Ухвала
від 04.07.2023 по справі 635/4730/23
ХАРКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Харківський районний суд Харківської області

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

04 липня 2023 року

Смт Покотилівка Харківської області

Справа № 635/4730/23

Провадження № 2-о /635/91/2023

Суддя Харківського районного суду Харківської області Карасава І.О., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Регіональний центр професійної освіти ресторанного, будівельного та автотранспортного сервісу, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення юридичного факту

УСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 (далі-заявник), звернувся до суду з заявою про встановлення юридичного факту.

У заяві просить суд встановити юридичний факт навчання в Харківському професійному кулінарному училищі у період з 01 вересня 1974 року по 01 квітня 1976 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ФПН відсутній, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями вищевказану цивільну справу передано в провадження суді ОСОБА_2 .

Зазначена позовназаява заформою тазмістом невідповідає вимогамстатей 175,177 Цивільногопроцесуального КодексуУкраїни (далі- ЦПК України) з наступних підстав.

Відповідно до вимог частини 4 статті177ЦПКУкраїни до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Частиною 3 ст.177ЦПКУкраїни передбачено, що у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.

Як вбачається зі змісту заяви, заявник звертається до суду із заявою про встановлення юридичного факту.

Законом України«Про судовийзбір» передбачені ставки судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження у такомурозмірі:0,2розміру прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб,який станомна 01січня 2023року становить2684,00гривень.

Таким чиномпозивачеві необхідносплатити судовийзбір заодну вимогув порядкуокремого провадженнята надатисуду документ,що підтверджуєсплату судовогозбору усумі 536,80гривень.Сплата судовогозбору здійснюєтьсяза наступнимиреквізитами:ГУК Харківськ обл/ХаркiвР/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA898999980313121206000020429, код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Заявником разом із заявою подано до суду клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення, оскільки він має на утриманні двох неповнолітніх дітей та під час війни він залишився без роботи і його майновий стан, а також те, що 24 лютого 2022 року розпочата військова агресія Російської Федерації проти України, просить тимчасово відстрочити сплати судового збору до закінчення розгляду справи.

Відповідно довимог частини1статті 8Закону України«Про судовийзбір»,враховуючи майновийстансторони,судможесвоєю ухвалоюзаїїклопотанням відстрочитиаборозстрочитисплату судовогозборунапевний строк,аленедовше ніждоухваленнясудового рішенняусправіза такихумов :1)розмірсудовогозбору перевищує5відсотківрозмірурічного доходупозивача-фізичноїособиза попереднійкалендарнийрік;або2)позивачамиє: військовослужбовці; батьки,якімаютьдитину вікомдочотирнадцятироків абодитинузінвалідністю,якщоіншийз батьківухиляєтьсявідсплати аліментів; одинокіматері(батьки),якімаютьдитину вікомдочотирнадцятироків абодитинузінвалідністю; членималозабезпеченоїчибагатодітної сім`ї; особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Отже, єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.

Виходячи з аналізу змісту зазначеної статті, основною умовою, за якою може мати місце відстрочення від сплати судового збору - це майновий стан сторони, який повинен бути підтверджений належними доказами.

Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (Рішення ЄСПЛ «Kniat v.Poland» від 26 липня 2005 року).

У статті 129 Конституції України однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, а тому зазначення про відсутність коштів не є безумовною підставою для відстрочення сплати судового збору.

Отже, чинним законодавством визначено право суду, а не обов`язок щодо відстрочки, розстрочки, зменшення розміру судового збору або звільнення заявника від сплати судового збору. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.

Також відповідно до роз`яснень, що містяться в пункті 29 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» №10 від 17.10.2014 року, обставини для звільнення або відстрочки від сплати судового збору повинні бути виключними та такими, що обумовлюють необхідність у звільнені.

Натомість позивачем до клопотання про відстрочення сплати судового збору не надано суду жодних доказів на підтвердження скрутного майнового стану на дату звернення до суду з відповідним клопотанням, а також обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, наявність виняткових випадків для застосування спеціальних заходів.

Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-який позов, що стосується його цивільних прав і обов`язків. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку держави.

Відповідно до пункту 1 статті 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху з зазначенням недоліків заяви та наданням строку для усунення недоліків.

Керуючись статтями 175, 177, 185 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору за подання заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Регіональний центр професійної освіти ресторанного, будівельного та автотранспортного сервісу, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення юридичного факту відмовити.

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Регіональний центр професійної освіти ресторанного, будівельного та автотранспортного сервісу, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про встановлення юридичного факту - залишити без руху.

Надати заявнику десятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Роз`яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали в установлений судом строк, позовна заява разом із доданими до неї матеріалами буде повернута позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Суддя І.О. КАРАСАВА

СудХарківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення04.07.2023
Оприлюднено05.07.2023
Номер документу111960279
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —635/4730/23

Ухвала від 14.08.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Карасава І. О.

Ухвала від 04.07.2023

Цивільне

Харківський районний суд Харківської області

Карасава І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні