Справа № 346/2487/23
Провадження № 2/346/1103/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 червня 2023 р.м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої- судді Третьякової І.В.
за участю секретаря- Дутчак Х.В.
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Коломия в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гвіздецької селищної ради про визнання права забудовника житлового будинку, -
У С Т А Н О В И В:
16.05.2023р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її брат ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 отримав дозвільні документи на будівництво житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , однак завершити будівництво та здати об`єкт нерухомості в експлуатацію не встиг. Після смерті брата відкрилася спадщина на належне йому майно, до складу якої зокрема ввійшло вищевказане недобудоване домоволодіння. Позивач прийняла спадщину та являється єдиною спадкоємицею, оскільки мати ОСОБА_2 від спадщини відмовилася, а інші спадкоємці відсутні, так як спадкодавець ніколи не був одруженим та не мав дітей. Проте, оформити свої спадкові права в нотаріальній конторі ОСОБА_1 змоги не має через відсутність правовстановлюючого документу, яким би підтверджувалося право власності спадкодавця. За даних обставин, позивач просила визнати за нею право забудовника житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з правом завершення будівництва, здійснення дій по здачі його в експлуатацію, реєстрації за позивачем права власності на дане майно, отримання документу, що посвідчує право власності на дане майно.
Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 17 травня 2023 року відкрито загальне провадження в даній справі та за клопотанням позивача витребувано у приватного нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Галайчук О.Л. копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В підготовче засідання ОСОБА_1 не з`явилася, 27.06.2023р. подала до суду письмову заяву в якій просила розглядати справу за її відсутності. Позовні вимоги підтримує та просить суд їх задовольнити на підставі доказів, які наявні в матеріалах справи.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився. 08.06.2023р. до суду надійшла письмова заяву за підписом голови Гвіздецької селищної ради в якій вказано, що ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами відповідач повністю визнає даний позов та не заперечує проти його задоволення. Справу просили розглянути без участі їхнього представника.
В зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи та давши оцінку зібраним доказам, суд прийшов до наступного висновку.
Пунктом 1 ч.2 ст. 49 ЦПК України передбачено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Частинами 3, 4 ст. 200 ЦПК України визначено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомустаттями 206,207цього Кодексу.
Частиною шостоюстатті 263 ЦПК Українипередбачено, що якщо одна із сторін визнала пред`явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогамстатті 206 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої та четвертоїстатті 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Таким чином, суди не вправі покласти в основу свого рішення лише факт визнання позову відповідачем, не дослідивши при цьому обставини справи.
Тобто повинно мати місце не лише визнання позову, а й законні підстави для задоволення позову, які в даній справі знайшли своє підтвердження в повному обсязі.
З матеріалів справи судом було встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Гвіздецкьої селищної ради №5 від 28.07.1994р. ОСОБА_2 була виділена у безстрокове користування земельна ділянка площею 0,10 га. під будівництво житлового будинку в селищі Гвіздець, масив «біля стадіону» між комунальними будинками.
Цим же рішенням вирішено просити Виконавчий комітет районної ради дозволити ОСОБА_2 будівництво індивідуального житлового будинку та господарських споруд на виділеній земельній ділянці.
На підставі вищевказаного рішення, відділом архітектури Коломийської РДА 05.08.1994р. був виданий будівельний паспорт на забудову земельної ділянки, виділеної індивідуальному забудовнику ОСОБА_2 в с. Гвіздець масив «біля стадіону».
23.08.1994 року представником районного архітектора Івасюк М.А. на підставі рішення виконкому Гвіздецької селищної ради №5 від 28.07.1994р. і у відповідності з проектом забудови земельної ділянки було встановлено в натурі межі земельної ділянки, виділеної ОСОБА_2 та виконана розбивка будівель, передбачених на ділянці. Межі земельної ділянки і розбивка будівель закріплені на місцевості знаками і передані під охорону забудовнику, про що складено відповідний акт, схему та проект забудови земельної ділянки.
З пояснюючої записки до проекту забудови слідує, що на земельній ділянці передбачається будівництво житлового будинку по типовому проекту на 4 кімнати житловою площею 79,5 кв.м. з господарськими приміщеннями: а) приміщення для тварин і птиці площею 25,6 кв.м., б) допоміжне господарське приміщення площею 10,1 кв.м., в) літня кухня площею 7,8 кв.м., г) гараж площею 18,0 кв.м., що в загальному складає 65,14 кв.м.
Відповідно до даних технічного паспорту на об`єкт незавершеного будівництва, виготовленого станом на 21.01.2022р. вбачається, що відсоток готовності житлового будинку, розміщеного в АДРЕСА_1 без номеру становить 58 відсотків. Згідно схеми розташування будівель та споруд, на земельній ділянці розташований лише незавершений будівництвом житловий будинок, інші споруди відсутні.
Рішенням виконавчому комітету Гвіздецької селищної ради від 06.04.2023р. №27 вищевказаному житловому будинку присвоєно поштову адресу: АДРЕСА_1 .
Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що Коломийським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) зроблений відповідний актовий запис № 621.
В ч.1 ст. 1220 ЦК України зазначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
При цьому, згідно положень ст.. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої ввійшли належні спадкодавцю права на недобудований житловий будинок в АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 1217, 1223 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265цього Кодексу.
Відповідно до ст.. 1262 ЦК України, у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Відповідно до ч.1, 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 , свідоцтвом про зміну імені ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 та свідоцтвом про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 виданим повторно, підтверджуються родинні відносини між позивачем та спадкодавцем, як рідними сестрою та братом.
З матеріалів спадкової справи №188/2021р. вбачається, що в межах шестимісячного строку, а саме 08.09.2021р. ОСОБА_4 звернулася до приватного нотаріусу Коломийського районного нотаріального округу Галайчук О.Л. заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . Того ж дня, матір`ю спадкодавця ОСОБА_5 було подано заяву про відмову від спадщини.
Положеннями ст..1297ЦК Українипередбачено,що спадкоємець,який прийнявспадщину,у складіякої ємайно та/абомайнові права,які обтяжені,та/абонерухоме майнота іншемайно,щодо якогоздійснюється державнареєстрація,зобов`язаний звернутисядо нотаріусаабо всільських населенихпунктах -до уповноваженоїна цепосадової особивідповідного органумісцевого самоврядуванняза видачеюйому свідоцтвапро правона спадщинуна такемайно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім`я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
11.05.2023р. позивач подала нотаріусу заяви, в яких просила видати їй свідоцтва про право на спадщину на квартиру АДРЕСА_2 , а також на незавершений будівництвом житловий будинок, що розташований по АДРЕСА_1 .
12.05.2023р. ОСОБА_1 отримала свідоцтво про право на спадщину на квартиру АДРЕСА_2 , яка належала померлому ОСОБА_2 на підставі свідоцтва про право власності, виданого Коломийським МБТІ 09.12.2009р. на підставі розпорядження (наказу) №-15/163 від 15.03.1999р., зареєстрованого Коломийським МБТІ 09.12.1999р. в реєстрову книгу № 2 за реєстровим №270.
Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину на незавершений будівництвом житловий будинок постановою приватного нотаріуса Галайчук О.Л. від 12.05.2023р. позивачу було відмовлено. Своє рішення нотаріус мотивував тим, що дане майно не зареєстроване та правовстановлюючий документ на нього відсутній.
Упункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування»роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже, письмовими доказами в справі було підтверджено неможливість спадкоємця оформити свої спадкові права на незакінчене будівництвом домоволодіння в позасудовому порядку.
Згідно з пунктом 8 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини.
Якщо об`єкт будівництва не був завершений спадкодавцем чи не був прийнятий в експлуатацію, або право власності не було за ним зареєстроване, то до складу спадщини входять усі належні спадкодавцеві як забудовнику права та обов`язки, а саме: право власності на будівельні матеріали та обладнання, які були використані спадкодавцем у процесі цього будівництва; право завершити будівництво (як правонаступник спадкодавця - замінений у порядку спадкування забудовник); право передати від свого імені для прийняття в експлуатацію завершений будівництвом об`єкт; право одержати на своє ім`я свідоцтво про право власності та зареєструвати право власності.
Таким чином, спадкоємець має право звернутись до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника як таких, що входять до складу спадщини.
Зазначений висновок щодо застосування норм права у подібних правовідносинах наведено у постанові Верховного Суду від 01 квітня 2020 року у справі № 707/1803/16-ц (провадження № 61-1132св17). Також, подібні висновки Верховний Суд зробив у постановах від 12 серпня 2019 року у справі № 607/9408/16-ц (провадження № 61-27922св18) та від 28 травня 2020 року у справі № 2-2317/11 (провадження № 61-13194св18).
В постанові від 21 листопада 2018 р. по справі №363/1278/15-ц Верховний Суд зазначив, що якщо будівництво об`єкта нерухомого майна, не введеного в експлуатацію на день смерті спадкодавця, здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини на підставі статті 1216 ЦК України.
Процедура прийняття в експлуатацію завершених будівництвом об`єктів визначена Порядом прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13 березня 2011 року.
Використання за призначенням не прийнятих у встановленому законодавством порядку в експлуатацію об`єктів забороняється.
Таким чином, до вирішення питання про прийняття будинку в експлуатацію і його державної реєстрації цей об`єкт не має юридичного статусу житлового будинку, а відтак вірним способом захисту для спадкоємця є звернення до суду з позовом про визнання за ним майнових прав забудовника, як таких, що входять до складу спадщини.
З урахуванням зазначеного, суд, взявши до уваги фактичні обставини даної справи, а саме те, що будівництво об`єкта нерухомого майна, яке є предметом спору, здійснювалося ОСОБА_2 згідно із законом, на день його смерті не завершено, тому його права та обов`язки як забудовника входять до складу спадщини після його смерті на підставі статті 1216 ЦК України.
Отже, суд дійшов висновку, що за позивачем, як єдиною спадкоємицею, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , слід визнати права і обов`язки забудовника житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Задовольняючи позов, суд також враховує висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 04 травня 2022 року по справі № 372/4235/19 (провадження № 61-655св21).
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.15, 16, 1216-1218, 1223,1268,1296,1297ЦК України,п.8,23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», ст..4, 12,13,81,141,263-265,354,355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , права і обов`язки забудовника незавершеного будівництвом житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного судубезпосередньо або через Коломийський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 27 червня 2023 року.
Суддя Третьякова І. В.
Суд | Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 29.06.2023 |
Номер документу | 111838890 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Третьякова І. В.
Цивільне
Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Третьякова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні