Справа № 610/4018/21
№ 2/183/2542/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 травня 2023 року Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області, у складі:
головуючої судді Сороки О.В.,
секретаря судових засідань Краснянської Д.О.,
розглянувши, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи Балаклійська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на автомобіль, суд -
в с т а н о в и в:
У грудні 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Балаклійського районного суду Харківської області із позовною заявою, в якій просила визнати за нею право власності на автомобіль марки JEEP PATRIOT чорного кольору 01.01.2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , який належить їй на праві приватної власності.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що у грудні 2020 року її чоловіком було придбано у США за посередництвом Компанії «АЙЕЙЕЙ» та ввезений на митну територію України автомобіль JEEP PATRIOT 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 .
19 грудня 2020 року Одеською митницею проведено оформлення зазначеного автомобіля та видано посвідчення про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_2 від 19.12.2020 року, а сам транспортний засіб мав бути зареєстрований у відповідному підрозділі МВС України на ім`я власника ОСОБА_3
Між тим, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер. Останній не встиг поставити автомобіль на облік у відповідному підрозділі МВС України і отримати на нього правовстановлюючі документи.
Після смерті чоловіка Балаклійською державною нотаріальною конторою 02.06.2021 року заведено спадкову справу. В листопаді 2021 року позивачка звернулася до нотаріальної контори із заявою про включення до спадкового майна зазначеного автомобіля, проте, нотаріальною конторою було відмовлено у включенні автомобіля до складу спадкового майна.
Крім того, територіальним сервісним центром №6349 РСЦ ГСЦ МВС в Харківський області 16.12.2021 року позивачці було відмовлено у реєстрації означеного автомобіля на її ім`я, одночасно роз`яснив, що реєстрація можлива лише на ім`я власника зазначеного в документах.
За вказаних обставин позивач позбавлена можливості у повному обсязі реалізувати свої спадкові права, тому звернулася до суду з даним позовом /а.с.2-7/.
Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 21 січня 2022 року відкрито провадження по справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження /а.с.31/.
Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 17 лютого 2022 року зобов`язано Балаклійську державну нотаріальну контору Харківської області надати копію матеріалів спадкової справи, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.46/.
02 березня 2023 року Балаклійським районним судом Харківської області на виконання ч.7 ст.147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року, розпорядження голови Верховного Суду Князєва В від 18.03.2022 року «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)» направлено до Новомосковського міськрайонного суду матеріали цивільної справи (№610/4018/21) /а.с.50/.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.03.2023року, матеріали по цивільній справі №610/4018/21 переданні судді Сороці О.В. /а.с.51/.
Ухвалою суду від 03 квітня 2023 року суддею Новомосковського міськрайонного суду Сорокою О.В. прийнято цивільну справу №610/4018/21 до свого провадження /а.с.52/.
В судове засідання представник позивача та позивач не з`явилися, звернувшись до суду з клопотанням про розгляд справи у їх відсутності за наявними матеріалами, позов підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення, також звернувся до суду з клопотанням про проведення судового розгляду у його відсутність /а.с.54,56/.
Представник третьої особи Балакліїйська державна нотаріальна контора в судове засідання не з`явився, на виконання ухвали суду надано копію спадкової справи після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.71-76/.
На підставі ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
У відповідності до ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання позову відповідачем, за наявності для того законних підстав, суд ухвалює рішення про задоволення позову.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, на підставі ч.2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи.
Суд, дослідивши підстави позову, а також дослідивши подані докази з точки зору належності та допустимості, а у своїй сукупності з точки зору достатності, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках.
У відповідності до ч.3 ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.6 ст.81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях..
Частиною першою статті 15ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Судом встановлено, що між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 був зареєстрований шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_3 /а.с.12/.
Також судом встановлено, що в період зареєстрованого шлюбу ОСОБА_3 був придбаний автомобіль марки JEEP PATRIOT 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 .
Так, в матеріалах справи міститься копія форвардної угоди про експорт, у версії оригіналу разом з перекладом на українську мову, укладеного 10 січня 2020 року між торговим представником «АЙЕЙЕЙ» та покупцем ОСОБА_4 , у відповідності до якого останній придбав за 4808,00 доларів США автомобіль марки та модель JEEP PATRIOT 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 /а.с.15,16/.
Вказаний транспортний засіб розмитнений на Одеській митниці ДФС, що підтверджується посвідченням про реєстрацію ТЗ НОМЕР_2 від 19.12.2020 року на ім`я одержувача ОСОБА_3 /а.с.17/.
Суду подано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , у відповідності до якого останній помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Балаклія Балаклійського району Харківській області /а.с.14/.
Після смерті ОСОБА_3 Балаклійською державною нотаріальною конторою Харківської області заведено спадкову справу №159/2021, матеріали якої свідчать про те, що позивач прийняла спадщину після смерті покійного чоловіка, подавши до нотаріальної контори відповідну заяву /а.с.73 на звороті).
Також, судом встановлено, що відповідно до заяви спадкоємця ОСОБА_2 останній відмовився від належної йому спадщини /а.с.73/, інших спадкоємців судом не встановлено.
Поряд з цим, за результатами розгляду заяви про включення до складу спадкового майна транспортного засобу марки JEEP PATRIOT 2016 року випуску, номер кузова НОМЕР_1 , нотаріальною конторою було відмовлено, у зв`язку з тим, що у спадковій справі відсутній документ, що підтверджує право власності спадкодавця на вищевказане майно (а.с. 20).
Також, судом встановлено, що територіальним сервісним центром №6349 РСЦ ГСЦ МВС в Харківський області 16.12.2021 року позивачці було відмовлено у реєстрації означеного автомобіля на її ім`я, та роз`яснено, що реєстрація можлива лише на ім`я власника зазначеного в документах.
Позивач у позовній заяві зазначає, що відсутність державної реєстрації транспортного засобу перешкоджає їй у здійсненні її прав як власника, у зв`язку з чим вона змушена звернутися до суду для визнання її власником зазначеного автомобіля.
Правовідносини, що виникли між сторонами з приводу визнання права на автомобіль в порядку спадкування за законом, врегульовані наступними нормами закону.
У відповідності до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Згідно ч.1 ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до вимог ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, не заборонених законом.
Відповідно дост. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу
Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У відповідності до ст.392 ЦК України, яку суд вважає за необхідне застосувати до спірних правовідносин, як норму права, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності, а спадкоємець, який прийняв спадщину, в розумінні ч.1 ст. 1218 ЦК України, має право вимагати визнання за ним права власності на спадкове майно в судовому порядку.
В свою чергу п. 1 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації) зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою КМУ від 07.09.1998 року №1388, встановлена єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків.
Відповідно до п. 2 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації) зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, він є обов`язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. При цьому абзацом 4 пункту 3 вказаного порядку передбачається реєстрація і державний облік зареєстрованих транспортних засобів, що включає реєстрацію, накопичення, узагальнення, зберігання і передачу інформації про такі засоби та відомостей про їх власників, які вносяться до Єдиного державного реєстру МВС.
Абз.1 п. 3 «Порядку державної реєстрації (перереєстрації) зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів встановленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.
Статтею 34Закону України«Про дорожнійрух» визначено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації саме транспортного засобу (а не прав власності на нього), звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
За змістом частини другої статті 16 ЦК, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Згідно із ч.1 ст.41 Конституції Україниправо приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Дані положення кореспондуються встатті 328 ЦК.
Відповідно до ч. 3 ст.13ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
А пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного СудуУкраїни №7від 30травня 2008року «Просудову практикуу справахпро спадкування» передбачено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, в даних конкретних правовідносинах визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, що має застосуватися, оскільки існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Таким чином, усі надані позивачем докази, свідчать про те, спадкодавець ОСОБА_3 за життя набув у власність транспортний засіб, автомобіль JEEP PATRIOT 2016 року випуску, на підставах, що не заборонені законом, однак за відсутності на день смерті останнього належних правовстановлюючих документів на вказаний автомобіль, позивач, яка являється спадкоємцям першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 , з незалежних від неї обставин позбавлена можливості оформити свої спадкові права, а тому її право має бути визнане в судовому порядку.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, оскільки ОСОБА_3 набув у власність вищевказаний транспортний засіб на підставах, що не заборонені законом, а тому до позивача, відповідно до ст.1216 ЦК України, перейшло таке ж право власності, у повному обсязі, яке набув спадкодавець.
Витрати по справі суд вважає покласти на рахунок сторін, що їх понесли.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12,76-81,89, 263, 265ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи Балаклійська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на автомобіль - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) право власності на автомобіль марки JEEP PATRIOT чорного кольору, номер кузова НОМЕР_1 , 01.01.2016 року випуску в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_5 ), зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Третя особа: Балаклійська державна нотаріальна контора (ЄДРПОУ 02893568) адреса: 64200, Харківська область, Ізюмський р-н, м.Балаклія, вул. Соборна, 92.
Суддя Сорока О.В.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 25.05.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111830014 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Сорока О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні