ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 червня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/5579/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом адвоката Мови Валерія Івановича в інтересах Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про визнання протиправним та скасування припису щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Мови Валерія Івановича (далі представник позивача) в інтересах Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» (далі позивач, МКП «Сватівський водоканал») до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області (далі - відповідач) у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати припис №139 від 31.08.2021 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Луганській області була проведена перевірка дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін з боку Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» та винесено припис від 31.08.2021 №139 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.
Позивач із приписом Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області від 31.08.2021 №139 не погоджується, посилаючись на те, що його прийнято на підставі необґрунтованих висновків акту перевірки від 26.08.2021 №1161 щодо неправомірного застосування тарифів.
Позивач зазначив, що відповідно до пункту 37 частини першої статті 43 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання як встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, які надаються підприємствами, що перебувають у спільній власності територіальних громад, представництво інтересів яких здійснює відповідна районна чи обласна рада, а також суб`єктами господарювання, що здійснюють управління (експлуатацію) цілісними майновими комплексами таких підприємств.
Як зазначає позивач, рішення Сватівської міської ради від 23 березня 2021 року №25 є чинним та не скасоване, у зв`язку із чим правомірно використовуються підприємством при нарахуванні споживачам плати за надані послуги з водопостачання та водовідведення по категоріях споживачів, зокрема і в частині застосування тарифів для населення.
Позивач вказує на порушення порядку проведення позапланової перевірки, посилаючись на те, що позапланова перевірка призначається за зверненням фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави», проте на думку позивача, заява надійшла від фізичної особи, якій не була заподіяна шкода.
Отже, позивач вважає, що все вище вказане свідчить про порушення його прав, неправомірність дій відповідача та протиправність припису 31.08.2021 № 139.
На підставі викладеного, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому заперечував проти його задоволення з наступних підстав.
08.07.2021 (вхід. № КО-204/21) до Головного управління надійшло колективне звернення мешканців багатоквартирних будинків, які проживають за адресою: Майдан Злагоди, 12 та 12-а, м. Сватове, з наданням копій документів, що підтверджують обставини, зазначені в зверненні.
Відповідно до приписів абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону № 877 підставою для здійснення позапланових заходів є звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
05.08.2021 Держпродспоживслужба, розглянувши звернення Головного управління від 19.07.2021 № 01-05/1464, листом № 15.3.2-6/1403 повідомила про погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на підставі колективного звернення громадянки ОСОБА_1 та інших мешканців багатоквартирних будинків, що проживають за адресою: АДРЕСА_1 , про порушення їх законних прав Міським комунальним підприємством «Сватівський водоканал».
Позапланову перевірку, здійснену стосовно позивача, проведено у період з 11.08.2021 по 26.08.2021 на підставі: колективного звернення фізичних осіб від 08.07.2021 вхід. № КО-204/21; за погодженням Держпродспоживслужби від 05.08.2021 № 15.3.2-6/1403; наказу Головного управління від 10.08.2021 № 1904; направлення від 10.08.2021 № 1007.
11.08.2021 об 9 год. 18 хв. направлення від 10.08.2021 № 1007 отримано директором МКП «Сватівський водоканал» Луньовим А.Є. особисто, про що свідчить його особистий підпис про отримання на даному направленні.
11.08.2021 об 9:35 годині під час проведення позапланової перевірки, директором МКП «Сватівський водоканал» Луньовим А.Є. отримано вимогу №1 про надання копій документів та інших відомостей, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог щодо формуванням, встановленням та застосуванням державних регульованих цін, що можуть підтверджувати їх порушення (копія вимоги додається).
МКП «Сватівський водоканал» зазначену вимогу про надання інформації від 11.08.2021 № 1 виконало, витребувані для проведення позапланової перевірки документи надані в повному обсязі.
26.08.2021 за результатами позапланового заходу, здійсненого щодо МКП «Сватівський водоканал», складено акт, складений за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін № 1161.
26.08.2021 примірник цього акту для ознайомлення та надання заперечень отримано директором МКП «Сватівський водоканал» Луньовим А.Є., про що наявна запис в цьому акті.
26.08.2021 посадові особи МКП «Сватівський водоканал», а саме директор, головний бухгалтер, економіст, інженер абонентського відділу від підпису акту від 26.08.2021 № 1161 відмовились, про що наявні записи в акті.
Оскільки актом від 26.08.2021 № 1161 встановлені порушення формування тарифів, з метою вжиття заходів реагування, Головне управління протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) склало оскаржуваний припис від 31.08.2021 № 139.
31.08.2021 примірник вказаного припису на адресу позивача надісланий засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з описом вкладення та з рекомендованим повідомленням № 9340409051232, який вручено 01.02.2021 за довіреністю представнику позивача.
Отже, Головним управлінням позаплановий захід здійснено з законних підстав та з дотриманням порядку проведення позапланового заходу, що визначені чинним законодавством України.
Відповідач вказує, що при перевірці МКП «Сватівський водоканал» було встановлено численні порушення порядку формування тарифів, тому ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області правомірно винесено оскаржуваний припис.
У задоволенні позовних вимог відповідач просив відмовити.
Судом по справі вчинені такі процесуальні дії.
Ухвалою суду від 07 жовтня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 01 листопада 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, призначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 26 січня 2022 року залучено Сватівську міську раду Луганської області (місцезнаходження: 92600, Луганська область, Сватівський район, м. Сватове, площа 50-річчя Перемоги, буд. 36, код ЄДРПОУ 04051804) до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача; закрито підготовче провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 15 лютого 2022 року на 15 год. 00 хв. у залі судових засідань Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м.Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Ухвалою суду від 15 лютого 2022 року провадження по даній справі зупинено за клопотанням позивача до одужання представника позивача.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 в Україні введено воєнний стан з 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому пролонговано Указами від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022, від 12 серпня 2022 року № 573/2022, від 07 листопада 2022 року № 757/2022 та від 06 лютого 2023 року № 58/2023.
Наказом голови Луганського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2022 року № 8/С-од «Про припинення роботи Луганського окружного адміністративного суду» у зв`язку з неможливістю здійснювати правосуддя Луганським окружним адміністративним судом, який знаходиться у районі проведення Операції об`єднаних сил, та відповідно до статті 3 Конституції України, Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведення антитерористичної операції», з метою збереження життя і здоров`я суддів, працівників апарату суду та відвідувачів суду припинено роботу Луганського окружного адміністративного суду з 24 лютого 2022 року до вирішення питання щодо її відновлення у встановленому законодавством порядку.
Призначення підготовчого засідання та вирішення питання про поновлення провадження у справі не відбулось у зв`язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Сєвєродонецька та веденням активних бойових дій на території Луганської області, а також зупиненням роботи Луганського окружного адміністративного суду.
Наказом голови Луганського окружного адміністративного суду від 02 травня 2022 року № 9/С-од «Про встановлення особливого режиму роботи в умовах воєнного стану» запроваджено з 02 травня 2022 року роботу Луганського окружного адміністративного суду у віддаленому режимі.
З 02 травня 2022 року Луганський окружний адміністративний суд на період воєнного стану продовжив свою роботу у дистанційному режимі.
Ухвалою суду від 27 квітня 2023 року поновлено провадження у справі та призначено судове засідання на 25 травня 2023 року на 09 год. 45 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, буд. 4.
Представники сторін, третя особа, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, позовної заяви та доданих до неї документів, зареєстрованим місцезнаходженням позивача є: 92600, Луганська область, Сватівський район, м. Сватове, вул. Садова, буд. 74.
Позивач під час провадження у справі не повідомляв суд про зміну фактичного місцезнаходження як то передбачено статтею 131 КАС України.
Надіслання судом процесуальних документів позивачу та повісток про виклик до суду в адміністративній справі за його місцезнаходженням рекомендованим листом з повідомленням про вручення на територію Луганської області у суду немає можливості через тимчасову окупацію та ведення на цій території бойових дій.
Ухвалу суду від 27 квітня 2023 року отримано адвокатом Мовою Валерієм Івановичем, який зазначений як представник Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» в позовній заяві, 27 квітня 2023 року через підсистему «Електронний суд», про що свідчить довідка про доставку електронного листа.
Також суд здійснював виклик за номером телефону представника позивача, зазначеним в позовній заяві як засіб зв`язку з представником Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» адвокатом Мовою Валерієм Івановичем, однак вказаний номер не відповідає, що зафіксовано у довідці від 23.05.2023.
Ухвалою від 25 травня 2023 року відкладено судове засідання у справі; наступне судове засідання призначено на 27 червня 2023 року о 09 год. 00 хв. у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул.Академіка Янгеля, буд. 4.
Ухвалу суду від 25 травня 2023 року отримано адвокатом Мовою Валерієм Івановичем через підсистему «Електронний суд», про що свідчить довідка про доставку електронного листа.
Згідно з частиною першою статті 12-1 Закону України від 15 квітня 2014 року № 1207-VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Оголошення про виклик у судове засідання на 27 червня 2023 року на 09 год. 00 хв. розміщене 29 травня 2023 року на офіційному вебсайті Луганського окружного адміністративного суду adm.lg.court.gov.ua (розділ «Громадянам», підрозділ «Судові виклики, повідомлення та рішення для учасників справи, з якими відсутній зв`язок (з 24.02.2022)»).
Таким чином, позивач вважається належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, про дату, час та місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Згідно з частиною 1 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина 9 статті 205 КАС України).
Зважаючи на те, що у справі судом зібрані усі необхідні докази, на підставі яких можливий розгляд справи по суті, вирішено заяви і клопотання сторін, отримано відзив відповідача на позовну заяву і додаткові пояснення сторін, справу призначено до судового розгляду, на думку суду, неявка представника позивача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті. Обставини, які перешкоджають розгляду справи по суті, відсутні.
Враховуючи положення статті 205 КАС України суд вважав можливим розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.
Дослідивши матеріали електронної справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
У період з 11.08.2021 по 26.08.2021 на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області від 10.08.2021 № 1904 та направлення від 10.08.2021 №1007 посадовими особами Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області проведено позапланову перевірку Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал».
Підставою проведення позапланової перевірки Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» слугувало колективне звернення фізичних осіб від 08.07.2021 вхід. № КО-204/21, що передбачено абзацом 5 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
05.08.2021 Держпродспоживслужба, розглянувши звернення Головного управління від 19.07.2021 № 01-05/1464, листом № 15.3.2-6/1403 повідомила про погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на підставі колективного звернення громадянки ОСОБА_1 та інших мешканців багатоквартирних будинків, що проживають за адресою: АДРЕСА_1 , про порушення їх законних прав Міським комунальним підприємством «Сватівський водоканал» .
Отже, проведення позапланової перевірки Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» погоджено Держпродспоживслужбою.
Відповідно до акту №1161 від 26.08.2021, складеного за результатами проведення позапланової перевірки за дотриманням суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін перевіркою встановлено наступні порушення:
1) при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» складено річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення МКП «Сватівський водоканал» на 12 місяців з 01.12.2020 не на підставі фактичних обсягів реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2016 рік - 154,4 тис. куб. м та 202,2 тис. куб. м, за 2018 рік 146,8 тис. куб. м та 227,0 тис. куб. м, за 2019 рік 136,0 тис. куб. м та 204,0 тис. куб. м, за 2020 рік 140,4 тис. куб. м та 206,4 тис. куб. м та в якому занижені обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період 2021 року у зв`язку з неврахуванням фактичних обсягів реалізації цих послуг за 2020 рік та укладених із споживачами договорів (підключення та відключення споживачів), що є порушенням пункту 10 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467;
2) при формуванні тарифу на послугу з централізованого водовідведення, встановленого рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було завищено витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб у статті витрат «Прямі матеріальні витрати» на централізоване водовідведення за рахунок необґрунтованого використання ціни на електричну енергію з урахуванням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії для 2 класу напруги у розмірі 3,8 грн/кВт/год без ПДВ та обсягу активної електричної енергії у розмірі 295200 кВт/год на рік замість фактичних ціни 3,33859 грн/кВт/год без ПДВ та обсягу - 234357 кВт/год на рік, а також визначено ці витрати без врахування обсягів подачі води, пропускання стічних вод та норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на 2021 рік, які повинні встановлюватись на підприємстві, що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», абзацу 1 та абзацу 5 пункту 9, абзацу 1 пункту 14, абзацу 2 підпункту 1 пункту 19 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467;
3) при формуванні тарифу на послугу з централізованого водопостачання, встановленого рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було завищено витрати на придбання реагентів для очищення і знезараження питної води (витрати на придбання хлорного вапна) у статті витрат «Прямі матеріальні витрати» на централізоване водопостачання у зв`язку з неврахуванням фактичних ціни хлорного вапна 1 ґатунку у розмірі 24229,17 грн/тн без ПДВ та обсягу хлорного вапна використаного за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) у розмірі 0,068 тн, що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», абзацу 1 та абзацу 5 пункту 9, абзацу 1 пункту 14, абзацу 5 підпункту 1 пункту 19 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467;
4) при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було завищено інші прямі витрати (витрати на рентну плату) у статті витрат «Інші прямі витрати» на централізоване водопостачання та завищено витрати на сплату податків та зборів (витрати на екологічний податок) у статті витрат «Загальновиробничі витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у зв`язку з неврахуванням фактичних витрат, пов`язаних із сплатою екологічного податку та рентної плати за попередній період з ІV кварталу 2019 року по ІІІ квартал 2020 року (рік) у розмірах 5033,70 грн та 195321,68 грн, а також включено інші прямі витрати (витрати на рентну плату) до повної собівартості централізованого водопостачання для категорій споживачів бюджетні установи, інші споживачі при наявності категорії споживачів населення, що не передбачено порядком формування тарифів, що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», абзацу 1 пункту 9, абзацу 2 пункту 14, абзацу 14 підпункту 4 пункту 19 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467;
5) при формуванні тарифу на послугу з централізованого водопостачання, встановленого рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було необґрунтовано включено витрати на операційну оренду, ліцензії, проекти (витрати на отримання дозволу на геологічне визначення) до витрат, пов`язаних з утриманням основних засобів та інших необоротних активів у статті витрат «Загальновиробничі витрати» на централізоване водопостачання у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів щодо вартості виготовлення документації з підготовки геологічних матеріалів для отримання дозволу на геологічне визначення, у тому числі дослідно-промислової розробки, прісних підземних вод водозабору та які включаються до планованого прибутку (за необхідності) на підставі інвестиційної програми на 2021 рік, що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 8, абзацу 1 пункту 9, абзацу 4 підпункту 4 пункту 19 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467;
6) при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було завищено витрати на опалення (витрати на придбання дров`яної деревини), які включено до витрат на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів загальногосподарського призначення, у статті витрат «Адміністративні витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у зв`язку з неврахуванням фактичних ціни дров`яної деревини для непромислових потреб 1 групи у розмірі 600,00 грн/м3 без ПДВ та обсягу дров`яної деревини використаної за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) у розмірі 9,716 м3 або за попередній період з грудня 2018 року по листопад 2019 року (рік) у розмірі 32,500 м3 та включенням до цих витрат податку на додану вартість, який не враховується під час визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з Податковим кодексом України, а також завищено витрати на оплату послуг зв`язку у статті витрат «Адміністративні витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення за рахунок включення витрат на оплату розрахунково-касового обслуговування, послуг банків у розмірі 20000,00 грн на рік, що враховані окремо у статті витрат «Адміністративні витрати», що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 6, абзацу 1 пункту 9, абзацу 1 пункту 14, абзацу 8 та абзацу 13 пункту 20 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467;
7) при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» не здійснено розподіл між видами господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та додатковими роботами (послугами) витрат на оплату праці та внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування майстрів дільниць з водопостачання та водовідведення 2 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря-ремонтника з водопостачання 4 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водовідведення 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водовідведення 5 р. 1 люд., водіїв автотранспортних засобів (асенізаційна) 2 люд., водія автотранспортного засобу (оперативна) 1 люд., частини витрат включених до статті витрат «Загальновиробничі витрати», окрім витрат на паливно-мастильні матеріали, витрат включених до статті витрат «Адміністративні витрати», та не виключено витрати з повної собівартості централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які включаються до складу плати за абонентське обслуговування, а також не здійснено розподіл між ліцензованими видами діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення частини витрат включених до статті витрат «Загальновиробничі витрати» пропорційно прямим витратам таких видів діяльності та витрат включених до статей витрат «Адміністративні витрати», «Витрати зі збуту послуг» пропорційно виробничій собівартості таких видів діяльності, що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 5, абзацу 12 та абзацу 13 п еріод з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) у розмірі 9,716 м3 або за попередній період з грудня 2018 року по листопад 2019 року (рік) у розмірі 32,500 м3 та включенням до цих витрат податку на додану вартість, який не враховуєтьс
У зв`язку з виявленням цих порушень та з метою їх усунення, на підставі пункту 7 частини 1 статті 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», частин 7 та 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області виданий припис від 31.08.2021 № 139 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, яким від позивача вимагається:
1. В місячний термін усунути порушення порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 5, пункту 6, пункту 8, абзацу 1 та абзацу 5 пункту 9, пункту 10, абзацу 1 та абзацу 2 пункту 14, абзацу 2 та абзацу 5 підпункту 1, абзацу 4, абзацу 12, абзацу 13 та абзацу 14 підпункту 4 пункту 19, абзацу 8, абзацу 13, абзацу 14, абзацу 15 та абзацу 16 пункту 20, абзацу 11, абзацу 12 та абзацу 13 пункту 21, пункту 24 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, а саме: подати до виконавчого комітету Сватівської міської ради річний план господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період 2021 рік складений на підставі фактичних обсягів реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за останні п`ять років (календарних років) та обсягів реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період 2021 рік визначених з урахуванням укладених із споживачами договорів (підключення та відключення споживачів), а також здійснити розрахунки економічно обґрунтованих планованих витрат на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення і подати їх до виконавчого комітету Сватівської міської ради для подальшого встановлення тарифів на зазначені послуги враховуючи вимоги Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018 № 239, при цьому: витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологіч еріод з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) у розмірі 9,716 м3 або за попередній період з грудня 2018 року по листопад 2019 року (рік) у розмірі 32,500 м3 та включенням до цих витрат податку на додану вартість, який не враховуєтьс під час визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з Податковим кодексом України, а також завищено витрати на оплату послуг зв`язку у статті витрат «Адміністративні витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення за рахунок включення витрат на оплату розрахунково-касового обслуговування, послуг банків у розмірі 20000,00 грн на рік, що враховані окремо у статті витрат «Адміністративні витрати», що є порушенням частини 2 статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», пункту 6, абзацу 1 пункту 9, абзацу 1 пункту 14, абзацу 8 та абзацу 13 пункту 20 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467; и заI?? ?Д??ьне використання води та користування надрами для видобування корисних копалин в планованому періоді 2021 році; витрати на операційну оренду, ліцензії, проекти (витрати на отримання дозволу на геологічне визначення) виключити з повної собівартості централізованого водопостачання, що включаються до планованого прибутку (за необхідності) на підставі інвестиційної програми на 2021 рік з обґрунтуванням вартості запланованих заходів (за її наявності); витрати на опалення (витрати на придбання дров`яної деревини) включені до витрат на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів загальногосподарського призначення на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення визначити з урахуванням витрат за попередній період (рік) та ціни дров`яної дерев
2. В місячний термін повернути споживачам необґрунтовано нараховану плату (вартість) за надані послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за період з 07.04.2021 до дати введення в дію змінених тарифів внаслідок застосування завищених тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення сформованих з порушеннями порядку формування тарифів шляхом проведення перерахунку розміру плати (вартості) наданих послуг на суму необґрунтованих (завищених) планованих витрат у структурах тарифів цих послуг враховуючи вимоги пункту 3 розділу VI Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»;
3. В триденний термін з моменту виконання припису повідомити Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про вжиті заходи.
Не погодившись із приписом від 31.08.2021 № 139 позивач звернувся до суду.
Вирішуючи питання по суті встановлених відповідачем під час перевірки порушень допущених позивачем при формуванні та встановленні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про ціни та ціноутворення», органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 667 (далі - Положення № 667), Держпродспоживслужба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику, зокрема у галузі державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.
Пунктом 2 Положення № 667 передбачено, що Держпродспоживслужба у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Положення № 667 одним з основних завдань Держпродспоживслужби є дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Згідно з підпункту 11 пункту 4 Положення № 667 Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін:
- здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін;
- надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів);
- надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 7 цього Положення визначено, що Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів» утворено Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області, яке є територіальним органом з реалізації державної політики у сфері державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на території Луганської області.
Відповідно до підпункту 11 пункту 4 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Луганській області (нова редакція), затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 № 156, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема, у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі також Закон № 877-V).
Відповідно до статті 1 цього Закону № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 6 Закону № 877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
З матеріалів справи убачається, що 08.07.2021 (вхід. № КО-204/21) до ГУ Держпродспоживслужби в Луганській області надійшло колективне звернення мешканців багатоквартирних будинків, які проживають за адресою: Майдан Злагоди, 12 та 12-а, м.Сватове.
Суд звертає увагу, що у листі Держпродспоживслужби №15.3.2-6/1403 від 05.08.2021 вказано, що Держпродспоживслужбою погоджено проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення на підставі колективного звернення громадянки ОСОБА_1 та інших мешканців багатоквартирних будинків, що проживають за адресою: АДРЕСА_1 , про порушення їх законних прав Міським комунальним підприємством «Сватівський водоканал».
Таким чином, Держпродспоживслужба дійшла висновку про наявність порушення прав заявників та погодила проведення позапланової перевірки МКП «Сватівський водоканал».
За наявності погодження Держпродспоживслужби на проведення позапланового заходу за вищевказаним колективним зверненням, у Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області наявні підстави, передбачені абзацом 5 частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» для призначення та проведення позапланової перевірки МКП «Сватівський водоканал».
Відтак доводи позивача щодо відсутності підстав проведення позапланового заходу та порушення порядку призначення перевірки суд вважає необґрунтованими.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
Згідно з частиною другою статті 7 Закону № 877-V, на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Відповідно до частини шостої статті 7 Закону № 877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Судом встановлено, що відповідачем дотримані вищенаведені вимоги Закону.
Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно з частиною восьмою статті 7 Закону № 877-V, припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» уповноважені органи мають право надавати органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 4 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 02.04.2020) до повноважень Кабінету Міністрів України належить затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України Про житлово-комунальні послуги Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення (постанова від 01 червня 2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги»).
Відповідно до пунктів 2, 8 Порядку № 869 цей Порядок застосовується під час установлення органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення для суб`єктів природних монополій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб`єктів під час розрахунку зазначених тарифів; для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення ліцензіат (крім ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи) щороку до 20 серпня подає уповноваженим органам у паперовому і електронному вигляді заяву та розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися під час їх проведення.
Відповідно до пункту 9 Порядку № 869 формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється ліцензіатами.
Згідно з пунктом 1 розділу II Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.06.2018 № 130, виконавці комунальних послуг здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) комунальних послуг і подають їх для встановлення тарифів органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Відповідно до пункту 2 пункту «а» частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: 2) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.
Статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб`єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.
Державні регульовані ціни можуть запроваджуватися на товари суб`єктів господарювання, які порушують вимоги законодавства про захист економічної конкуренції
Державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
Зміна рівня державних регульованих цін здійснюється в порядку і строки, що визначаються органами, які відповідно до цього Закону здійснюють державне регулювання цін. Зміна рівня державних регульованих цін може здійснюватися у зв`язку із зміною умов виробництва і продажу (реалізації) продукції, що не залежать від господарської діяльності суб`єкта господарювання.
Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальні органи та органи місцевого самоврядування під час встановлення державних регульованих цін на товари до складу таких цін обов`язково включають розмір їх інвестиційної складової частини.
Статтею 3 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги, на умовах самофінансування, досягнення рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво таких послуг.
Згідно калькуляції розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням по МКП «Сватівський водоканал» підприємством сформовано тарифи на централізоване водопостачання:
1) для населення у розмірі 31,8733 грн/куб. м з ПДВ;
2) для бюджетних установ, інших споживачів у розмірі 40,5944 грн/куб. м з ПДВ.
Згідно калькуляції розрахунку економічно обґрунтованих планових витрат, пов`язаних з централізованим водовідведенням по МКП «Сватівський водоканал» підприємством сформовано тарифи на централізоване водовідведення:
1) для населення у розмірі 33,9551 грн/куб. м з ПДВ;
2) для бюджетних установ, інших споживачів у розмірі 33,9551 грн/куб. м з ПДВ.
Вказані тарифи у вищезазначених розмірах були подані МКП «Сватівський водоканал» для їх встановлення до виконавчого комітету Сватівської міської ради, що підтверджується заявою МКП «Сватівський водоканал» від 15.12.2020 № 272 та супровідним листом з вх. № 1795/7 від 15.12.2021.
Рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» затверджено тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які надаються МКП «Сватівський водоканал» споживачам м. Сватове в розмірі:
- для споживачів ІІ та ІІІ групи бюджетні установи, інші споживачі: централізоване водопостачання 38,8286 грн/куб. м без ПДВ, 40,5944 грн/куб. м з ПДВ; централізоване водовідведення 28,2960 грн/куб. м без ПДВ, 33,9551 грн/куб. м з ПДВ;
- для споживачів І групи населення, тарифи залишити без змін: централізоване водопостачання 16,5220 грн/куб. м без ПДВ, 19,8264 грн/куб. м з ПДВ; централізоване водовідведення 17,8780 грн/куб. м без ПДВ, 21,4536 грн/куб. м з ПДВ.
Відповідачем здійснено перевірку тарифів в частині їх формування у вищезазначених розмірах, які були подані МКП «Сватівський водоканал» для їх встановлення органам, уповноваженим встановлювати тарифи до виконавчого комітету Сватівської міської ради.
Щодо першого порушення, встановленого актом від 26.08.2021 № 1161.
Відповідно до пункту 10 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 10.06.2020 № 467) (далі Порядок № 869), річні плани господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення складаються окремо за видами такої діяльності (водопостачання, водовідведення) на підставі фактичних за останні п`ять років та прогнозованих обсягів централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з урахуванням укладених із споживачами договорів та інших техніко-економічних факторів.
Річним планом ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення МКП «Сватівський водоканал» на 12 місяців з 01.12.2020, погодженим Сватівським міським головою передбачено:
1) обсяг реалізації послуг з централізованого водопостачання на плановий період 2021 рік у розмірі 140 тис. куб. м, у тому числі населенню 103 тис. куб. м та іншим споживачам 37 тис. куб. м та фактичні обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання:
- за 2016 рік (12.08.2016) 151,3 тис. куб. м, у тому числі населенню 118,9 тис. куб. м та іншим споживачам 32,4 тис. куб. м;
- за попередній до базового 2017 рік 156,6 тис. куб. м, у тому числі населенню 119,7 тис. куб. м та іншим споживачам 36,9 тис. куб. м;
- за попередній до базового 2018 рік 152 тис. куб. м, у тому числі населенню 114,3 тис. куб. м та іншим споживачам 37,7 тис. куб. м;
- за попередній до базового 2019 рік 137,7 тис. куб. м, у тому числі населенню 103,1 тис. куб. м та іншим споживачам 34,6 тис. куб. м;
- за базовий період 2020 рік 148 тис. куб. м, у тому числі населенню 109,7 тис. куб. м та іншим споживачам 38,3 тис. куб. м;
2) обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення на плановий період 2021 рік 200,5 тис. куб. м, у тому числі населенню 70,5 тис. куб. м та іншим споживачам 130 тис. куб. м та фактичні обсяги реалізації послуг з централізованого водовідведення:
- за 2016 рік (12.08.2016) 200,7 тис. куб. м, у тому числі населенню 76,7 тис. куб. м та іншим споживачам 124 тис. куб. м;
- за попередній до базового 2017 рік 224,9 тис. куб. м, у тому числі населенню 83,8 тис. куб. м та іншим споживачам 141,1 тис. куб. м;
- за попередній до базового 2018 рік 231,6 тис. куб. м, у тому числі населенню 76,9 тис. куб. м та іншим споживачам 154,7 тис. куб. м;
- за попередній до базового 2019 рік 205 тис. куб. м, у тому числі населенню 73 тис. куб. м та іншим споживачам 132 тис. куб. м;
- за базовий період 2020 рік 208,5 тис. куб. м, у тому числі населенню 74,4 тис. куб. м та іншим споживачам 134,1 тис. куб. м.
Згідно з підпунктом 1 пункту 3 Порядку №869 базовий період - календарний рік, який передує планованому періоду.
Календарний рік з 1 січня по 31 грудня.
Згідно з підпунктом 9 пункту 3 Порядку №869 планований період - період тривалістю 12 місяців, на який розраховуються та встановлюються тарифи (з 1 січня до 31 грудня, а для ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи, - інший період, узгоджений з уповноваженими органами, тривалістю 12 місяців).
МКП «Сватівський водоканал» використало форму річного плану ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення МКП «Сватівський водоканал» тривалістю 12 місяців з 01.12.2020, яка передбачає фактичні обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за базовий період 2020 рік та попередні до базового періоду 2016-2019 роки, тобто, фактичні обсяги реалізації цих послуг за повні календарні 2016-2020 роки, які передують плановому періоду - 2021 року.
Звітами про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності МКП «Сватівський водоканал» від надання послуг водопостачання та водовідведення (форма № 1С водопостачання, водовідведення) визначені:
1) обсяги відпущеної води від надання послуги водопостачання:
- за 2016 рік 154,4 тис. куб. м, у тому числі населенню 119,0 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 35,4 тис. куб. м;
- за 2017 рік 156,7 тис. куб. м, у тому числі населенню 119,7 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 36,9 тис. куб. м;
- за 2018 рік 146,8 тис. куб. м, у тому числі населенню 110,0 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 36,8 тис. куб. м;
- за 2019 рік 136,0 тис. куб. м, у тому числі населенню 102,0 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 34,0 тис. куб. м;
- за 2020 рік 140,4 тис. куб. м, у тому числі населенню 107,2 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 33,2 тис. куб. м;
2) обсяги відведення стічних вод від надання послуги водовідведення:
- за 2016 рік 202,2 тис. куб. м, у тому числі населенню 83,7 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 118,5 тис. куб. м;
- за 2017 рік 224,9 тис. куб. м, у тому числі населенню 83,8 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 141,0 тис. куб. м;
- за 2018 рік 227,0 тис. куб. м, у тому числі населенню 75,6 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 151,4 тис. куб. м;
- за 2019 рік 204,0 тис. куб. м, у тому числі населенню 71,6 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 132,4 тис. куб. м;
- за 2020 рік 206,4 тис. куб. м, у тому числі населенню 74,1 тис. куб. м та бюджетним установам, іншим споживачам 132,3 тис. куб. м.
В річному плані ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення МКП «Сватівський водоканал» на 12 місяців з 01.12.2020, фактичні обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2016 рік у розмірах 151,3 тис. куб. м та 200,7 тис. куб. м, за 2018 рік 152 тис. куб. м та 231,6 тис. куб. м, за 2019 рік 137,7 тис. куб. м та 205 тис. куб. м, за 2020 рік 148 тис. куб. м та 208,5 тис. куб. м не відповідають обсягам відпущеної води, відведення стічних вод від надання послуг водопостачання та водовідведення, зазначеним в звітах про витрати на виробництво та фінансові показники діяльності МКП «Сватівський водоканал» від надання послуг водопостачання та водовідведення (форма № 1С водопостачання, водовідведення) за 2016 рік - 154,4 тис. куб. м та 202,2 тис. куб. м, за 2018 рік 146,8 тис. куб. м та 227,0 тис. куб. м, за 2019 рік 136,0 тис. куб. м та 204,0 тис. куб. м, за 2020 рік 140,4 тис. куб. м та 206,4 тис.куб.м.
Відповідно до Переліку споживачів категорії населення та юридичних осіб, що відключились/підключені від/до послуг з централізованого водопостачання та водовідведення протягом періоду з 01.01.2020 по 31.12.2020 від централізованого водопостачання та водовідведення протягом 2020 року відключено 6 абонентів категорії споживачів населення з обсягами водопостачання та водовідведення 198,816 куб. м та 46,816 куб. м відповідно та до централізованого водопостачання та водовідведення протягом 2020 року підключено 1 абонента категорії споживачів населення з обсягом водопостачання 15 куб. м та 5 абонентів категорії споживачів інші споживачі (укладено договори) з обсягами водопостачання та водовідведення 20 куб. м та 17 куб. м відповідно.
За розрахунком Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області обсяг реалізації послуг з централізованого водопостачання на плановий період 2021 року складає 140,3 тис. куб. м, у тому числі населенню 107,0 тис. куб. м та іншим споживачам 33,3 тис. куб. м та обсяг реалізації послуг з централізованого водовідведення на плановий період 2021 року складає 206,5 тис. куб. м, у тому числі населенню 74,1 тис. куб. м та іншим споживачам 132,4 тис. куб. м, що визначені згідно фактичних обсягів реалізації цих послуг за 2020 рік, тобто, фактичних обсягів реалізації цих послуг за повний календарний 2020 рік, який передує плановому періоду - 2021 року з урахуванням укладених із споживачами договорів (підключення та відключення споживачів).
Таким чином, МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» складено річний план ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення МКП «Сватівський водоканал» на 12 місяців з 01.12.2020 не на підставі фактичних обсягів реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення за 2016 рік - 154,4 тис. куб. м та 202,2 тис. куб. м, за 2018 рік 146,8 тис. куб. м та 227,0 тис. куб. м, за 2019 рік 136,0 тис. куб. м та 204,0 тис. куб. м, за 2020 рік 140,4 тис. куб. м та 206,4 тис. куб. м та в якому занижені обсяги реалізації послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на плановий період 2021 року у зв`язку з неврахуванням фактичних обсягів реалізації цих послуг за 2020 рік та укладених із споживачами договорів (підключення та відключення споживачів).
Доводи позивача, наведені у позовній заяві, суд вважає необґрунтованими, зважаючи на те, що позивач не наводить жодних розрахунків та не надає жодних доказів на підтвердження таких розрахунків.
Посилання позивача на п.16 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869, судом відхиляються, оскільки цей порядок регулює механізм формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води для суб`єктів природних монополій та суб`єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з виробництва теплової енергії, її транспортування магістральними і місцевими (розподільними) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання, надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, та у спірних правовідносинах не може бути застосовним.
Щодо другого порушення, встановленого актом від 26.08.2021 №1161.
Відповідно до абзаців 2 та 3 підпункту 1 пункту 19 Порядку №869 до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаються прямі матеріальні витрати: витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб, що визначаються виходячи з обсягів підйому та/або подачі води, пропускання стічних вод, їх очищення, норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів, установлених відповідно до галузевих нормативів та вимог законодавства з урахуванням особливостей технологічних процесів, які застосовуються на відповідному підприємстві, цін/тарифів на електроенергію в плановому періоді, що визначаються з урахуванням положень пункту 9 цього Порядку.
Обсяг таких витрат визначається з урахуванням витрат на обумовлену електромагнітною незбалансованістю електроустановок технологічно шкідливу циркуляцію електричної енергії між джерелами електропостачання та приймачами змінного електричного струму (у разі відсутності приладів обліку її потужність визначається відповідно до нормативів).
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням по МКП «Сватівський водоканал» у прямих матеріальних витратах передбачено витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб у розмірі 747840,00 грн на рік.
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водовідведенням по МКП «Сватівський водоканал» у прямих матеріальних витратах передбачено витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб у розмірі 1121760,00 грн на рік.
За розрахунком витрат на електроенергію на 2021 рік МКП «Сватівський водоканал» витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб склали 1869600,00 грн на рік, у тому числі на централізоване водопостачання - 747840,00 грн на рік та на централізоване водовідведення - 1121760,00 грн на рік, які визначено виходячи з обсягу активної електричної енергії - 492000 кВт/год на рік за фактичним споживанням активної електричної енергії за 2019-2020 роки, у подальшому розподіленого між ліцензованими видами діяльності на підставі даних попередніх періодів для надання послуги з централізованого водопостачання 196800 кВт/год на рік (40%) та для надання послуги з централізованого водовідведення 295200 кВт/год на рік (60%), та ціни на електричну енергію (ціни на універсальні послуги для малих непобутових споживачів (споживачів 1-ї групи) для 2 класу напруги ТОВ «Енера схід» - 2,73182 грн/кВт/год без ПДВ) з урахуванням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії для 2 класу напруги (1,10 грн/кВт/год без ПДВ) 3,8 грн/кВт/год без ПДВ.
Норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів по МКП «Сватівський водоканал» на 2018-2021 роки відсутні.
Згідно з абзацом 1 пункту 14 Порядку планування витрат здійснюється із застосуванням нормативного методу на підставі державних і галузевих нормативів використання матеріальних та паливно-енергетичних ресурсів, норм оплати праці, нормативів витрат з управління та обслуговування виробництва з урахуванням фактичних показників попередніх періодів та прогнозу індексів цін виробників промислової продукції на планований період відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Підприємством витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб у прямих матеріальних витратах не визначено виходячи з обсягів підйому та/або подачі води, пропускання стічних вод, їх очищення на плановий 2021 рік та норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на плановий 2021 рік у зв`язку з їх відсутністю, в той же час, абзацом 1 пункту 14 Порядку № 869 передбачено врахування фактичних показників за попередні періоди (за базові періоди не передбачено), у тому числі обсягів використаної активної електричної енергії та реактивної електричної енергії.
Також, формою розрахунку витрат на електроенергію на 2021 рік МКП «Сватівський водоканал» не передбачено використання фактичних показників за базовий період - 2020 рік.
Відповідно до абзаців 2-8 пункту 9 Порядку № 869 ціни/тарифи на матеріальні ресурси та послуги з підкачування води іншими суб`єктами господарювання можуть бути прийняті під час розрахунку тарифів з урахуванням прогнозу індексів цін виробників промислової продукції на планований період.
Прогнозний індекс цін виробників промислової продукції визначається відповідно до Прогнозу економічного і соціального розвитку України та основних макропоказників економічного і соціального розвитку України.
Прогнозована ціна ресурсу (послуги) (Цп) визначається за формулою
Цп = Цф х (1 + І 100 / 200),
де Цф - фактична ціна/тариф ресурсу (послуги) на дату подання ліцензіатом заяви про встановлення тарифів до уповноваженого органу;
I - прогноз індексу цін виробників промислової продукції на планований період.
За наявності прогнозу індексу цін виробників промислової продукції за декількома сценаріями застосовується його найменший розмір.
У разі відсутності прогнозу індексу цін виробників промислової продукції на планований період або якщо його значення менше або дорівнює 100 відсоткам, для визначення прогнозної ціни/тарифу ресурсу (послуги) може використовуватися прогноз індексу цін виробників промислової продукції за базовий період.
Підприємство визначає витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб, виходячи з обов`язкового використання фактичної ціни/тарифу ресурсу (послуги) на дату подання ліцензіатом заяви про встановлення тарифів до уповноваженого органу, або з прогнозованої ціни ресурсу (послуги), що включає в себе застосування прогнозу індексу цін виробників промислової продукції на планований період, яка (ціна) є не обов`язковою, та може визначатися на розсуд підприємства.
МКП «Сватівський водоканал» під час визначення витрат не використовувало індекс цін виробників промислової продукції на планований період при визначенні ціни, що свідчить що така ціна є не прогнозованою.
Між МКП «Сватівський водоканал» та ТОВ «Енера схід» укладено договір про постачання електричної енергії споживачу від 04.02.2019 № 479-СВ.
МКП «Сватівський водоканал» 16.03.2020 укладено з ТОВ «АС» договір про постачання електричної енергії споживачу від 16.03.2020 № 1095(20)Е, а також 01.04.2020 укладено з ТОВ «ЛЕО» договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.04.2020 № 479, які діяли під час формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.
Згідно актів прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії/приймання передачі електричної енергії від 31.12.2019 № 479-СВ/144531/1, від 31.01.2020 № 479-СВ/12295/1, від 29.02.2020 № 479-СВ/23573/1, від 31.03.2020 № 479-СВ/34757/1, б/д № 728, від 31.05.2020 № 900, від 30.06.2020 № 1085, від 10.08.2020 № 1154, від 02.09.2020 № 1264, від 05.10.2020 № 1399, від 04.11.2020 № 1575, від 08.12.2020 № 1861 за грудень 2019 року листопад 2020 року та актів про використану електричну енергію за період від 01.12.2019 до 01.12.2020 обсяги використаної активної електричної енергії за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) по ВНС 2-го підйому, свердловинам (централізоване водопостачання) 234500 кВт/год та по КНС № 1, № 2, № 3, очисним спорудам (централізоване водовідведення) 234357 кВт/год.
На дату подання МКП «Сватівський водоканал» 15.12.2020 заяви про встановлення тарифів, фактична ціна на електричну енергію складала 1,84261 грн/кВт/год без ПДВ згідно специфікації, наведеної у додатку до додаткової угоди від 26.11.2020 № 5 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 16.03.2020 № 1095(20)Е та тариф на послуги з розподілу електричної енергії для 2 класу напруги ТОВ «ЛЕО» з 01.01.2021 - 1495,98 грн/МВт/год без ПДВ, який встановлено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 09.12.2020 № 2355.
МКП «Сватівський водоканал» 01.04.2020 укладено з ТОВ «ЛЕО» договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії від 01.04.2020 № 479.
Згідно актів надання послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії від 31.12.2019 № 479/12/3, від 31.01.2020 № 479/1/3, від 29.02.2020 № 479/2/3, від 31.03.2020 № 479/3/3, від 30.04.2020 № 479/4/3, від 31.05.2020 № 479/5/3, від 30.06.2020 № 479/6/3, від 31.07.2020 № 479/7/3, від 31.08.2020 № 479/8/3, від 30.09.2020 № 479/9/3, від 31.10.2020 № 479/10/3, від 30.11.2020 № 479/11/3 за грудень 2019 року листопад 2020 року та актів про використану електричну енергію за період від 01.12.2019 до 01.12.2020 обсяги використаної реактивної електричної енергії за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) по ВНС 2-го підйому, свердловинам (централізоване водопостачання) 170101 кВ/А реакт/год та по КНС № 1, очисним спорудам (централізоване водовідведення) 157331 кВ/А реакт/год.
На дату подання 15.12.2020 МКП «Сватівський водоканал» заяви про встановлення тарифів, фактичний тариф на послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії складав 0,07659 грн/кВ/А реакт/год без ПДВ згідно акту надання послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії від 30.11.2020 № 479/11/3 за листопад 2020 року.
За розрахунком Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб складають 1590399,32 грн на рік, у тому числі на централізоване водопостачання 795927,40 грн на рік ((234500 кВт/год на рік х 3,33859 грн/кВт/год без ПДВ) + (170101 кВ/А реакт/год на рік х 0,07659 грн/кВ/А реакт/год без ПДВ)) та на централізоване водовідведення 794471,92 грн на рік ((234357 кВт/год на рік х 3,33859 грн/кВт*год без ПДВ) + (157331 кВ/А реакт/год на рік х 0,07659 грн/кВ/А реакт/год без ПДВ)).
Отже, суд погоджується з доводами відповідача, що МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», було завищено витрати, пов`язані з використанням електроенергії для технологічних потреб у статті витрат «Прямі матеріальні витрати» на централізоване водовідведення за рахунок необґрунтованого використання ціни на електричну енергію з урахуванням тарифу на послуги з розподілу електричної енергії для 2 класу напруги у розмірі 3,8 грн/кВт/год без ПДВ та обсягу активної електричної енергії у розмірі 295200 кВт/год на рік замість фактичних ціни 3,33859 грн/кВт/год без ПДВ та обсягу - 234357 кВт/год на рік, а також визначено ці витрати на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення без врахування обсягів подачі води, пропускання стічних вод та норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів на 2021 рік, які повинні встановлюватись на підприємстві.
Щодо третього порушення, встановленого актом від 26.08.2021 №1161.
Відповідно до абзацу 5 підпункту 1 пункту 19 Порядку № 869 до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаються прямі матеріальні витрати: витрати на придбання реагентів для очищення і знезараження питної води та стічних вод. Обсяг таких витрат визначається виходячи з планованих обсягів подачі води, пропускання стічних вод, доз реагентів та цін на них у планованому періоді, що визначаються з урахуванням положень пункту 9 цього Порядку та транспортно-заготівельних витрат. Потреба в реагентах визначається відповідно до технологічного регламенту, затвердженого в установленому законодавством порядку, з урахуванням якості води, технологічних схем очищення, що застосовуються на підприємстві, та фактичних витрат реагентів у попередніх роках.
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням по МКП «Сватівський водоканал» у прямих матеріальних витратах передбачено витрати на придбання реагентів для очищення і знезараження питної води у розмірі 3500,00 грн на рік.
За плановим розрахунком по МКП «Сватівський водоканал» витрати на придбання хлорного вапна склали 3500,00 грн на рік.
Технічним регламентом експлуатації водопровідної насосної станції ІІ підйому м. Сватове, затвердженим директором МКП «Сватівський водоканал» передбачено основні правила безпечного ведення процесу дезінфекції резервуарів питної води, за яким дезінфекція резервуарів проводиться методом зрошення, розчин хлорного вапна з концентрацією 200-250 мг/л активного вапна готують з розрахунку 0,3-0,5 л/м2 площі внутрішньої поверхні резервуара.
Згідно графіку проведення чищення і дезінфекції резервуарів питної води МКП «Сватівський водоканал» на 2020-2024 роки з урахуванням характеристик резервуарів чистої води, наведених в пояснювальній записці до Робочої програми лабораторно-виробничого контролю якості питної води МКП «Сватівський водоканал» дезінфекція резервуару питної води № 1 станції ІІ підйому по вул. Дружби, 72а проводиться 2 рази на рік (квітень, жовтень).
За вимогами Технічного регламенту потреба хлорного вапна на 1 дезінфекцію резервуару питної води № 1 станції ІІ підйому по вул. Дружби, 72а складає 25 кг згідно актів з планового хлорування резервуара питної води № 1 від 19.03.2020, від 03.11.2020.
Фактичні витрати хлорного вапна за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) складають 1514,34 грн з фактичним обсягом хлорного вапна використаного за цей період - 0,068 тн згідно карток рахунку: 20 (партії: ПН-0000208 (04.09.20); ПН-0000012 (11.02.19)), що включає використання хлорного вапна на ліквідацію аварій та дезінфекцію резервуару питної води № 1.
На дату подання 15.12.2020 МКП «Сватівський водоканал» заяви про встановлення тарифів, фактична ціна хлорного вапна 1 ґатунку складає 24229,17 грн/тн без ПДВ згідно рахунку на оплату від 31.08.2020 № 7324.
За розрахунком Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області витрати на придбання реагентів для очищення і знезараження питної води (витрати на придбання хлорного вапна) на централізоване водопостачання складають 1647,58 грн на рік.
Таким чином, МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифу на послугу з централізованого водопостачання, на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення було завищено витрати на придбання реагентів для очищення і знезараження питної води (витрати на придбання хлорного вапна) у статті витрат «Прямі матеріальні витрати» на централізоване водопостачання у зв`язку з неврахуванням фактичних ціни хлорного вапна 1 гатунку у розмірі 24229,17 грн/тн без ПДВ та обсягу хлорного вапна використаного за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) у розмірі 0,068 тн.
Щодо четвертого порушення, встановленого актом від 26.08.2021 №1161.
Відповідно до абзацу 5 підпункту 3 та абзаців 10, 14 підпункту 4 пункту 19 Порядку до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаються:
- інші прямі витрати: інші прямі витрати виробничої собівартості, до складу яких включаються всі необхідні виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об`єкта витрат (відповідного виду діяльності, що підлягає ліцензуванню);
- змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати: витрати, пов`язані із сплатою податків, зборів та інших передбачених законодавством обов`язкових платежів.
Обсяг витрат, що включаються до виробничої собівартості, визначається із застосуванням нормативного методу на підставі результатів аналізу витрат за попередні роки з урахуванням змін, які передбачаються у планованому періоді, та цін/тарифів у такому періоді.
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням по МКП «Сватівський водоканал» у інших прямих витратах передбачено інші прямі витрати (податок на надра, збір за спецводокористування) у розмірі 268900,36 грн на рік лише для категорій споживачів бюджетні установи, інші споживачі та у загальновиробничих витратах передбачено витрати на сплату податків та зборів (екологія) у розмірі 5346,26 грн на рік.
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водовідведенням по МКП «Сватівський водоканал» у загальновиробничих витратах передбачено витрати на сплату податків та зборів (екологія) у розмірі 9053,78 грн на рік.
Порядком не передбачено віднесення окремих витрат, у тому числі витрат, пов`язаних із сплатою податків, зборів лише для відповідних категорій споживачів (населення, бюджетні установи, інші споживачі).
За розрахунком витрат на податки та збори по МКП «Сватівський водоканал» витрати на екологічний податок склали 14400,04 грн на рік (5832,28 грн на рік (викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) + 8567,76 грн на рік (викиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти)), що визначені шляхом добутку фактичних витрат, пов`язаних із сплатою екологічного податку за І квартал 2019 року 3600,01 грн (1458,07 грн (викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) + 2141,94 грн (викиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти)) за Податковою декларацією екологічного податку за І квартал 2019 року та кількості кварталів у році, витрати на рентну плату склали 268900,36 грн на рік (193720,12 грн на рік (користування надрами для видобування корисних копалин) + 75180,24 грн на рік (спеціальне використання води)), що визначені шляхом добутку фактичних витрат, пов`язаних із сплатою рентної плати за ІІІ квартал 2020 року 3600,01 грн (48430,03 грн (користування надрами для видобування корисних копалин) + 18795,06 грн (спеціальне використання води)) за Податковою декларацією з рентної плати за ІІІ квартал 2020 року та кількості кварталів у році.
З 01.01.2021 ставки податків за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та безпосередньо у водні об`єкти, рентної плати за спеціальне використання води та користування надрами для видобування корисних копалин не змінювались.
Фактичні витрати, пов`язані із сплатою екологічного податку за попередній період з ІV кварталу 2019 року по ІІІ квартал 2020 року (рік) складають 5033,70 грн (201,47 грн на рік (викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) + 4832,23 грн на рік (викиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти)) згідно Податкових декларацій екологічного податку за ІV квартал 2019 року - ІІІ квартал 2020 року.
Фактичні витрати, пов`язані із сплатою рентної плати за попередній період з ІV кварталу 2019 року по ІІІ квартал 2020 року (рік) складають 195321,68 грн (139722,25 грн (користування надрами для видобування корисних копалин з 01.01.2020) + 55599,43 грн (спеціальне використання води)) згідно Податкових декларацій з рентної плати за ІV квартал 2019 року - ІІІ квартал 2020 року.
За розрахунком Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області витрати на екологічний податок на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення складають 5033,70 грн на рік (201,47 грн на рік (викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря) + 4832,23 грн на рік (викиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об`єкти)) та витрати на рентну плату на централізоване водопостачання складають 243751,71 грн на рік (188152,28 грн (користування надрами для видобування корисних копалин) + 55599,43 грн (спеціальне використання води)).
Отже, МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було завищено інші прямі витрати (витрати на рентну плату) у статті витрат «Інші прямі витрати» на централізоване водопостачання та завищено витрати на сплату податків та зборів (витрати на екологічний податок) у статті витрат «Загальновиробничі витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у зв`язку з неврахуванням фактичних витрат, пов`язаних із сплатою екологічного податку та рентної плати за попередній період з ІV кварталу 2019 року по ІІІ квартал 2020 року (рік) у розмірах 5033,70 грн та 195321,68 грн, а також включено інші прямі витрати (витрати на рентну плату) до повної собівартості централізованого водопостачання для категорій споживачів бюджетні установи, інші споживачі при наявності категорії споживачів населення, що не передбачено порядком формування тарифів.
Щодо п`ятого порушення, встановленого актом від 26.08.2021 №1161.
Відповідно до абзацу 4 підпункту 4 пункту 19 Порядку №869 до складу планованої виробничої собівартості централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення включаються змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати: витрати на утримання основних засобів та інших необоротних активів загальновиробничого призначення (матеріали, технічний огляд, технічне обслуговування, поточний ремонт, оренда, страхування майна, опалення, освітлення, пожежна і сторожова охорона, дезінфекція, дератизація, вивезення побутових відходів тощо).
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням по МКП «Сватівський водоканал» у загальновиробничих витратах передбачено витрати, пов`язані з утриманням основних засобів та інших необоротних активів, а саме витрати на операційну оренду, ліцензії, проекти у розмірі 20000,00 грн на рік.
За розрахунком планових загальновиробничих витрат, витрати на операційну оренду, ліцензії, проекти (надра) склали 20000,00 грн на рік, що визначені виходячи з вартості виготовлення документації з підготовки геологічних матеріалів для отримання дозволу на геологічне визначення, у тому числі дослідно-промислової розробки, прісних підземних вод водозабору - 100000,00 грн та строку дії дозволу на геологічне визначення 5 років.
Під час формування тарифу на централізоване водопостачання підтверджуючі документи щодо вартості виготовлення документації з підготовки геологічних матеріалів для отримання дозволу на геологічне визначення, у тому числі дослідно-промислової розробки, прісних підземних вод водозабору були відсутні на підприємстві.
Згідно з абзацом 2 пункту 16 Порядку №869 планований прибуток визначається як сума коштів, що додається до суми повної планованої собівартості і спрямовується на здійснення заходів інвестиційної програми, погашення основної суми запозичень (кредитів/позик) та/або інвестування за рахунок власного капіталу в необоротні матеріальні та нематеріальні активи для провадження ліцензованої діяльності, забезпечення необхідного рівня прибутковості капіталу власників (нарахування дивідендів), відрахування до резервного капіталу, а також відшкодування витрат з податку на прибуток та забезпечення обігових коштів.
З метою обґрунтування запланованих витрат ліцензіатів, які спрямовуються на капітальні інвестиції в будівництво, реконструкцію, модернізацію об`єктів централізованого водопостачання та/або водовідведення, придбання матеріальних та нематеріальних активів та/або сум, спрямованих на повернення кредитів, виплат за договорами фінансового лізингу та інших зобов`язань, та які планується використати для фінансування зазначених цілей, ліцензіат розробляє інвестиційну програму, затверджує її та забезпечує погодження згідно пункту 1 розділу ІІ Порядку розроблення, погодження та затвердження інвестиційних програм суб`єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, ліцензування діяльності яких здійснюють Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 19.08.2020 № 191.
Інвестиційна програма по МКП «Сватівський водоканал» на 2021 рік відсутня.
МКП «Сватівський водоканал» в подальшому обліковувало витрати, пов`язані з геологічними матеріалами для отримання дозволу на синтетичному рахунку 15 «Капітальні інвестиції» субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів», що підтверджується карткою рахунку: 1541 за 1 півріччя 2021 року, а отже ці витрати спрямовуються на капітальні інвестиції в придбання нематеріальних активів.
Таким чином, МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифу на послугу з централізованого водопостачання, встановленого рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було необґрунтовано включено витрати на операційну оренду, ліцензії, проекти (витрати на отримання дозволу на геологічне визначення) до витрат, пов`язаних з утриманням основних засобів та інших необоротних активів у статті витрат «Загальновиробничі витрати» на централізоване водопостачання у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів щодо вартості виготовлення документації з підготовки геологічних матеріалів для отримання дозволу на геологічне визначення, у тому числі дослідно-промислової розробки, прісних підземних вод водозабору та які включаються до планованого прибутку (за необхідності) на підставі інвестиційної програми на 2021 рік.
Щодо шостого порушення, встановленого актом від 26.08.2021 №1161.
Відповідно до абзаців 6, 8, 9 та 13 пункту 20 Порядку №869 до складу адміністративних витрат включаються загальногосподарські витрати, пов`язані з обслуговуванням та управлінням підприємством:
- витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних активів загальногосподарського використання (ремонт, оренда, страхування майна, опалення, освітлення, охорона);
- витрати на оплату Інтернету та послуг зв`язку (поштового, телеграфного, телефонного, телефаксу тощо);
- витрати на оплату розрахунково-касового обслуговування та інших послуг банків.
Обсяг адміністративних витрат визначається із застосуванням нормативного методу на підставі результатів аналізу витрат за попередні роки з урахуванням змін, які передбачаються у планованому періоді, та цін (тарифів) у такому періоді.
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням по МКП «Сватівський водоканал» у адміністративних витратах передбачено витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів загальногосподарського призначення, а саме витрати на опалення у розмірі 13365,61 грн на рік, витрати на оплату послуг зв`язку у розмірі 12329,77 грн на рік, витрати на оплату розрахунково-касового обслуговування, послуг банків у розмірі 7425,34 грн на рік.
Калькуляцією розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водовідведенням по МКП «Сватівський водоканал» у адміністративних витратах передбачено витрати на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів загальногосподарського призначення, а саме витрати на опалення у розмірі 22634,39 грн на рік, витрати на оплату послуг зв`язку у розмірі 20880,23 грн на рік, витрати на оплату розрахунково-касового обслуговування, послу банків у розмірі 12574,66 грн на рік.
За розрахунком планових адміністративних витрат, витрати на утримання основних засобів, а саме витрати на опалення склали 36000,00 грн на рік, що визначені виходячи з вартості придбання дров`яної деревини для непромислових потреб 1 групи - 36000,00 грн з ПДВ у кількості 50 м3 згідно специфікації від 20.10.2020 № 1 до договору від 20.10.2020 №26, укладеного із ДП «Сватівське ЛМГ», витрати на оплату послуг зв`язку склали 13210,00 грн на рік (в зазначених калькуляціях передбачено ці витрати у розмірі 33210,00 грн на рік (12329,77 грн на рік + 20880,23 грн на рік, або 13210,00 грн на рік + 20000,00 грн на рік), витрати на банківські послуги склали 20000,00 грн на рік.
Згідно з пунктом 6 Порядку №869 до розрахунку тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення включаються витрати, які згідно з Податковим кодексом України враховуються під час визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.
При визначенні об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств непрямі податки не враховуються.
МКП «Сватівський водоканал» є платником податку на прибуток та платником податку на додану вартість.
Фактичні витрати дров`яної деревини за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) складають 7189,24 грн з фактичним обсягом дров`яної деревини використаної за цей період - 9,716 м3 згідно журнал-ордеру і відомості по рахунку 20 виробничі запаси за 01.12.2019 30.11.2020 та за попередній період з грудня 2018 року по листопад 2019 року (рік) складають 18299,18 грн з фактичним обсягом дров`яної деревини використаної за цей період - 32,500 м3 згідно журнал-ордеру і відомості по рахунку 20 виробничі запаси за 01.12.2018 30.11.2019.
Фактичні обсяги дров`яної деревини використаної за 2019 рік та 2020 рік склали 25,600 м3 та 23,216 м3 відповідно згідно журналу-ордерів і відомостей по рахунку 20 виробничі запаси за 2019 та 2020 роки.
На дату подання МКП «Сватівський водоканал» 15.12.2020 заяви про встановлення тарифів, фактична ціна дров`яної деревини для непромислових потреб 1 групи складає 600,00 грн/м3 без ПДВ згідно специфікації від 20.10.2020 № 1 до договору від 20.10.2020 № 26, укладеного із ДП «Сватівське ЛМГ».
За розрахунком Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області витрати на опалення (витрати на придбання дров`яної деревини) на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення складають 19500,00 грн на рік та витрати на оплату послуг зв`язку на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення складають 13210,00 грн на рік.
Таким чином, МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» було завищено витрати на опалення (витрати на придбання дров`яної деревини), які включено до витрат на утримання основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів загальногосподарського призначення, у статті витрат «Адміністративні витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення у зв`язку з неврахуванням фактичних ціни дров`яної деревини для непромислових потреб 1 групи у розмірі 600,00 грн/м3 без ПДВ та обсягу дров`яної деревини використаної за попередній період з грудня 2019 року по листопад 2020 року (рік) у розмірі 9,716 м3 або за попередній період з грудня 2018 року по листопад 2019 року (рік) у розмірі 32,500 м3 та включенням до цих витрат податку на додану вартість, який не враховується під час визначення об`єкта оподаткування податком на прибуток підприємств згідно з Податковим кодексом України, а також завищено витрати на оплату послуг зв`язку у статті витрат «Адміністративні витрати» на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення за рахунок включення витрат на оплату розрахунково-касового обслуговування, послуг банків у розмірі 20000,00 грн на рік, що враховані окремо у статті витрат «Адміністративні витрати».
Щодо сьомого порушення, встановленого актом від 26.08.2021 №1161.
Відповідно до пункту 5, абзаців 12 та 13 підпункту 4 пункту 19, абзаців 14, 15 та 16 пункту 20, абзаців 11, 12 та 13 пункту 21 Порядку №869 ліцензіат здійснює розподіл витрат між видами господарської діяльності, зокрема, пов`язаних з централізованим водопостачанням та централізованим водовідведенням, в установленому законодавством порядку.
Змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати в частині ліцензованих видів діяльності розподіляються між видами діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення пропорційно прямим витратам таких видів діяльності.
У разі провадження ліцензіатом інших, крім ліцензованих видів діяльності, змінні загальновиробничі та постійні розподілені загальновиробничі витрати розподіляються між усіма видами діяльності з визначенням витрат, які в цілому можуть бути віднесені до ліцензованої діяльності, та витрат, які можуть бути віднесені до інших видів господарської діяльності. База розподілу визначається ліцензіатом відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.
Адміністративні витрати в частині ліцензованих видів діяльності розподіляються між видами ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення пропорційно виробничій собівартості таких видів діяльності.
У разі провадження ліцензіатом інших, крім ліцензованих, видів діяльності адміністративні витрати розподіляються між усіма видами господарської діяльності, які провадить (має намір провадити) ліцензіат.
Розподіл планованих адміністративних витрат між ліцензованими видами діяльності та іншими видами господарської діяльності здійснюється з використанням бази розподілу, визначеної ліцензіатом відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.
Витрати на збут у частині ліцензованих видів діяльності розподіляються між видами ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення пропорційно виробничій собівартості таких видів діяльності.
У разі провадження ліцензіатом інших, крім ліцензованих видів діяльності, витрати на збут розподіляються між усіма видами господарської діяльності, які провадить (має намір провадити) ліцензіат.
Розподіл планованих витрат на збут між ліцензованими видами діяльності та іншими видами господарської діяльності здійснюється з використанням бази розподілу, визначеної ліцензіатом відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Мінфіном.
Пунктом 24 Порядку №869 визначено, що до тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення не включаються витрати, які включено до складу плати за абонентське обслуговування та плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також витрати, пов`язані із встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку води.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 1 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 02.04.2020) плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) для відшкодування витрат виконавця, пов`язаних з укладенням договору про надання комунальної послуги, здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.
Згідно з частиною третьою статті 14 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції від 02.04.2020) плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором складається з:
1) плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
2) плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України;
3) плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, які забезпечують надання такої послуги, що визначається договором між виконавцем та співвласниками.
Отже, плата за абонентське обслуговування є складовою та обов`язковою частиною плати виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором.
Тому, витрати виконавця, пов`язані з абонентським обслуговуванням не включаються до тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.
Згідно калькуляцій розрахунку економічно обґрунтованих планованих витрат, пов`язаних з централізованим водопостачанням та централізованим водовідведенням по МКП «Сватівський водоканал» плановані прямі витрати централізованого водопостачання та централізованого водовідведення складають 5684562,18 грн на рік, у тому числі плановані прямі витрати централізованого водопостачання 2261186,08 грн на рік та плановані прямі витрати централізованого водовідведення 3423376,10 грн на рік, планована виробнича собівартість централізованого водопостачання та централізованого водовідведення складає 7267321,33 грн на рік, у тому числі планована виробнича собівартість централізованого водопостачання 3098664,46 грн на рік та планована виробнича собівартість централізованого водовідведенння 4168656,87 грн на рік.
МКП «Сватівський водоканал» здійснено розподіл між видами ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення: загальновиробничих витрат, окрім витрат, пов`язаних з управлінням виробництва, витрат на операційну оренду, ліцензії, проекти, витрат на обслуговування виробничого процесу; адміністративних витрат, окрім амортизації основних засобів, інших необоротних матеріальних та нематеріальних активів загальногосподарського використання; витрат зі збуту послуг, окрім витрат на оплату інформаційних послуг, безпосередньо пов`язаних зі збутом пропорційно витратам на централізоване водопостачання 1913359,61 грн на рік та централізоване водовідведення 3240236,78 грн на рік (загальні витрати 5153596,39 грн на рік).
Згідно наказів МКП «Сватівський водоканал» від 10.09.2018 №92, від 18.04.2019 №2-АГ, від 26.11.2019 № 9-АГ «Про затвердження тарифів (цін) на додаткові роботи (послуги), що надаються МКП «Сватівський водоканал» по підприємству введено в дію з 10.09.2018, з 19.04.2019 та з 26.11.2019 наступні додаткові роботи (послуги): видача технічних умов на встановлення прибору обліку води; видача технічних умов при підключенні до водопровідних мереж для населення; встановлення прибору обліку води для населення (багатоповерхові будинки) труби ПХВ; встановлення прибору обліку води для населення (багатоповерхові будинки) труби металопластик; встановлення прибору обліку води для населення (багатоповерхові будинки) металеві труби; встановлення прибору обліку води для населення (приватний сектор) металеві труби; встановлення прибору обліку води для населення (приватний сектор) труби ПХВ; встановлення прибору обліку води для населення (приватний сектор) труби металопластик; видача технічних умов при підключенні до водопровідних мереж для бюджетних установ; видача технічних умов на встановлення прибору обліку води для бюджетних установ; встановлення прибору обліку води для бюджетних установ труби металопластик; встановлення прибору обліку води для бюджетних установ труби ПХВ; встановлення прибору обліку води для бюджетних установ металеві труби; видача технічних умов при підключенні до водопровідних мереж для підприємств та юридичних осіб; видача технічних умов на встановлення прибору обліку води для підприємств та юридичних осіб; вивіз рідких нечистот з вигрібної ями для населення; вивіз нечистот з туалету для населення та інші.
Калькуляціями на додаткові роботи (послуги), затвердженими наказами МКП «Сватівський водоканал» від 10.09.2018 № 92, від 18.04.2019 № 2-АГ, від 26.11.2019 № 9-АГ передбачено витрати на оплату праці (майстрів дільниць з водопостачання та водовідведення 2 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря-ремонтника з водопостачання 4 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водовідведення 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водовідведення 5 р. 1 люд., водіїв автотранспортних засобів (асенізаційна) 2 люд., водія автотранспортного засобу (оперативна) 1 люд.), нарахування на фонд оплати праці, витрати на паливно-мастильні матеріали, відновлення автомобільних шин, накладні витрати.
МКП «Сватівський водоканал» витрати на оплату праці (майстрів дільниць з водопостачання та водовідведення 2 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря-ремонтника з водопостачання 4 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водовідведення 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водовідведення 5 р. 1 люд., водіїв автотранспортних засобів (асенізаційна) 2 люд., водія автотранспортного засобу (оперативна) 1 люд.) та відповідні внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, загальновиробничі витрати, окрім витрат на паливно-мастильні матеріали, адміністративні витрати включено в повному обсязі до повної собівартості централізованого водопостачання та централізованого водовідведення без розподілу витрат між видами господарської діяльності.
Також, МКП «Сватівський водоканал» з повної собівартості централізованого водопостачання та централізованого водовідведення не виключено витрати, які повинні включатись до складу плати за абонентське обслуговування, окрема калькуляція щодо плати за абонентське обслуговування на підприємстві не затверджувалась.
Положеннями про організацію бухгалтерського обліку та облікову політику МКП «Сватівський водоканал», затвердженими наказами МКП «Сватівський водоканал» від 02.01.2020 № 3-ОД, від 04.01.2021 № 2-ОД не визначено бази розподілу витрат між ліцензованими видами діяльності (централізоване водопостачання та водовідведення) та іншими видами господарської діяльності, а також в частині ліцензованих видів діяльності між видами діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Доходи МКП «Сватівський водоканал» за всіма видами діяльності за період з 01.12.2019 по 30.11.2020 склали 7603372,42 грн з ПДВ, у тому числі:
- від надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення 7253284,56 грн з ПДВ;
- від надання інших платних послуг 350087,86 грн з ПДВ.
Таким чином, МКП «Сватівський водоканал» при формуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, встановлених рішенням виконавчого комітету Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення» не здійснено розподіл між видами господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та додатковими роботами (послугами) витрат на оплату праці та внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування майстрів дільниць з водопостачання та водовідведення 2 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водопостачання 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водопостачання 5 р. 1 люд., слюсаря-ремонтника з водопостачання 4 р. 1 люд., слюсаря аварійно-відновлювальних робіт з водовідведення 4 р. 1 люд., електрогазозварника, зайнятого різкою і ручною зваркою з водовідведення 5 р. 1 люд., водіїв автотранспортних засобів (асенізаційна) 2 люд., водія автотранспортного засобу (оперативна) 1 люд., частини витрат включених до статті витрат «Загальновиробничі витрати», окрім витрат на паливно-мастильні матеріали, витрат включених до статті витрат «Адміністративні витрати», та не виключено витрати з повної собівартості централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які включаються до складу плати за абонентське обслуговування, а також не здійснено розподіл між ліцензованими видами діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення частини витрат включених до статті витрат «Загальновиробничі витрати» пропорційно прямим витратам таких видів діяльності та витрат включених до статей витрат «Адміністративні витрати», «Витрати зі збуту послуг» пропорційно виробничій собівартості таких видів діяльності.
Отже, перевіривши правильність встановлених відповідачем порушень з боку позивача, які були виявлені під час перевірки, суд дійшов висновку про їх законність та обґрунтованість, у зв`язку з чим суд вважає правомірними пункти 1 та 3 припису Головного управління Держпродспроживслужби в Луганській області від 31.08.2021 № 139 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін .
Водночас, вимога пункту 2 припису є передчасною та підлягає скасуванню, оскільки рішення Сватівської міської ради від 23.03.2021 №25 «Про затвердження тарифів МКП «Сватівський водоканал» на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення», є чинним та не скасованим у судовому порядку, відтак, використовуються позивачем при нарахуванні споживачам плати за надані послуги, зокрема і в частині застосування тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
На законодавчому рівні передбачено, що реалізація позивачем відповідних послуг споживачам здійснюється не нижче за розмір економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. Визначення розміру економічно обґрунтованих витрат та встановлення відповідного тарифу для позивача покладається на орган місцевого самоврядування.
В даному випадку, на думку суду, позивач вірно застосував тарифи, визначені рішенням Сватівської міської ради від 23.03.2021 № 25, яке є чинним та є обов`язковим для суб`єктів господарювання. Відповідно пункт 2 припису Головного управління Держпродспроживслужби в Луганській області від 31.08.2021 № 139 є передчасним та підлягає скасуванню.
Згідно із статтею 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень, закріплених статтею 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частин першою-третьою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж та підстав заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, а припис Головного управління Держпродспроживслужби в Луганській області 31.08.2021 № 139 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін підлягає скасуванню в частині другого пункту.
Решта доводів учасників справи висновків суду по суті спору не спростовують.
Суд враховує також положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Оскільки позов задовольняється частково, відповідно до приписів частини третьої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1135,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 91, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов адвоката Мови Валерія Івановича в інтересах Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» до Головного управління Держпродспоживслужби в Луганській області про визнання протиправним та скасування припису щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати другий пункт припису Головного управління Держпродспроживслужби в Луганській області від 31.08.2021 № 139 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних (регульованих) цін.
В іншій частині у задоволенні позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспроживслужби в Луганській області (код ЄДРПОУ: 40326412, місцезнаходження: 93405, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, вул. Пивоварова, 2) на користь Міського комунального підприємства «Сватівський водоканал» (місцезнаходження: 92600, Луганська область, м. Сватове, вул. Садова, буд. 74, код ЄДРПОУ 39459310) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1135 (одна тисяча сто тридцять п`ять) гривень 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Захарова
Суд | Луганський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111813807 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо державного регулювання цін і тарифів |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Блохін Анатолій Андрійович
Адміністративне
Луганський окружний адміністративний суд
О.В. Захарова