Справа № 604/351/23
Провадження № 2/604/154/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2023 року сел. Підволочиськ
Підволочиський районний суд Тернопільської області
в складі:
Головуючого судді Сташківа Н.Б.
за участю:
секретаря судового засідання Дериш М. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Підволочиську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , до Скориківської територіальної громади (Скориківської сільської ради) Тернопільської області, юридична адреса: вул. Б. Хмельницького, 1б, Тернопільського району Тернопільської області, про визнання права власності на спадкове майно,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Скориківської територіальної громади про визнання права власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,2282 га розташовану на території Скориківської ТГ Тернопільського району Тернопільської області в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у відповідності до заповіту, посвідченого 15 жовтня 2009 року , зареєстрованого в реєстрі за № 34, позивач є спадкоємцем земельної ділянки (паю) площею 3,2282га, розміщеної на території Скориківської сільської ради, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , спадщину прийняв, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину йому відмовлено у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно. Враховуючи те, що Державний акт на земельну ділянку спадкодавцем втрачено, іншим чином захистити його права неможливо - просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 21 березня 2023 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Підволочиського районного суду від 08 травня 2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.
В судове засідання позивач не з`явився, подав заяву, згідно якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути у його відсутності.
Представник відповідача Скориківської територіальної громади (Скориківської сільської ради) Тернопільської області, в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, заперечень щодо позову немає.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановив встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Згідно свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 04.08.1984 р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 04.08.1984року зареєстрували шлюб, після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище « ОСОБА_5 » .
У відповідності до заповіту, посвідченого 15 жовтня2009 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 належне їй право на земельну ділянку (пай), площею 3,2282га, розміщеної на території Скориківської сільської ради.
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Климківці Тернопільської області, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 від 17.08.2021 року.
Відповідно до довідки архівного відділу №5 Тернопільської районної військової адміністрації №228 від 03.04.2023р., убачається, що згідно розпорядження голови Підволочиської районної державної адміністарції від 01.02.2005р. №63 погоджено технічну документацію поділу території земельних ділянок (полів) на земельні частки (паї) громадянам Скориківської сілської ради, та надано дозвіл на заміну сертифікатів на право на земельну частку (пай) на державні акти про власність.
Разом з тим, у відповідності до копії державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №448229 від 27 травня 2005 року, згідно розпорядження №63 від 01.02.2005 р. Підволочиської районної державної адміністрації, власником земельної ділянки площею 3,2282 га, розміщеної на території Скориківської сільської ради, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, є ОСОБА_4 .
У рішенні Підволочиського районного суду від 04.05.2022р. зазначено, що у вересні 2009 року ОСОБА_4 прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_3 та хотіла отримати свідоцтво про спадщину, в неї виникли проблеми з оформленням спадкових прав, після чого вона звернулась у Підволочиський РВ УМВС України у Тернопільські області для заміни паспорта ОСОБА_6 на ОСОБА_5 . Доказом того що ОСОБА_4 і ОСОБА_2 одна і таж особа підтверджена заявами двох свідків- ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Згідно ч.4 ст.82 ЦПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Обставини, встановлені стосовно певної особи рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, проте можуть бути у загальному порядку спростовані особою, яка не брала участі у справі, в якій такі обставини були встановлені.
Таким чином, та обставина, що ОСОБА_9 та ОСОБА_2 одна і та ж особа встановлено рішенням суду , яке набрало законної сили, а тому доказуванню не підлягає.
Відтак,земельна ділянказагальною площею 3,2282га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на Скориківської сільської ради Підволочиського району, належна ОСОБА_4 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку ЯА № 198251 від 09 серпня 2005 року, виданого на підставі розпорядження № №63 від 01.02.2005р. Підволочиської РДА та зазначена у заповіті, складеному 15.10.2009р. ОСОБА_2 є однією і тією ж земельною ділянкою, належною одній і тій же особі.
Згідно довідки, виданої виконкомом Скориківської сільської ради Тернопільського району №82 від 23.03.2023р., на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , разом з нею, в житловому будинку АДРЕСА_2 були зареєстровані: ОСОБА_10 онука, ОСОБА_11 , ОСОБА_12 правнуки.
Як убачаєтьсяз листароз`яснення приватногонотаріуса Тернопільськогорайонного нотаріальногоокругу від16.11.2022року №83/01-16після смерті ОСОБА_2 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 заведено спадковусправу №87/2021.Однак,у видачі на ім`я ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,2282га, яка розташована на території Скориківської сільської ради Тернопільського (Підволочиського) району відмовлено, у зв`язку з відсутністю документу, що посвідчує право власності спадкодавця на спадкове майно.
З письмових пояснень позивача судом встановлено, що Державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий на ім`я ОСОБА_4 втрачений спадкодавцем, що також стверджується відміткою у газеті «Вільне життя», згідно якої Державний акт на земельну ділянку серії ЯА №448229, виданий на ім`я ОСОБА_4 втрачений.
Згідно з Постановою Верховної Ради Українивід 17 липня 2020року №807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» у Тернопільській області ліквідовано Бережанський, Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Зборівський, Козівський, Кременецький, Лановецький, Монастириський, Підволочиський, Підгаєцький, Теребовлянський, Тернопільський, Чортківський, Шумський райони, у Тернопільській області утворено Кременецький, Тернопільський та Чортківський райони. При цьому, до Тернопільського району (з адміністративним центром у місті Тернопіль) включено території Байковецької сільської, Бережанської міської, Білецької сільської, Великоберезовицької селищної, Великобірківської селищної, Великогаївської сільської, Залозецької селищної, Збаразької міської, Зборівської міської, Золотниківської сільської, Іванівської сільської, Козівської селищної, Козлівської селищної, Купчинецької сільської, Микулинецької селищної, Нараївської сільської, Озернянської сільської, Підволочиської селищної, Підгаєцької міської, Підгороднянської сільської, Саранчуківської сільської, Скалатської міської, Скориківської сільської, Теребовлянської міської, Тернопільської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Таким чиномсудом встановлено,що начас складаннязаповіту ,посвідченого секретаремвиконавчого комітетуСкориківської сільськоїради 15.10.2009р. ОСОБА_4 змінила прізвищена ОСОБА_13 і їй належала земельна ділянка згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯА №448229, видана на підставі розпорядження №63 від 01.02.2005р. Підволочиської районної державної адміністрації на ім`я ОСОБА_4 , однак в заповіті помилково зазначено про належність спадкодавцеві права на земельну ділянку (пай) площею 3,2282. Після смерті ОСОБА_2 ( ОСОБА_4 )залишилось спадковемайно,що складається,зокрема вищевказаноїземельної ділянкизагальною площею 3,2282га,з кадастровиминомерами №6124687100:01:001:0052,та №6124687100:01:001:0022призначеної дляведення товарногосільськогосподарського виробництва,розташованої натериторії Скориківськоїсільської ради Підволочиськогорайону, що стверджується копією Державного акта та витягами з розрахунку про нормативно грошову оцінку земельної ділянки. Позивач спадщину прийняв, однак у зв`язку з втратою оригіналу правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності спадкодавця на земельну ділянку (Державного акту на право власності на земельну ділянку ЯА №448229) не може отримати свідоцтво про право на спадщину за заповітом та використати належне йому право власності на спірне майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
З приписів ч. 1 ст. 5 ЦПК України вбачається, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст.ст. 1233,1234,1235 ЦК України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
У відповідності до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У відповідностідо п.23Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни «Просудову практикуу справахпро спадкування»від 30травня 2008року за№ 7свідоцтво проправо наспадщину видаєтьсяза письмовоюзаявою спадкоємців,які прийнялиспадщину впорядку, установленомуцивільним законодавством. За наявності умов для одержання внотаріальній конторі свідоцтва про правона спадщинувимоги провизнання правана спадщинусудовому розглядовіне підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог, у зв`язку з чим право позивача підлягає захисту шляхом задоволення позову.
Відповідно до ч.1ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних із розглядом справи.
Згідно з вимогами ст.141 ЦПК України, судові витрати залишити за позивачем.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 7, 9, 10, 77, 79, 80, 89, 211, 247, 263, 265, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, ст. ст. 328, 380, 392, 1220, 1221, 1222, 1223, 1233, 1234, 1235, 1268 ЦК України, суд-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 , адреса реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , до Скориківської територіальної громади (Скориківської сільської ради) Тернопільської області, юридична адреса: вул. Б. Хмельницького, 1б, Тернопільського району Тернопільської області, про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,2282 га, кадастровий номер № 6124687100:01:001:0052, та кадастровий номер № 6124687100:01:001:0022, яка розташована на території Скориківської сільської ради Тернопільської області, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до апеляційного суду Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Підволочиський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя-підпис
згідно з оригіналом:
Суддя Підволочиського районного суду
Тернопільської області Н.Б.Сташків
Суд | Підволочиський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 01.06.2023 |
Оприлюднено | 03.07.2023 |
Номер документу | 111909597 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Підволочиський районний суд Тернопільської області
Сташків Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні