Ухвала
від 29.05.2023 по справі 593/774/23
БЕРЕЖАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 1-кс/593/266/2023

УХВАЛА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" травня 2023 р. м. Бережани

Слідчий суддя Бережанського районного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в місті Бережанах клопотання прокурора Підгаєцького відділу Бережанської окружної прокуратури ОСОБА_3 про проведення огляду,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Підгаєцього відділу Бережанської окружної прокуратури ОСОБА_3 29 травня 2023 року звернувся до слідчого судді Бережанського районного суду з клопотанням про проведення огляду.

В клопотанні прокурор вказав, що 25 квітня 2023 року у ВП №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНГІ в Тернопільській області надійшов рапорт майора поліції ОСОБА_4 про те, що працівниками СКП відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області встановлено факт безгосподарського використання земель, зі сторони ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Гнильче Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області, який самовільно облаштував на земельній ділянці із кадастровим номером 6124881400:02:003:0002, що в с. Гнильче Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області, штучну водойму.

26 квітня 2023 року за даним фактом внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023216050000079, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ч.1 ст. 254 КК України.

Правова кваліфікація кримінального правопорушення - безгосподарське використання земель, яке спричинило тривале зниження або втрату їх родючості, виведення земель з сільськогосподарського обороту, змивання гумусного шару, порушення структури ґрунту, передбачене ч.1 ст. 254 КК України.

В ході досудового розслідування встановлено, що на земельній ділянці площею 0,9855 га з кадастровим номером 6124881400:02:003:0002, яка належить до земель сільськогосподарського призначення, із цільовим призначенням, для ведення особистого селянського господарства, що розташована в межах населеного пункту с. Гнильне Підгаєцької ТГ Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_5 , облаштував на частині вищевказаної земельної ділянки штучні водойми (ставки), для власних потреб при тому не провів зміну її цільового призначення в землі водного фонду.

На підставі наведеного, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, а також з метою встановлення шкоди завданої вказаними діями, а також встановлення істини по кримінальному провадженню, необхідно провести огляд на території володіння особи, що зазначене в клопотанні.

Посилаючись на ст. ст. 36, 233, 234, 237 КПК України просить надати дозвіл провести огляд місця на земельній ділянці із кадастровим номером 6124881400:02:003:0002 з метою встановлення шкоди завданої довкіллю.

Розглядаючи вказане клопотання суд виходить з наступного.

Ч.2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді. В ч.2 вказаної статті вказано, що під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді.

Проведення огляду врегульовано ст. 237 КПК України, відповідно до частини першої якої встановлено, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей, документів та комп`ютерних даних. В ч.2 вказаної статті вказано, що огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.

Виходячи з викладеного, і огляд, і обшук житла чи іншого володіння особи можуть проводитися з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Відмінність між обшуком житла чи іншого володіння особи у випадку, коли його метою є виявлення та фіксація відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення і оглядом, полягає лише в тому, що огляд проводиться за добровільною згодою особи, яка володіє житлом чи іншим володінням, а обшук проводиться за відсутності такої згоди.

З рапорта дізнавача сектору дізнання відділу поліції №1 (м. Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області Василя Паньківа вбачається, що ОСОБА_5 було запропоновано надати дозвіл на проведення огляду земельної ділянки із кадастровим номером 6124881400:02:003:0002, що в с. Гнильче Підгаєцької територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області, на що гр. ОСОБА_5 також категорично відмовив у проведенні огляду на його земельній ділянці.

Не зважаючи на те, що огляд проводиться лише за наявності згоди особи, яка володіє житлом чи іншим володінням і дозволу суду на проведення огляду не потрібно, прокурор звернувся до суду з клопотанням про проведення огляду, а не з клопотанням про проведення обшуку, виходячи з вказаного прокурор обрав не належний спосіб виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання слід відмовити.

Прокурор у вказаному кримінальному провадженні, для розгляду клопотання, в суд не з`явилися.

Згідно з ст. 22 КПК України кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Таким чином, неявка прокурора є фактично невиконанням цим суб`єктом обов`язку довести обставини, на які він посилається у клопотанні. Це, у свою чергу, позбавляє слідчого суддю можливості повно та всебічно з`ясувати сукупність обставин, із якими закон пов`язує вирішення питання про надання дозволу на проведення огляду, а отже, є підставою для відмови у задоволенні клопотання про огляд.

Виходячи з викладеного в задоволенні клопотання слід відмовити.

На підставінаведеного,керуючись ст.ст.22,233-237КПК України,суд,-

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання прокурора Підгаєцькоговідділу Бережанськоїокружної прокуратури ОСОБА_3 про проведенняогляду відмовити.

Ухвала суду остаточна та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя

СудБережанський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення29.05.2023
Оприлюднено03.07.2023
Номер документу111909510
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про огляд житла чи іншого володіння особи

Судовий реєстр по справі —593/774/23

Ухвала від 29.05.2023

Кримінальне

Бережанський районний суд Тернопільської області

Крамар В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні