ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/5229/23 Справа № 933/411/22 Суддя у 1-й інстанції - Попович І.А. Суддя у 2-й інстанції - Хейло Я. В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2023 року м.Кривий Ріг
Справа № 933/411/22
Дніпровський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді Хейло Я.В.,
суддів Мірути О.А., Тимченко О.О.,
секретар судового засідання:Тимофєєва В.О.
сторони:
позивач ОСОБА_1 ,
відповідачі - Комунальний позашкільнийпочатковий спеціалізованиймистецький навчальнийзаклад «Олександрівськашкола мистецтв», Олександрівська селищна рада Краматорського району Донецької області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні,апеляційнускаргупозивача ОСОБА_1 на рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2023 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального позашкільного початковогоспеціалізованого мистецькогонавчального закладу«Олександрівська школамистецтв», Олександрівської селищноїради Краматорськогорайону Донецькоїобласті про визнання протиправним і скасування наказу про призупинення дії трудового договору та зобов`язання нарахування і виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу, яке ухвалене суддею Попович І.А. у смт. Олександрівка Донецької області, повне судове рішення складено 27 березня 2023 року, -
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
У грудні 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Комунального позашкільного початковогоспеціалізованого мистецькогонавчального закладу«Олександрівська школамистецтв»,Олександрівської селищноїради Краматорськогорайону Донецькоїобластіпро визнання протиправним і скасування наказу про призупинення дії трудового договору та зобов`язання нарахування і виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що з 03.09.2002 року працює вКомунальному закладі «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області на посаді викладачафортепіано.
Відповідач є комунальним закладом, відповідно до ЗУ «Про комунальну власність» є некомерційною організацією, що фінансується з місцевого бюджету, а саме, з бюджету Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області.
Відповідно до наказу КЗ «Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради» за № 22К від 10.08.2022 року, призупинено дію трудових договорів з викладачами цього закладу, в тому числі, і з позивачем по справі. В обґрунтування вказаного наказу відповідач по справі зазначив, що призупинення дії трудових договорів здійснено з метою збереження життя і здоров`я учнів, педагогічних та інших працівників Олександрівської мистецької школи та неможливістю організувати навчальний процес в умовах відсутності доступу до початкової мистецької освіти.
Позивач вважає, що наказ № 22К від 10.08.2022 року є таким, що суперечить діючому законодавству України та грубо порушує права викладачів та дітей, здобувачів позашкільної освіти.
Вважає, що наказ не відповідає вимогам Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», який набув чинності 24 березня 2022 року з подальшими змінами, ч. 1 ст. 57-1 Закону України «Про освіту», листу Міністерства економіки України від 09.05.2022 року № 4712-06/22838-09. Головною умовою призупинення трудового договору з працівником є абсолютна неможливість роботодавця надати роботу, а працівника - виконувати її. Тому за умови, що працівник бажає та може виконувати роботу, а роботодавець може надати роботу, відсутні підстави для призупинення дії трудового договору.
Позивач вказує, що мистецький заклад не пошкоджено, незважаючи на те, що деякі діти та викладачі виїхали з території Олександрівської ОТГ, яка знаходиться під контролем України, починаючи з моменту агресії, викладачі проводили навчання дистанційно та завершили навчальний процес у 2021-2022 роках, що підтверджується наказом відповідача №11-од від 29.03.2022 року, звітом вокального відділення за 2 семестр та 2021-2022 навчальний рік, а також протоколом педагогічної ради Олександрівської мистецької школи № 6 від 10.06.2022 року.
Перед початком нового навчального року викладачами було проведено опитування батьків та їх дітей щодо дистанційного навчання. По результатам опитування значна більшість здобувачів освіти виявила бажання навчатися дистанційно. Незважаючи на те, що під час воєнного стану педагогічні працівники можуть виконувати роботу дистанційно, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, що передбачено законодавством про працю, було видано наказ № 22К від 10.08.2022 року про призупинення дії трудових договорів.
Позивачвважає, що єдиною підставою для призупинення трудових договорів є відсутність фінансування Олександрівської мистецької школи Олександрівської селищної ради, про що йдеться мова в зазначеному вище наказі, де зазначено посилання на лист начальника відділу фінансів Олександрівської селищної ради «Про зменшення планових асигнувань по закладу «Олександрівська мистецька школа» від 08.08.2022 року № 88/01-19.
З огляду на викладене та враховуючи, що з позивачем не припинено трудовий договір, а призупинено його дію, ефективним способом відновлення порушеного права позивачає поновлення дії трудового договору.
На думку позивача, внаслідок видання незаконного наказу про призупинення дії трудового договору фактично створена ситуація вимушеного прогулу, викликана протиправними діями відповідача. Тому, відповідно до ч. 1 ст. 10 ЦПК України, керуючись принципами верховенства права, з метою відновлення порушених трудових прав працівника, вважає за необхідне застосувати аналогію закону, відповідно ч. 9 ст. 10 ЦПК України, та застосувати положення ст. 235 КЗпП, якою передбачено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Позивач просила суд визнати протиправним та скасувати наказ Комунального навчального закладу «Олександрівська школа мистецтв» № 22К від 10 серпня 2022 року «Про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_1 », та зобов`язати Олександрівську селищну раду Краматорського району Донецької області нарахувати та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 10 серпня 2022 року по день ухвалення судом рішення у справі. Стягнути з Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 6 000,00 грн. та судовий збір.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2023 року у задоволенні позовних вимогпредставника позивача ОСОБА_2 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , до Комунального позашкільного початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Олександрівська школа мистецтв» та Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області про визнання протиправним і скасування наказу про призупинення дії трудового договору та зобов`язання нарахування та виплати середнього заробітку за час вимушеного прогулу, - відмовлено.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог.
Узагальнення доводів особи, яка подала апеляційну скаргу
В апеляційній скарзі позивач ОСОБА_1 ставить питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що суд першої інстанції невірно застосував норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини , у зв`язку з чим було зроблено невірні висновки.
Вважає, що надане законом право роботодавцю призупиняти дію трудового договору з працівникам, що не припиняє трудових відносин, не є абсолютним.
Призупинення дії трудового договору можливе у разі, якщо роботодавець не може організувати процес роботи і забезпечити працівника роботою, а працівник не може виконувати свої трудові обов`язки.
Наполягає на тому, що призупинення трудового договору в закладах освіти є неправомірним, оскільки Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не скасовує та не зупиняє дію норм Закону України «Про освіту», згідно зі статтею 57-1 якого, працівникам закладів освіти гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, передбачених законом. Крім того, не погоджується з висновком суду першої інстанції про неможливість проведення дистанційного навчання у закладах позашкільної освіти.
Вказує, що вона, починаючи з 29 березня 2022 року, працювала в дистанційному режимі, крім того, нею були сплановані питання, які повинні були затвердити на педагогічній нараді, яка мала відбутися в серпні 2022 року. Проте, 10 серпня 2022 року оскаржуваним наказом з нею було призупинено дію трудового договору без зазначення причин неможливості виконання нею трудових обов`язків.
Узагальнення доводів та заперечень інших учасників справи
Олександрівської селищної ради Краматорського району Донецької області до апеляційного суду надано відзив на апеляційну скаргу позивача, в якому відповідач вказує, що рішення суду першої інстанції ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду без змін.
Від Комунального позашкільного початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Олександрівська школа мистецтв» відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Відповідно до частини 3 статті 360 ЦПК України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Василевич С.О. в судовому засіданні доводи апеляційної скарги підтримав та просив її задовольнити, а рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог повністю.
Представник Олександрівської селищна рада Краматорського району Донецької області адвокат Трофімчук В.В. в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги позивача та просив залишити її без задоволення, а рішення суд без змін.
Представник Комунальногопозашкільний початковийспеціалізований мистецькийнавчальний заклад«Олександрівська школамистецтв» всудове засіданняне з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд ухвалив, розглядати справу у відсутність сторін, які не з`явились, оскільки відповідно до положень частини 2 статті 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що згідно запису в трудовій книжці № НОМЕР_1 , позивач прийнята на роботу викладачем спеціального фортепіано Олександрівської дитячої школи мистецтв (в подальшому перейменовано в КЗ «Олександрівська мистецька школа»), наказ від 26.08.2003 року (а.с.12-14).
Відповідно донаказу директора комунального закладу «Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради Донецької області від 10.08.2022 року за № 22К «Про призупинення дії трудових договорів», трудовий договір з викладачемКЗ «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області ОСОБА_1 призупинено з 10.08.2022 року до відновлення можливості виконувати роботу, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану. Наказ виданий в. о. директора - ОСОБА_3 (а.с.15,98).
Відповідно донаказу директоракомунального закладу «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області № 11-од від 29.03.2022 року «Про організацію роботи мистецької школи в період військового стану», - з 01.04.2022 року оголошено простій не з вини працівників на період військового стану, серед яких є позивач. Працівників закладу переведено в період військового стану під час простою на оплату праці у розмірі 2/3 посадового окладу (а.с.16, 102).
Звіт фортепіанного відділення за 2021-2022 навчальний рік (17-20).
Засіданням педагогічної ради Олександрівської школи мистецтв від 10.06.2022 року про підсумки навчально-виховної роботи за 2021-2022 н. рік та завдання на 2022-2023 н. рік, (Протокол № 6), вирішено спланувати роботу відділів на 2022-2023 н.р. з урахуванням досягнень, недоліків учнів, навчальних, методичних та організаційних проблем для успішного вирішення (а.с.21-22).
Згідно списку учнів школи, у позивачки на навчанні (клас фортепіано) перебувало 7 учнів (а.с.23-24).
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на час розгляду справи, зареєстрованим є комунальний позашкільний початковий спеціалізований мистецький заклад «Олександрівська школа мистецтв» Олександрівської селищної ради Донецької області (а.с.30).
Викладачами Олександрівської мистецької школи, у тому числі й позивачем по справі, було надіслано скаргу на адресу Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, щодо видачі наказу комунального закладу Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради № 22К від 10.08.2022 року «Про призупинення дії трудових договорів» з викладачами закладу. У скарзі зазначили, що на їхню думку, основною та єдиною підставою для призупинення трудових договорів є відсутність фінансування Олександрівської мистецької школи. Крім того, як зазначили викладачі у своїй скарзі, існує ще один наказ комунального закладу Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради № 16-од від 10.08.2022 року «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи», де зазначено, що починаючи з 10.08.2022 року було тимчасово призупинено освітній процес в комунальному закладі Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради, у зв`язку з неможливістю організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання та організацію простою закладу і працівників, у зв`язку з неможливістю фінансування селищною радою та зменшення планових асигнувань по КЗ «Олександрівська мистецька школа». Вважають, що економією на викладачах Олександрівської мистецької школи керівництво Олександрівської селищної ради призупиняє дію трудових договорів з працівниками закладу освіти на час дії воєнного стану, залишаючи їх без засобів існування, та порушує гарантовані державою права всіх учасників освітнього процесу (а.с.43).
Листом Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці від 29.08.2022 року за № СХ/3/455-ЗВ-22 «Про розгляд звернення» надало роз`яснення на скаргу, щодо призупинення трудового договору керівництвом комунального закладу Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради, та зазначили, що прикінцевими положеннями ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року № 2352-ІХ визначено, що Кабінету Міністрів України протягом 2 місяців з дня набрання чинності цим Законом: забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити проведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Наразі Держпраці вживаються заходи щодо затвердження відповідної форми припису про скасування наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору або про усунення порушення законодавства про працю іншим шляхом. Розгляд питання, щодо скасування наказу про призупинення дії трудового договору буде можливим після затвердження відповідної форми припису. Для з`ясування обставин щодо призупинення трудових відносин, відповідно до законодавства про працю України, на адресу комунального закладу Олександрівська мистецька школа Олександрівської селищної ради направлено лист щодо надання пояснень з питань, викладених у зверненні викладачів закладу, та проведено інформаційно-роз`яснювальну роботу щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням. Також, роз`яснено право, звернутись до суду з позовною заявою про захист своїх порушених трудових прав у разі їх порушення (а.с.41-42).
Згідно акту оцінки об`єкта будівлі (споруд, приміщень)КЗ «Олександрівська мистецька школа» для визначення можливості її використання як найпростішого укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників, у тому числі з особливими потребами, від 25.07.2022 року при обстеженні якого приміщень, які можливо використання як найпростіше укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників, у тому числі з особливими потребами, не було виявлено (а.с.59).
Наказом в. о. директора комунального закладу «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області від14.06.2022р. № 17 К «Про відпустки» позивачці надано відпустки на підставі її заяви від 14.06.2022 року. Дата повернення до роботи «10.08.2022 року» (а.с.63,112).
Згідно листа відділу фінансів Олександрівської селищної ради № 88/01-19 від 10.08.2022 року, в. о. директора Носулько Л.В. було повідомлено про те, що у зв`язку з невиконанням дохідної частини бюджету громади на 60 % до планових показників, в умовах воєнного стану, було проведено зменшення планових показників дохідної частини в сумі 5900000 грн., а також буде відповідно зменшені планові асигнування по видатках вашого закладу «Олександрівська мистецька школа» з 10.08.2022 року до закінчення воєнних дій (а.с.100).
Рішенням Олександрівської селищної ради від 23.12.2021 року № 8/17-1134, комунальний позашкільний початковий спеціалізований мистецький навчальний заклад «Олександрівська школа мистецтв» перейменовано вкомунальний заклад «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області та затверджено Статут в новій редакції (а.с.101,104-111).
Наказом в. о. директора комунального закладу «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області від 10.08.2022 року за № 16-од "Про призупинення освітнього процесу" тимчасово призупинено освітній процес в комунальному закладі «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради з 10.08.2022 року до припинення або скасування правового режиму воєнного стану та визнано неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання та організації простою закладу і працівників, у зв`язку з неможливістю фінансування селищною радою та зменшення планових асигнувань поКЗ «Олександрівська мистецька школа» (а.с.103).
Позиція апеляційного суду
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2023 року залишити без змін.
Мотиви з яких виходив апеляційний суд та застосовані норми права
Відповідно до частини третьої статті 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частинами першою, другою та п`ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимогі заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Вказаним вимогам закону оскаржуване судове рішення відповідає.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції виходив з того, що відповідач, з огляду на введення в України з 24 лютого 2022 року воєнного стану та проведення обов`язкової евакуації населення Донецької області, з метою збереження життя і здоров`я учнів та педагогів, мав законні підстави для призупинення дії трудового договору. Позивач у справі не довів в судовому засіданні можливість здійснення нею роботи по дистанційному навчанню здобувачів позашкільної освіти та можливість здобувачів приймати участь в навчальних заходах у дистанційному режимі, не надала доказів на підтвердження своїх посилань в позовній заяві про проведення опитування батьків та їх дітей щодо дистанційного навчання та погодження значної їх частини навчатися дистанційно. Крім того, ОСОБА_1 , не оскаржує наказ в.о. директора комунального закладу № 16-од «Про призупинення освітнього процесу мистецької школи» в тому числі в частині щодо визнання неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання, який є дійсним.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду, так як їх суд першої інстанції дійшов на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилались, як на підставу своїх вимог і заперечень, підтвердженими тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Спір виник між працівником та роботодавцем у зв`язку із призупиненням дії трудового договору, а тому до спірних правовідносин підлягають застосуванню положення трудового законодавства.
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24 лютого 2022 року, в Україні введено воєнний стан, який діє й на теперішній час.
Згідно з пунктом 3 цього Указу, у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України.
15 березня 2022 року прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон № 2136-ІХ), яким визначені особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Статтею 1 Закону № 2136-ІХ встановлено, що на період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина передбачених статтями 43, 44 Конституції України.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих положень КЗпП України, під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Відповідно достатті 13Закону №2136-ІХ призупиненнядії трудовогодоговору -це тимчасовеприпинення роботодавцемзабезпечення працівникароботою ітимчасове припиненняпрацівником виконанняроботи заукладеним трудовимдоговором узв`язку іззбройною агресієюпроти України,що виключаєможливість обохсторін трудовихвідносин виконуватиобов`язки,передбачені трудовимдоговором. Призупиненнядії трудовогодоговору можездійснюватися заініціативи однієїіз сторінна строкне більшеніж періоддії воєнногостану.У разіприйняття рішенняпро скасуванняпризупинення діїтрудового договорудо припиненняабо скасуваннявоєнного стануроботодавець повиненза 10календарних днівдо відновленнядії трудовогодоговору повідомитипрацівника пронеобхідність статидо роботи. Призупиненнядії трудовогодоговору нетягне засобою припиненнятрудових відносин. Призупиненнядії трудовогодоговору оформлюєтьсянаказом (розпорядженням)роботодавця,в якому,зокрема,зазначається інформаціяпро причинипризупинення,у томучислі пронеможливість обохсторін виконуватисвої обов`язкита спосібобміну інформацією,строк призупиненнядії трудовогодоговору,кількість,категорії іпрізвища,ім`я,по батькові(занаявності),реєстраційний номероблікової карткиплатника податківабо серіята номерпаспорта (дляфізичних осіб,які черезсвої релігійніпереконання відмовляютьсявід прийняттяреєстраційного номераоблікової карткиплатника податківта повідомилипро цевідповідний контролюючийорган імають відміткуу паспорті)відповідних працівників,умови відновленнядії трудовогодоговору. Уразі незгодипрацівника (працівників)із наказом(розпорядженням)роботодавця пропризупинення діїтрудового договорупрацівником абопрофспілкою задорученням працівника(працівників)відповідний наказ(розпорядження)може бутиоскаржений доцентрального органувиконавчої влади,що реалізуєдержавну політикуз питаньнагляду таконтролю задодержанням законодавствапро працю,або йоготериторіального органу,який,вивчивши змістнаказу (розпорядження)та підставидля йоговидання,за погодженнямз військовоюадміністрацією можевнести роботодавцевіприпис проскасування відповідногонаказу (розпорядження)або проусунення порушеннязаконодавства пропрацю іншимшляхом,що єобов`язковим довиконання роботодавцемпротягом 14календарних днівз дняотримання такогоприпису. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.
Наведена спеціальна норма права надає роботодавцю право тимчасово призупинити дію трудового договору з працівником у разі неможливості у зв`язку із військовою агресією проти України забезпечити працівника роботою.
Водночас таке право не є абсолютним. Для застосування цієї норми права роботодавець має перебувати в таких обставинах, коли він не може надати працівнику роботу, а працівник не може виконати роботу. Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових дій або їх функціонування з об`єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо.
За статтею 57-1 Закону України «Про освіту» здобувачам освіти,працівникам закладівосвіти,установ освіти,наукових установ,у томучислі тим,які вумовах воєнногостану,надзвичайної ситуаціїабо надзвичайногостану вУкраїні чиокремих їїмісцевостях,оголошених увстановленому порядку(особливийперіод)були вимушенізмінити місцепроживання (перебування),залишити робочемісце,місце навчання,незалежно відмісця їхпроживання (перебування)на часособливого періодугарантується: організаціяосвітнього процесув дистанційнійформі абов будь-якійіншій формі,що єнайбільш безпечноюдля йогоучасників; збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 працює в Комунальному закладі «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради викладачем фортепіано.
Призупиняючи наказом № 22К від 10 серпня 2022 року дію трудового договору з позивачем на підставі статті 13 Закону України № 2136-ІХ, відповідач виходив з неможливості організувати навчальний процес в умовах відсутнього доступу до початкової мистецької освіти. В тексті наказу зазначено, що умовою відновлення трудового договору буде припинення або скасування правового режиму воєнного стану, про що працівників буде повідомлено за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору про необхідність стати до роботи. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.
Крім того, наказом в.о. директора комунального закладу «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради Донецької області від 10.08.2022 року за № 16-од «Про призупинення освітнього процесу» тимчасово призупинено освітній процес в комунальному закладі «Олександрівська мистецька школа» Олександрівської селищної ради з 10.08.2022 року до припинення або скасування правового режиму воєнного стану та визнано неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання та організації простою закладу і працівників, у зв`язку з неможливістю фінансування селищною радою та зменшення планових асигнувань по КЗ Олександрівська мистецька школа.
Колегія суддів погоджується з обґрунтованим висновком суду першої інстанції про те, що вищезазначений наказ, яким в тому числі визнано неможливим організувати навчальний процес в дистанційному режимі навчання, є дійсним, позивач його не оскаржує. Зокрема таким наказом тимчасово призупинено освітній процес у комунальному закладі з 10 серпня 2022 року до припинення або скасування правового режиму воєнного стану.
Зокрема, цим наказом фактично визнано неможливість для педагогічних працівників закладу, враховуючи його специфіку, виконувати трудові обов`язки в обсязі, визначеному освітніми програмами, а для роботодавця створити умови педагогічним працівникам для виконання трудових обов`язків.
Колегія суддів зазначає, що наказ № 22К від 10 серпня 2022 року, яким призупинено дію трудового договору з ОСОБА_1 , за своєю формою і змістом відповідає вимогам статті 13 Закону України № 2136-ІХ.
Разом з тим, на час призупинення дії трудового договору, за позивачем зберігається робоче місце, сам трудовий договір не припинений, а відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що прийняття даного наказу обумовлено введенням в Україні воєнного стану, необхідністю збереження життя і здоров`я учнів, педагогічних та інших працівників Олександрівської мистецької школи та відсутністю в приміщенні закладу укриття для здобувачів мистецької освіти і працівників.
Таким чином, колегія суддів не встановила порушення права позивача на працю, передбачене статтею 43 Конституції України.
Посилання позивача в апеляційній скарзі на статтю 57-1 Закону України «Про освіту», колегія суддів вважає недоречними та не бере їх до уваги, оскільки вказана стаття передбачає гарантії для працівників закладів освіти у період воєнного стану, у тому числі щодо збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат. Проте, як вже вище зазначалося, за позивачем на час призупинення дії трудового договору зберігається місце роботи, а відшкодування заробітної плати і інших виплат покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України, тобто на Російську Федерацію. До того ж, вказана норма закону не забороняє призупиняти дію трудового договору з працівниками закладів освіти.
Відповідно до ч.ч. 1, 5, 6ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1ст. 89 ЦПК Українисуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.2 ст.89 ЦПК України ).
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів заявника та їх відображення у судовому рішенні, питання вмотивованості висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з того, що у справі, що розглядається, сторонам було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин, а доводи, викладені у апеляційній скарзі не спростовують обґрунтованого та правильного висновку суду.
Позовні вимоги про зобов`язання нарахувати та виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу є похідними від вимог про визнання протиправним та скасування наказу про призупинення дії трудового договору, отже, суд першої інстанції вірно відмовив у їх задоволенні, у зв`язку із відмовою у задоволенні основних позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку про
наявність в даному випадку підстав для призупинення дії трудового договору з позивачем.
Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги
Згідно із статтею 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Отже, вирішуючи спір, суд першої інстанції в достатньо повному обсязі встановив права і обов`язки сторін, що брали участь у справі, обставини справи, перевірив доводи і заперечення сторін, дав їм належну правову оцінку, ухвалив рішення, яке відповідає вимогам закону. Висновки суду обґрунтовані і підтверджуються письмовими доказами.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що рішення суду ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального законодавства, у зв`язку із чим апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - залишенню без змін.
Розподіл судових витрат
Відповідно до підпунктів "б" та "в" пункту 4 частини першої статті 382 ЦПК України суд апеляційної інстанції повинен вирішити питання про розподіл судових витрат, понесених у зв`язку з розглядом справи у суді першої інстанції, у випадку скасування або зміни судового рішення та у зв`язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Відповідно до частин 1, 13 статті 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Враховуючи висновки апеляційного суду за результатами розгляду справи, судові витрати новому розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 367, 374, 375, 382 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Олександрівського районного суду Донецької області від 21 березня 2023 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, однак вона може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05 липня 2023 року.
Головуючий:
Судді:
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2023 |
Оприлюднено | 06.07.2023 |
Номер документу | 111993639 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Хейло Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні