ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2023 року Справа № 160/5643/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 08.12.2022 р. № 2104408-2416-0403, № 2104408-2416-0403/1, №2104408-2416-0403/2, №2104408-2416-0403/3, № 2104408-2416-0403/4.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області проведено нарахування орендної плати з фізичних осіб з урахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки, передбаченої ст.289 ПК України. Згідно із інформацією, наданою щорічно Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, індексація нормативної грошової оцінки земель становлять, зокрема, на 2014 рік - 1,249; на 2015 рік - 1,433; на 2016 рік - 1,06; на 2017 рік - 1,0; на 2018 рік - 1,0; на 2019 рік - 1,0; на 2020 рік - 1,0; на 2021 рік - 1,0; на 2022 рік - 1,1. Позивач вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню судом, оскільки прийняті відповідачем на підставі висновків, які не відповідають фактичним обставинам. Так позивачем на адресу ДПС України направлена скарга на прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення від 08.12.2022 р. №2104408-2416-0403, №2104408-2416-0403/1, №2104408-2416-0403/2, №2104408-2416-0403/3, №2104408-2416-0403/4. Крім того, на думку позивача податкові повідомлення-рішення від 08.12.2022 р. № 2104408-2416-0403, №2104408-2416-0403/1 є також протиправними з огляду їх прийняття поза межами строку давності. ДПС України 23.02.2023 р. прийнято рішення №4618/6/99-00-06-01-04-06 про відмову у скасуванні зазначених податкових повідомлень-рішень, оскільки не підлягають адміністративному оскарженню, але зазначено, що з урахуванням строків давності вони можуть бути оскаржені до суду у порядку визначеному чинним законодавством України.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.03.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
На виконання вимог ухвали суду від відповідача 19.04.2023 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до ст.23 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 р. №1378-ІV, видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Ставка податку визначена відповідно до рішення Кам`янської міської ради від 22.06.2018 року № 1105-25/VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» для ділянок із видом цільового призначення земель 11.02 у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена згідно із витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 15.10.2014 р. № 1/04-3266 (1 180 308,68 грн.) та від 06.04.2021 р. № 1731 (2 274 605,04 грн.). Контролюючим органом винесено податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 08.12.2022 року № 2104408-2416-0403/4 за 2018 рік на суму 78 375,10 грн., №2104408-2416-0403/3 за 2019 рік на суму 89 571,55 грн., № 2104408-2416-0403/2 за 2020 рік на суму 89 571,55 грн., № 2104408-2416-0403/1 за 2021 рік на суму 90 984,20 грн., №2104408-2416-0403 за 2022 рік на суму 100 082,62 грн. На підставі наведеного, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки розмір орендної плати визначено Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області обґрунтовано, відповідно до вимог чинного законодавства, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення є правомірними та не підлягають скасуванню, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
04.05.2023 року до суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позов, в якому зазначається, що спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними, оскільки в них не була врахована сплачена ним орендна плата за період 2018-2019 роки, розмір якої визначений умовами договору, та сплачена орендна плата у 2021-2022 роках відповідно до нової нормативної грошової оцінки, затвердженої рішеннями Кам`янської міської ради від 09.07.2020 р. №1975-44/VII, від 18.12.2020 р. № 41-03/VIII із застосуванням коефіцієнту орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки, який визначений у договорі оренди земельної ділянки. Крім того, постановою Дніпровського апеляційного суду від 22.12.2022 року по справі №209/1051/21 встановлено те, що рішення органу місцевого самоврядування, не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, а саме щодо встановлення коефіцієнту орендної плати 4%. Отже, позивач вважає протиправними податкові повідомлення-рішення від 08.12.2022 р. № 2104408-2416-0403, № 2104408-2416-0403/1, №2104408-2416-0403/2, № 2104408-2416-0403/3, № 2104408-2416-0403/4, прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області, оскільки в них заставаний коефіцієнт для розрахунку орендної плати на рівні 4% від нормативної грошової оцінки землі.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві та у відповіді на відзив, враховуючи позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що за даними інформаційно-комунікаційної системи контролюючого органу ОСОБА_1 , (рнокпп НОМЕР_1 ) знаходиться на обліку в Кам`янській ДПІ ГУ ДПС (м.Кам`янське) як платник орендної плати за землю, у користуванні якого перебуває земельна ділянка, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1210400000:01:022:0163, площею 0,5132 га.
Зазначена земельна ділянка надана в користування ОСОБА_1 рішенням Дніпродзержинської міської ради від 29.08.2014 року № 1092-54/VІ (договір оренди землі від 05.01.2015 року № 13005, терміном дії до 29.08.2024 року) на умовах оренди земельної ділянки, площею 0,5132 га, цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (для розміщення виробничої бази по металопрокату), кадастровим номером 1210400000:01:022:0163, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 05.01.2015 року № 13005 в оренду передана земельна ділянка для розміщення виробничої бази по металопрокату, код цільового призначення земельної ділянки - 11.02 «для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості». Договір укладено до 29.08.2024 р. (п.3.1 договору). Пунктом 4.1 договору визначено, що розмір орендної плати визначається відповідно до рішення міської ради, ст.288 ПК України. Згідно із п.4.2 договору обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
Рішенням Кам`янської міської ради від 22.06.2018 р. №1105-25-VІІ «Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста» ставка податку за земельні ділянки з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості, встановлена у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
За даними Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 15.10.2014 р. №1/04-3266, який надано відділом Держземагенства у м.Дніпродзержинську ГУ Держземагенства у Дніпропетровській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:022:0163 становить 1 180 308,68 грн.
Згідно із Витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 06.04.2021 р. №1731, який надано міськрайоним управлінням у Петриківському районі та м.Кам`янське ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 1210400000:01:022:0163 становить 2 274 605,04 грн.
Департаментом комунальної власності, земельних відносин та реєстрації речових прав на нерухоме майно Кам`янської міської ради листом від 01.02.2022 р. №09-07/179 надано перелік договорів оренди земельних ділянок комунальної власності в м.Кам`янське по фізичним та юридичним особам, які обліковуються станом на 01.01.2022 р., відповідно до якого договір оренди вищезазначеної ділянки ОСОБА_1 є діючим.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначена згідно із витягами з технічної документації про нормативну грошову оцінку від 15.10.2014 р. №1/04-3266 (1 180 308,68 грн.) та від 06.04.2021 р. № 1731 (2 274 605,04 грн.). Так, нормативна грошова оцінка по рокам становить: в 2018 році - 2 239 288,73 грн. (1180 308,68 х 1.249 х 1.433 х 1.06); в 2019 році - 2 239 288,73 грн. (1 180 308,68 х 1.249 х 1.433 х 1.06); в 2020 році - 2 239 288,73 грн. (1180 308,68 х 1.249 х 1.433 х 1.06); в 2021 році - 2 274 605,04 грн.; в 2022 році - 2 502 065,54 грн. (2 274 605,04 х 1.1): де 1.249, 1.433, 1.06, та 1.1 - коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки.
Судом також встановлено, що 05.08.2019 року головним державним ревізором інспектором відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Кам`янського управління Головного управління ДФС у Дніпропетровській області складено акт №43415/10/04-36-55/50-2165517273 про результати камеральної перевірки з питань своєчасності сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання з орендної плати та плати фізичною особою ОСОБА_1 за 2017-2019 роки.
В акті перевірки від 05.08.2019 року зазначено, що камеральною перевіркою встановлено несвоєчасну сплату платником податків ОСОБА_1 узгодженої суми податкового (грошового) зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2017-2019 роки. Відповідальність платника за несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов`язання передбачена п.126.1 ст.126 ПК України.
За наслідками перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення форми «Ф» від 08.12.2022 року № 2104408-2416-0403/4 за 2018 рік на суму 78 375,10 грн., №2104408-2416-0403/3 за 2019 рік на суму 89 571,55 грн., № 2104408-2416-0403/2 за 2020 рік на суму 89 571,55 грн., №2104408-2416-0403/1 за 2021 рік на суму 90 984,20 грн., №2104408-2416-0403 за 2022 рік на суму 100 082,62 грн.
Позивачем на адресу ДПС України направлена скарга на спірні податкові повідомлення-рішення.
23.02.2023 р. ДПС України прийнято рішення №4618/6/99-00-06-01-04-06 про відмову у задоволенні скарги ОСОБА_1 , оскільки оскаржувані податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області не підлягають адміністративному оскарженню, але з урахуванням строків давності можуть бути оскаржені до суду у порядку визначеному чинним законодавством України.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України «Про оренду землі» від 06.10.1998 року № 161 (далі - Закон №161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст.13 Закону № 161).
Згідно із ст.21 Закону № 161 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України).
Згідно із п.289.1 ст.289 ПК України, у редакції, чинній з 01.01.2022 року, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п.289.2 ст.289 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = 1: 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Пунктом п.271.1 ст.271 ПК України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (пп.271.1.1); площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (пп.271.1.2).
Згідно із пп.14.1.125 п.14.1 ст.14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
В силу пункту 288.1 статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. При цьому, платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п.288.2 ст.288 ПК України).
Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.288.3 ст.288 ПК України).
Відповідно до пункту 287.1 статті 287 ПК України, власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно із п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 ПК України.
Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.287.5 ст.287 ПК України).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п.288.4 ст.288 ПК України).
Згідно із пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до п.п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно із п.284.1 ст.284 ПК України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Відповідно до пункту 288.7 статті 288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Правове регулювання оцінки земель визначає, зокрема, Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 р. №1378-ІV (далі - Закон № 1378).
Відповідно до ст.13 Закону № 1378 визначені вимоги щодо обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок, зокрема, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 18 Закону № 1378 встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до ст.23 Закону № 1378, видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Суд вважає, спірні податкові повідомлення-рішення є протиправними, оскільки в них не була врахована сплачена позивачем орендна плата за період 2018-2019 роки, розмір якої визначений умовами договору, та сплачена орендна плата позивачем у 2021-2022 роках відповідно до нової нормативної грошової оцінки, затвердженої рішеннями Кам`янської міської ради від 09.07.2020 р. №1975-44/VII, від 18.12.2020 р. № 41-03/VIII, із застосуванням коефіцієнту орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки, який визначений у договорі оренди земельної ділянки
У податкову повідомленні-рішенні № 2104408-2416-0403 від 08.12.2022 року нарахована сума орендної плати за 2018 рік у сумі 78 375,10 грн., в тому числі й сплачена позивачем у розмірі 53 787,47 грн., отже різниця між нарахованою відповідачем та сплаченою сумою орендної плати становить 78 375,10 грн. 53 787,47 грн. = 24 587,63 грн. Крім того, у податкову повідомленні-рішенні розрахунок зроблений із застосуванням індексації на 2014 рік - 1.249 (без врахування того, що актом перевірки у 2019 році цей коефіцієнт не застосовувався) та 4% від нормативно грошової оцінки - ставки орендної плати.
Так у податкову повідомленні-рішенні №2104408-2416-0403/1 від 08.12.2022 року нарахована сума орендної плати за 2019 рік у сумі 89 571,55 грн., в тому числі й сплачена позивачем у розмірі 53 787,47 грн., отже різниця між нарахованою відповідачем та сплаченою сумою орендної плати становить 89 571,55 грн. 53 787,47 грн. = 35 784,08 грн. Крім того, із застосуванням 4% від нормативно грошової оцінки - ставки орендної плати.
У податкову повідомленні-рішенні №2104408-2416-0403/2 від 08.12.2022 року нарахована сума орендної плати за 2020 рік у сумі 9 571,55 грн., в тому числі й сплачена позивачем у розмірі 53 787,47 грн., отже різниця між нарахованою відповідачем та сплаченою сумою орендної плати становить 89 571,55 грн. 53 787,47 грн. = 35 784,08 грн. Крім того, із застосуванням 4% від нормативно грошової оцінки - ставки орендної плати.
Так у податкову повідомленні-рішенні №2104408-2416-0403/3 від 08.12.2022 року нарахована сума орендної плати за 2021 рік у сумі 90 984,20 грн., в тому числі й сплачена позивачем у розмірі 68 238,15 грн., отже різниця між нарахованою відповідачем та сплаченою сумою орендної плати становить 90 984,20 грн. 68 238,15 грн. = 22 746,05 грн. Крім того, із застосуванням 4% від нормативно грошової оцінки - ставки орендної плати.
У податкову повідомленні-рішенні №2104408-2416-0403/4 від 08.12.2022 року нарахована сума орендної плати за 2022 рік у сумі 100 082,62 грн., в тому числі й сплачена позивачем у розмірі 75 061,66 грн., отже різниця між нарахованою відповідачем та сплаченою сумою орендної плати становить 100 082,62 грн. 75 061,66 грн. = 25 020,96 грн. Крім того, із застосуванням 4% від нормативно грошової оцінки - ставки орендної плати.
З урахуванням вимог п.271.1 статті 271 ПК України, яким визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XII ПК України, позивач подав до ДПС уточнюючі декларації за 2021-2022 роки, в яких розрахував зобов`язання по орендній платі за 2021-2022 роки на підставі нової нормативної грошової оцінки, затвердженої рішеннями Кам`янської міської ради від 09.07.2020 р. №1975-44/VІІ, від 18.12.2020 № 41-03/VII, із застосуванням коефіцієнту орендної плати 3% від нормативної грошової оцінки, який визначений у договорі оренди земельної ділянки.
У своєму позові позивач також зазначив, що у пункті 288.1 статті 288 ПК України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Такі висновки підтверджуються і пунктом 10 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220, у якому вказано, що обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки приватної власності здійснюється з урахуванням (без урахування) індексації. Тобто при передачі в оренду земель, які перебувають у приватній власності, обчислення орендної плати з урахуванням чи без урахування індексації віднесено до розсуду сторін договору та досягнення ними відповідної згоди. Однак обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Тобто в Типовому договорі безальтернативно зазначено про обчислення орендної плати за земельні ділянки державної чи комунальної власності виключно з урахуванням коефіцієнтів індексації, а сторони договору обмежені у визначенні оцінки земельної ділянки обов`язком враховувати вказаний коефіцієнт індексації. При цьому в пункті 5 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 зі змінами, внесеними згідно з постановами Кабінету Міністрів України № 1724 від 13 грудня 2006 року, № 780 від 03 вересня 2008 року, № 843 від 23 листопада 2016 року, № 890 від 22 листопада 2017 року та № 650 від 22 липня 2020 року, передбачено обов`язкове зазначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки (земельних ділянок) на дату укладення договору, оскільки вказаний показник як складова орендної плати є істотною умовою договору оренди. Крім того, цей показник обраховується, у свою чергу, з урахуванням певних характеристик земельної ділянки, відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, що має наслідком можливість оспорювання сторонами як дотримання порядку, так і величину такої оцінки.
Крім того, суд враховує й те, що рішенням Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 02.03.2022 року по справі №209/1051/21 позовну заяву Кам`янської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки задоволено в повному обсязі.
Внесено зміни до пунктів 2.2. та 4.1. договору оренди земельної ділянки № 14132 від 01.12.2015 року, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальна площа 0,5132 га, кадастровий номер 1210400000:01:022:0163, для розміщення виробничої бази по металопрокату, укладеного між Кам`янською міською радою (код ЄДРПОУ 24604168) та громадянином України ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ) виклавши їх у наступній редакції: "2.2. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 06.04.2021 року становить 2 274 605 грн. 04 коп. 4.1.Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 90 984 грн. 20 коп./рік без ПДВ, яка визначається відповідно до рішень міської ради від 29.09.2017 № 816-19/VII "Про затвердження Положення про порядок обчислення та сплати орендної плати за земельні ділянки у межах міста", від 22.06.2018 №1105-25/VII "Про ставки земельного податку, розмір орендної плати за землю, пільги зі сплати земельного податку на території міста", від 09.07.2020 №1975-44/VII "Про затвердження Технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020", від 18.12.2020 № 41-03/VIIІ "Про впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Кам`янське станом на 01.01.2020".
ПостановоюДніпровського апеляційного суду від 22.12.2022 рокупо справі №209/1051/21 апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - адвоката Васильцової О.М. задоволено. Рішення Дніпровського районного суду м.Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 02.03.2022 року скасовано. У задоволенні позовних вимог Кам`янської міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди земельної ділянки відмовлено.
Апеляційний суд в постанові від 22.12.2022 року дійшов, зокрема таких висновків, що до переліку повноважень місцевих рад у галузі земельних відносин, визначеного у статті 12 ЗК України, не належить законодавче встановлення або зміна граничного (мінімального та максимального) розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, оскільки такі повноваження з огляду на положення статті 288 ПК України належать Верховній Раді України - єдиному органу законодавчої влади в Україні. Тобто орган місцевого самоврядування має діяти відповідно до закону при вирішенні питань регулювання земельних відносин, у тому числі і щодо встановлення ставки земельного податку, мінімальний та максимальний розмір якого встановлюється у ПК України. А порядок зміни умов договору врегульовано як у законах України, так і в конкретному договорі, укладеному між сторонами спору. У даному випадку рішення Кам`янської міської ради від 29.09.2017 р., від 22.06.2018 р., від 09.07.2020 р. не є законодавчою зміною орендної плати. Рішення органу місцевого самоврядування, не може вважатися законодавчою підставою для внесення змін до договору оренди землі в частині зміни розміру (ставки) орендної плати, оскільки орган місцевого самоврядування не наділений повноваженнями встановлювати граничні (мінімальний та максимальний) розмір орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, бо такі ставки встановлюються, з урахуванням правової природи орендної плати як загальнодержавного податку, у ПК України, дане узгоджується з висновками Верховного Суду, зокрема, у постанові від 09.11.2021 року у справі №635/4233/19.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, слід задовольнити дану позовну заяву з викладених вище підстав.
Згідно із ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду, тому сплачений судовий збір у розмірі 4 485,86 грн. підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241-246, 250, 262 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №2104408-2416-0403, №2104408-2416-0403/1, №2104408-2416-0403/2, №2104408-2416-0403/3, №2104408-2416-0403/4 від 08.12.2022 року, прийняті Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, буд.17а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_3 ) судові витрати по справі у розмірі 4 485,86 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма
Суд | Дніпропетровський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 29.05.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111886380 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |