ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 червня 2023 року м. ТернопільСправа № 921/393/23
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Чопка Ю.О.
за участі секретаря судового засідання Саловська О.А.
розглянув справу
за позовом: Дочірнього підприємства "Газпостач" Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз" (46008, м. Тернопіль, вул. Г.Коллонтая, буд 2, приміщення А
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад" (46027, м. Тернопіль, вул. Надзбручанська, буд. 2, кв. 13)
про стягнення 74 313,51 грн. заборгованості
Представники сторін в судове засідання не з`явилися
Суть справи:
Дочірнє підприємство "Газпостач" Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз" звернулося до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад" про стягнення коштів в розмірі 74 313,51 грн, з яких: 54 475,20 грн основного боргу, 13 581,49 грн пені, 1168,60 грн 3% річних, 5 088,22 грн інфляційних нарахувань.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань з оплати заборгованості за використаний (спожитий) природний газ за договором постачання природного газу №1604 від 01.04.2016.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 05.06.2023, головуючим суддею для розгляду справи № 921/383/23 визначено суддю Чопка Ю.О.
Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 06.06.2023 відкрито провадження у справі №921/393/23 за правилами спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи по суті на 26.06.2023 на 14:30 год, встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позов із урахуванням вимог ст.ст.165, 251 ГПК України - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; позивачу встановлено строк для подання відповіді на відзив (у разі отримання відзиву) - 5 днів з дня його отримання.
Позивач в судовому засіданні 26.06.2023 участі повноважного представника не забезпечив, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлявся належним чином.
Відповідач в судовому засіданні 26.06.2023 участі повноважного представника не забезпечив, хоча про дату, час та місце його проведення повідомлявся належним чином. Відзив на позов суду не надходив.
Водночас ухвала про відкриття провадження у справі направлена на адресу відповідача повернута поштовим відділення із зазначенням причини "адресат відсутній за вказаною адресою".
Слід зазначити, що копії ухвал суду у даній справі направлялися відповідачу на адресу його місцезнаходження, вказану у позовній заяві та яка відповідає відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 46027, м. Тернопіль, вул. Надзбручанська, буд. 2, кв. 13.
Частинами 2, 3 ст.120 ГПК України передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає (ч.7 ст.120 ГПК України).
Встановлений порядок надання послуг поштового зв`язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням (ухвалою).
Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, в даному випадку суду (аналогічний висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17, постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі №10/249-10/19).
Також суд враховує, що відповідно до приписів ч.1 ст.9 ГПК України, статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом.
Усі процесуальні документи щодо розгляду спору у даній справі офіційно оприлюднені у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua, та знаходяться у вільному доступі, отже відповідач мав можливість ознайомитися з їх змістом.
Частиною 1 ст.202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Враховуючи, що: - участь представників сторін в судовому засіданні обов`язковою не визнавалась; - учасникам справи забезпечено можливість для викладення і подання суду своїх заяв процесуального характеру, однак відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався; доказів у справі є достатньо для вирішення спору по суті, а тому суд визнав за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, господарським судом встановлено наступне.
- 01.04.2016 між Дочірнім підприємством "Газпостач" публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Тернопільміськгаз" (далі Постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Каскад" (далі Споживач) укладено Договір на постачання природного газу №1604 (далі Договір), п.1.1. якого визначено, що Постачальник постачає природний газ Споживачеві в обсягах і порядку, передбачених Договором, для забезпечення потреб Споживача, а Замовник оплачує Постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених Договором.
Передача газу за Договором здійснюється на межах балансової належності об`єктів Споживача відповідно до актів розмежування ділянок обслуговування. Перелік комерційних вузлів обліку газу та газоспоживного обладнання визначаються сторонами в додатку 1 до Договору (п.1.2. Договору).
Згідно п.2.3. Договору обсяг спожитого (протранспортованого) газу за розрахунковий період, що підлягає оплаті Споживачем, визначається за підсумками розрахункового періоду на межі балансової належності об`єктів Споживача за даними ЕІС- коду точки/точок комерційного обліку, визначених у додатку 1 до Договору.
За підсумками розрахункового періоду Споживач, до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та Споживачем, відповідного до вимог Кодексу газотранспортної системи та Кодексу газорозподільних систем (п.3.6. Договору).
На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГРМ/ГТС Постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає Споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником Постачальника (п.3.7. Договору).
Відповідно до п.3.8 Договору Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником Замовника Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.
У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору або в судовому порядку.
До прийняття рішення судом вартість поставленого природного газу встановлюється відповідно до даних Постачальника.
Акти приймання-передачі газу є підставою для остаточних розрахунків Споживача з Постачальником (п.3.9. Договору).
Як зазначено в п.п. 4.1.1 - 4.1.4 Договору, ціна за 1000,00 куб.м природного газу складає 6 698,38 грн. Податок на додану вартість - 20%. Всього до сплати за 1000,00 куб.м. з врахуванням ПДВ 20%. 8 038,30 грн. Ціна на газ може змінюватись нормативними актами державних органів, власниками ресурсу і є обов`язковою для Сторін за даним Договором з моменту введення зміни ціни в дію.
Зміна ціни вводиться в дію з моменту та на період, в якому проводяться зміни, погоджується обома Сторонами шляхом підписання Додаткової угоди до Договору. Якщо одна із сторін відмовилась підписати Додаткову угоду про зміну ціни, замовлення на поточний місяць анульовується.
Згідно з п.4.3. Договору оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється Споживачем на умовах щомісячного оплати виставленого Постачальником рахунку на поставлений газ.
Остаточний розрахунок вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період Споживач проводить не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим.
У разі переплати за фактично спожитий газ сума переплати зараховується Постачальником в рахунок оплати поставленого газу в наступному розрахунковому періоді або повертається на поточний рахунок Споживача на його письмову вимогу у п`ятиденний строк з дня отримання такої вимоги.
Згідно п.4.4. Договору оплата вартості послуг з постачання газу за Договором здійснюється Споживачем виключно грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок Постачальника. Датою оплати Споживачем природного газу є надходження грошових коштів на рахунок Постачальника.
Відповідно до п.5.1.1. Договору Постачальник має право отримувати від Споживача своєчасну оплату за природний газ відповідно до умов Договору.
Пунктом 5.4.3. Договору встановлено, що Споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі сплачувати за поставлений природний газ на умовах, визначених цим Договором.
У разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених умовами Договору, із Споживача стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п.6.2.2 Договору).
Пунктом 10.1. Договору Сторони погодили, що Договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2016, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому Сторони мають переоформити додаток 2 Договору щодо договірних обсягів постачання газу, у якому визначити планові обсяги газу на продовжений строк.
Відповідно до ст.11 Цивільного кодексу України та ст.174 Господарського кодексу України зобов`язання можуть виникати, зокрема, з договорів, інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать; безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта.
Згідно п.1 ст.193 Господарського кодексу України (надалі ГК України), до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
В силу ст.712 ЦК України, ч.1 ст.265 ГК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Матеріали справи вказують на те, що на виконання умов Договору у серпні 2022 року ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" поставив, а ТОВ "Каскад" прийняв природний газ в обсязі 1552 куб.м, вартістю 54 475,20 грн. Однак, відповідач вартість спожитого природного газу не оплатив і станом на 29.05.2023 сума заборгованості за спожитий природний газ становить 54 475,20 грн.
З наявної в матеріалах справи відповіді ПрАТ "Тернопільміськгаз" (Оператора ГРМ) за №301 від 11.05.2023 на адвокатський запит від 04.05.2023 вбачається, що: споживачем природного газу за ЕІС-кодом комерційного обліку 56ХО0000ОНРАW008, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Майдан Перемоги, 2 є ТОВ "Каскад"; за період з 01.08.2022 по 31.08.2022 обсяг спожитого газу становить 1 552 куб.м.
Вказаний обсяг переданого природного газу відображений і у оформленому позивачем акті передачі-приймання природного газу від 31.08.2022 на суму 54 475,20 грн, який був надісланий на адресу відповідача 13.09.2022, однак останнім не повернуто, як і не надано мотивованої відмови від його підписання.
05.05.2022 ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" також надіслало на адресу ТОВ "Каскад" претензію №182 від 04.05.2023, у якій просило у семиденний термін з дня її отримання та не пізніше 17.05.2022, оплатити заборгованість за використаний (спожитий) природний газ в сумі 54 475,20 грн, зазначивши, що у випадку неоплати заборгованості у визначений термін він буде змушений звернутись до суду для примусового стягнення суми боргу з нарахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат. Претензія залишена товариством без відповіді та задоволення.
Згідно із пунктом 1 глави 3 розділу IX Постанови НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" (надалі - Кодекс газорозподільних систем) визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу по об`єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.
Пунктом 2 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем встановлено, що для визначення об`єму споживання (розподілу) природного газу приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ.
Остаточна алокація - відомості про обсяг природного газу, за результатами газового місяця віднесеного Оператором ГТС в точках входу/виходу до/з газотранспортної системи по замовниках послуг транспортування (у тому числі в розрізі їх контрагентів (споживачів)), відповідно до глави 7 розділу XII Кодексу ГТС.
У відповідності до пункту 6 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем Визначені Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу фактичні об`єм та обсяг розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передаються Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для проведення ним остаточної алокації по постачальнику споживача і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником.
Підприємство не володіє та не повинне володіти інформацією про те, яким саме чином відповідач передав показник лічильника (або ж це було контрольне зняття показників лічильника оператором ГРМ).
Водночас, є підтверджений та встановлений факт, що на інформаційній платформі Оператора ГТС, при проведенні остаточної алокації за серпень 2022 року по Підприємству/Позивачу останньому для проведення взаєморозрахунків передано інформацію, що відповідачем у серпні 2022 року було спожито 1552 м.куб. природного газу. На підтвердження вищенаведеного долучено відповідь ПрАТ "Тернопільміськгаз"/ Оператор ГРМ від 11.05.2023 року №301 на адвокатський запит від 04.05.2023 року, згідно з якою вбачається, що обсяг спожитого газу по ЕІС - коду комерційного обліку (56ХО0000ОНРАW008) ТОВ "Каскад" за серпень 2022 року становив 1 552 м. куб, природного газу.
Позивач також просить суд врахувати, що ціна природного газу для усіх непобутових споживачів на умовах оплати протягом або після періоду поставки природного газу на період серпня 2022 року становила 35 100,00 грн за 1000 м.куб.
Відповідач мав змогу ознайомитись із ціною природного газу, у періоді у якому здійснювалось ним споживання, та у випадку не погодження із такою ціною - не споживати природний газ у такому періоді. Проте, відповідач споживав природний газ у серпні 2022 році, у зв`язку з чим позивач здійснив нарахування на обсяги поставленого Споживачу природного газу.
На виконання приписів Кодексу ГРМ та Кодексу ГТС та задля здійснення взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником у порядку, що передбачений розділом III Договору, Підприємство направляло Відповідачу Акт приймання-передачі природного газу за серпень 2022 року простими листами (за допомогою сервісу AT "Укрпошта"), тобто без внесення персональних даних відправника та одержувача в жодні реєстри чи трекінгові системи.
Не отримавши ані підписаного примірника Акта приймання-передачі природного газу від 31.08.2022 року, ані письмової вмотивованої відмови відповідача від підписання акту приймання-передачі природного газу від 31.08.2022 року, позивач 13 вересня 2022 року цінним листом на адресу відповідача повторно направив Акт приймання-передачі природного газу від 31 серпня 2022 року щодо передачі за період серпня 2022 року ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" відповідачу природного газу в обсязі 1 552 куб.м. вартістю 54 475,20 грн, що підтверджується накладною про відправлення №4600603015470 від 13.09.2022 року, фіскальним чеком №4600603015470 від 13.09.2022 року та описом вкладення у цінний лист (копії документів долучені до матеріалів справи).
Як вже зазначалось вище, умовами укладеного правочину (п. 4.3 Договору) сторони передбачили, що оплата вартості послуг з постачання газу здійснюється Споживачем на умовах щомісячного оплати виставленого Постачальником рахунку на поставлений газ.
Остаточний розрахунок вартості послуг з постачання газу за розрахунковий період Споживач проводить не пізніше 10 числа місяця наступного за розрахунковим.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідач, в порушення умов укладеного договору, взятих на себе зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати вартості отриманого у серпні 2022 року природного газу належним чином та у визначений строк не виконав. Вартість отриманого природного газу не оплатив.
Таким чином, станом на час прийняття рішення заборгованість ТОВ "Каскад" за поставлений ДП "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" у серпні 2022 року природний газ становить 54 475,20 грн.
Частинами 1, 2 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Частиною 1 ст.77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Частинами 2, 3 ст.80 ГПК України передбачено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи, що відповідач відзиву на позов не подав, викладені у позовній заяві обставини не спростував, як і не подав суду доказів погашення заявленої до стягнення заборгованості станом на дату розгляду справи, а тому позовні вимоги щодо стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад" на користь Дочірнього підприємства "Газпостач" товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз" 54 475,20 грн заборгованості за спожитий в серпні 2022 року природний газ підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені, підтверджені матеріалами справи та не оспорені відповідачем.
Згідно зі ст.610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У разі порушення зобов`язання, настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ст.611 ЦК України).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України).
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
При цьому, передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
З огляду на прострочення виконання відповідачем зобов`язання з оплати вартості поставленого природного газу у лютому 2022 року, позивачем заявлено до стягнення 1 168,60 грн 3% річних та 5 088,22 грн інфляційних втрат (нарахованих за період з 11.09.2022 по 29.05.2023 з урахуванням проведених відповідачем часткових оплат).
Розглянувши надані позивачем розрахунки заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних нарахувань, суд вважає правомірним нарахування відповідачу 1168,60 грн 3% річних та 5 088,22 грн інфляційних нарахувань, а позов в даній частині є обґрунтованим і таким, що підлягає до задоволення.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 13 581,49 грн пені, нарахованої на підставі п.6.2.2. Договору за період з 11.09.2022 по 11.03.2023.
Відповідно до ч.1 ст.216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ст.549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання, а її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Згідно з ч.6 ст.231 ГК України, штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно зі ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" від 22.11.1996р., платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, при цьому, розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст.258 ЦК України та ст.232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано та стягуються такі санкції протягом строку позовної давності в один рік, при цьому позовна давність, встановлена законом, може бути збільшена за домовленістю сторін відповідно до ч.1 ст.259 ЦК України.
У зв`язку із непроведенням своєчасної оплати вартості поставленого у серпні 2022 року природного газу на виконання умов Договору №1604 від 01.04.2016, на підставі положень ст.ст.546-551 ЦК України, ст.ст.217-232 ГК України та умов Договору, позивачем заявлено до стягнення 13 581,49 грн пені (нарахованої за період з 11.09.2022 по 11.03.2023).
Розглянувши наданий позивачем розрахунок заявленої до стягнення пені, суд вважає правомірним нарахування відповідачу пені в розмірі 13 581,51 грн, а позов в даній частині є обґрунтованим.
Враховуючи вищенаведене, за відсутності заперечень відповідача та доказів погашення заявлених до стягнення сум заборгованості, нарахованих відсотків річних, інфляційних втрат та пені, позовні вимоги Дочірнього підприємства "Газпостач" ТОВ "Тернопільміськгаз" у даній справі підлягають до задоволення.
Відповідно до ст.129 ГПК України понесені позивачем витрати по сплаті судового збору у даній справі покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 73-79, 86, 129, 165, 202, 232, 233, 236-238, 240, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Каскад", м.Тернопіль, вул. Надзбручанська, буд. 2, кв. 13 (код 24637392) на користь Дочірнього підприємства "Газпостач" товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільміськгаз", м.Тернопіль, вул. Г.Коллонтая, буд. 2, приміщення А (код 39456152) 54 475 (п`ятдесят чотири тисячі чотириста сімдесят п`ять) грн. 20 коп. боргу, 13 581 (тринадцять тисяч п`ятсот вісімдесят одну) грн. 49 коп. пені, 1 168 (одну тисяч сто шістдесят вісім) грн. 60 коп. 3% річних, 5 088 (п`ять тисяч вісімдесят вісім) грн. 22 коп. інфляційних нарахувань і 2 684 (дві тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн. рівно судового збору
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Сторони мають право оскаржити це рішення до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складено 30 червня 2023 року.
СуддяЮ.О. Чопко
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 26.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111901081 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Чопко Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні