Рішення
від 03.07.2023 по справі 626/884/23
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 626/884/23

Провадження № 2/626/241/2023

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

03.07.2023 року м. Красноград

Красноградський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Дудченка В.О.,

за участю секретаря Зінченко Л.В.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні,в містіКраснограді,у відсутностісторін,в загальномупозовному провадженні,цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазресурс» про розірвання договору оренди,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазресурс» про розірвання договору оренди землі.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивач вказав, що 01.01.2018 року між ОСОБА_2 та ТОВ «Укрнафтагазресурс» було укладено договір оренди землі № 01/01/2018 від 01.01.2018 року. Відповідно до договору ОСОБА_2 передала свою земельну ділянку № НОМЕР_1 , площею 6,9080 га, кадастровий номер 6323380500:09:000:0016, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області в строкове платне користування ТОВ «Укрнафтагазресурс» на 15 років.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Право власності на земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 08.02.2022 року, яке видане Приватним нотаріусом Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот Світланою Володимирівною, перейшло її сину ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 4.3. укладеного договору оренди землі, орендна плата вноситься в грошовій або натуральній формі за ринковими цінами виробленої сільськогосподарської продукції один раз на рік до 31 грудня кожного року оренди. ОСОБА_1 за 2021 рік орендну плату не отримав.

20.04.2022 року ОСОБА_1 направив претензію до Директора «Укрнафтагазресурс» ОСОБА_3 про сплату заборгованості по договору оренди за 2021 рік у 5 денний строк і про намір розірвання договору оренди у зв`язку з порушенням умов договору, а саме несвоєчасна оплата оренди за використання земельної ділянки.

За 2021 рік заборгованість була сплачена власнику земельної ділянки ОСОБА_1 орендарем ТОВ «Укрнафтагазресурс» 21.04.2022 року.

Станом на 31 грудня 2022 року позивач не отримав орендну плату за користування земельною ділянкою від ТОВ «Укрнафтагазресурс» за 2022 рік.

08.02.2023 року ОСОБА_1 була направлена претензію до Директора «Укрнафтагазресурс» ОСОБА_3 про сплату заборгованості по договору оренди за 2022 рік у 5 денний строк і про намір розірвання договору оренди у зв`язку з систематичним порушенням умов договору оренди, а саме несвоєчасна оплата оренди за використання земельною ділянкою.

Позивач вважає, що так як відповідач неодноразово порушувало умови укладеного договору оренди землі в частині своєчасної орендної плати за користування земельною ділянкою № 244, тому вважає, що є підстава для розірвання договору оренди.

В процесі розгляду справи позивачем було зменшено позовні вимоги. 03.06.2023 року на банківський рахунок позивача від відповідача надійшли кошти у розмірі 21000 грн. за договором оренди землі № 01/01/2018 від 01.01.2018 року в рахунок погашення боргу за оренду земельної ділянки. В зв`язку з чим позивач просить розірвати договір оренди землі, повернути належну йому земельну ділянку, стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в сумі 1516,33 грн та пеню у розмірі 2151,69 грн та судові витрати.

Від представника позивача до суду надійшла письмова заява відповідно до якої вона просить розгляд справи проводити без участі позивача чи представника позивача, позовні вимоги з урахуванням зменшення позовних вимог підтримують в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Так, як відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений у встановленому порядку, від нього до суду не надходило заяви про розгляд справи за його відсутності, не подавав відзив, згідно ст. 280 ЦПК України, суд вважає необхідним ухвалити заочне рішення по справі на підставі наявних у справі доказів, так як позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Перевіривши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоводенню виходячи з наступного.

Згідно із ч.1ст.2 ЦПК Українизавданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Статтею 55 Конституції Україниустановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-яким не забороненим законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною 1статті 4 ЦПК Українипередбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1ст.5 ЦПК Україниздійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Відповідно до копії державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ХР № 116234, виданого 03 листопада 2004 року, ОСОБА_2 була власником земельної ділянки кадастровий номер 6323380500:09:000:0016, площею 6,9080 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області ( а.с.16-17).

01.01.2018 року між ОСОБА_2 та ТОВ «Укрнафтагазресурс» було укладено договір оренди землі № 01/01/2018 від 01.01.2018 року. Відповідно до договору ОСОБА_2 передала свою земельну ділянку № НОМЕР_1 , площею 6,9080 га, кадастровий номер 6323380500:09:000:0016, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області в строкове платне користування ТОВ «Укрнафтагазресурс» на 15 років (а.с. 11-14).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Право власності на земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 08.02.2022 року, яке видане Приватним нотаріусом Красноградського районного нотаріального округу Харківської області Момот Світланою Володимирівною, перейшло її сину ОСОБА_1 .

Згідно з п.4.1 Договору оренди від 01.01.2018 року орендна плата вноситься орендарем у гривнях у розмірі 8,4% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за 1 рік оренди, шляхом перерахування/виплати коштів орендодавцю.

Згідно з п. 4.3 Договору оренди орендна палата вноситься в грошовій або натуральній формі за ринковими цінами виробленою сільськогосподарською продукцією один раз на рік до 31 грудня кожного року оренди.

Відповідно до п. 8.1.1. орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно п. 11.3 дія договору припиняється шляхом його розірвання за: 1) взаємною згодою сторін; 2) рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, також з інших підстав, визначених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 792 ЦК України договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Пунктом 1 частини першої статті 611 ЦК України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Відповідно до частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

У пункті «д» частини першоїстатті 141 ЗК Українипередбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Згідно зіст.13 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно дост.21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Приписамист.24 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Відповідно дост. 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених устатті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Положеннямист.32 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями24і25цьогоЗаконута умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначенихЗК Українита іншими законами України.

ОСОБА_1 несвоєчасно отримав орендну плату за користування земельною ділянкою за 2021 рік, яку він мав отримати до 31.12.2021 року, а отримав 21.04.2022 року.

На момент подання позовної заяви до суду, позивачу не було сплачено орендну плату за 2022 рік.

Під час розгляду справи 03.06.2023 року на банківський рахунок позивача від відповідача надійшли кошти у розмірі 21000 грн. за договором оренди землі № 01/01/2018 від 01.01.2018 року в рахунок погашення боргу за оренду земельної ділянки.

Залишок несплаченої орендної плати становить 1516,33 грн.

Отже, в цей період відповідачем порушувались умови договору щодо своєчасної виплати орендної плати. Зазначені вище обставини свідчать про систематичну несвоєчасну сплату орендної плати за 2021-2022 роки орендарем на користь орендодавця, що є порушенням умов договору, укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ «Укрнафтагазресурс». Доказів своєчасної виплати орендної плати відповідачем за даний період суду також не надано.

Згідно з частиною 3ст. 31 Закону України «Про оренду землі»договір оренди може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Статтею 32 Закону України «Про оренду землі»врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.

Відповідно до ч. 1ст. 141 ЗК Українипідставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

Частинами 1,2ст.15 ЗУ «Про оренду землі»передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є : об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Згідно з ч.1, 2ст.21 ЗУ «Про оренду землі»орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового кодексу України).

Згідно з ч. 1ст. 24 ЗУ «Про оренду землі»орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди; дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання норм і правил; дотримання режиму водоохоронних зон, прибережних захисних смуг, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон, зон особливого режиму використання земель та територій, які особливо охороняються; своєчасного внесення орендної плати.

Отже, розглядаючи спори про розірвання договору оренди з підстав заборгованості по орендній платі, слід мати на увазі, що згідно зі статтями13,15,21 Закону України «Про оренду землі»основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. У разі систематичної несплати орендної плати за користування земельною ділянкою, тобто систематичне порушення договору оренди земельної ділянки може бути підставою для розірвання такого договору.

Таким чином, наведеними положеннями закону, які регулюють спірні відносини, передбачена систематична (два і більше випадки) несплата орендної плати, передбаченої договором, як підстава для розірвання договору оренди. Разове порушення умов договору оренди у цій частині не вважається систематичним і не може бути підставою для його розірвання, але ж повторне порушення вже може свідчити про систематичність. Враховуючи, що до відносин, пов`язаних з орендою землі, застосовуються також положенняЦК України, слід дійти висновку, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другоїстатті 651 ЦК України.

У постанові Верховного Суду в складі Об`єднаної Палати Касаційного цивільного суду від 06 березня 2019 року в справі № 183/262/17 (провадження № 61-41932сво18) зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати (два та більше випадки). При цьому, систематична сплата орендної плати не у повному обсязі, визначеному договором, тобто як невиконання, так і неналежне виконання умов договору, є підставою для розірвання такого договору, оскільки згідно зістаттею 526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до 6ст. 13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Отже, в судовому засіданні встановлено, що ТОВ «Укрнафтагазресурс» неодноразово несвоєчасно виплачував орендну плати за договором оренди землі від 01.01.2018 року. Крім того, відповідач не в повній мірі виплатив орендну плати 2022 році, а сплата орендної плати є істотною умовою договору оренди. Тобто, позивач як власник земельної ділянки не отримав вчасно того, на що він розраховув при наявності діючої угоди. Неналежне виконання умов договору, а саме невиконання обов`язку зі своєчасної сплати орендної плати, є порушенням умов договору оренди земельної ділянки, яке, з огляду на положеннястатті 526 ЦК України, дає право орендодавцю вимагати розірвання такого договору, незважаючи на те, чи виплачена заборгованість у подальшому.

Крім того, ч.ч. 1,3 ст.1212ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Також ч.2ст.152ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Таким чином, встановивши, що ТОВ «Укрнафтагазресурс» допустило порушення строків виплати орендної плати, до подання позову ОСОБА_1 , що порушило передбачене договором право орендодавця на її своєчасне отримання, суд дійшов до висновку щодо задоволення позову, розірвання оспорюваного договору оренди землі та повернення позивачу земельної ділянки.

У договорі зазначається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 264075,65 грн, в зв`язку з чим орендна плата за кожний рік використання земельної ділянки з урахуванням інфляції складає 22516,33 грн. З них орендна плата 22182,35 грн, інфляційні витрати 333,98 грн.

Відповідно до п. 4.6 Договору у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,1 % несплаченої суми за кожний день прострочення.

На момент подання позову пеня становить 2151,69 грн. за весь час прострочення виплати після 31 грудня 2022 року.

Враховуючи, що відповідачем в процесі розгляду справи було сплачено заборгованість з орендної плати в сумі 21000 грн, то залишок несплаченої орендної плати, яка підлягає стягненню з відповідача становить 1516,33 грн та пеня у розмірі 2151,69 грн.

Так як позивач звільнений від сплати судового збору за подання позовної заяви, то відповідно до положеньст.141 ЦПК Українисуд стягує з відповідача на користь держави судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2147 грн. 20 коп.

Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Стаття 133ЦПК України визначає види судових витрат.

Так судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.

Зі змісту статті 58ЦПК України вбачається, що сторона, третя особа, а також особа, якій зазакономнадано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.

Відповідно до статті 60ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.

Згідно статті 15ЦПК України представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Частиною четвертою статті 62ЦПК України визначено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

У відповідності до статті 1Закону України«Про адвокатурута адвокатськудіяльність» адвокатська діяльність - це незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.

Судом встановлено, що 03.04.2023 року між адвокатом Шпіньовою О.М. та Бобрик В.В. укладений договір про надання правової допомоги № 35.

Згідно акту наданих послуг від 03.07.2023 вартість наданих послуг склала 10000,00 грн з яких 5000,00 грнскладання та подання позовної заяви до суду, 2500 грн. складання та подання до суду заяви про зменшення позовних вимог, 1000 грн. складання та подання до суду клопотання про витребування доказів, 1500 грн. складання та подання до суду клопотання про долучення доказів.

Статтею 137 ЦПК Українивстановлено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Витрати на правничу допомогу адвоката можуть включати в себе гонорар адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката.

Для того, щоб суд міг визначити розмір понесених витрат на правничу допомогу з метою їх подальшого розподілу, сторона по справі повинна подати детальний опис наданих робіт (послуг) та здійснених нею витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

При відшкодуванні витрат на правничу допомогу розмір судових витрат встановлюється судом на підставі поданих доказів (договори, рахунки, акти виконаних робіт тощо). У такому випадку важливо, щоб договір про надання правничої допомоги був з прозорим ціноутворенням, аби суд міг об`єктивно оцінити вартість та обсяги роботи адвоката. Адвокат повинен також надати детальний опис виконаних робіт з наданням доказів (документального підтвердження) факту виконаних адвокатом робіт.

Розмір витрат на правничу допомогу адвоката встановлюється судом на підставі детального опису робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу та їх відшкодування за рахунок опонента у судовому процесі, сторонам необхідно надати суду такі докази: 1) договір про надання правничої допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.); 2) документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правничої допомоги, оформлені у встановленомузакономпорядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження та ін.); 3) докази щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт (акти наданих послуг, акти виконаних робіт та ін.); 4) інші документи, що підтверджують обсяг, вартість наданих послуг або витрати адвоката, необхідні для надання правничої допомоги.

Отже, зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.

Згідно практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, як зазначено в п. 95 Рішення у справі Баришевський проти України від 26.02.2015р., п. 88 Рішення у справі Меріт проти України від 30.03.2004р., заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише в разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

У застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується досить широким розсудом, який, однак, повинен ґрунтуватися на більш чітких критеріях, визначених у частині четвертійстатті 137 ЦПК України. Ці критерії суд застосовує за наявності наданих стороною, яка зазначає про неспівмірність витрат, доказів та обґрунтування невідповідності цим критеріям заявлених витрат. Для визначення суми відшкодування необхідно послуговуватися критеріями реальності адвокатських витрат (установлення їхньої дійсності та необхідності) та розумності їхнього розміру, зважаючи на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін.

Дослідивши матеріали справи та зміст поданих позивачем документів, суд вважає неспівмірним наданий адвокатом обсяг послуг з їх вартістю (10000,00 грн.), складністю справи, затраченим часом на надання таких послуг. Тому заявлені витрати не відповідають критерію їх реальності, розумності їхнього розміру.

З урахуванням вимог розумності та справедливості, наявні підстави для стягнення з ТОВ «Укрнафтагазресурс» на користь ОСОБА_1 витрат на правничу допомогу в загальному розмірі 6000 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.12, 13, 76, 78, 95, 141, 258-259, 280-283, 354ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Розірвати договір оренди земельних ділянок, укладений 01.01.2018 між ОСОБА_2 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрнафтагазресурс» (63343, вул. Свято-Троїцька, буд. 39, с. Наталине, Красноградський район, Харківської області, код ЄДРПОУ 40133562), щодо земельної ділянки № НОМЕР_1 , площею 6,9080 га, кадастровий номер 6323380500:09:000:0016, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області.

ТОВ "Укрнафтагазресурс" повернути ОСОБА_1 в належному агротехнічному стані, відповідно до акту прийманні-передачі, земельну ділянку площею 6,9080 га, кадастровий номер 6323380500:09:000:0016, яка знаходиться на території Володимирівської сільської ради Красноградського району Харківської області.

Стягнути з ТОВ "Укрнафтагазресурс" ЄДРПОУ 40133562 на користь ОСОБА_1 заборгованість з орендної плати за оренду земельної ділянки в сумі 1516 (одна тисяча п`ятсот шістнадцять) грн. 33 коп.

Стягнути з ТОВ "Укрнафтагазресурс" ЄДРПОУ 40133562 на користь ОСОБА_1 пеню за несвоєчасну виплату орендної плати за користування земельною ділянкою за 2022 рік у розімірі 2151 (дві тисячі сто п`ятдесят одну) грн. 69 коп.

Стягнути з ТОВ "Укрнафтагазресурс" ЄДРПОУ 40133562 на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 6000 (шість тисяч) грн.00 коп.

Стягнути з ТОВ "Укрнафтагазресурс" ЄДРПОУ 40133562 на користь держави судовий збір в розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 коп. отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.

Копію заочного рішення направити відповідачу рекомендованим листом із повідомленням не пізніше двох днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Харківського апеляційного суду.

Суддя

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.07.2023
Оприлюднено06.07.2023
Номер документу111990935
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —626/884/23

Рішення від 03.07.2023

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Ухвала від 09.06.2023

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

Ухвала від 12.04.2023

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Дудченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні