Ухвала
від 03.07.2023 по справі 467/678/23
АРБУЗИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 467/678/23

1-в/467/89/23

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.07.2023 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

засудженого ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції між Арбузинським районним судом Миколаївської області та ДУ «Арбузинська виправна колонія (№ 83)» клопотання засудженого ОСОБА_4 про заміну невідбутої частини строку покарання у виді позбавлення волі більш м`яким у вигляді виправних робіт з відрахуванням в дохід держави 20% його заробітку,

ВСТАНОВИВ:

Засуджений ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про заміну невідбутої частини строку покарання у виді позбавлення волі більш м`яким у вигляді виправних робіт з відрахуванням в дохід держави 20% його заробітку.

Засуджений в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити. Пояснив суду, що вину у вчиненні кримінальних правопорушень усвідомив, став на шлях виправлення, шкоду заподіяну потерпілим відшкодовано. Готовий нести користь сім`ї, навчався, під час відбування покарання, здійснював роботи з благоустрою установи, має заохочення. У разі задоволення клопотання буде працевлаштований підсобним робітником по ремонту автомобілів.

Прокурор в судовому засіданні вважав за можливе задовольнити клопотання, посилаючись на те, що засуджений відбув 1/2 частини призначеного судом покарання у виді позбавлення волі. Засуджений за період відбування покарання чотири рази заохочувався, стягнень не має, характеризується добре, наявна інформація про працевлаштування засудженого у разі заміни йому невідбутої частини покарання у виді позбавлення волі більш м`яким у вигляді виправних робіт з відрахуванням в дохід держави 20% його заробітку, вину у вчиненні злочинів визнав.

Дослідивши матеріали клопотання, вивчивши матеріали особової справи засудженого, заслухавши думки учасників процесу, суд приходить до наступного.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 82 КК України особам, що відбувають покарання у виді обмеження або позбавлення волі, невідбута частина покарання може бути замінена судом більш м`яким покаранням. У цих випадках більш м`яке покарання призначається в межах строків, установлених у Загальній частині цього Кодексу для даного виду покарання, і не повинне перевищувати невідбутого строку покарання, призначеного вироком.

Як передбачено п. 2 ч. 4 ст. 82 КК України заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можлива після фактичного відбуття засудженим: не менше половини строку покарання, призначеного судом за корупційний нетяжкий злочин або кримінальне правопорушення, пов`язане з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, умисний тяжкий злочин чи необережний особливо тяжкий злочин, а також у разі, якщо особа раніше відбувала покарання у виді позбавлення волі за умисне кримінальне правопорушення і до погашення або зняття судимості знову вчинила умисне кримінальне правопорушення, за яке вона була засуджена до позбавлення волі.

Дослідженими матеріаламипровадження встановлено,щоОСОБА_4 засуджено вироком Веселинівського районного суду Миколаївської області від 11.02.2020 року за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185 КК України з застосуванням ч. 1, 4 ст. 70 КК України до 3 років 06 місяців позбавлення волі. В строк відбутого покарання зараховано термін перебування під вартою в період з 22.08.2019 року по 16.09.2019 року.

Ухвалою Херсонського апеляційного суду від 18.03.2021 року вирок Веселинівського районного суду Миколаївської області від 11.02.2020 року змінено в частині призначеного покарання. Вважається засудженим за ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст. 185, ч. 3 ст. 185 КК України з застосуванням ч. 1 ст. 70 КК України до 3 років 03 місяців позбавлення волі. В строк покарання зараховано строк попереднього ув`язнення з 01.07.2019 року по 16.09.2019 року включно із розрахунку один день попереднього ув`язнення за один день позбавлення волі.

Початок строку відбування покарання є 09.10.2021 року, кінець строку відбування покарання є 24. 10.2024 року.

Відповідно до ст. 12 КК України кримінальні правопорушення, за які відбуває покарання засуджений з урахуванням ст. 71 КК України, відносяться до категорій нетяжких та тяжкого злочинів.

Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 82 КК України заміна невідбутої частини покарання більш м`яким можлива після фактичного відбуття засудженим не менше половини строку покарання, призначеного судом за умисний тяжкий злочин.

Тобто на момент розгляду клопотання, засуджений відбув 1/2 частини строку покарання, призначеного судом, що свідчить про наявність передумови (формалізованої підстави, що пов`язується із фактичним відбуттям засудженим певної частини строку призначеного йому покарання) для розгляду питання про застосування положень ст. 82 КК України.

Засуджений ОСОБА_4 в місцях позбавлення волі знаходиться з 09.10.2021 року.

Під час тримання державній установі «Миколаївський слідчий ізолятор» до дисциплінарної відповідальності не притягувався. Заохочень не мав.

З 09.11.2021 року відбуває покарання в державній установі «Арбузинська виправна колонія (№83)» Миколаївської області.

Згідно ч. 1 ст. 118 КВК України був працевлаштований працівником по виготовленню шлакоблоку з 01.07.2022 року по 03.11.2022 року. При роботі дотримувався вимог техніки безпеки та правил поводження з устаткуванням. Норму виробітку намагався виконувати в повному обсязі. Станом на теперішній час не працевлаштований.

До робіт з благоустрою установи без оплати праці, згідно ч. 5 ст. 118 КВК України, за необхідності залучається з січня 2022 року по теперішній час. До робіт ставиться розумною ініціативою, а саме приймає активну участь у ремонтних роботах у відділенні соціально-психологічної служби, щодо покращення житлово-побутових умов та прилеглої території та залучається до двохгодинних безоплатних робіт вказаних адміністрацією установи на виробництві та на території житлової зони. З благоустрою установи за вказаний період відпрацював 316 годин, тим самим подає позитивний приклад для інших засуджених установи.

За період відбування покарання до дисциплінарної відповідальності не притягувався, 4 рази заохочувався правами начальника колонії за добру поведінку та сумлінне ставлення до праці.

У колі засуджених не конфліктує. На критику в свою адресу реагує адекватно.

Дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом колонії.

Спальне місце та приліжкову тумбочку утримує у чистоті та порядку, завжди має охайний зовнішній вигляд.

Відповідально ставиться до майна установи і предметів, яким користується у побуті та при виконанні дорученої роботи.

Самостійно виконує роботи із самообслуговування, має достатній рівень необхідних навичок для їх виконання.

До виконання робіт з благоустрою установи ставиться відповідально, не потребує контролю з боку представників адміністрації.

Бере особисту участь в організації виховних заходів які проводяться в установі.

Відповідно до ст. 127 КВК України бере участь у роботі самодіяльних організацій, проявляє соціально-корисну активність в організації їх роботи.

Залучений до участі у програмі диференційованого виховного впливу «Професія».

Підтримує в`язки з родичами шляхом листування,отримує від них посилки.

На профілактичному обліку не перебуває.

На день розгляду клопотання невідбута частина покарання становить 1 рік 3 місяці 21 днів.

Згідно довідки про заохочення та стягнення, засуджений ОСОБА_4 має 4 заохочення у виді "Подяки" за підсумками роботи за період з 06.04.2022 року по 05.01.2023 рік. Стягнень не має.

Згідно довідки ДУ "Арбузинська виправна колонія (№83)" про працевлаштування від 30.06.2023 року, засуджений ОСОБА_4 був працевлаштований згідно з договором цивільно-правового характеру по виготовленню шлакоблоку № 21 від 01.07.2022 року. Договір № 21 розірвано 03.11.2022 року.

Відомості про наявність виконавчого листа, в матеріалах особової справи відсутні.

Відповідно до довідки ФОП ОСОБА_5 від 07.02.2023 року, останній має намір працевлаштувати ОСОБА_4 на посаду підсобний робітник.

Згідно підтвердження ФОП ОСОБА_6 від 09.06.2023 року останній підтвердив можливість працевлаштування ОСОБА_4 на посаду підсобного робітника.

Відповідно до повідомлення інспектора державної установи "Центр пробації" в Миколаївській, Донецькій,Луганській та Херсонській областях, ОСОБА_4 після звільнення можливе працевлаштування на ФОП ОСОБА_5 на посаду підсобного робітника.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

Відповідно до ч. 2 ст. 50 КК України кримінальне покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.

Призначення більш м`якого покарання повинно сприяти досягненню мети, передбаченої ст. 50 КК України - виправлення засудженого і запобіганню вчиненню нових злочинів.

Тобто, головною передумовою для застосування до особи більш м`якого покарання - є не формальний сплив певної частини строку покарання, а факт того, що засуджений став на шлях виправлення.

Пунктом 1 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №2від 26квітня 2002року «Проумовно-достроковезвільнення відвідбування покаранняі замінуневідбутої частинипокарання більшм`яким»визначено, що заміна невідбутої частини покарання більш м`яким має надзвичайно важливе значення для виправлення засудженого та запобігання вчиненню нових злочинів, тобто для досягнення мети, передбаченої ст. 50 КК України.

Також, необхідною умовою застосування положень статті 82 КК України є те, що засуджений став на шлях виправлення, про що, зокрема, може свідчити дотримання засудженим правил внутрішнього розпорядку, беззаперечне виконання законних вказівок і розпоряджень адміністрації органів кримінально-виконавчої системи, відсутність порушень дисципліни, зайняття трудовою діяльністю, добросовісне відношення до трудових обов`язків.

Постановою ПленумуВерховного СудуУкраїни,від 26квітня 2002року «Проумовно-достроковезвільнення відвідбування покаранняі замінуневідбутої частинипокарання більшм`яким»,передбачено, що оскільки судовий розгляд питання про заміну невідбутої частини покарання більш м`яким, справляє великий виховний і запобіжний вплив, як на самого засудженого так і на інших осіб, суди, під час судового засідання у справах цієї категорії, повинні приділяти особливу увагу поясненням засудженого, представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії або служби у справах неповнолітніх по суті внесеного подання. Зокрема, слід ретельно з`ясовувати, ставлення засудженого до вчиненого злочину, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, участь у самодіяльних організаціях засуджених виправно-трудової установи, а також його наміри щодо прилучення до суспільно-корисної праці та потребу в наданні допомоги при обранні місця проживання і працевлаштування.

При цьому, висновок суду повинен ґрунтуватися на всебічному врахуванні даних про поведінку засудженого і ставлення його до праці за весь час відбування покарання.

Положення про те, що засуджений став на шлях виправлення, означає, що його зразкова поведінка і сумлінне ставлення до виконання обов`язків у період відбування покарання засвідчили успішність процесу виправлення і можливість ефективного продовження його за умови застосування до засудженого більш м`якого виду покарання.

Таким чином,з вищенаведеного слідує,що основнимиумовами длязастосування щодозасудженого пільги,передбаченої ст.82КК Україниє:відбуття засудженимпевної частинипризначеного покарання,визначеної уч.4ст.82КК України;наявність фактутого,що засудженийстав нашлях виправлення.

Згідно ст. 6 КВК України, виправлення засудженого - це процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої, правослухняної поведінки, ресоціалізації - свідоме відновлення засудженого у соціальному статусі повноправного члена суспільства: повернення його до самостійного, загальноприйнятого соціально-нормативного життя в суспільстві. Необхідною умовою ресоціалізації є виправлення засудженого. Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, загальноосвітнє і професійно-технічне навчання, громадський вплив.

При цьому, критеріями оцінки ступеня виправлення засудженого при застосуванні до нього положень ст. 82 КК України є: ставлення засудженого до дотримання вимог встановленого порядку відбування покарання (режим) за весь період відбування покарання; участь у суспільно-корисній праці; участь у виховних заходах; участь у загальноосвітньому та професійно-технічному навчанні; участь у самодіяльних організаціях та соціально-корисна активність; участь у роботах з благоустрою установ та прилеглих територій; поліпшенні житлово-побутових умов засуджених або допоміжних робіт по забезпеченню установи продовольством; прагнення засудженого до відшкодування нанесених злочином збитків, сплати аліментів (за наявності, виконавчих листів); визнання своєї вини у вчиненому злочині і каяття в ньому; підтриманні соціально-корисних зв`язків та позитивних намірів на життя після звільнення.

Тобто, за змістом ст. 82 КК України при заміні невідбутої частини покарання більш м`яким засудженому невідбута частина покарання, призначеного за вироком суду, замінюється більш м`яким покаранням, яке засуджений продовжує відбувати. Така заміна покарання означає, що засуджений фактично достроково звільняється від відбування більш тяжкого виду покарання, однак замість того призначається більш м`який вид покарання.

Згідно ч.1 ст. 57 КК України покарання у виді виправних робіт встановлюється на строк від шести місяців до двох років і відбувається за місцем роботи засудженого. Із суми заробітку засудженого до виправних робіт провадиться відрахування в дохід держави у розмірі, встановленому вироком суду, в межах від десяти до двадцяти відсотків.

Отже, визначаючи ступінь виправлення засудженого, суд враховує, що такий за весь період відбування покарання характеризується позитивно, стягнень не мав, чотири рази заохочувався за підсумками роботи з квітня 2022 року по січень 2023 року, визнав свою вину у вчиненому злочині та розкаявся в ньому, залучається без оплати праці до робіт з благоустрою колонії, поліпшення житлово-побутових умов, при роботі дотримується вимог техніки безпеки та правил поводження з устаткуванням, до праці ставиться сумлінно, постійно проявляє трудову ініціативу, дотримується правилвнутрішнього розпорядку,беззаперечно виконуєзаконні вказівкиі розпорядженняадміністрації органівкримінально-виконавчоїсистеми,приймає участь в організації виховних заходів які проводяться в установі, залучений до участі в програмі диференційованого виховного впливу «Професія», підтримує зв`язки з родичами, на профілактичному обліку не перебуває.

Із урахуванням встановлених обставин, наведених обґрунтувань та аргументації, суд приходить до висновку про наявність визначених Законом підстав для задоволення клопотання, оскільки вище наведене вказує на наявність визначених законом умов, які дають підстави для застосування щодо засудженого ОСОБА_4 положень ст. 82 КК України, зокрема те, що він став на шлях виправлення, а тому заслуговує на заміну невідбутої частини основного покарання у виді позбавлення волі на більш м`яке, а саме виправні роботи на з відрахуванням щомісячно в дохід держави 20% його заробітку.

Керуючись ст. 82 КК України, ст. ст. 537, 539 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Клопотання засудженого ОСОБА_4 про заміну невідбутої частини строку покарання у виді позбавлення волі більш м`яким у вигляді виправних робіт з відрахуванням в дохід держави 20% його заробітку задовольнити.

Замінити засудженому ОСОБА_4 невідбуту частину основного покарання, призначеного вироком Веселинівського районного суду Миколаївської області від 11.02.2020 року у виді позбавлення волі строком 1 рік 3 місяці 21 день на більш м`яке покарання у виді виправних робіт на вказаний строк з відрахуванням щомісячно в дохід держави 20% його заробітку, які відбувати у ФОП ОСОБА_5 .

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 7 днів з моменту її проголошення через Арбузинський районний суд Миколаївської області.

Суддя Арбузинського

районного суду ОСОБА_1

СудАрбузинський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення03.07.2023
Оприлюднено04.07.2023
Номер документу111932963
СудочинствоКримінальне
КатегоріяСправи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про заміну невідбутої частини покарання більш м’яким

Судовий реєстр по справі —467/678/23

Ухвала від 03.07.2023

Кримінальне

Арбузинський районний суд Миколаївської області

Кірімова О. М.

Ухвала від 27.06.2023

Кримінальне

Арбузинський районний суд Миколаївської області

Кірімова О. М.

Ухвала від 16.06.2023

Кримінальне

Арбузинський районний суд Миколаївської області

Кірімова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні