Рішення
від 30.06.2023 по справі 219/974/22
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/229/455/2023

ЄУН 219/974/22

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

30 червня 2023 року м. Дружківка

Дружківський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Шевченко Л. В., за участю секретаря судового засідання Шипілової Г. І., без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутської міської ради, третя особа Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, про надання додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,

У С Т А Н О В И В :

01.02.2022 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Дружківської міської ради про визначення додаткового строку, достатнього для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла її мати - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), серія НОМЕР_1 від 07 вересня 2021 року. Фактом, що підтверджує родинний зв?язок між нею та померлою є свідоцтво про народження та свідоцтво про укладення шлюбу. Позивач вказує, що вона є спадкоємицею першої черги за законом. Інших спадкоємців, які бажали 6 прийняти спадщину у спадкодавця немає. Її рідна сестра - ОСОБА_3 оформила нотаріальну заяву, у якій зазначила, що на спадщину після померлої ОСОБА_2 не претендує та не заперечує проти спадкування спадкового майна спадкоємцями першої черги за законом. До складу спадкового майна матері позивача, входить нарахована, але не отримана пенсія. 09 грудня 2021 року для оформлення спадкових прав вона звернулася до приватного нотаріуса Бахмутського районного нотаріального округу - Бєлявцевої Анни Віталіївни та отримала письмове роз`яснення у якому було рекомендовано звернутися до суду для продовження строків прийняття спадщини. У відповіді від 09.12.2021 року № 1003/01-16 зазначено про те, що у видачі Свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 відмовлено, у зв`язку з тим, що у зазначений законом строк шість місяців позивачем не було подано заяву про прийняття спадщини, а також вона не була зареєстрована разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та рекомендовано звернутися до суду для надання додаткового строку для прийняття спадщини. У встановлений законом шестимісячний строк з заявою про прийняття спадщини у нотаріальну контору позивач не мала змоги звернутися, оскільки її мати померла на тимчасово окупованій території України на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів Цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, у зв`язку з чим довелося звертатися до суду для встановлення даного факту. Також своєчасній подачі заяви до нотаріуса завадили умови карантинних обмежень запроваджених у зв`язку з епідемією коронавірусу. На її усне прохання надати довідку про розмір заборгованості нарахованої, але недоотриманої пенсії її матері, працівниками управління ПФУ в Турківському районі, саме за цим фондом була закріплена її мати, було надано відповідь, що дана інформація надається суду після надходження відповідного запиту. Позивач вказує, що таким чином її право, на спадщину підлягає захисту у судовому порядку.

Артемівський міськрайонний суд Донецької області ухвалою від 02.02.2022 за зазначеною цивільною справою відкрив загальне позовне провадження та призначив підготовче судове засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву. 13.01.2023 справу передано до Дружківського міського суду Донецької області за підсудністю судових справ Артемівського міськрайонного суду.

09.06.2023 на електронну адресу суду надійшли пояснення третьої особи - Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в яких вказується, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 року № 1055 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області реорганізовано шляхом злиття управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області і управління Пенсійного фонду України в Старосамбірському районі Львівської області та створено Старосамбірське об`єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, яке є правонаступником всіх прав й обов`язків припинених управлінь. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 821 від 08.11.2017 «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» проведено реорганізацію Старосамбірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке є правонаступником всіх прав й обов`язків припиненого управління. Таким чином, у даній справі за № 219/974/22 третьою особою є Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області. Щодо наявності недоотриманої пенсії, то ОСОБА_2 була взята на облік як одержувач пенсії (ВПО) в Управлінні Пенсійного фонду України 01.08.2014. ВПО ОСОБА_2 тимчасово проживала за адресою: АДРЕСА_1 . 3 01.06.2016 ОСОБА_2 було припинено виплату пенсії по місцю тимчасового проживання у зв`язку із зняттям з обліку як ВПО, оскільки вибула по місцю реєстрації згідно листа Управління соціального захисту населення № 1561 від 26.05.2016. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Сума пенсії, що належала ОСОБА_2 і залишилася недоотриманою у зв`язку з її смертю станом на 05.06.2023 складає 68309,21 грн за період з червня 2020 року по березень 2021 року.

Дружківський міський суд Донецької області ухвалою від 14.06.2023 закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Крім того, 05.05.2023 на запит суду надійшла довідка Національної соціальної сервісної служби України, відповідно до якої станом на 03.05.2023 в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб відсутня інформація про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Тому, зважаючи на вказані документи та обставини, суд вважає належними відомості про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 по даній справі: АДРЕСА_2 .

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без її участі, позовну заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.

Представник відповідачаБахмутської міської ради, в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений. Про причини своєї неявки суд не повідомив, від нього не надійшло клопотання про відкладення слухання справи.

Також у строк, встановлений в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідачем не надано відзиву на позов без поважних причин, тобто своїм правом подати відзив на позовну заяву відповідач не скористалася, а тому суд вирішує спір за наявними матеріалами справи, відповідно до вимог ч. 8 ст. 178 ЦПК України.

Відповідно до ст. 280 ЦПК Українисуд вважає можливим проводити заочний розгляд справи за відсутності представника відповідача, на підставі наявних у справі доказів, проти чого позивач не заперечує.

На підставі ч. 2ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

З паспорту серії НОМЕР_2 вбачається, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

Позивач ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується наступними документами:

-свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_6 народилася позивач ОСОБА_4 , батьками якої вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_2 ;

-свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 , згідно якого між ОСОБА_6 та ОСОБА_4 25 лютого 1984 року було укладено шлюб, про що 25.02.1984 зроблено запис № 29. Після укладення шлюбу позивачу присвоєно прізвище « ОСОБА_7 ».

Згідно з паспортом серії НОМЕР_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 .

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 народилася сестра позивача ОСОБА_8 , батьками якої вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_2 .

Свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_7 встановлено, що між ОСОБА_9 та ОСОБА_8 12 жовтня 1975 року було укладено шлюб, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу 12.10.1975 зроблено запис № 21. Після укладення шлюбу ОСОБА_8 присвоєно прізвище « ОСОБА_10 ».

З паспорту серії НОМЕР_8 вбачається, що ОСОБА_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 90 років померла мати позивача ОСОБА_2 , про що 07.09.2021 складено відповідний актовий запис № 459 та видано Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді недоотриманої пенсії.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК Україниспадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК Україниспадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Встановлено, що позивач звернулася до приватного нотаріуса Бєлявцевої А. В. Бахмутського районного нотаріального округу для прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_8 . Однак, відповідно до роз`яснення № 1003/01-16 від 09.12.2021 їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті з тих підстав, що на момент смерті матері не були зареєстровані разом за адресою та, що нею був пропущений 6-місячний строк для прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК Україниспадкоємець, який протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про її прийняття, вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до інформації наданої на запит суду 09.02.2022приватним нотаріусом Бєлявцевої А. В. Бахмутського районного нотаріального округу (№ 87/01-16 від 04.02.2022), нею, станом на 04.02.2022, спадкова справа після померлої ОСОБА_2 не заводилася, заяви про прийняття спадщини або відмову від спадщини від спадкоємців померлої за законом чи за заповітом до неї не надходило.

Згідно даних з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 68391735, наданою приватним нотаріусом Бєлявцевої А. В., спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не відкривалася.

Відповідно до змісту заяви про відмову від прийняття спадщини від 20.09.2021, виданою приватним нотаріусом Самбірського районного нотаріального округу Львівської області Федаш М. М., ОСОБА_3 відомо про відкриття спадщини на спадкове майно, яке залишилось після смерті її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Термін на прийняття спадщини за законом вона пропустила, спадщини за законом не приймала, не приймала обов`язкової частки в спадщині, заяв на прийняття спадщини не подавала, на оформлення її спадкових прав не претендує. Не заперечує проти спадкування спадкового майна спадкоємцем за заповітом та іншими спадкоємцями за заповітом першої черги спадкування відповідно до ст. 1261 Цивільного кодексу України.

Спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , термін для подання заяви про прийняття спадщини після її смерті, встановлений законом - до 06 вересня 2021 року. Позивач ОСОБА_1 своєчасно не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, а тому нею був пропущений строку для прийняття спадщини.

Суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустила 6-ти місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, встановлений ст. 1268 ЦК Україниз поважних причин, у зв`язку з тим, що її мати померла на тимчасово окупованій території України на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів Цивільного стану для здійснення реєстрації смерті, у зв`язку з чим позивачу довелося звертатися до суду для встановлення даного факту. Також своєчасній подачі заяви до нотаріуса завадили умови карантинних обмежень запроваджених у зв`язку з епідемією коронавірусу. Ці підстави стали перешкодою для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та позбавили позивача можливості вчасно звернутись у встановлені законом строки до нотаріуса з відповідною заявою.

Відповідно до ст. 81, 89 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, тому позов ОСОБА_1 слід задовольнити, визначивши позивачу додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Позивач не наполягала на стягненні судових витрат на її користь.

На підставі викладеного та керуючись ст. 5, 10, 141, 258-259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, ст. 1220, 1222, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

У Х В А Л И В:

Вважати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке є правонаступником Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області - третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Бахмутської міської ради, третя особа Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, про надання додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_3 , додатковий строк тривалістю в три місяці, з дня набрання законної сили рішенням суду, для подання до нотаріуса заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_2 .

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи - з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Сторони по страві:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 ;

відповідач: Бахмутська міська рада Донецької області, код ЄДРПОУ 04052732, адреса місцезнаходження: вул. Миру, буд. 44, м. Бахмут, Донецька область;

третя особа Головнеуправління Пенсійногофонду Україниу Львівськійобласті, код ЄДРПОУ 13814885, адреса: 79016,м. Львів, вул. Митрополіта Андрея, 10).

Суддя Л. В. Шевченко

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення30.06.2023
Оприлюднено03.07.2023
Номер документу111908379
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —219/974/22

Рішення від 30.06.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 30.06.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 14.06.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 26.04.2023

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 02.02.2022

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Шевченко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні