ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
04.07.2023Справа № 910/7069/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження
позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м. Дніпро
до Національного авіаційного університету, м. Київ
про стягнення 147 785,25 грн,
Без повідомлення (виклику) сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (далі - ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги»/позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Національного авіаційного університету (далі - НАУ/відповідач) про стягнення 147 785,25 грн, у тому числі: 134 940,11 грн - основного боргу, 727,08 грн - 3% річних та 12 118,06 грн - пені, у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язань за договором про постачання (закупівлю) електричної енергії №1519 від 23.01.2023.
Господарський суд міста Києва ухвалою від 08.05.2023 позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
30.05.2023 до канцелярії суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому НАУ заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що останній з травня 2022 року не споживав електричну енергію, про що повідомляв позивача та оператора системи.
23.06.2023 до канцелярії суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги» надало заперечення на доводи відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Національний авіаційний університет в особі Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету» звернувся до ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги» з повідомленням про намір укласти договір про постачання електричної енергії.
Згідно з умовами цього повідомлення, початок постачання заплановано з 01.01.2023.
Також, у додатку до повідомлення про намір укласти договір, зазначено Перелік об`єктів та точок комерційного обліку споживача Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету», в тому числі навчальний корпус (ТП-1) за адресою: м. Слов`янськ, вул. Центральна, 27, ЕІС-код точки комерційного обліку - 62Z4343306560074.
23.01.2023 між ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги» (далі - постачальник) та Національним авіаційним університетом (далі - покупець) в особі Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету» укладено договір про постачання (закупівлю) електричної енергії №1519, відповідно до якого постачальник продає електричну енергію для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 по 31.12.2023 становить 136 000 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п. 1.3. договору).
В п. 2.1. та п. 2.2. договору сторони погодили, що строк (термін) поставки товару: з 01.01.2023 по 31.12.2023. Місце поставки (передачі) товару - наводиться у додатку до повідомлення про намір укладення договору.
Відповідно до п. 4.2. договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії (актах прийняття-передавання товарної продукції чи актах прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг) за цим договором.
У відповідності до п. 4.3. договору розрахунковим періодом за цим договором є 1 (один) календарний місяць.
В п. 4.5. договору сторонами погоджено, що оплата рахунку постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.
Пунктом 4.6. договору передбачено, що у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором, постачальник має право вимагати сплату пені.
Пунктом 4.7. договору визначено, що споживач здійснює плату за послуги з розподілу електричної енергії у відповідності до умов комерційної пропозиції.
Цей договір набирає чинності з 01.01.2023 по 31.12.2023, а в частині проведення розрахунків - до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором (п. 12.1. договору).
Крім того, сторони підписали Комерційну пропозицію «Особлива з РК» постачальника електричної енергії ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги», в якій сторонами погоджено ціну на електричну енергію для розрахункового періоду.
У п. 4.1. комерційної пропозиції сторони погодили, що оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки), передбачених п. 4.2. цієї комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни, передбаченого в розділі 1 цієї комерційної пропозиції.
В п. 4.2. комерційної пропозиції визначено порядок здійснення платежів: оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 (п`яти) робочих днів після закінчення розрахункового періоду.
Пунктом 5.1. комерційної пропозиції передбачено, що споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт-приймання передавання) в сервісі «Особистий кабінет» не пізніше 5 (п`яти) днів після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет».
Згідно п. 5.2. комерційної пропозиції, у випадку неотримання споживачем акту приймання-передавання або неповернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акту приймання-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.
Відповідно до п. 7.1. комерційної пропозиції за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.
Договір набуває чинності з 01.01.2023 по 31.12.2023, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов`язань споживача щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов`язань. В частині початку постачання, договір починає діяти з дати внесення споживача до реєстру споживачів постачальника адміністратором комерційного обліку (п. 10.1. комерційної пропозиції).
08.02.2023 та 06.03.2023 позивач повідомив відповідача про внесення змін до договору, зокрема, що фактична ціна у січні 2023 року становитиме 5,30718 грн/кВт*год (без ПДВ) та у лютому 2023 року становитиме 5,0538 грн/кВт*год (без ПДВ).
Отже, у січні та лютому 2023 року позивачем на підставі отриманих даних від ПрАТ «ДТЕК Донецькі електромережі» про спожиті відповідачем обсяги електричної енергії в інтернет-сервісі «Особовий кабінет» сформовано та видано для оплати рахунки за розрахункові періоди січень та лютий 2023 року на загальну суму 134 940,11 грн, зокрема:
- у січні 2023 року відповідачем спожито електричної енергії на суму 132 944,87 грн;
- у лютому 2023 році відповідачем спожито електричної енергії на суму 1 995,24 грн.
Проте, НАУ за поставлену електричну енергію не розрахувався, внаслідок чого виникла заборгованість в сумі 134 940,11 грн.
Таким чином, у зв`язку із порушенням відповідачем строків оплати спожитої електричної енергії, позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість в сумі 134 940,11 грн, а також пеню у розмірі 12 118,06 грн та 3% річних в сумі 727,08 грн, нарахованих за період з 14.02.2023 по 20.04.2023.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з огляду на таке.
Згідно зі ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Частинами 1, 3, 5 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.
За юридичним змістом укладений між сторонами договір є договором енергопостачання.
Так, відповідно до ст. 275 Господарського кодексу України (далі - ГК України) за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 56 Законом України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Частина 1 статті 193 ГК України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 193 ГК України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Положеннями статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Отже, судом встановлено, що на підставі повідомлення Національного авіаційного університету про намір укласти договір про постачання електричної енергії, між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання (закупівлю) електричної енергії №1519 від 23.01.2023, а також підписано до нього Комерційну пропозицію «Особлива з РК» постачальника електричної енергії ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги».
Судом встановлено, що очікуваний обсяг постачання електричної енергії на період з 01.01.2023 по 31.12.2023 становить 136 000 кВт*год. та відповідає очікуваному обсягу закупівлі послуг з розподілу (передачі) електричної енергії у оператора системи. Обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків (п. 1.3. договору).
Також, в п. 2.1. та п. 2.2. договору сторони погодили, що строк (термін) поставки товару: з 01.01.2023 по 31.12.2023. Місце поставки (передачі) товару - наводиться у додатку до повідомлення про намір укладення договору.
Так, у додатку до повідомлення про намір укласти договір зазначено Перелік об`єктів та точок комерційного обліку споживача Відокремленого структурного підрозділу «Слов`янський фаховий коледж Національного авіаційного університету», в тому числі навчальний корпус (ТП-1) за адресою: м. Слов`янськ, вул. Центральна, 27, ЕІС-код точки комерційного обліку - 62Z4343306560074.
Судом вище встановлено, що у січні та лютому 2023 року позивачем на підставі отриманих даних від АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» про спожиті відповідачем обсяги електричної енергії в інтернет-сервісі «Особовий кабінет» сформовано та видано для оплати рахунки за розрахункові періоди січень та лютий 2023 року на загальну суму 134 940,11 грн, зокрема: за січень 2023 року на суму 132 944,87 грн та за лютий 2023 року на суму 1 995,24 грн, а також надано акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за січень 2023 року та за лютий 2023 року.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Згідно п. 4.12. ПРРЕЕ розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно п. 4.13 Правил для здійснення розрахунків за фактично спожиту електричну енергію електропостачальник має сформувати та виставити споживачу платіжний документ у паперовій або електронній формі (у випадку згоди споживача на отримання електронного платіжного документа), на підставі даних комерційного обліку, отриманих у порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку.
Платіжний документ (рахунок) формується електропостачальником за обсяг електричної енергії згідно з обраною комерційною пропозицією до договору про постачання електричної енергії споживачу. Платіжні документи (рахунки) на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах електропостачальника, через персональну сторінку споживача на вебсайті електропостачальника або електронною поштою, факсимільним зв`язком, поштовим зв`язком, кур`єром чи іншими способами з використанням інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії споживачу. Платіжний документ (рахунок) має надаватися споживачу в терміни та спосіб, визначені відповідно до обраної споживачем комерційної пропозиції або умов договору (п. 4.14 Правил).
З матеріалів справи вбачається, що обсяги спожитої відповідачем електричної енергії за ЕІС-кодом точки комерційного обліку - 62Z4343306560074 підтверджується листами АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» за вих. № 67/3430 від 13.03.2023 та за вих. №67/8810 від 22.06.2023 і додатками до цих листів.
Отже, в п. 4.5. договору сторонами погоджено, що оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання його споживачем, або в строк, визначений у комерційній пропозиції, прийнятій споживачем.
Також, пунктом 4.2. комерційної пропозиції визначено порядок здійснення платежів: оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 5 (п`яти) робочих днів після закінчення розрахункового періоду.
Проте, як встановлено судом, НАУ за спожиту електричну енергію у січні та лютому 2023 року не розрахувався.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
Статтею 74 ГПК України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до вимог ст.ст. 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної заяви ТзОВ «Донецькі енергетичні послуги» про стягнення з Національного авіаційного університету заборгованості за спожиту електричну енергію у січні та лютому 2023 році в сумі 134 940,11 грн, що має наслідком задоволення цієї вимоги.
Крім того, у зв`язку із неналежним виконанням НАУ своїх зобов`язань щодо своєчасної оплати за поставлену електричну енергію, позивач нараховує пеню в сумі 12 118,06 грн та 3% річних у розмірі 727,08 грн, нарахованих за період з 14.02.2023 по 20.04.2023.
У відповідності до ч. 1 ст. 216 ГК України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно зі ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведено, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Штрафними санкціями згідно ч. 1 ст. 230 ГК України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 ЦК України).
В силу положень ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано. Діючим господарським законодавством не передбачена можливість нарахування пені більше ніж за півроку і цей строк є присікальним.
Крім того, відповідно до ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За змістом п. 7.1. комерційної пропозиції за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу.
Суд перевірив надані позивачем розрахунки пені та 3% річних, та встановив що їх розрахунок здійснено позивачем арифметично вірно, що має наслідком також задоволення цих вимог.
Відповідно до статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» задовольнити.
Стягнути з Національного авіаційного університету (03058, місто Київ, проспект Гузара Любомира, будинок 1; ідентифікаційний код 01132330) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49044, Дніпропетровська область, місто Дніпро, вулиця Моссаковського Володимира, будинок 7; ідентифікаційний код 42086719) 134 940 (сто тридцять чотири тисячі дев`ятсот сорок) грн 11 коп. - заборгованості, 12 118 (дванадцять тисяч сто вісімнадцять) грн 06 коп. - пені, 727 (сімсот двадцять сім) грн 08 коп. - 3%; річних та 2 147 (дві тисячі сто сорок сім) грн 20 коп. - судового збору.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів в порядку, передбаченому ст.ст. 253-259, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Суддя В.В. Бондарчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2023 |
Оприлюднено | 06.07.2023 |
Номер документу | 111971505 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Бондарчук В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні