Єдиний унікальний номер судової справи 712/6370/23
Номер провадження 2-н/712/532/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про відмову у видачі судового наказу
30 червня 2023 року суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Мірошниченко Л.Є., розглянувши матеріали справи за заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НЕВСЬКОГО 15/1» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком, в тому числі утримання будинку та прибудинкової території,
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника ОСББ «НЕВСЬКОГО 15/1» - адвокат Ульянов С. М. 26.06.2023 (15.06.2023 згідно відмітки на поштовому конверті) звернувся до Соснівського районного суду м. Черкаси із заявою про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком, в тому числі утримання будинку та прибудинкової території станом на 31.05.2023 в сумі 5177,65 грн, 3% річних в сумі 181,13 грн та інфляційних втрат в сумі 928,42 грн, а всього 6287,20 грн, а також витрат з оплати судового збору та за надання правової допомоги.
Дослідивши заяву про видачу судового наказу та додані до неї документи, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у видачі судового наказу з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1ст. 160 ЦПК Українисудовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбаченихстаттею 161 цього Кодексу.
Наказне провадження - це самостійний і спрощений вид судового провадження у цивільному судочинстві при розгляді окремих категорій справ, у якому суддя в установлених законом випадках за заявою про видачу судового наказу особи, якій належить право вимоги, без судового засідання і виклику стягувача та боржника на основі доданих до заяви документів видає судовий наказ, який є особливою формою судового рішення.
Згідно п. 3 ч. 1ст. 161 ЦПК Українисудовий наказ може бути видано у разі, якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг; телекомунікаційних послуг; послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та 3 відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості.
Згідно з п. 4 ч. 2ст. 163 ЦПК Україниу заяві повинно бути зазначено вимоги заявника і обставини, на яких вони ґрунтуються.
Як вбачається з тексту заяви про видачу судового наказу ОСББ «НЕВСЬКОГО 15/1», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , як власники квартири в АДРЕСА_1 , станом на 31.05.2023 мають борг перед ОСББ в сумі 5177,65 грн. При цьому не зазнаючи конкретного періоду, на протязі якого виникла ця заборгованість.
На підтвердження того, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 є власниками квартири за вищевказаною адресою, заявник надав копію Свідоцтва про право власності на житло, виданого 20.08.1998 р. Соснівським райвиконкомом м. Черкаси на підставі розпорядження (наказу) за № 408 та зареєстрованого Черкаським об`єднаним БТІ, відомості у якому про власників зазначені станом на 1998 рік, тобто матеріалами заяви не підтверджено актуальність тверджень заявника, що боржники на теперішній час є співвласниками квартири та членами ОСББ.
Разом з цим, до матеріалів заяви доданий розрахунок заборгованості за період з червня 2020 по травень 2023 року, з якого слідує, що на початок періоду врахований борг за невизначений термін до червня 2020 року в сумі 691,35 грн.
Згідно ч.1 ст. 256 та положень ст. 257 ЦК України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, загальна тривалість якої встановлюється у три роки.
Частинами 2,5 ст. 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права. За зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
Як убачається з розрахунку, плата за послуги нараховувалася щомісячно, а також додавалася існуюча заборгованість за послуги, тому перебіг загальної позовної давності слід відраховувати від кожного щомісячного платежу. А враховуючи звернення до суду із заявою 15.06.2023 (згідно відмітки на поштовому конверті), щомісячний платіж, сплата якого прострочена у межах строку позовної давності, слід відраховувати від червня 2020 року без урахування попередній періодів, що заявником, у даному разі, зроблено не було.
Окрім того, в обгрунтування розміру внеску на управління, в тому числі на утримання будинку та прибудинкової території, заявник надає витяг з протоколу від 19.01.2022 за № 09 зборів ОСББ «НЕВСЬКОГО 15/1» про встановлення внеску з 01.01.2022, в той же час надає розрахунок заборгованості з 2020 року.
Пунктом 9 Постанови Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23.12.2011 року «Про практику розгляду судами заяв у порядку наказного провадження» передбачено, що питання наявності спору про право вирішується суддею у кожному конкретному випадку, виходячи із характеру та обґрунтованості заявленої матеріально-правової вимоги і документів, доданих до заяви.
Статті 161, 165 ЦПК України не містять вимог щодо з`ясування судом обставин переривання позовної давності.
Цивільний кодекс України хоча і містить положення щодо переривання перебігу позовної давності, але з`ясування таких обставин повинно відбуватися з дотриманням принципу змагальності сторін у процесі судового розгляду справи, що виходить за межі інституту наказаного провадження.
Не зазначення в заяві про видачу судового наказу конкретного періоду, за який нараховано заборгованість та надання документів про нарахування боргу за невизначений період до червня 2020 року, а також відсутність документів на підтвердження виникнення правових підстав заявлених вимог і правильності проведених розрахунків, позбавляє суддю об`єктивної можливості дійти безспірного висновку щодо дотримання позовної давності та наявності правових підстав для розгляду справи у наказному порядку.
За таких умов, вирішення заяви про стягнення боргу у наказному провадженні, обмежить права боржників, зокрема можливості звернення із заявою про застосування позовної давності.
Також суддя вважає необхідним зазначити наступне.
Згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні було введено воєнний стан, який діє і на теперішній час.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 за № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану» установлено, що до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення населенням плати за житлово-комунальні послуги.
З поданих ОСББ «НЕВСЬКОГО 15/1» матеріалів вбачається, що заборгованість, про стягнення якої просить ОСББ, розрахована у 2022-2023 роках з урахуванням 3% річних та інфляційних втрат, що прямо порушує положення Постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2022 за № 206.
Враховуючи наведене, заявлені вимоги не є безспірними та підлягають вирішенню в порядку позовного провадження.
Згідно з п. 5 ч.1 ст. 165 ЦПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо з моменту виникнення права вимоги пройшов строк, який перевищує позовну давність, встановлену законом для такої вимоги, або пройшов строк, встановлений законом для пред`явлення позову в суд з такою вимогою.
Відповідно ч. 2ст.166ЦПК України відмова у видачі судового наказу з підстав, передбаченихпунктами 3-6частини 1 статті 165 цього Кодексу, унеможливлює повторне звернення з такою самою заявою. Заявник у цьому випадку має право звернутися з тими самими вимогами у позовному порядку.
На підставі викладеного, у видачі судового наказу необхідно відмовити, роз`яснивши заявнику, що це не позбавляє його права звернутися з такими самими вимогами в порядку позовного провадження.
Згідно з ч. 2 ст.164ЦПК України у разі відмови у видачі судового наказу або в разі скасування судового наказу внесена сума судового збору стягувачу не повертається. У разі пред`явлення стягувачем позову до боржника у порядку позовного провадження сума судового збору, сплаченого за подання заяви про видачу судового наказу зараховується до суми судового збору, встановленої за подання позовної заяви.
Керуючись ст. ст.164,165-167 ЦПК України, суддя, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у видачі судового наказу за заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «НЕВСЬКОГО 15/1» про видачу судового наказу про стягнення з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 заборгованості зі сплати внесків на управління багатоквартирним будинком, в тому числі утримання будинку та прибудинкової території.
Роз`яснити ОСББ «НЕВСЬКОГО 15/1» право на звернення з даною вимогою до суду в порядку позовного провадження.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання її копії.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Інформацію стосовно справи можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua.
Суддя Соснівського районного суду
м. Черкаси Л. Є. Мірошниченко
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 30.06.2023 |
Оприлюднено | 05.07.2023 |
Номер документу | 111940692 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи наказного провадження Справи щодо стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованих заявником на суму заборгованості |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Мірошниченко Л. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні