Черкаський районний суд черкаської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяРІШЕННЯ
Іменем України
27 червня 2023 року м. Черкаси
Черкаський районний суду в складі
головуючого судді Смоляра О.А.
при секретарі Зарубі Н.М.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом,-
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом до Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області, в якому просила визнати за собою право власності на спадкове майно, після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на автомобіль легковий седан ВАЗ 21073, 1997 року випуску з об`ємом двигуна 1451 см3. Свою позицію мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивача ОСОБА_2 , після його смерті відкрилась спадщина на майно, що складається з транспортного засобу легковий седан ВАЗ 21073, 1997 року випуску. За життя спадкодавець заповіту не залишив. Вказаний автомобіль обліковується за ОСОБА_3 , який на день смерті був зареєстрований та проживав в домоволодінні позивача за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але 05.05.2023 їй було відмовлено в отриманні свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю у позивача оригіналу свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та (чи) технічного паспорту. В силу вказаних обставин, зважаючи на те, що в позивача відсутні оригінали документів на транспортний засіб та нема можливості його отримати, з метою визнання права власності в порядку спадкування за законом, позивач змушений звернутись до суду.
Ухвалою суду від 05.06.2023 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання. Відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою суду від 27.06.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Позивач, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце судового розгляду в судове засідання не з`явилась, надіслала на адресу суду заяву, відповідно до якої просить розгляд справи провести без її участі, позовну заяву підтримала в повному обсязі та просила її задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не з`явився, представник відповідача надіслав на адресу суду заяву, в якій просив суд розгляд справи провести без його участі, проти задоволення позовної заяви в повному обсязі не заперечує.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлені наступні фактичні обставини і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебували у зареєстрованому шлюбі з 04.09.1976 року, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 04.09.1976 сільським бюро РАЦС с. Руська Поляна Черкаського району Черкаської області, актовий запис № 54.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 02.06.2022 Черкаським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Черкаському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Згідно довідки виконавчого комітету Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 24.01.2023 № 108, ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований та проживав у домоволодінні позивача за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно Витягуз Єдиногодержавного реєструМіністерства внутрішніхсправ стосовнозареєстрованих транспортнихзасобів від26.04.2023вих.№ 31/23/947,з 28.03.2009за ОСОБА_2 обліковується транспортнийзасіб легковий седан ВАЗ 21073, 1997 року випуску з об`ємом двигуна 1451 см3
Згідно висновку експерта № 73 від 15.05.2023, середня ринкова ціна автомобіля ВАЗ 21073, 1997 року випуску з об`ємом двигуна 1451 см3 на дату дослідження складає 42790,00 грн.
Листом завідувача Черкаської районної державної нотаріальної контори Чуй Н.В. від 05.05.2023 № 496/0214, ОСОБА_1 повідомлено у неможливості видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з ненаданням оригіналу свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та (чи) технічного паспорту.
Статтею 41 Конституції України визначено, що право приватної власності набувається в порядку, передбаченому законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб (ч. 1 ст. 316 ЦК України).
Відповідно ч.ч. 1-2 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно ст. ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст. ст. 1261-1265 цього Кодексу.
Статтею 1261 ЦК передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Реалізація права на спадкування спадкоємцем, закликаним до спадкування, здійснюється шляхом прийняття ним спадщини з подачею до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття в шестимісячний строк, який починається з часу відкриття спадщини. Вчинення таких дій не вимагається, якщо спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини і протягом шестимісячного терміну, встановленого для прийняття спадщини, не заявив про відмову від неї (ст.ст. 1268-1270 ЦК).
При цьому у положенні п. 3.1 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року за №24-753/0/4-13, роз`яснено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України). Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення в нотаріальному порядку. Аналогічні правові висновки зроблені Верховним Судом у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду, у постанові від 22.09.2021 (справа № 227/3750/19).
Суд зазначає, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту прав, який може бути застосований судом в разі відсутності умов для оформлення відповідних прав в нотаріальному порядку. В даному випадку позивач отримав відмову нотаріуса в оформленні права власності на автомобіль в порядку спадкування у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів. Отже, у позивача відсутня можливість оформити своє право власності на автомобіль в нотаріальному порядку. Судом встановлено, що станом на день смерті ОСОБА_3 мав право власності на легковий седан ВАЗ 21073, 1997 року випуску з об`ємом двигуна 1451 см3. Після смертіостаннього позивачприйняла спадщину,відомостей проінших спадкоємцівпісля йогосмерті судунадано небуло. Відповідно, за позивачем має бути визнано право власності на цей автомобіль як за єдиним спадкоємцем першої черги за законом. Таким чином, суд оцінивши наявні у справі докази на підставі свого внутрішнього переконання та за критеріями їх належності, допустимості і достовірності, приходить до висновку що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат в порядку ст. 141 ЦПК України суд враховує, що цей спір виник внаслідок того, що позивач не зміг надати нотаріусу первинні правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності спадкодавця на спірний автомобіль. Тобто, спір виник не з вини відповідача. У зв`язку із цим, виходячи з вимог справедливості судового розгляду, судові витрати покладаються на позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.12,13,141,259,263-265,268, 354 ЦПК України, суд,-
вирішив:
Позов - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) право власності на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на автомобіль легковий седан ВАЗ 21073, 1997 року випуску з об`ємом двигуна 1451 см3.
Учасники справи можуть ознайомитись текстом судового рішенням, в електронній формі, на офіційному веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень в мережі Інтернет - http://reyestr.court.gov.ua.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Олександр СМОЛЯР
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111827709 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Смоляр О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні