Рішення
від 26.06.2023 по справі 243/759/23
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

243/759/23

2/243/777/2023

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2023 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Сидоренко І.О.,

за участю:

секретаря судового засідання Зубкова В.В.,

розглянувши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернувся до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Свої вимоги обґрунтувала тим, що ОСОБА_1 доводився сином ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина: квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , та земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,84 га, кадастровий №1424287900:05:000:0213, розташована на території Рай-Олександрівської сільради.

Відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги спадкування за законом, інших спадкоємців немає.

З метою оформлення спадщини у березні 2023 р. ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса, однак йому було відмовлено в оформленні прав на спадщину, оскільки він пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Вважаю, що позивач пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважної причини, оскільки нормальне життя в м. Слов`янську (найближчому місті, де є нотраріуси) було припинене, багато людей евакуювались, припинили роботу нотаріуси, банки, державні установи. Лише з листопада 2022 р. життя у місті почало потроху відновлюватись, проте через регулярні відключення електроенергії робота нестабільна.

Тому, просять суд визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач та його представник в судове засідання не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, проте надали суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, в якій заявлені позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, у зв`язку з чим, суд вважає за можливе ухвалити рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги позивачів про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 28 липня 1959 року Рай РАЦС м. Красний Лиман, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Красний Лиман Сталінської області та його матір`ю є ОСОБА_2 ;

Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 17 червня 2022 року Тернопільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Миколаївка Донецької області.

Статтею 1216 Цивільного кодексу України встановлено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зчастинами першоюта другоюстатті 1220 Цивільного кодексу України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Частиною першою статті 1258 Цивільного кодексу України закріплено, що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Згідно зст.1261ЦК України,у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

З метою оформлення своїх спадкових прав, позивач ОСОБА_1 звернувся до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини. Однак, у відповідь на вказану заяву, приватним нотаріусом Краматорського району нотаріального округу Донецької області Панченко А.В. винесено постанову паро відмову у вчиненні нотаріальної дії від 03 березня 2023 року, якою ОСОБА_1 у прийнятті заяви про видачу спадщини після померлої ОСОБА_2 відмовлено, у зв`язку з пропуском ним шестимісячного строку для звернення із заявою про прийняття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Частиною першою статті 1270 Цивільного кодексу України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 та 3 ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

При вирішенні питання про можливість визначити позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 суд виходить з наступного.

Доводи позовної заяви позивачів в частині поважності пропуску строку на прийняття спадщини за законом, пов`язаних із тим, що з 24 лютого 2022 року жодна нотаріальна контора не працювала, оскільки у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України на початок ведення активних бойових дій та тимчасова окупація певних регіонів України та з метою збереження цілісності та конфіденційності інформації, недопущення несанкціонованого втручання та спотворення даних, недопущення випадків рейдерства Міністерством юстиції України та ДП "Національні інформаційні системи" було припинено функціонування державних реєстрів та баз даних, які адмініструються державою, в тому числі, повністю припинено функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРПНМ), в якому фіксуються всі дії щодо нерухомого майна, визнаються судом прийнятними, оскільки судом встановлено не спроможність позивача здійснювати необхідні дії у встановлені законодавством строки.

Згідно з п. 24 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Проаналізувавши обставини справи, суд приходить до висновку, що в даному конкретному випадку позивачу можливо визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.

На підставі вище наведеного, суд вважає, що позовні вимоги про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини підлягають задоволенню.

Керуючись статтями1216, 1218, 1220, 1221, 1225, 1268, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30 травня 2008 року», статтями 10, 12, 13, 76, 81, 89, 200, 263-265, 354-355 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 доМиколаївської міськоївійськової адміністраціїКраматорського районуДонецької областіпро визначеннядодаткового строкудля подачізаяви проприйняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини терміном у 3 (три) місяці, починаючи з дня наступного після набрання рішенням законної сили, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Миколаївка, Донецької області.

Повний текст рішення виготовлений 27 червня 2023 року.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

На рішення суду позивачем може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду І.О. Сидоренко

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.06.2023
Оприлюднено29.06.2023
Номер документу111820868
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —243/759/23

Рішення від 26.06.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 26.06.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 26.06.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 12.06.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 11.05.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 21.03.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 21.03.2023

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні