Справа № 536/243/23
Провадження № 2-о/536/22/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2023 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі: головуючої судді Клименко С.М.
за участю секретаря судового засідання Марченко О.М.
заявника ОСОБА_1 та її представника за угодою адвоката Ігнатенка І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в залі судових засідань в місті Кременчуці справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кременчуцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту визнання батьківства
ВСТАНОВИВ:
09 лютого 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту визнання батьківства посилаючись, що з 2003 по 2008 роки проживала однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , разом вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет. ІНФОРМАЦІЯ_1 в них народився син ОСОБА_3 , в свідоцтві про народження якого за її вказівкою в графі «батько» був вказаний « ОСОБА_4 », оскільки ОСОБА_2 на той час не мав документів і вона не змогла записати його як батька дитини, хоча останній визнавав себе його батьком, дбав про нього, утримував та виховував.
Відповідно до сповіщення сім`ї № 10/7037 від 03.11.2022, ОСОБА_2 зник безвісті 12.10.2022 під час виконання бойового завдання поблизу м. Соледар Донецької області. В зв`язку з вказаними обставинами, встановлення факту визнання батьківства має значення для реалізації особистих немайнових та майнових прав їх сина.
Просила суд встановити факт, що ОСОБА_2 є батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов`язати Кременчуцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) внести зміни до актового запису № 22 від 16.05.2005 про народження дитини ОСОБА_5 , де у відомостях про батька дитини ОСОБА_5 вказати батьком дитини ОСОБА_2 .
Заявник ОСОБА_1 та її представник адвокат Ігнатенко І.М. в судовому засіданні заяву підтримали, про підстави та обставини якої пояснили так, як це викладено в заяві. Крім цього, ОСОБА_1 зазначила, що встановлення вказаного факту їй необхідне для звернення у відповідні орган з метою розшуку зниклого батька її сина.
Заінтересована особа Кременчуцький відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) в судове засідання свого представника не направили, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи, з заявою про відкладення розгляду справи не звертались, причин неявки суду не повідомили.
Суд, заслухавши пояснення заявника та його уповноваженого представника, свідків, дослідивши надані матеріали справи і оцінюючи все в сукупності вважає, що заява не підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Кожна особа, як слідує зі змісту ч. 1 ст. 4 ЦПК України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. ( ч.2 ст. 315 ЦПК України).
Установлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого Кременчуцьким районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, актовий запис № 2, матір`ю ОСОБА_5 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Михайленки Кременчуцького району Полтавської області є ОСОБА_1 , батьком вказаний ОСОБА_4 .
Свідки ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 допитані в судовому засіданні пояснили, що ОСОБА_2 був сиротою та разом з ОСОБА_1 з 2004 року проживав як чоловік та жінка в селі Михайленки, разом вони вели спільне господарство, в 2005 році в них народився син ОСОБА_3 , який називав ОСОБА_2 батьком, а він його сином, разом святкували дні народження, постійно спілкувалися, коли вони розійшлися та ОСОБА_10 одружився, то він все одно продовжував спілкуватися з сином.
Статтею 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини 1 ст.135 СК України.
Пленум Верховного Суду України в абз.3-5 п.7 постанови №3 від 15 травня 2006 року «Про затосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вказав, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Зі змісту вказаних норм випливає, що передумовою звернення до суду із заявою про встановлення факту батьківства є смерть того, батьківство кого встановлюється, або оголошення його померлим.
Вказане в судовому засіданні не встановлено.
Отже, правові підстави для встановлення факту батьківства відсутні, тому суд в задоволенні заяви відмовляє.
Керуючись ст. 258, 259, 293, 294, 315-319 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
ОСОБА_1 в задоволенні заяви про встановлення факту визнання батьківства відмовити.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
У разі оголошення вступної і резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяС. М. Клименко
Повний текст судового рішення складено 30.06.2023.
Суд | Кременчуцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111894706 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кременчуцький районний суд Полтавської області
Клименко С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні