Справа № 702/488/23
Провадження № 2/702/183/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2023року м. Монастирище
Монастирищенський районний суд Черкаської області
під головуванням судді:Нейло І.М.
за участю секретаря судового засідання: Прилуцької О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Монастирище в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Монастирищенської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою в якій просить: визначити додатковий строк тривалістю три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги позивач мотивує тим, що в квітні 2023 їй стало відомо про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка до дня смерті постійно проживала в м. Звенигородка Черкаської області. Після чого вона звернулась до нотаріуса, де дізналась про наявність спадкового майна та заповіту, яким ОСОБА_2 заповіла їй все своє майно. До спадкового майна відносяться земельні ділянки площею 3,8199 га, кадастровий номер 7123488000:02:001:0270, та 0,379 га, кадастровий номер 7123488000:02:001:0479, розташовані в адміністративних межах Чапаєвської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області (тепер Монастирищенська ОТГ Черкаської області). Позивачка зареєстрована та проживає в с. Нове місто Уманського району Черкаської області. Із спадкодавцем ОСОБА_2 вона спільно не проживала, не мала спільного побуту, не знала про її смерть та про заповіт на своє ім`я і дізналась про нього лише у травні 2023 року, вже після спливу передбаченого законом строку для прийняття спадщини, що свідчить про поважність причини пропуску такого строку. В травні 2023 вона звернулась до Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області з питанням оформлення спадщини. Але нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку із тим. Що позивачкою пропущений строк прийняття спадщини. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину не має.
Ухвалою суду 06.06.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом сторін та задоволено клопотання позивача про витребування доказів.
Позивач ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Домачук В.А. в судове засідання не з`явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. На адресу суду представник позивача подав клопотання про розгляд справи у відсутність позивача та представника позивача.
Представник відповідача Монастирищенської міської ради в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку. Відповідач на адресу суду надав клопотання про розгляд справи у відсутність представника. Заявлені позивачем позовні вимоги визнають та не заперечують проти задоволення позову.
Враховуючи,щорозглядсправи відбуваєтьсяувідсутностісторін,відповіднодо ч.2ст.247ЦПКУкраїни,фіксуваннясудовогопроцесу задопомогоюзвукозаписувального технічногозасобуне здійснювалось.
Суд, дослідивши надані позивачем та його представником докази, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, приходить до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 19.12.2019, виданого Звенигородським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаської області (а.с.7).
За життя ОСОБА_2 залишила заповіт від 29.12.2014, посвідчений приватним нотаріусом Звенигородського районного нотаріального округу Бедратою Скляр Н.М., яким заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , усе майно, що буде належати їй, де б воно не знаходилося і з чого б воно не складалося, а також, все те, що вона за законом буде мати право (а.с. 8).
ОСОБА_2 на підставі державного акта на право приватної власності на землю, серії ЧР № 0072793 належала земельна ділянка площею 3,820 га, та 0,37 га, які розташовані на території с. Чапаєвка Чапаєвської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області (а.с. 9).
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку ОСОБА_2 на праві власності належить земельна ділянка площею 3,8199 га, кадастровий номер 7123488000:02:001:0270 та земельна ділянка площею 0,3739 га, кадастровий номер 7123488000:02:001:0476, які розташовані в адмінмежах Чапаєвської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області (а.с.10-13).
У постанові Верховного Суду в складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 10.11.2021 у справі № 759/19779/18 (провадження № 61-4523св21) вказано, що: «у справах про визнання права власності у порядку спадкування належним відповідачем є спадкоємець (спадкоємці), який прийняв спадщину, а у випадку їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування».
Відповідно до інформаційної довідки зі спадкового реєстру наданої приватним нотаріусом Звенигородською державною нотаріальною конторою після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не відкривалася, відомості про можливих спадкоємців не має.
Таким чином у даній справі саме орган місцевого самоврядування є належним відповідачем.
Оскільки ОСОБА_1 на день смерті ОСОБА_2 в одному господарстві з нею не проживала, державним нотаріусом Звенигородської державної нотаріальної контори Черкаської області 18.05.2023 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини (а.с. 14).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За приписами ст. 1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини, тобто у день смерті спадкодавця.
Згідно з положеннями ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Як зазначено у позові, у шестимісячний строк позивач не звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що вона не була обізнана про існування заповіту.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої ст. 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подання заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.
Тобто суд, розглядаючи такі позови встановлює саму по собі наявність причин, що унеможливили своєчасне звернення із заявою про прийняття спадщини, та оцінює їх з точки зору поважності.
Дослідивши надані позивачем докази, виходячи із встановлених обставин, суд дійшов висновку про наявність об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання позивачем заяви про прийняття спадщини у межах передбаченого законодавством шестимісячного строку, зокрема те, що він не проживав спільно зі спадкодавцем (проживав у іншому населеному пункті), не мав спільного побуту, не знав про заповіт на своє ім`я і дізнався про нього лише у травні 2023 року, вже після спливу передбаченого законом строку для прийняття спадщини, нотаріус про заповіт позивача не повідомив, що свідчить про поважність причини пропуску такого строку.
Такі висновки узгоджуються з позицією, неодноразово викладеною у постановах Верховного Суду та Верховного Суду України, практика у справах цієї категорії є сталою та незмінною (постанова Верховного Суду від 22.12.2021 по справі № 703/4978/19, провадження № 61-13783св21).
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивач своєчасно не прийняв спадщину з поважних причин, а тому, беручи до уваги, що відповідач проти задоволення позову не заперечував, будь-чиї права чи законні інтереси рішенням суду порушені не будуть, позивачу можна визначити додатковий строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , терміном в 3 (три) місяці з дня набрання чинності цим рішенням суду.
На підставівикладеного такеруючись статтями 2-7,9-13,141,223,258,259,263-265, 268, 272,273,280-289, 351, 352,354,355ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Монастирищенської міської ради Черкаської області про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис № 289 (свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від19.12.2019).
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач:Монастирищенська міськарада Черкаськоїобласті, код ЄДРПОУ 22793113, місце знаходження: вул Соборна, 117 м Монастирище Черкаська область.
Суддя: І.М. Нейло
Суд | Монастирищенський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2023 |
Оприлюднено | 07.07.2023 |
Номер документу | 112016570 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Монастирищенський районний суд Черкаської області
Нейло І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні