ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
27.06.2023Справа № 910/4871/23
За позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "РН Коммерс"
про стягнення 2 435 839,66 грн.
Суддя Борисенко І.І.
Секретар судового засідання Шилін Є.О.
Представники учасників справи: згідно протоколу судового засідання.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду міста Києва звернулось Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "РН Коммерс" про стягнення 2 435 839,66 грн. за небаланс електричної енергії по договору № 0249-01024 від 18.04.2019, з яких: 2 319 794, 54 грн. - заборгованості за основним зобов`язанням, 68 809, 46 грн. - інфляційних втрат, 21 473, 16 грн. - 3% річних, 25 762, 50 грн. - пені.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.04.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 02.05.2023.
З метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення за №01054 94341774 на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 03035, м. Київ, вул. Липківського Василя Митрополита, будинок 45.
Вищезазначена ухвала Господарського суду міста Києва від 03.04.2023 повернута до суду із відміткою "неправильно зазначена (відсутня) адреса".
Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського суду міста Києва, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх звернення до виконання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. функціонує в межах Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 910/4871/23 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову.
У підготовчому засіданні 02.05.2023 продовжено строк підготовчого провадження у справі № 910/4871/23 та оголошено перерву до 06.06.2023.
Далі, за наслідками підготовчого провадження, ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.06.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 27.06.2023.
За наслідком дослідження матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що наявні у матеріалах справи документи достатні для прийняття повного та обґрунтованого судового рішення.
У судовому засіданні 27.06.2023 представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити. Відповідач у судове засідання 27.06.2023 явку представника не забезпечив, про судове засідання повідомлений належним чином про що свідчать матеріали справи, причин неявки суду не повідомив.
У судовому засіданні 27 червня 2023 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
НЕК "Укренерго" є правонаступником майна, усіх прав та обов`язків Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", згідно ст. 108 ЦК України, п. 5 Порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2012 № 802, п. 3.2 статуту НЕК "Укренерго".
Відповідно до п. 55 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Оператором системи передачі є суб`єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з передачі електричної енергії (ч. 1 ст. 31 Закону про ринок).
Згідно з п. 5 p. XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону про ринок до початку діяльності сертифікованого оператора системи передачі функції, права та обов`язки оператора системи передачі відповідно до цього Закону виконує державне підприємство, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України, або акціонерне товариство, утворене в процесі перетворення державного підприємства, яке має ліцензію на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електромережами.
Акціонерним товариством, утвореним в процесі перетворення державного підприємства, що здійснювало централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України та має відповідну ліцензію є Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" (п.п. 1.1, 2.1, 2.2 статуту НЕК "Укренерго").
Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 №2019-VIII (далі - ЗУ № 2019), учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом.
19.04.2019 листом №01/14314 НЕК "Укренерго", у відповідь на Заяву-приєднання від 15.04.2019 Товариства з обмеженою відповідальністю "РН Коммерс" направило повідомлення про приєднання до Договору про врегулювання небалансів електричної енергії з ідентифікатором Договору №0249-01024 від 18.04.2019 року.
Згідно з п.п. 1.3, 1.4 Договору, СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до балансуючої групи. ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 307.
У п.п. 1.1, 1.2 Договору визначено, що цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою Стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
Відповідно до п. 1.5 Договору врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.
Главою 2 Договору передбачено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
Згідно з п. 5.1 Договору виставлення рахунків та здійснення платежів щодо оплати вартості небалансів, визначеної главою 2 цього Договору, відбувається відповідно до процедур та графіків, передбачених Правилами ринку, та згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 1.1.2 глави 1.1, п. 1.11.1 та п. 1.11.8 глави 1.11 розділу І Правил ринку, система управління ринком - програмно-інформаційний комплекс (Market Management System (MMS), що включає низку підсистем, що забезпечують управління всіма необхідними базами даних, реєстрами та виконання розрахунків, що визначені цими Правилами. За допомогою системи управління ринком здійснюється управління всіма процесами, зокрема, виконанням необхідних розрахунків, реєстрацією ринкових даних і результатів. Система управління ринком забезпечує, серед іншого, проведення розрахунків за небаланси електричної енергії. АР надає кожному учаснику ринку через його персональний кабінет доступ до записів даних розрахунків, що створив АР щодо цього учасника ринку, відповідно до інструкції з користування системою управління ринком.
За змістом п. 5.25.1 глави 5.25 розділу V Правил ринку щоденні звіти про розрахунки та остаточні щомісячні звіти про розрахунки надаються через систему управління ринком (кожному ППБ та СВБ і включають детальну інформацію щодо індивідуального зарахування і списання коштів ППБ та СВБ). Форма і зміст початкових та остаточних звітів про розрахунки описані в цьому розділі.
Відповідно до п. 10.12 розділу X Правил ринку виставлення рахунків за небаланси електричної енергії здійснюється щодекадно протягом місяця або відповідно до окремого рішення ОСП.
Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (п. 5.6 Договору).
Відповідно п. 7.3.1 глави 7.3 розділу VII Правил ринку АР на щоденній основі надсилає платіжний документ через систему управління ринком кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов`язана сплатити АР, або суми, що АР зобов`язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.
На виконання вищенаведеного, через систему управління ринком (http//mms.ua.energy), Позивач надсилав Відповідачу платіжні документи (рахунки-фактури) за електричну енергію з метою врегулювання небалансів із зазначенням суми, що СВБ зобов`язано сплатити АР.
Відповідно до ч. 7 ст. 68 Закону про ринок за результатами роботи балансуючого ринку за відповідну добу на підставі даних оператора системи передачі та адміністратора комерційного обліку адміністратор розрахунків розраховує платежі оператора системи передачі та постачальників послуг з балансування за електричну енергію, ціни небалансу електричної енергії, а також обсяги небалансів електричної енергії учасників ринку і відповідні платежі за них та виставляє відповідні рахунки у порядку, визначеному правилами ринку.
На виконання вищезазначеного, Позивачем через систему управління ринком направлялися відповідачу:
1. Рахунок-фактура № 2007202200289 від 20.07.2022;
2. Рахунок-фактура № 709202200282 від 07.09.2022;
3. Рахунок-фактура № 1409202200286 від 14.09.2022;
4. Рахунок-фактура № 1509202200499 від 15.09.2022;
5. Рахунок-фактура № 2309202200288 від 23.09.2022;
6. Рахунок-фактура № 311202200851 від 03.11.2022;
7. Рахунок-фактура № 212202200342 від 02.12.2022.
Однак, відповідач не виконав зобов`язань з оплати рахунків за електричну енергію для врегулювання небалансів.
Станом на 14.03.2023 (включно) за відповідачем залишився борг на загальну суму 2 319 794, 54 грн. що складається із заборгованості за такими періодами:
1. За вересень 2021 на суму 70 997, 11 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 2007202200289 від 20.07.2022);
2. За жовтень 2021 на суму 112 029, 84 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 709202200282 від 07.09.2022);
3. За листопад 2021 на суму 55 924, 58 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 1409202200286 від 14.09.2022);
4. За грудень 2021 на суму 107 811, 32 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 1509202200499 від 15.09.2022);
5. За січень 2022 на суму 28 994, 98 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 2309202200288 від 23.09.2022);
6. За лютий 2022 на суму 74 503, 74 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 311202200851 від 03.11.2022);
7. За березень 2022 на суму 1 869 532, 97 грн. (рахунок-фактура (invoice) № 212202200342 від 02.12.2022).
Будь-яких зауважень та заперечень щодо Рахунків-фактури для врегулювання небалансів від Відповідача до НЕК "Укренерго" не надходило. Зворотного відповідачем не доведено, а матеріали справи не містять.
Отже, загальна сума виставлених на оплату платіжних документів (рахунків-фактури) становить 2 319 794, 54 грн.
Згідно з п.7.7.3 глави 7.6 розділу VII Правил ринку оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох банківських днів з дати направлення платіжного документа.
Таким чином, строк виконання Відповідачем своїх зобов`язань щодо оплати складає для платіжних документів (рахунків-фактур):
За вересень 2021 на суму - 70 997, 11 грн. (рахунки виставлені 20.07.2022, гранична дата оплати - 25.07.2022);
За жовтень 2021 на суму 112 029, 84 грн. (рахунки виставлені 07.09.2022, гранична дата оплати - 12.09.2022);
За листопад 2021 на суму 55 924, 58 грн. (рахунки виставлені 14.09.2022, гранична дата оплати - 19.09.2022);
За грудень 2021 на суму 107 811, 32 грн. (рахунки виставлені 15.09.2022, гранична дата оплати - 20.09.2022);
За січень 2022 на суму 28 994, 98 грн. (рахунки виставлені 23.09.2022, гранична дата оплати - 28.09.2022);
За лютий 2022 на суму 74 503, 74 грн. (рахунки виставлені 03.11.2022, гранична дата оплати - 08.11.2022);
За березень 2022 на суму 1 869 532, 97 грн. (рахунки виставлені 02.12.2022, гранична дата оплати - 07.12.2022).
Оскільки СВБ не оплатило вищезазначені платіжні документи в повному обсязі, у відповідності до умов Договору та Правил ринку, загальна вартість невиконаних Відповідачем зобов`язань перед Позивачем по оплаті основного боргу станом на 14.03.2023 (включно) становить 2 319 794, 54 грн.
Тобто, Відповідач не виконав свої зобов`язання в частині оплати в строки, встановлені договором.
Такі обставини слугували підставою для звернення позивача за даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає таке.
За змістом ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, падати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів: цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Норми вказаної статті кореспондуються з положеннями ст. 193 ГК України.
Згідно зі ст. 173 ГК України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) мас право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Частиною 1 ст. 175 ГК України встановлено, що майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Так, судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, а саме Актами №ВР/21/09-0249 від 04.03.2022, ВР/21/10-0249 від 03.05.2022, ВР/21/11-0249 від 23.05.2022, ВР/21/12-0249 від 07.06.2022, ВР/21/01-0249 від 28.06.2022, ВР/22/02-0249 від 18.07.2022, ВР/22/03-0249 від 10.08.2022 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів згідно з Договором №0249-01024 від 18.04.2019 продаж відповідачу електричної енергії на суму 2 319 794, 54 грн.
Строк оплати, у відповідності до з п.7.7.3 глави 7.6 розділу VII Правил ринку, є таким, що настав.
Доказів оплати відповідачем позивачу заборгованості у розмірі 2 319 794, 54 грн. відповідачем не надано, а матеріали справи не містять.
За таких обставин, вимога позивача про стягнення з відповідача основної суми боргу за електричну енергію для врегулювання небалансів у сумі 2 319 794, 54 грн. визнається судом обґрунтованою та задовольняється судом повністю.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача 21 473, 16 грн. - 3% річних, 68 809, 46 грн. - інфляційних втрат, суд виходить з наступного.
Так, суду доведено належним чином прострочення виконання відповідачем зобов`язання за Договором №0249-01024 від 18.04.2019 в частині своєчасної сплати 2 319 794, 54 грн.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконати ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Така плата за користування чужими коштами не є штрафною санкцією.
При цьому інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Відповідно до статті 229 Господарського кодексу України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов`язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов`язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
За результатами здійсненої перевірки нарахування позивачем заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат судом встановлено, що їх розмір відповідає вимогам зазначених вище норм цивільного законодавства і є арифметично вірним, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача 21 473, 16 грн. - 3% річних, 68 809, 46 грн. - інфляційних втрат підлягають задоволенню.
Також, позивачем заявлена вимога про стягнення з відповідача 25 762, 50 грн. - пені.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (ч.1 ст.230 ГК України).
Згідно з положеннями ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Згідно ч. 1-2 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Частиною 1 ст. 547 Цивільного кодексу України визначено, що правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється у письмовій формі.
Згідно п. 4.1. Договору, за невиконання або неналежне виконання умов цього Договору Сторони несуть одна перед одною відповідальність, передбачену чинним законодавством.
Пунктом 4.2. Договору, передбачено, що у разі несвоєчасного виконання грошових зобов`язань після підписання сторонами Акта купівлі - продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів винна сторона сплачує іншій стороні пеню в розмірі 001 % за кожен день прострочення від суми простроченого платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Преамбулою Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" передбачено, що цей Закон регулює договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань. Суб`єктами зазначених правовідносин є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та господарювання, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності.
Згідно статей 1, 3 цього Закону платники грошових коштів за прострочення платежу сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за погодженням сторін. Зазначений розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу і не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Так, перевіривши здійснений Позивачем розрахунок пені, суд дійшов висновку, що він неправильний, проте здійснення судом перерахунку такої суми фактично призведе до виходу судом за межі позовних вимог (за перерахунком суду розмір пені складає 25 792,01грн.).
Відповідно до ч. 2 статті 237 ГПК України господарський суд, приймаючи рішення, не може виходити за межі позовних вимог.
Враховуючи наведене, у суду відсутні підстави для виходу за межі позовних вимог в частині вимог про стягнення пені, а тому стягненню з Відповідача підлягає заявлена позивачем пені у розмірі 25 762, 50 грн., у зв`язку з неналежним виконанням відповідачем умов Договору від 18.04.2019 № 0249-01024.
У відповідності до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Приписами ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Так, доводи Позивача, викладені у його позовній заяві підтверджені належними та допустимими доказами, а Відповідачем не надано доказів на спростування доводів і тверджень позивача чи сплати наявної суми боргу.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими наявними в матеріалах справи доказами та не спростованими належним чином та у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі, шляхом стягнення відповідача 2 319 794, 54 грн. - основний борг, 21 476, 16 грн. - 3% річних, 68 809, 46 грн. - інфляційних втрат та 25 762, 50 грн. - пені.
Судовий збір за розгляд справи відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача повністю.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-79, 86, 129, 233, 237-238, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ: 00100227) задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РН Коммерс" (03035, м. Київ, вул. Липківського Василя Митрополита, 45, код ЄДРПОУ 33500195) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код ЄДРПОУ: 00100227) 2 435 839, 66 (два мільйони чотириста тридцять п`ять тисяч вісімсот тридцять дев`ять гривень) 66 коп., з яких 2 319 794, 54 (два мільйони триста дев`ятнадцять тисяч сімсот дев`яносто чотири гривні) 54 коп. - заборгованості за основним зобов`язанням, 68 809, 46 (шістдесят вісім тисяч вісімсот дев`ять гривень) 46 коп. - інфляційних втрат, 21 473, 16 (двадцять одна тисяча чотириста сімдесят три гривні) 16 коп. - 3% річних, 25 762, 50 (двадцять п`ять тисяч сімсот шістдесят дві гривні 50 коп.) - пені та 36 537, 59 грн. (тридцять шість тисяч п`ятсот тридцять сім гривень) 69 коп. витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст.ст. 256, 257 ГПК України.
(Повний текст рішення складено та підписано 04.07.2023)
Суддя І.І. Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.06.2023 |
Оприлюднено | 07.07.2023 |
Номер документу | 111998117 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні