РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 183/505/23
№ 2-о/183/101/23
29 червня 2023 року м.Новомосковськ
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Оладенко О.С.
за участю секретаря судового засідання - Павлюк А.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Піщанська сільська рада Новомосковського району Дніпропетровської області, приватний нотаріус Новомосковського міського нотаріального округу Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) Бака Оксана Василівна, про встановлення факту проживання однією сім`єю не менше, як п`ять років до часу відкриття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2023 року заявник звернувся до суду із заявою в якій просить встановити факт постійного проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування заяви заявник посилається на те, що після початку військової агресії рф у 2014 році, з весни 2015 року вона переїхала проживати у с.Піщанка Новомосковського району до своєї двоюрідної тітки ОСОБА_3 та її цивільного чоловіка ОСОБА_2 . У них склалися дружні, теплі, сімейні відносини. ІНФОРМАЦІЯ_3 двоюрідна тітка заявниці ОСОБА_3 померла. Після її смерті ОСОБА_2 , як цивільний чоловік, звертався до суду та рішенням у справі №183/3896/18 від 12.09.2018 встановлено факт того, що ОСОБА_2 проживав однією сім`єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 як чоловік та дружина з 1995 року по день відкриття спадщини, на підставі чого ОСОБА_2 оформив спадкові права на її майно. Інших близьких родичів ні в ОСОБА_3 , ні в ОСОБА_2 не було, лише заявниця постійно доглядала та проживала разом з ними в будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Тому за єиття ОСОБА_2 переоформив на заявницю все успадковане після тітки майно, а також оформив заповіт на ім`я заявниці на земельну ділянку з кадастровим номером 1223285500:01:010:0006. ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_2 , якого заявниця поховала. Після його смерті відкрилася спадщина, яку він заповідав заявниці. Проте, також виявилося, що залишилася ще одна земельна ділянка з кадастровим номером 1223285500:01:031:0575, про яку ОСОБА_4 ймовірно просто забув. Заявниця звернулася з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки інших спадкоємців у нього немає, а заповіт складено на її ім`я, проте отримала відмово, оскільки у неї відсутні документи, які підтверджують факт родинних відносин або проживання однією сім`єю з померлим не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини. З метою реалізації своїх спадкових справ, як спадкоємця четвертої черги заявниця просить встановити факт, що має юридичне значення.
Ухвалою судді від 19 січня 2023 року провадження по справі відкрито, призначено розгляд справи за правилами окремого провадження.
Заявниця та її представник у судовому засіданні підтримали заявлені вимоги, просили заяву задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у заяві.
Представники заінтересованих осіб у судове засідання не з`явилися, кожен окремо надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Суд, вислухавши заявницю та її представника, допитавши свідків, дослідивши надані заявником докази, встановив наступні фактичні обставини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 (а.с.32).
Як вбачається з акту фактичного проживання, ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проте фактично проживав у будинку ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 ; разом з ОСОБА_3 прожили двадцять три роки у цивільному шлюбі (а.с.17).
Рішенням Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12.09.2018 у справі №183/3896/18 встановлено факт проживання однією сім`єю як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 1995 року по день відкриття спадщини (а.с.18-21).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.11).
З наданих заявницею письмових доказів вбачається, що за життя ОСОБА_2 відчужив на користь заявниці ОСОБА_1 належне йому нерухоме майно (а.с.22-30).
Зі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 07.02.2022 вбачається Зо ОСОБА_2 заповідав ОСОБА_1 належну йому земельну ділянку з кадастровим номером 1223285500:01:010:0006 (а.с.33).
Постановою нотаріуса від 07.02.2022 заявниці ОСОБА_1 відмовлено у видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 1223285500:01:031:0575, оскільки земельна ділянка не заповідана, родинні стосунки між ОСОБА_1 і померлим ОСОБА_2 відсутні.
З дослідженої в судовому засіданні, належно завіреної копії спадкової справи № 123/2021, заведеної приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Бака О.В. вбачається, що в такій наявна заява про прийняття спадщини ОСОБА_1 ; заповіт ОСОБА_2 , яким він заповідав ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 1223285500:01:010:0006. Інші особи на день подання до суду копії такої, з відповідними заявами про прийняття або відмову від прийняття спадщини, не звертались.
З акту від 09.12.2021, складеного депутатом Піщанської сільської ради за участю сусідів від 09.12.2021 вбачається, що ОСОБА_1 опікувалась та доглядала до смерті ОСОБА_2 , який проживав за адресою: АДРЕСА_1 з травня 2018 року по червень 2021 року, так як у нього були відсутні родичі.
Спільне проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем більше ніж п`ять років в одній квартирі підтверджується показами свідків.
Так, свідок ОСОБА_5 у судовому засіданні пояснила, що із заявницею ОСОБА_1 вона познайомилася приблизно у 2015-2016 роках. Заявниця після початку бойових дій у Донецькій області переїхала до своєї тітки ОСОБА_3 та дядька ОСОБА_2 , проживали разом, як одна родина.
Свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні пояснив, що був знайомий з ОСОБА_7 та його дружиною ОСОБА_8 , проживали в одному селі. Коли у Донецькій області почалися воєнні дії, після 2014 року, до них приїхала племінниця - ОСОБА_9 (заявниця). Після смерті ОСОБА_10 залишилася проживати з ОСОБА_11 однією родиною до самої його смерті. ОСОБА_9 поралась по господарству, купувала ліки, продукти, за потреби викликала швидку медичну допомогу для ОСОБА_2 .
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Згідно зі ст.3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
За змістом ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю.
У п. 21 вищевказаної Постанови вказано, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини, і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також: інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 (справа про офіційне тлумачення терміну «член сім`ї») визначено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
У судовому засіданні встановлено що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали однією сім`єю, так як заявниця здійснювала за ним догляд, вела господарство, мали спільний бюджет.
Факт про встановлення якого просить заявниця має для неї юридичне значення, оскільки дає право на спадкування після смерті ОСОБА_2 .
Дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що заява обґрунтована, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 315, 319, 352-354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
заявник - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3 ;
заінтересована особа - Піщанська сільська рада Новомосковського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 43582391, місцезнаходження: Дніпропетровська обл., Новомосковський район, с.Піщанка, вул.Центральна,4;
заінтересована особа - приватний нотаріус Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Бака Оксана Василівна, адреса: Дніпропетровська область, м.Новомосковськ, вул.Гетьманська, 35/81.
Повне судове рішення складено і підписано 03 липня 2023 року.
Суддя Оладенко О.С.
Суд | Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 29.06.2023 |
Оприлюднено | 04.07.2023 |
Номер документу | 111929304 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Цивільне
Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Оладенко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні