ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 червня 2023 року м. Харків Справа № 913/168/23
Провадження № 3/913/168/23
Господарський суд Луганської області у складі судді Секірського А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна", м. Київ
до Селянського фермерського господарства "Марс", смт. Троїцьке Троїцького району Луганської області
про стягнення 219 386 грн 59 коп.
без повідомлення (виклику) сторін
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна" 06.05.2023 (дата оформлення поштового відправлення) звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Селянського фермерського господарства "Марс" про стягнення боргу за договором купівлі-продажу насіння від 03.11.2019 № 08790 в сумі 161 978 грн 04 коп., 3% річних в сумі 10 758 грн 88 коп., інфляційних втрат в сумі 46 649 грн 67 коп., всього 219 386 грн 59 коп.
Позов обґрунтовано тим, що позивач на виконання зобов`язань за договором купівлі-продажу насіння від 03.11.2019 № 08790 поставив відповідачу насіння соняшнику та кукурудзи на загальну суму 2 318 494 грн 95 коп., за яке відповідач розрахувався частково на суму 2 156 516 грн 91 коп., залишок боргу складає 161 978 грн 04 коп. Внаслідок несвоєчасної оплати поставленого насіння позивачем на підставі ст. 625 ЦК України нараховано 3% річних в сумі 10 758 грн 88 коп. за загальний період з 24.11.2021 по 05.05.2023 та інфляційні втрати в сумі 46 649 грн 67 коп. за період з лютого 2022 року по березень 2023 року.
Крім того, позивач у позовній заяві повідомив, що попередній (орієнтовний) розмір судових витрат, які він очікує понести у зв`язку з розглядом справи складається із сплаченого судового збору в сумі 3 290 грн 80 коп. та витрат на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 24 000 грн 00 коп. Докази, які підтверджують факт надання професійної правничої допомоги адвоката у справі та розмір витрат на таку допомогу будуть надані протягом п`яти днів після ухвалення рішення у справі.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.05.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Секірському А.В.
Ухвалою Господарського суду Луганської області від 12.05.2023 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 913/168/23, розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
Частиною 5 ст. 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
У випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення (ч. 11 ст. 242 ГПК України).
Ухвала про відкриття провадження у справі в паперовій формі була надіслана рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адреси місцезнаходження позивача: 04070, м. Київ, вул. Сагайдачного Петра, будинок 1 та на адресу представника позивача - адвоката Іванова В.П.: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, будинок 68, офіс 285.
Відповідно до інформації, отриманої з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, встановлено, що місцезнаходженням Селянського фермерського господарства "Марс" є: 92100, Луганська область, Троїцький район, селище міського типу Троїцьке, вул. Чкалова, будинок 81. Інформація для здійснення зв`язку: +38(066)-932-76-53, адреса електронної пошти - ІНФОРМАЦІЯ_1.
За інформацією Акціонерного товариства "Укрпошта", розміщеною на офіційному сайті (https://offices.ukrposhta.ua), відділення поштового зв`язку на території Троїцької селищної територіальної громади тимчасово не функціонують, а тому пересилання поштової кореспонденції на адресу місцезнаходження відповідача є неможливим.
Відповідно до п.п. 21 п. 1 розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України особливості судових викликів та повідомлень, направлення копій судових рішень учасникам справи, у разі якщо адреса їх місця проживання (перебування) чи місцезнаходження знаходиться на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, визначаються Законами України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" та "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв`язку з проведенням антитерористичної операції".
За приписами ч. 1 ст. 121 Закону України від 15.04.2014 № 1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджений Перелік територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окуповані Російською Федерацією, до якого включена Троїцька селищна територіальна громада, територія якої є тимчасово окупованою з 06.03.2022 та на якій зареєстрований відповідач.
Оскільки відповідач у справі знаходиться на тимчасово окупованій території, куди Акціонерне товариство "Укрпошта" не здійснює пересилання поштової кореспонденції, відповідно до приписів ч. 1 ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" повідомлення для Селянського фермерського господарства "Марс" про розгляд справи та про його право подати відзив на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, суд здійснив 16.05.2023 через оголошення, розміщене на сторінці Господарського суду Луганської області (у розділі "Інше/Повідомлення для учасників справ, які знаходяться в районі проведення антитерористичної операції та на тимчасово окупованих територіях") офіційного вебпорталу "Судова влада України" в мережі Інтернет.
Крім того, судом здійснювалося повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 913/168/23, розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами та встановлення, зокрема, Селянському фермерському господарству "Марс" строків для подачі заяв по суті справи, але при спробі передати телефонограму встановити зв`язок за номером телефону НОМЕР_1 , який зазначений у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, не вдалося через відсутність зв`язку.
Також, ухвала про відкриття провадження у справі в електронній формі була надіслана відповідачу 12.05.2023 на адресу електронної пошти - ІНФОРМАЦІЯ_1, яка зазначена у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Враховуючи викладене, відповідач належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі та про його право подати заяви по суті справи.
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався.
17.05.2023 на офіційну електронну адресу суду від представника позивача - адвоката Якімлюк Н.О. надійшло клопотання від 17.05.2023 № б/н, яке підписано кваліфікованим електронним підписом, про долучення до матеріалів справи доказів направлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів на електронну пошту - ІНФОРМАЦІЯ_1.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Згідно зі ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Частиною 8 ст. 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши у сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
03.11.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Піонер Насіння Україна" та Селянським фермерським господарством "Марс" укладено договір купівлі-продажу насіння № 08790 (далі за текстом - договір (аркуші справи 22-24).
Відповідно до п. 1.1 договору Товариство з обмеженою відповідальністю "Піонер Насіння Україна", назву якого змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна" - позивач у справі, продавець за договором, зобов`язалося передати у власність Селянського фермерського господарства "Марс" - відповідача у справі, покупця за договором, в строки та на умовах, передбачених цим договором, перелік насіння гібридів кукурудзи та/або соняшнику торгової марки Pioneer першого покоління в асортименті, кількості та за цінами згідно з відповідними додатками до цього договору, а покупець зобов`язався прийняти насіння, сплатити за нього грошову суму у розмірі та в порядку, визначеному у цьому договорі та додатках до нього, та використати насіння для власних потреб без права перепродажу.
Згідно з п. 2.1 договору ціна визначається у додатках до даного договору, враховуючи умови доставки насіння та умови оплати насіння згідно комерційної політики, опублікованої на офіційному сайті продавця.
Підставою для здійснення оплати є рахунок на оплату насіння. Без рахунку, виписаного продавцем, передплата (оплата) не зараховується. Рахунок є дійсним для оплати протягом 3 банківських днів з дати його виписки продавцем (п. 2.2 договору).
Пунктом 3.1 договору передбачено, що поставка та приймання-передача насіння між сторонами цього договору здійснюється покупцем однією чи декількома партіями насіння зі складів продавця в порядку та строк, який зазначений в додатках.
Моментом переходу права власності на насіння є дата підписання покупцем (уповноваженим представником покупця) "Складського розпорядження про відвантаження" та/або дата підписання ТТН водієм-експедитором, що засвідчує прийняття насіння для транспортування на склад покупця (п. 3.6 договору).
Договір дійсний протягом одного року з дати його підписання, а в частині розрахунків - до їх повного виконання. У разі відсутності письмової заяви однієї із сторін про припинення або зміну договору за 30 днів до закінчення строку дії договору, договір вважається продовженим на кожен наступний календарний рік і на тих самих умовах, які були передбачені договором (п. 9.5 договору).
03.11.2019 сторонами підписано додаток № 1 до договору (аркуші справи 25-26), відповідно до якого:
- насіння, що постачається за цим договором, повинне бути каліброване, протруєне пестицидами, які зареєстровані та дозволені до використання в Україні, мати схожість і інші показники у відповідності до вимог ДСТУ 2240-93, ДСТУ 6068:2008 та ДСТУ 4138:2002;
- рахунок на оплату насіння надсилається покупцеві по електронній пошті та/або факсу та/або передається покупцеві безпосередньо;
- умови поставки FCA - самовивіз. За даними умовами поставки покупець має надати транспорт для перевезення насіння. Право власності переходить після завантаження в автомобіль і підписання представниками обох сторін "Складського розпорядження про відвантаження";
- умови поставки CPT - поставку на склад покупця сплачує продавець. За даними умовами поставки транспорт для перевезення насіння на склад покупця замовляє та сплачує продавець. Право власності та ризик випадкової втрати/псування насіння переходить після завантаження насіння в автомобіль і підписання товаро-транспортної накладної водієм-експедитором.
На виконання умов договору сторонами 03.11.2021 підписано додаток № 3802066196, в якому сторони погодили поставку насіння 01.04.2022 на загальну суму 2 080 206 грн 45 коп.; умови поставки - CPT; адреса доставки насіння - 92123, Привілля; умови оплати: не пізніше 06.11.2021 покупець має сплатити 10% - 208 020 грн 65 коп.; не пізніше 23.11.2021 покупець має сплатити 90% - 1 872 185 грн 80 коп. (аркуш справи 27).
Відповідач 16.11.2021 здійснив оплату в розмірі 291 000 грн 00 коп., що підтверджується бухгалтерською довідкою від 04.04.2023 та довідкою Акціонерного товариства "Сітібанк" від 02.05.2023 № 230417/0401-1 (аркуші справи 28-29).
Позивач на виконання зобов`язань за договором та відповідно до додатку № 3802066196 поставив відповідачу насіння на суму 2 080 206 грн 45 коп., що підтверджується:
- складським розпорядженням про відвантаження від 22.11.2021 № 3804077289, накладною від 22.11.2021 № 3807077232 на суму 965 151 грн 36 коп. (аркуші справи 31, 34);
- складським розпорядженням про відвантаження від 03.12.2021 № 3804077805, накладною від 03.12.2021 № 3807077536 на суму 384 730 грн 05 коп. (аркуші справи 37, 40);
- складським розпорядженням про відвантаження від 22.12.2021 № 3804079231, накладною від 22.12.2021 № 3807078628 на суму 180 063 грн 00 коп. (аркуші справи 43, 46);
- складським розпорядженням про відвантаження від 24.01.2022 № 3804080529, накладною від 24.01.2022 № 3807079656 на суму 388 284 грн 00 коп. (аркуші справи 48, 51);
- складським розпорядженням про відвантаження від 22.02.2022 № 3804083991, накладною від 22.02.2022 № 3807082485 на суму 161 978 грн 04 коп. (аркуші справи 53, 56).
Поставка насіння також підтверджується товарно-транспортними накладними від 22.11.2021 № 6353799, від 03.12.2021 № 6362773, від 22.12.2021 № 6377198, від 24.01.2022 № 6394551, від 22.02.2022 № 6417412 (аркуші справи 32-33, 38-39, 44-45, 49-50, 54-55).
Насіння за вказаними накладними доставлено відповідачу за узгодженою у додатку № 3802066196 до договору адресою: 92123, Луганська область, м. Привілля та прийнято завідувачем складу відповідача - Ступаченко О.І. на підставі довіреностей від 19.11.2021 № 52, від 02.12.2021 № 54, від 22.12.2021 № 55, від 21.01.2022 № 1, від 21.02.2022 № 2 (аркуші справи 35-36, 41-42, 47, 52, 57).
Вартість одержаного відповідачем відповідно до додатку № 3802066196 до договору насіння складає 2 080 206 грн 45 коп. З урахуванням здійсненої відповідачем 16.11.2021 попередньої оплати в розмірі 291 000 грн 00 коп., залишок грошових коштів за насіння в сумі 1 789 206 грн 45 коп. відповідач мав сплатити не пізніше 23.11.2021.
Відповідач частково розрахувався за поставлене насіння на суму 1 627 288 грн 41 коп., у тому числі: 03.12.2021 - 214 459 грн 65 коп., 07.12.2021 - 820 592 грн 91 коп., 10.12.2021 - 23 828 грн 85 коп., 05.01.2022 - 180 063 грн 00 коп., 27.01.2022 - 388 284 грн 00 коп. (аркуші справи 28-29). Залишок заборгованості за поставлене насіння становить 161 978 грн 04 коп.
15.11.2021 сторонами підписано додаток № 3802067872 до договору, в якому сторони погодили поставку насіння 01.04.2022 на загальну суму 238 288 грн 50 коп.; умови поставки - CPT; адреса доставки - 92123, Привілля; умови оплати: не пізніше 18.11.2021 покупець має сплатити 10% - 23 828 грн 85 коп.; 90% - 214 459 грн 65 коп. протягом 20 днів від дати відвантаження насіння (аркуш справи 59).
Відповідач 16.11.2021 здійснив оплату в розмірі 23 828 грн 65 коп., що підтверджується бухгалтерською довідкою від 04.04.2023 та довідкою Акціонерного товариства "Сітібанк" від 02.05.2023 № 230417/0401-1 (аркуші справи 28-29).
Позивач на виконання зобов`язань за договором та відповідно до додатку № 3802067872 поставив відповідачу насіння на суму 238 288 грн 50 коп., що підтверджується складським розпорядженням про відвантаження від 28.12.2021 № 3804079449 та товарно-транспортною накладною від 28.12.2021 № 6378903 (аркуші справи 61-63).
Насіння за товарно-транспортною накладною від 28.12.2021 № 6378903 доставлено відповідачу за узгодженою у додатку № 3802067872 до договору адресою: 92123, Луганська область, м. Привілля та прийнято відповідальною особою покупця - Ступаченко О.І.
Вартість одержаного відповідачем відповідно до додатку № 3802067872 до договору насіння складає 238 288 грн 50 коп. З урахуванням здійсненої відповідачем 16.11.2021 попередньої оплати в розмірі 23 828 грн 65 коп., залишок грошових коштів за насіння в сумі 214 459 грн 85 коп. відповідач мав сплатити до 17.01.2022.
Відповідач перерахував відповідачу кошти в сумі 214 459 грн 85 коп., у тому числі: 10.12.2021 - 58 171 грн 15 грн, 05.01.2022 - 156 288 70 грн. (аркуші справи 28-29), у зв`язку з чим у відповідача відсутня заборгованість за поставлене насіння відповідно до додатку № 3802067872 до договору.
Сума заборгованості в розмірі 161 978 грн 04 коп. обліковується за поставлене насіння відповідно до додатку № 3802066196 до договору.
У зв`язку з невиконанням відповідачем договірних зобов`язань зі своєчасної оплати одержаного насіння, позивачем на підставі ст. 625 ЦК України нараховані 3% річних за загальний період з 24.11.2021 по 05.05.2023 в сумі 10 758 грн 88 коп., у тому числі:
- за період з 24.11.2021 по 02.12.2021 на суму 1 789 206 грн 45 коп. розмір 3% річних - 1 323 грн 54 коп.;
- за період з 03.12.2021 по 06.12.2021 на суму 1 574 746 грн 80 коп. розмір 3% річних - 517 грн 72 коп.;
- за період з 07.12.2021 по 09.12.2021 на суму 754 153 грн 89 коп. розмір 3% річних - 185 грн 94 коп.;
- за період з 10.12.2021 по 04.01.2022 на суму 730 325 грн 04 коп. розмір 3% річних - 1 560 грн 78 коп.;
- за період з 05.01.2022 по 26.01.2022 на суму 550 262 грн 04 коп. розмір 3% річних - 995 грн 06 коп.;
- за період з 27.01.2022 по 05.05.2023 на суму 161 978 грн 04 коп. розмір 3% річних - 6 175 грн 85 коп.
Також нараховані інфляційні втрати на суму заборгованості в розмірі 161 978 грн 04 коп. за період з лютого 2022 року по березень 2023 року в сумі 46 649 грн 67 коп.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
За приписами ст. 509 ЦК України зобов`язанням є таке правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Зобов`язання в силу вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Аналогічна за змістом норма міститься у ч. 1 ст. 193 ГК України.
У відповідності з ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Договір від 03.11.2019 № 08790, що укладений між сторонами у даній справі, за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу.
Загальні положення про купівлю-продаж визначені главою 54 ЦК України.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Частиною 1 ст. 662 ЦК України передбачено, що продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
Обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: 1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; 2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару (ч. 1 ст. 664 ЦК України).
За правилами ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
За правилами ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України врегульовано, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Матеріалами справи підтверджується факт передачі у власність відповідача насіння на загальну суму 2 318 494 грн 95 коп. і наявність заборгованості в сумі 161 978 грн 04 коп., яка відповідачем не погашена, тому суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення боргу в сумі 161 978 грн 04 коп. обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому, судом враховується, що всупереч вимог ч. 1 ст. 74 ГПК України відповідачем не надано до суду жодних заперечень щодо встановлених судом обставин про поставку йому насіння на загальну суму 2 318 494 грн 95 коп. та наявність заборгованості в сумі 161 978 грн 04 коп., а тим більше доказів, що спростовують такі обставини.
За приписами ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нарахування інфляційних втрат на суму боргу та 3% річних відповідно до ст. 625 ЦК України є мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступає способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації боржника за неналежне виконання зобов`язання. Ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми. Зазначені правові висновки сформульовані, зокрема, в постановах Великої Палати Верховного Суду від 19.06.2019 у справах № 703/2718/16-ц та № 646/14523/15-ц, від 13.11.2019 у справі № 922/3095/18, від 18.03.2020 у справі № 902/417/18.
Позивачем за прострочення оплати одержаного відповідачем насіння нараховані 3% річних в сумі 10 758 грн 88 коп. за загальний період з 24.11.2021 по 05.05.2023 та інфляційні втрати в сумі 46 649 грн 67 коп. за період з лютого 2022 року по березень 2023 року.
Здійснивши перерахунок заявленої позивачем до стягнення суми 3% річних, суд зазначає, що під час його проведення позивачем було невірно визначено суму 3% річних, нараховану за періоди з 24.11.2021 по 02.12.2021, з 07.12.2021 по 09.12.2021, з 10.12.2021 по 04.01.2022, з 05.01.2022 по 26.01.2022, з 27.01.2022 по 05.05.2023.
Застосувавши межі періодів, що визначені позивачем у розрахунку, здійснивши власний розрахунок 3% річних, судом встановлено, що 3% річних підлягають нарахуванню:
- за період з 24.11.2021 по 02.12.2021 на суму заборгованості 1 789 206 грн 45 коп. та в цей період складають 1 323 грн 52 коп. (замість - 1 323 грн 54 коп.);
- за період з 03.12.2021 по 06.12.2021 на суму заборгованості 1 574 746 грн 80 коп. та в цей період складають 517 грн 72 коп.;
- за період з 07.12.2021 по 09.12.2021 на суму заборгованості 754 153 грн 89 коп. та в цей період складають 185 грн 96 коп. (замість - 185 грн 94 коп.);
- за період з 10.12.2021 по 04.01.2022 на суму заборгованості 730 325 грн 04 коп. та в цей період складають 1 560 грн 69 коп. (замість 1 560 грн 78 коп.);
- за період з 05.01.2022 по 26.01.2022 на суму заборгованості 550 262 грн 04 коп. та в цей період складають 994 грн 99 коп. (замість 995 грн 06 коп.);
- за період з 27.01.2022 по 05.05.2023 на суму заборгованості 161 978 грн 04 коп. та в цей період складають 6 177 грн 35 коп. (замість 6 175 грн 84 коп.).
Відповідно до ч. 2 ст. 237 ГПК України при ухваленні рішення суд не може виходити у рішенні за межі позовних вимог.
З урахуванням наведеного, приймаючи до уваги, що позивачем за період з 07.12.2021 по 09.12.2021, з 27.01.2022 по 05.05.2023 розраховано та заявлено до стягнення 3% річних, розмір яких є менший ніж розрахований судом, а за період з 24.11.2021 по 02.12.2021, з 10.12.2021 по 04.01.2022, з 05.01.2022 по 26.01.2022 позивачем розраховано та заявлено до стягнення 3% річних, розмір яких є більший ніж розрахований судом, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині стягнення 3% річних в сумі 10 758 грн 70 коп., у тому числі:
- за період з 24.11.2021 по 02.12.2021 на суму заборгованості 1 789 206 грн 45 коп. в розмірі 1 323 грн 52 коп.;
- за період з 03.12.2021 по 06.12.2021 на суму заборгованості 1 574 746 грн 80 коп. в розмірі 517 грн 72 коп.;
- за період з 07.12.2021 по 09.12.2021 на суму заборгованості 754 153 грн 89 коп. в розмірі 185 грн 94 коп.;
- за період з 10.12.2021 по 04.01.2022 на суму заборгованості 730 325 грн 04 коп. в розмірі 1 560 грн 69 коп.;
- за період з 05.01.2022 по 26.01.2022 на суму заборгованості 550 262 грн 04 коп. в розмірі 994 грн 99 коп.;
- за період з 27.01.2022 по 05.05.2023 на суму заборгованості 161 978 грн 04 коп. та в цей період складають 6 175 грн 84 коп.
У задоволенні решти позовних вимог про стягнення 3% річних слід відмовити.
Перевіривши зроблений позивачем розрахунок інфляційних витрат, суд зазначає, що він є арифметично правильним та не суперечить чинному законодавству, тому позовна вимога про стягнення інфляційних втрат є обґрунтованою і підлягає задоволенню в заявленій сумі.
Всього підлягає стягненню 219 386 грн 41 коп., у тому числі: борг в сумі 161 978 грн 04 коп., 3% річних в сумі 10 758 грн 70 коп., інфляційні втрати в сумі 46 649 грн 67 коп.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір за подання позову покладається на відповідача в сумі 3 290 грн 80 коп.
Щодо витрат позивача на правову допомогу, то суд зазначає наступне.
За приписами ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, і витрати на професійну правничу допомогу.
Відповідно до ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Згідно ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Позивач у позовній заяві повідомив, що попередній (орієнтовний) розмір судових витрат, які він очікує понести у зв`язку з розглядом справи складається, зокрема, із витрат на професійну правничу допомогу адвоката в сумі 24 000 грн 00 коп. Докази підтвердження факту надання професійної правничої допомоги адвоката у справі та розміру витрат на таку допомогу будуть надані протягом п`яти днів після ухвалення рішення у справі.
Таким чином, судом не розглядається та не вирішується питання щодо розподілу витрат позивача на правову допомогу під час ухвалення рішення.
У відповідності до частин 4, 5 ст. 240 ГПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв`язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна" до Селянського фермерського господарства "Марс" про стягнення 219 386 грн 59 коп. задовольнити частково.
2.Стягнути з Селянського фермерського господарства "Марс", місцезнаходження: вул. Чкалова, будинок 81, смт. Троїцьке, Троїцький район, Луганська область, 92100, ідентифікаційний код 20159731 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кортева Агрісаєнс Україна", місцезнаходження: вул. Сагайдачного Петра, будинок 1, м. Київ, 04070, ідентифікаційний код 31352075 борг в сумі 161 978 грн 04 коп., 3% річних в сумі 10 758 грн 70 коп., інфляційні втрати в сумі 46 649 грн 67 коп., судовий збір в сумі 3 290 грн 80 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3.У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
4.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст. 256 ГПК України, та порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.
5.Повне рішення складено - 28.06.2023.
Суддя Андрій СЕКІРСЬКИЙ
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 28.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111886969 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Секірський А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні