої вимоги мотивувала тим, що вона є власником земельної ділянки, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, згідно державного акту на право власності на землю серії ЯД № 539912, площею 0,0642 га, що знаходиться по АДРЕСА_1 . На вказаній земельній ділянці розташований житловий будинок.

Сусідніми земельними ділянками є землі селищної ради: від В до Г землі селищної ради (кладовище), від Б до В землі селищної ради.

Наразі, розпочато облаштування території суміжної земельної ділянки від Б до В, на якій вирішено розташувати кладовище. Позивачка зазначає, що розміщення кладовища на цій земельній ділянці, генеральним планом не передбачено, будь-яка проектна документація відсутня, не розроблялася. Відповідач порушує правила добросусідства, адже на земельній ділянці позивача розташований колодязь з питною водою, а санітарна норма в 300 метрів не дотримана.

З огляду на це позивачка просить усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, що полягають у порушенні правил добросусідства, порушенні норм для безпечного життя і здоров`я довкілля, шляхом заборони Тересвянській селищній раді розміщувати кладовище на земельних ділянках, суміжних із земельною ділянкою, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, та здійснювати поховання на вказаній території (а.с.1-5).

Рішенням Тячівського районного суду від 17 серпня 2022 року позов задоволено. Усунуто перешкоди ОСОБА_1 у користуванні земельною ділянкою, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, шляхом заборони Тересвянській селищній раді розміщувати кладовище на земельних ділянках, суміжних із земельною ділянкою, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, та здійснювати поховання на відстані, яка передбачена санітарними нормами в 300 метрів від її земельної ділянки.

На це рішення Тересвянська селищна рада подала апеляційну скаргу. Апелянт зазначає, що селищною радою не розроблялися та не погоджувалися проекти із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під кладовище, не розроблялася містобудівна документація, відсутні будь-які дозволи або висновки контролюючих органів. Додані фото не є належним доказом на підтвердження облаштування кладовища. На цих фото показано очистку, обрізку дерев та кущів діючого кладовища, яке функціонує з 1900 року. Жодні права та інтереси позивача не порушені, адже кладовище розміщено в 1900 році, у той час як земельна ділянка позивачці виділена в 2007 році, а право власності на самовільно збудований будинок отримано в 2008 році. У справі відсутні будь-які докази контролюючих органів та служб про порушення санітарних норм. Апелянт вважає рішення суду першої інстанції незаконним та необґрунтованим, просить його скасувати, в задоволенні позову відмовити в повному обсязі (а.с.130-134).

У судовому засіданні в апеляційній інстанції адвокат Гайду О. В. (представник позивачки) проти апеляційної скарги заперечила та просила її відхилити.

Решта учасників справи у судове засідання в апеляційній інстанції не зявилися, хоча були повідомлені про час та місце розгляду справи належним чином.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновків, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з таких підстав.

Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позивачка ОСОБА_1 має документи, які підтверджують її право власності на земельну ділянку, яка межує зі старим кладовищем 1900 року, так і на житловий будинок, що знаходиться на цій земельній ділянці, то відповідач не вправі розміщувати нове кладовище на вільних земельних ділянках, суміжних із земельною ділянкою позивачки, та здійснювати поховання без дотримання відстані у 300 метрів, передбаченої санітарними нормами, від земельної ділянки позивачки (а.с.176-177).

За цих обставин суд першої інстанції прийшов до висновку, що позов слід задовольнити, саме шляхом усунення перешкод позивачці у користуванні її земельною ділянкою через заборону відповідачеві використовувати належну йому земельну ділянку у певний спосіб.

Такі висновки місцевого суду є помилковими, не відповідають фактичним обставинам справи, що, у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 376 ЦПК України, є підставою для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення по суті позовних вимог.

Згідно статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (ч.1, 2 ст. 12 ЦПК України).

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.3 ст. 12 ЦПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.4 ст. 12 ЦПК України).

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України).

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).

Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч.5, 6 ст. 81 ЦПК України).

З матеріалів справи слідує, що позивачка ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, згідно державного акту на право власності на землю серії ЯД № 539912, площею 0,0642 га, що знаходиться по АДРЕСА_1 . На вказаній земельній ділянці розташований житловий будинок.

Сусідніми земельними ділянками є землі селищної ради: від В до Г землі селищної ради (кладовище), від Б до В землі селищної ради.

В позовній заяві позивачка зазначає, що розпочато облаштування території суміжної земельної ділянки від Б до В, на якій вирішено розташувати кладовище. На її переконання, розміщення кладовища на цій земельній ділянці, генеральним планом не передбачено, будь-яка проектна документація з цього приводу відсутня, не розроблялася. З огляду на це позивачка просить усунути перешкоди у користуванні її земельною ділянкою, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, що полягають у порушенні правил добросусідства, порушенні норм для безпечного життя і здоров`я довкілля, шляхом заборони Тересвянській селищній раді розміщувати кладовище на земельних ділянках, суміжних із її земельною ділянкою, кадастровий номер 2124456200:03:003:0059, та здійснювати поховання на вказаній території.

Разом з тим, колегія суддів констатує, що належних та достатніх доказів того, що Тересвянська селищна рада має намір розмістити по сусідству з позивачкою кладовище, в матеріалах справи не має.

Відповідно до листа від 24.09.2021 року № 05-26/1054 Тересвянською селищною радою не розроблялися та не погоджувалися проекти із землеустрою щодо відведення земельної ділянки під кладовище, не розроблялася містобудівна документація, відсутні з цього приводу будь-які дозволи або висновки контролюючих органів (а.с.11).

В цьому листі також зазначено, що згідно генерального плану смт. Тересва, місце розташування кладовища, передбачено в іншій місцевості. Копія генерального плану додається (а.с.12).

Апеляційним судом досліджено додані до позовної заяви фотокопії (а.с.13-17). На фото зображено будинок, старе кладовище та сліди від обрізки дерев та кущів. Фото зроблені без прив`язки до місцевості чи координат конкретних земельних ділянок. Докази облаштування нового кладовища на них відсутні.

Доказів нових поховань чи висновків контролюючих органів та служб про порушення санітарних норм, в матеріалах справи також не має.

Інших доказів, які б свідчили про розміщення кладовища по сусідству із земельною ділянкою позивачки, у матеріалах справи не має. Отже, наразі це твердження є припущенням.

Пред`явлений позов є необґрунтований та недоведений, підстав для його задоволення не має. Однак, вказане не позбавляє позивачку права пред`явити новий позов у випадку реального порушення її прав або будь-яких інших неправомірних дій чи рішень з боку суб`єкта владних повноважень.

Враховуючи наведене, керуючись п. 2 ч. 1 ст. 374, п. 3 ч. 1 ст. 376, ст.ст. 381-384 ЦПК України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Тересвянської селищної ради - задовольнити.

Рішення Тячівського районного суду від 17 серпня 2022 року, ухвалене суддею Чопик В. В., - скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Тересвянської селищної ради про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 27 червня 2023 року.

Головуючий:

Судді:

СудЗакарпатський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення20.06.2023
Оприлюднено30.06.2023
Номер документу111810947
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —301/3572/21

Постанова від 20.06.2023

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Фазикош Г. В.

Ухвала від 13.12.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Фазикош Г. В.

Ухвала від 06.12.2022

Цивільне

Закарпатський апеляційний суд

Фазикош Г. В.

Ухвала від 03.12.2021

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Золотар М. М.

Ухвала від 03.12.2021

Кримінальне

Іршавський районний суд Закарпатської області

Золотар М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні