КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/479/23
Провадження № 2-о/488/46/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
18.05.2023 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючої по справі судді -Чернявської Я.А.,
при секретарі судового засідання Кралі В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин, де заінтересованою особою виступає: Врадіївська державна нотаріальна контора,
ВСТАНОВИВ:
02.03.2023 року заявник ОСОБА_1 черезсвого представника адвокатаКачана РоманаЮрійовича звернувся до Корабельного районного суду м. Миколаєва з заявою, в якій просив суд встановити факт, що особа, яка зазначена у правовстановлюючих документах, згідно наданого адвокатом переліку, перебувала у прямиз родинних відносинах із ОСОБА_1 і являлася його рідним батьком.
В обґрунтування заяви заявник зазначив, що ОСОБА_1 звернувся до Врадіївської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини на спадкове майно, яке залишилося після смерті його батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За наслідками розгляду документів, поданих ОСОБА_1 , державним нотаріусом винесено постанову від 28.10.2021, якою відмовлено у вчиненні нотаріальної дії.
Підставою для відмови стало те, що в свідоцтві про смерть спадкодавця було зазначено прізвище ГРІНЧІРЖ ЯРОСЛАВ - без по-батькові спадкодавця; в державному акті на право приватної власності на земельну ділянку зазначено ОСОБА_3 ; в свідоцтві про народження спадкоємця вказаний батьком ОСОБА_4 ; в паспорті спадкоємця вказаний ОСОБА_5 .
В зв`язку з виявленими розбіжностями у прізвищах, державний нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальної дії та рекомендував звернутися до суду.
Усунути вказані недоліки та отримати необхідні документи в позасудовому порядку не можливо, тому він був змушений звернутися в суд з даною заявою.
Ухвалою Корабельного районного суду м. Миколаєві від 07.03.2023 р. відкрито провадження у справі та повідомлено заінтересованих осіб про можливість надання до суду письмових заперечень проти заявлених вимог.
В судове засідання заявник та його представник не з`явилися. Від представника заявника надійшла заява, в якій він просив розглядати справу без його та заявника участі, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, залишивши розгляд заяви на розсуд суду за наявними у справі доказами.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у Республіці Бєларусь Гомельської області помер ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), про що зроблений відповідний актовий запис № 9 та видане відповідне Свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 .
За життя, 21.07.2006 р., ОСОБА_2 склав заповіт, згідно з яким останній заповів все своє майно, що на день смерті належатиме йому та на яке він за законом матиме право, заповів своєму сину ОСОБА_1 . Вказаний заповіт був посвідчений секретарем Доброжанівської сільської ради Врадіївського району Миколаївської області Москаленко Л.Д. та зареєстрований в реєстрі за № 17.
З Свідоцтва про народження ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ) вбачається, що прізвище, ім`я та по батькові батька заявника вказане як ОСОБА_2 , матері ОСОБА_7 , що підтверджується відповідним Свідоцтвом про народження, виданим повторно 20.07.2021 р. Врадіївським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Судом також встановлено, що у Витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України від 29.09.2021 р. містяться відомості про реєстрацію актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженця с. Богемка, Врадіївського району Миколаївської області.
З метою оформлення своїх спадкових прав після смерті батька заявник ОСОБА_1 звернувся до Врадіївської державної нотаріальної контори Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) проте, постановою від 28.10.2021 йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії. Вказана постанова обумовлена тим, що провівши правову експертизу наданих заявником документів з`ясовано, що в свідоцтві про смерть спадкодавця зазначено прізвище ГРІНЧІРЖ ЯРОСЛАВ - без по батькові спадкодавця; в державному акті на право приватної власності на земельну ділянку зазначено - ОСОБА_3 ; в свідоцтві про народження спадкоємця вказаний батьком ГРІНЧИРЖ ЯРОСЛАВ ОСОБА_8 ; в паспорті спадкоємця вказаний ГРІНЧИ ОСОБА_9 . Дані розбіжності у документах унеможливлюють дійсне встановлення та підтвердження факту родинних відносин спадкоємця зі спадкодавцем.
В зв`язку з виявленими розбіжностями у прізвищах, заявнику рекомендовано звернутися в суд.
Крім того, з метою усунення наявних розбіжностей заявник звернувся до Корабельного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві ПМУМЮ (М. Одеса) з заявою про внесення змін до змін до актового запису про народження батька № 273 від 22.03.1949 р. складеного на гр. ОСОБА_2 по відділу державної реєстрації актів цивільного стану Врадіївського районного управління юстиції Миколаївської області, змінивши в гр. «Прізвище дитини» з « ОСОБА_10 » на « ОСОБА_11 » та в гр. «По батькові батька» з « ОСОБА_12 » на « ОСОБА_13 ».
Однак заявнику було відмовлено. Причина відмови полягала в розбіжності трактування даних заявника та батька, а саме: згідно копії свідоцтва про народження серія НОМЕР_2 від 20.07.2021 р., виданого Доброжанівською с/р Врадіївського району Миколаївської області, значиться прізвище батька як « ОСОБА_14 » та по батькові як « ОСОБА_15 »; в актовому записі про народження № 273 від 22.03.1949 р. , складеного по відділу ДРАЦС Врадіївського РУЮ Миколаївської області, значиться в гр. «Прізвище батька» як « ОСОБА_16 » та по батькові як « ОСОБА_17 ».
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з п.5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення
Згідно з п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року передбачено що, якщо викладення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю.
Відповідно до листа Верховного Суду України від 01.01.2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення», факт родинних відносин між фізичними особами (п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України) встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки для заявника: право на спадщину, право на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, одержання компенсації тощо.
Згідно з висновками Європейського Суду з прав людини, викладених у п.45 рішення у справі "Бочаров проти України" від 17.03.2011 року та у рішенні по справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 року « … суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом". Проте, таке доведення може випливати зі співіснування достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою висновків або подібних неспростованих презумпцій щодо фактів…».
Аналізом встановлених судом обставин справи та доказів, надання їм оцінки в сукупності, а також з огляду на те, що встановлення вказаних фактів необхідно заявнику для реалізації своїх прав, суд дійшов висновку про доведеність факту родинних відносин, що є підставою для задоволення заяви в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 258-259, 264-265, 268, 334-338, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 провстановлення фактуродинних відносин,де заінтересованоюособою виступає:Врадіївська державнанотаріальна контора - задовольнити.
Встановити юридичний факт, що особа яка зазначена у документах, а саме:
- Витязі № 0032842004 від 29.09.2021 р. з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, виданому Врадіївським відділом ДРАЦС у Первомайському районі, на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , народився с. Богемка Врадіївського району Миколаївської області;
- У державному акті на право приватної власності на землю 1-МК № 039185 як ОСОБА_2 ;
- У заповіті від 21.07.2006 року, посвідченому Доброжанівською сільською радою Врадіївського району Миколаївської області, як ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець с. Богемка Врадіївського району Миколаївської області;
- У свідоцтві про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_2 , актовий запис від 06.02.1963 року № 3, у розділі батько як ОСОБА_2 ;
- У свідоцтві про смерть НОМЕР_1 , виданому Горочичским сельисполкомом Калинковичского района Гомельской области 22.02.2021, на ім`я « ОСОБА_18 » (російською),
є рідним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та перебував у прямих родинних відносинах з ним.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Сторони по справі:
Заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа - Врадіївська державна нотаріальна контора, код ЄДРПОУ: 02892758адреса: 56301, смт. Врадіївка, вул. Героїв Врадіївщини, 126 .
Суддя Я. А. Чернявська
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 18.05.2023 |
Оприлюднено | 06.07.2023 |
Номер документу | 111967378 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Чернявська Я. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні