ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" липня 2023 р. Справа № 924/445/23
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлусти У.О., розглянувши у залі судового засідання № 305 справу
за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 216524,01 грн заборгованості за послуги з розподілу природного газу,
представники сторін:
позивача: не з`явився;
відповідача: не з`явився.
Процесуальні дії по справі.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 01.05.2023р. відкрито провадження у справі № 924/445/23 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання по справі, надано строк для подання відзиву та відповіді на відзив.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 13.06.2023р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" звернулося з позовом до суду про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" (із врахуванням заяви про збільшення позовних вимог) 216524,01 грн заборгованості за послуги з розподілу природного газу на підставі типового договору розподілу природного газу (із врахуванням змін, внесених згідно з постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) та заяви-приєднання № 42EP290-34814-21 від 22.11.2021р. В обґрунтування позовних вимог зазначає, зокрема, що на виконання умов договору позивачем у листопаді 2022 року - травні 2023 року було надано відповідачу послуги з розподілу природного газу, а саме: у період листопад-грудень 2022 року внаслідок корегування річної замовленої потужності помісячний об`єм розподіленого газу становив 21083,33 м.куб. на суму 38962,01 грн, у період січень-травень 2023 року - 15000 м.куб. на суму 27720,00 грн. Проте, споживачем порушувався порядок оплати, тому станом на 31.05.2023р. за споживачем існує заборгованість в розмірі 216524,01 грн за послуги з розподілу природного газу.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, у клопотанні від 03.07.2023р. позовні вимоги підтримав, зазначив, що станом на 03.07.2023р. заборгованість не оплачена, розгляд справи просить здійснювати без участі представника позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав, причин неявки та неподання доказів не повідомив.
Ухвала від 23.05.2023р., була отримана відповідачем, про що свідчить судова повістка.
Ухвали суду від 01.05.2023р., від 13.06.2023р. надіслані на юридичну адресу відповідача.
Згідно ст. 176 ГПК України, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи в порядку, встановленому ст. 242 цього кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього кодексу.
Положеннями ст. 242 ГПК України передбачено, що днем вручення судового рішення є, зокрема, день вручення судового рішення під розписку. З наведеного, відповідач є такий, що належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, проте, відзиву на позов не подав та причин неявки та неподання відзиву не повідомив.
Ст. 202 ГПК України передбачає, що суд може розглядати справу за відсутності учасника справи, якщо його було належно повідомлено, проте, він не повідомив про причин неявки або така неявка є повторною.
Згідно ч. 3 ст. 252 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи вищевикладене, відсутність клопотання сторін про відкладення розгляду справи, належного повідомлення відповідача, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі відповідача та за наявними в матеріалах справи доказами.
Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.
Відповідно до заяви-приєднання № 42EP290-34814-21 від 22.11.2021р. до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" (ідентифікаційний код 44244805) (споживач) приєднався до умов типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498. У даній заяві-приєднання персоніфіковано дані споживача за договором, зокрема: персональний ЕІС-код - 56XO000186SMD00H, величина річної замовленої потужності об`єкта споживача - 205000,00 м.куб.
Згідно з пунктом 1.1. цей типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єкта споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2494 (пункт 1.2. договору).
Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3 договору).
У відповідності до п. 1.4. договору послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.
Згідно з пунктом 2.1. договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Як встановлено у пункті 2.3. договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.
Згідно з пунктом 6.1. договору оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктом 6.2. договору передбачено, що тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.
До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта споживача відповідно до Кодексу газорозподільних систем, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.
Відповідно до п. 6.3. договору величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ.
Споживач, що не є побутовим, оплачує замовлену потужність, виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений регулятором для відповідного оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (пункт 6.4. договору).
Згідно з пунктом 6.6. договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.
Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.
Пунктом 6.8. договору передбачено, що надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Оператор ГРМ має право отримувати від споживача оплату за цим договором (підпункт 1 пункту 7.2. договору).
Згідно з підпунктом 1 пункту 7.4 договору споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (п. 8.1 договору).
Цей договір укладається на невизначений строк (п. 12.1. договору).
У додатку № 4 до договору сторонами погоджено розрахунок втрат і витрат природного газу та перелік точок комерційного обліку споживача, зокрема, товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" за адресою: м. Кам`янець-Подільський, вул. Проспект Грушевського, 1Б, із величиною приєднаної потужності 8348,0015 м.куб./год.
Згідно постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2774 від 22.12.2021р., установлено акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" тариф на послуги розподілу природного газу - у розмірі 1,54 грн за 1 м.куб. на місяць (без урахування ПДВ).
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" звернулося до голови правління АТ "Хмельницькгаз" із листом № 200 від 12.09.2022р., у якому просило скорегувати річну замовлену потужність на 2022 рік для ТОВ "Трейдгаз" з 180000 куб.м до 253000 куб.м.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" листами від 16.12.2021р. повідомило АТ "Хмельницькгаз", що згідно постанови № 2080 від 07.10.2019р., затвердженої НКРЕКП, величина замовленої потужності по договору № 42EP290-34814-21 від 22.11.2021р. на 2022-2023 роки складає 180000,00 грн.
Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" виставлено товариству з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" рахунки на оплату за наданні послуги з розподілу природного газу, а саме: № 63002972 від 06.02.2023р. на суму 356664,01 грн, № 63002973 від 06.02.2023р. на суму 27720,00 грн, № 63002974 від 06.02.2023р. на суму 27720,00 грн, № 63008321 від 11.04.2023р. на суму 27720,00 грн,
Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" у спірний період надавалися товариству з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" послуги з розподілу природного газу, що підтверджується односторонніми актами надання послуг, підписаних позивачем, а саме: № ХМЯ82035583 від 30.11.2022р. на суму 38962,01 грн, № ХМЯ82038736 від 31.12.2022р. на суму 38962,01 грн, № ХМЯ83002454 від 31.01.2023р. на суму 27720,00 грн, № ХМЯ83005093 від 27720,00 грн, № ХМЯ83008555 від 31.03.2023р., № ХМЯ83011470 від 30.04.2023р. на суму 27720,00 грн, № ХМЯ83014550 від 31.05.2023р. на суму 27720,00 грн.
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 09.01.2023р. у справі № 924/891/22 позов задоволено. Стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю „Трейдгаз" (Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 3Л/1, ЄДРПОУ 44244805) на користь акціонерного товариства „Оператор газорозподільної системи „Хмельницькгаз" (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41, ЄДРПОУ 05395598, р /р НОМЕР_1 , банк АТ „Банк Кліринговий дім", м. Київ, МФО 3000647) 251020,00 грн. (двісті п`ятдесят одну тисячу двадцять гривень 00 коп.) - заборгованості та 3765,30 грн. (три тисячі сімсот шістдесят п`ять гривень 30 коп.) - судових витрат.
Відповідно до листів від 11.04.2023р., від 06.02.2023р. акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" надсилалися товариству з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" акти наданих послуг за листопад 2022р. - березень 2023р. та рахунки на оплату за надані послуги. Надіслання вказаних листів разом з актами та рахунками підтверджується описами вкладення у цінний лист від 11.04.2023р., від 06.02.2023р. та поштовими накладними № 3230601389874, № 3230601397850.
Згідно оборотно-сальдової відомості та акта звіряння (одностороннього) станом на 31.03.2023р. заборгованість товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" складає 161954,70 грн.
Між сторонами у справі 22.05.2023р. укладено додаткову угоду № 1/42ЕР290-34814-21 до типового договору розподілу природного газу № 42ЕР290-34814-21 від 22.11.2021р., відповідно до п. 1 якої сторони дійшли згоди з 01.06.2023р. розірвати типовий договір розподілу природного газу № 42ЕР290-34814-21 від 22.11.2021р., укладений між споживачем та оператором ГРМ.
У п. 2. додаткової угоди погоджено, що з моменту розірвання договору зобов`язання сторін, що виникли з договору, припиняються і сторони не вважають себе пов`язаними будь-якими правами та обов`язками, що виникли за договором, окрім здійснення остаточних розрахунків між сторонами договору.
Згідно листа від 31.05.2023р. позивачем надіслано відповідачу акти надання послуг за квітень, травень 2023 року з проханням повернути один примірник акту. Надіслання актів підтверджується описом вкладення у цінний лист від 31.05.2023р., поштовою накладною № 3230601407384 від 31.05.2023р.
Відповідно до одностороннього акта звіряння від 31.05.2023р. заборгованість ТОВ "Трейдгаз" становить 325714,29 грн.
З урахуванням викладеного, оскільки відповідачем не виконано свої зобов`язання щодо оплати вартості послуг з розподілу природного газу згідно договору № 42EP290-34814-21 від 22.11.2021р., позивач звернувся з позовом до суду.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно з ч. 2 п. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
З положень ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України вбачається, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Положеннями ч. 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно зі ст.ст. 6, 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
З матеріалів справи слідує, що правовідносини між сторонами виникли на підставі типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2498, та до якого відповідач приєднався шляхом підписання заяви-приєднання № 42EP290-34814-21 від 22.11.2021р.
Взаємовідносини учасників ринку природного газу регулюються, зокрема Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. № 2494.
Відповідно до ч. 1 ст. 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України).
У ч. 4 ст. 179 ГК України зазначено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі: вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству; примірного договору, рекомендованого органом управління суб`єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст; типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови; договору приєднання, запропонованого однією стороною для інших можливих суб`єктів, коли ці суб`єкти у разі вступу в договір не мають права наполягати на зміні його змісту.
Згідно із ст. 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.
За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Договір розподілу природного газу є публічним.
Кодекс газорозподільних систем (Кодекс ГРС) затверджено Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем", набрав чинності з 27.11.2015.
Відповідно до п. 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Абзац 1 п. 2 глави 1 розділу VI Кодексу ГРС (в редакції станом на час підписання відповідачем заяви-приєднання) визначено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі типовий договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Згідно п. 1 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Згідно п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випадків, передбачених цією главою.
Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається Оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Відповідно до абз. 8 п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об`єктами споживача за попередній газовий рік та одночасно повідомити його, що зазначений обсяг споживання газу за замовчуванням споживача буде визначений як розмір річної замовленої потужності споживача на наступний календарний рік. У такому повідомленні Оператор ГРМ одночасно має зазначити про: величину річної замовленої потужності на поточний календарний рік; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у поточному календарному році; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у наступному календарному році; покази лічильника природного газу/інші дані, за якими було сформовано (станом на 30 вересня поточного року) розмір річної замовленої потужності (за замовчуванням) на наступний календарний рік (для побутових споживачів).
Така інформація надається споживачеві шляхом розміщення її у платіжних документах (для побутових споживачів), особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передачі природного газу (для споживачів, що не є побутовими) (абз. 9 п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).
Згідно абз. 10 п. 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об`єктах з розбивкою по кожному об`єкту в газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену споживачем річну потужність сумарно по всіх його об`єктах, величина перевищення має бути сплачена споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.
У відповідності до п. 3 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС у разі здійснення споживачем, що не є побутовим, замовлення річної потужності відповідно до абзацу десятого пункту 2 або абзацу другого пункту 5 цієї глави споживач, що не є побутовим, має право одноразово з 10 липня по 15 вересня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини замовленої річної потужності сумарно по всіх його об`єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на поточний календарний рік.
У такому випадку Оператор ГРМ здійснює перерахунок місячної вартості послуги розподілу природного газу відповідно до пункту 1 цієї глави за весь календарний рік.
Заявки на коригування, подані раніше/пізніше встановленого терміну, Оператором ГРМ не розглядаються та вважаються не поданими споживачем.
Періодом для здійснення розрахунків за договором розподілу природного газу є календарний місяць (п. 6 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС).
Згідно п. 7 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС оплата вартості послуг за договором розподілу природного газу здійснюється споживачем на підставі відповідного рахунка Оператора ГРМ на умовах договору розподілу природного газу з моменту його укладання.
Споживач, що не є побутовим, оплачує вартість замовленої річної потужності виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Відповідно до п. 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг.
Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ.
Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.
Згідно з пунктом 6.1. договору оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем.
Згідно з пунктом 6.6. договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ.
Пунктом 6.8. договору передбачено, що надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Як вбачається з матеріалів справи, у період листопад-грудень 2022 року, враховуючи заявку відповідача про корегування річної замовленої потужності з 180000 до 253000 м.куб. на 2022 рік, що складає 21083,34 м.куб. на місяць, акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" надавалися товариству з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" послуги з розподілу природного газу, а саме:
у листопаді 2022 року в розмірі 21083,34 м.куб. на загальну суму 38962,01 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ82035583 від 30.11.2022р.;
у грудні 2022 року в розмірі 21083,34 м.куб. на загальну суму 38962,00 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ82038736 від 31.12.2022р.
Крім того, у період січень-травень 2023 року, враховуючи заявку відповідача від 16.12.2021р. про розмір річної замовленої потужності на 2023 рік 180000 м.куб., що складає 15000 м.куб. на місяць, акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" надавалися товариству з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" послуги з розподілу природного газу, а саме:
у січні 2023 року в розмірі 15000,00 м.куб. на суму 27720,00 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ83002454 від 31.01.2023р.;
у лютому 2023 року в розмірі 15000,00 м.куб. на суму 27720,00 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ83005093 від 28.02.2023р.;
у березні 2023 року в розмірі 15000,00 м.куб. на суму 27720,00 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ83008555 від 31.03.2023р.;
у квітні 2023 року в розмірі 15000 м.куб. на суму 27720,00 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ83011470 від 30.04.2023р.;
у травні 2023 року в розмірі 15000 м.куб. на суму 27720,00 грн відповідно до акту наданих послуг № ХМЯ83014550 від 31.05.2023р.
Всього у спірний період позивачем надано послуги з розподілу природного газу на загальну суму 216524,01 грн.
Вищевказані акти наданих послуг, як з`ясовано судом, підписано лише зі сторони позивача. Дані акти є належними та допустимими доказами, що підтверджують надання відповідачу послуг з розподілу природного газу, оскільки у відповідності до вимог п. 10 глави 6 розділу VI Кодексу ГРС споживач свого обов`язку повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, не виконав, жодної вмотивованої відмови від підписання акта наданих послуг для позивача не надав.
З даного приводу судом також зазначається, що характер правовідносин з розподілу природного газу передбачає комплекс дій Оператора ГРМ, які полягають у забезпеченні цілодобової можливості отримання споживачем послуг газопостачання. При цьому, проведення таких дій Оператора ГРМ не залежать від того, здійснюється газопостачання чи ні (постачання припинено чи обмежене). Сама наявність договору розподілу природного газу зобов`язує Оператора ГРМ проводити комплекс заходів щодо підтримання системи постачання, навіть тимчасово припиненого чи обмеженого, в належному працездатному стані, що також є свідченням надання відповідних послуг.
Так, згідно п. 9 Глави 6 Розділу VI Кодексу ГРС припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.
Тобто, за відсутності у справі доказів розірвання договору чи внесення змін до заяви-приєднання, а також вилучення об`єкта споживання, наявні матеріали свідчать про існування обов`язку відповідача відносно оплати послуг розподілу газу навіть за відсутності підписаних товариством з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" актів наданих послуг. При цьому, обов`язок оплати настає не з факту підписання актів, а як вказано вище, з характеру правовідносин (наявності договору та здійснення позивачем комплексу дій по підтриманню в робочому стані ГРМ). Наявність зазначеного обов`язку вимагає відповідного його виконання не залежно від підписання чи не підписання актів.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, загальна сума заборгованості за послуги з розподілу природного газу за період листопад 2022 року - травень 2023 року становить 216524,01 грн
Відповідач не надав, а матеріали справи не містять доказів оплати вищевказаної заборгованості, що є предметом спору.
Отже, суд, виходячи із системного аналізу обставин встановлених при розгляді даної справи у їх сукупності та наданих доказів, вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача та відповідно стягнення з відповідача 216524,01 грн заборгованості за послуги з розподілу природного газу.
Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає як порушення зобов`язання.
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст.ст. 123, 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача у зв`язку із задоволенням позову.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою (ч. 1 ст. 16 ГПК України).
Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 16 ГПК України).
Відповідно ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.
Так, у матеріалах справи знаходиться свідоцтво ХМ №000183 від 10.10.2018р. про право на заняття адвокатською діяльністю, видане Доценко О.О., та довіреність від 02.01.2023р. акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", якою уповноважено адвоката Доценко О.О. представляти інтереси товариства у судах всіх видів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
Відповідно до частини 3 статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
14.06.2022р. між адвокатським бюро "Олександри Доценко" (адвокат) та акціонерним товариством "Хмельницькгаз" (клієнт) укладено договір про надання правової допомоги № 14062022-1ХМ, відповідно до п. 1.1. якого предметом цього договору є надання адвокатом правової допомоги щодо представництва інтересів клієнта у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру.
Відповідно до п. 4.1. договору сторони погодили, що на визначення розміру гонорару адвоката впливають строки та результати вирішення спірних правовідносин, обсяг правових послуг, необхідних для досягнення бажаного результату та належного виконання окремих доручень клієнта, інші істотні обставини.
Згідно п. 4.2. договору за правову допомогу, передбачену в п. 1.1. договору клієнт сплачує адвокату винагороду в розмірі, який визначається додатковою угодою до даного договору по кожній судовій справі, який є його невід`ємною частиною. Сторони погодили, що гонорар адвоката за надання правничої допомоги складає 1000,00 грн за 1 годину роботи адвоката.
У відповідності до п. 4.4. договору приймання послуг, наданих на виконання даного договору здійснюється шляхом складання сторонами актів приймання-передачі наданих послуг. Акт наданих послуг повинен містити перелік наданих адвокатом послуг, що виконані адвокатом на користь клієнта.
24.04.2023р. між адвокатським бюро "Олександри Доценко" (адвокат) та акціонерним товариством "Хмельницькгаз" (клієнт) укладено додаткову угоду № 15 до договору про надання правової допомоги № 14062022-1ХМ від 14.06.2022р., відповідно до п. 1. якого адвокат зобов`язується надати замовнику професійну правничу допомогу щодо підготовлення позовної заяви АТ "Хмельницькгаз" до товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" про стягнення заборгованості за розподіл природного газу в розмірі 161084,01 грн, а також здійснити представництво інтересів клієнта під час судового розгляду за даною позовною заявою судах усіх інстанцій.
Відповідно до п. 3 додаткової угоди загальна вартість послуг, що надаються адвокатом за умовами даної додаткової угоди складає 7000,00 грн.
Згідно п. 4. додаткової угоди приймання послуг, наданих на виконання даної додаткової угоди здійснюється шляхом складання сторонами актів приймання-передачі наданих послуг, порядок складання яких визначено в п. 4.1., 4.5., 4.6. договору.
21.06.2023р. сторонами підписано акт № 1 приймання-передачі наданої правової допомоги (послуг) до договору про надання правничої допомоги від 14.06.2022р. та додаткової угоди № 15 від 24.04.2023р., відповідно до п. 1 якого сторонами погоджено, що адвокатом надано замовнику професійну правничу допомогу за договором, розмір оплати за яку складає 7000,00 грн.
Відповідно до п. 3. акта замовник підтверджує, що вказана у звіті правнича допомога, надана адвокатом у повному обсязі, належної якості, претензій та зауважень щодо об`єму та якості надання правничої допомоги замовник до адвоката не має.
У клопотанні про стягнення витрат на професійну правничу допомогу зазначено, що загальна вартість послуг, що надаються адвокатом за умовами додаткової угоди складає 7000,00 грн. При цьому, адвокатом надано правничу допомогу по справі № 924/445/23 в наступному обсязі:
1) 24.04.2023р.: ознайомлення з матеріалами, переданими АТ "Хмельницькгаз"; витрачено годин - 1 год.; вартість - 1000,00 грн; всього - 2000,00 грн;
2) 24.04.2023р.: підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості; витрачено годин - 3 год.; вартість - 1000,00 грн; всього - 3000,00 грн;
3) 23.05.2023р.: участь у підготовчому судовому засіданні 23.05.2023р. з врахуванням часу очікування та часу витраченого на дорогу до суду: витрачено годин - 1 год.; вартість - 1000,00 грн; всього 1000,00грн;
4) 01.06.2023р.: підготовка клопотання про збільшення позовних вимог; витрачено годин - 1 год.; вартість - 1000,00 грн; всього 1000,00 грн;
5) 13.06.2023р.: участь в підготовчому судовому засіданні з врахуванням часу очікування та часу витраченого на дорогу до суду: витрачено годин - 1 год.; вартість - 1000,00 грн; всього 1000,00 грн.
Судом враховується, що втручання суду у договірні відносини між адвокатом та його клієнтом у частині визначення розміру гонорару або зменшення розміру стягнення такого гонорару з відповідної сторони на підставі положень ч. 4 ст. 126 ГПК України можливе лише за умови обґрунтованості та наявності доказів на підтвердження невідповідності таких витрат фактично наданим послугам. В іншому випадку таке втручання суперечитиме принципу свободи договору визначеному нормами ст. 627 ЦК України, принципу pacta sunt servanda та принципу захисту права працівника або іншої особи на оплату та своєчасність оплати за виконану працю, закріпленому у статті 43 Конституції України (постанова об`єднаної палати КГС ВС від 20.11.2020р. у справі № 910/13071/19, додаткова постанова Верховного Суду у складі суддів палати для розгляду справ щодо захисту прав інтелектуальної власності, а також пов`язаних з антимонопольним та конкурентним законодавством Касаційного господарського суду від 19.07.2021 у справі № 910/16803/19).
Відповідно до позиції, викладеної у постанові об`єднаної палати КГС ВС від 22.01.2021р. у справі № 925/1137/19, за умови підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, не надання іншою стороною доказів невідповідності заявлених до відшкодування витрат критеріям співмірності, у тому числі спростування правильності відповідних розрахунків, витрати на надану професійну правничу допомогу підлягають розподілу за результатами розгляду справи.
Як убачається з наданих відповідачем документів, сторони договору № 14062022-1ХМ від 14.06.2022р., додаткової угоди № 15 від 24.04.2023р., акта № 1 від 21.06.2023р., визначили зміст та обсяг надання правової (правничої) допомоги клієнтові адвокатом, а також порядок оплати гонорару за надання правової (правничої) допомоги, зокрема, погодили фіксований розмір гонорару в сумі 7000,00 грн за представництво інтересів клієнта адвокатом у межах справи № 924/445/23.
Судом зазначається, що розмір винагороди за надання правової допомоги визначений у договорі у вигляді фіксованої суми, не змінюється в залежності від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу.
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду у складі суддів Касаційного адміністративного суду від 28.12.2020р. у справі № 640/18402/19.
Верховний Суд у постанові від 02.02.2023р. № 915/606/21 зазначає про те, що у разі погодження між адвокатом (адвокатським бюро / об`єднанням) та клієнтом фіксованого розміру гонорару такий гонорар обчислюється без прив`язки до витрат часу адвоката на надання кожної окремої послуги. Фіксований розмір гонорару не залежить від витраченого адвокатом (адвокатським бюро / об`єднанням) часу на надання правничої допомоги клієнту.
Враховуючи вищевикладене, виходячи із пунктів 4.2. договору, п. 3. додаткової угоди та п. 1 акта приймання-передачі наданої правової допомоги, судом зазначається, що розмір гонорару адвоката встановлений сторонами договору у фіксованому розмірі (7000,00 грн), а отже, є чітко визначеним.
При розгляді заяви позивача про стягнення витрат на надання професійної правничої допомоги суд також враховує, що до пункту 1 частини 2 статті 126 ГПК України витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено.
Тобто, із наведеного слідує, що відшкодуванню підлягають не тільки витрати на професійну правничу допомогу, що вже фактично понесені відповідачем, але й такі, що будуть понесені у майбутньому (п. 1.4. додатка).
Аналогічну правову позицію викладено у постановах Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019р. у справі № 922/445/19 та від 22.11.2019р. у справі № 910/906/18.
Відповідач заперечень щодо відшкодування заявлених відповідачем витрат на правову допомогу чи клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката не надав.
Отже, з урахуванням наведеного вище та враховуючи співмірність суми витрат зі складністю справи, відповідність суми понесених витрат критеріям реальності і розумності з урахуванням предмету позову у справі, відсутність клопотання позивача про їх зменшення та результат вирішення спору у справі (задоволення позову), суд дійшов висновку про наявність підстав для покладення на відповідача витрат відповідача на професійну правничу допомогу у розмірі 7000,00 грн.
Керуючись статтями 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький до товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області про стягнення 216524,01 грн заборгованості за послуги з розподілу природного газу задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Трейдгаз" (Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 3Л/1, ідентифікаційний код 44244805) на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (м. Хмельницький, проспект Миру, 41, ідентифікаційний код 05395598) 216524,01 грн (двісті шістнадцять тисяч п`ятсот двадцять чотири гривні 01 коп.) заборгованості за послуги з розподілу природного газу, 3247,86 грн (три тисячі двісті сорок сім гривень 86 коп.) витрат по оплаті судового збору, 7000,00 грн (сім тисяч гривень 00 коп.) витрат на професійну правничу допомогу .
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.07.2023 року.
Суддя С.В. Заверуха
Відрук.: 4 примірн.:
1 - до справи;
2 - позивачу (м. Хмельницький, проспект Миру, 41);
2, 3 - відповідачу (Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Телевізійна, 3Л/1; Хмельницька обл., м. Кам`янець-Подільський, пр-т Грушевського, 1Б).
Всім рекоменд. з повід.
Електронні адреси:
позивача - office@kmgas.com.ua
відповідача - office@suncoin.com.ua
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2023 |
Оприлюднено | 07.07.2023 |
Номер документу | 111972286 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Заверуха С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні