Справа № 202/6998/23
Провадження № 2/202/1794/2023
РІШЕННЯ
Іменем України
30 червня 2023 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого - судді Мачуського О.М.
за участю секретаря судового засідання - Карасьової Г.І.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу в порядку загального провадження за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Краматорський будинок дитини «Антошка», Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Краматорської міської ради, треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання (встановлення) батьківства,-
ВСТАНОВИВ:
Представник ОСОБА_1 - адвокат Родітєлєва Н.А. звернулась до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська з позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Краматорський будинок дитини «Антошка», Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Краматорської міської ради, треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання (встановлення) батьківства.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . За час сумісного проживання у них народилась дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак запис про батька у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої ст.135 СК України зі слів матері. Також у ОСОБА_2 були інші діти, батьком яких позивач не являється.
Заочним рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 10 червня 2020 року ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав відносно її дітей, а ІНФОРМАЦІЯ_3 остання померла. На даний час діти знаходяться за рішенням суду у КНП «КБД «Антошка».
Позивач вже звертався з аналогічним позовом до Краматорського міського суду Донецької області, який було розглянуто та оголошено вступну й резолютивну частини рішення, однак у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, сторонами не отримано повний текст судового рішення. Окрім того, рішення суду не оприлюднено в Єдиному реєстрі судових рішень та відсутні відомості про результати розгляду даної справи.
У зв`язку з даною обставиною позивач не має можливості отримати рішення суду та забрати із КНП «КБД «Антошка» свою дочку ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується висновком судово-генетичної експертизи № 617 від 17.08.2021, проведеною під час розгляду цивільної справи № 2/234/1740/21 експертами КЗ «Дніпровське обласне бюро судово-медичної експертизи» Дніпровської обласної ради, тому вимушений повторно звернутись до суду з позовною заявою.
З урахуванням наведеного, представник позивача просить: визнати позивача батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; зобов`язати Краматорський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального
управління міністерства юстиції внести зміни до актового запису про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 за № 28 від 10 січня 2018 року Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного Територіального управління юстиції у Донецькій області, де у відомості про батьківство вказати батьком дитини ОСОБА_1 , виключивши відомості про ОСОБА_5 .
Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 19 квітня 2023 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позову про визнання (встановлення) батьківства.
Ухвалою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 09 травня 2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач та його представник в судове засідання не з`явились, в матеріалах справи наявна заява представника позивача про розгляд справи за відсутності сторони позивача.
Представники відповідачів Комунального некомерційного підприємства «Краматорський будинок дитини «Антошка», Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Краматорської міської ради в судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлялись належним чином у відповідності до вимог ст. 128 ЦПК України, будь-яких заяв, заперечень, клопотань до суду не надали, у зв`язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності та ухвалити заочне рішення, відповідно до вимог ст. ст. 280-282 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів.
Представник третьої особи Органу опіки та піклування виконавчого комітету Краматорської міської ради в судове засідання не з`явився, натомість подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника органу опіки та піклування.
Представник Краматорського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) не з`явився, натомість подав до суду заяву про розгляд справи бех його участі.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги у їх сукупності та взаємозв`язку, об`єктивно оцінивши усі наявні докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяв по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_2 ,
ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , народилась дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис № 28, виданого 10 січня 2018 року Краматорським міським відділом державної реєстрації РАЦС ГТУЮ у Донецькій області. Відомості про батька дитини - « ОСОБА_5 », внесено за вказівкою матері, відповідно до частини першою статті 135 Сімейного кодексу України.
Заочним рішенням Краматорського міського суду Донецької області від 10 червня 2020 року ухваленого по справі № 234/702/20 (провадження № 2/234/1382/20) ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав відносно її дітей ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
На даний час діти знаходяться в Комунальному некомерційному підприємстві «Краматорський будинок дитини «Антошка».
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого Краматорським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 34 років, про що 16 листопада 2021 року складено відповідний актовий запис № 4311.
Відповідно до статті 51 Конституції України та статті 5 СК України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Зокрема, держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини (частина друга і третя статті 5 СК України). При регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини
Відповідно до змісту ч. 1, ч. 2 ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду
Відповідно до статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Пленум Верховного Суду України, у Постанові від 15.06.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" (п. 5) роз`яснив, що спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі - органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття. При зверненні до суду особи, на утриманні якої перебуває дитина і яка не є опікуном (піклувальником), або чоловіка, котрий не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, яка (матір) померла чи оголошена померлою, визнана недієздатною, безвісно відсутньою, позбавлена батьківських прав або не проживає з дитиною не менше шести місяців і не виявляє про неї материнської турботи й піклування, для захисту інтересів дитини до участі у справі необхідно залучити орган опіки та піклування.
У пункті 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.06.2006 року, № 3 роз`яснюється, що питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Походження дитини встановлюється судом з урахуванням усіх обставин. При цьому можуть застосовуватися будь-які засоби доказування, передбачені цивільним процесуальним законодавством: пояснення сторін та третіх осіб, показання свідків, письмові докази, речові докази, висновок експерта. В основу рішення суду не можуть бути покладені лише докази, отримані з порушенням закону, які не мають юридичної сили.
Доказами походження дитини від певної особи можуть бути будь-які фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері й особи, яку та вважає батьком дитини, ведення ними спільного господарства до народження останньої, або спільне її виховання чи утримання, визнання особою батьківства, а також інші обставини, що засвідчують походження дитини від певної особи. Спільне проживання та ведення спільного господарства може підтверджуватися наявністю обставин, характерних для сімейних відносин (проживання в одному жилому приміщенні, спільне харчування, спільний бюджет, взаємне піклування, придбання майна для спільного користування тощо).
Батьківство може бути визнано особою як у період вагітності матері (наприклад, висловлення бажання мати дитину, піклування про матір майбутньої дитини тощо), так і після народження дитини. Вказані обставини та інші обставини, що стосуються справи, можуть бути підтверджені поясненнями сторін і третіх осіб, показаннями свідків, письмовими доказами, речовими доказами і висновками експертів. Зокрема, доказами визнання батьківства можуть бути листи, заяви, анкети, інші документи, а також показання свідків, пояснення самих сторін, які достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст.76 ЦПК України).
Відповідно до ч. 4 ст. 82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч.1 ст. 7 "Конвенції про права дитини", дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування
Однак, підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути результат судово-генетичної експертизи.
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно із статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (Калачова проти Російської Федерації № 3451/05, § 34, від 07 травня 2009 року).
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 16.05.2018 у справі №591/6441/14-ц (провадження №61-6030св18) зазначено, що підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
ОСОБА_1 звертався до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до Комунального некомерційного підприємства «Краматорський будинок дитини «Антошка», Адміністрації Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Краматорської міської ради, треті особи ОСОБА_2 , Орган опіки та піклування Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення батьківства (цивільна справа № 234/17296/20). Однак, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введення в Україні воєнного стану, та неможливість Краматорським міським судом Донецької області здійснювати правосуддя під час воєнного стану, відсутні судові рішення за результатом розгляду даної справи.
Разом з тим, в ході судового розгляду даної справи, ухвалою Краматорського міського суду Донецької області за клопотанням представника ОСОБА_1 - адвоката Боброва С.В. призначено судову молекулярно-генетичну експертизу ДНК.
Відповідно до висновку судового експерта № 657 від 17 серпня 2021 року, вірогідність того, що ОСОБА_1 дійсно є батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , і це не є наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків, за результатом даної експертизи складає не менше 99,999%.
Таким чином, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що визнання позивача батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , знайшло своє підтвердження під час судового розгляду, оскільки юридично значимі обставини, такі як: спільне проживання і ведення спільного господарства батьків дитини та визнання батьком дитини свого батьківства підтверджені належними доказами, зокрема письмовими поясненнями позивача та вищезазначеним висновком.
Згідно з ст.5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ч. 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеного цим Кодексом.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 125 СК України однією з підстав для визначення походження дитини від батька є рішення суду.
Відповідно до ст. 134 CK України на підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до п. 2.13. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: п. 2.13.1 рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Згідно до п. 2.16.7 Правил, на підставі рішення суду про внесення змін, доповнень або виправлень в актовому записі цивільного стану вносяться відповідні зміни, які зазначені в рішенні суду. Такі зміни згідно п. 2.18. зазначених вище Правил вносяться відділом державної реєстрації за місцем зберігання відповідного актового запису цивільного стану.
Враховуючи викладене, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про визнання (встановлення) батьківства.
Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 76 - 81, 141, 258, 259, 264 - 265, 268, 354, 355, ЦПК України, ст. 267 ЦК України, ст. ст. 20, 124, 126, 128, 129, 133, 134 Сімейного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування окремих норм Сімейного Кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за № 55/18793, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Краматорський будинок дитини «Антошка», Центру соціально-психологічної реабілітації дітей Служби у справах дітей Краматорської міської ради, треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Краматорської міської ради, Краматорський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) про визнання (встановлення) батьківства - задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народженої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 громадянкою України, РНОКПП НОМЕР_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Зобов`язати Краматорський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Краматорському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиціївнести зміни до складеного Краматорським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного Територіального управління юстиції у Донецькій області, актового запису № 28 від 10 січня 2018 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме:
-виключити відомості про ОСОБА_5 , як батька дитини.
-у відомостях про батьківство вказати батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП НОМЕР_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя О.М. Мачуський
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 04.07.2023 |
Номер документу | 111898192 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Мачуський О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні