Справа № 930/487/23
Провадження №2/930/288/23
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.06.2023 року м.Немирів
Немирівський районний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Войницької Т.Є.
за участі секретаря судового засідання Вакар Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за позовом представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Мишковської Тетяни Миколаївни до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дітей,-
В С Т А Н О В И В:
23.02.2023 представник позивача - адвокат Мишковська Т.М. звернулася до Немирівського районного суду Вінницької області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дітей.
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 перебувала в шлюбі з ОСОБА_2 . Наразі, шлюбні стосунки між сторонами припинені, Немирівським районним судом Вінницької області здійснюється розгляд справи №930/1479/22 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу.
Під час шлюбу, у позивача та відповідача народилось двоє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На даний час, у зв`язку з війною в Україні, діти проживають з позивачем у Польщі.
Діти потребують постійного догляду, нормального харчування, одягу, а також інших витрат пов`язаних із забезпеченням рівня життя необхідного для їх фізичного та розумового розвитку.
Представник позивача зазначила, що батько дітей, ОСОБА_2 інших утриманців не має. На даний час відповідач офіційно не працює, забезпечує себе роботою та доходом самостійно, щомісячно має значний дохід, а тому, на її думку, має змогу сплачувані аліменти на дітей в сумі, що надасть змогу забезпечити їм достатній рівень життя.
Також представник позивача повідомила, що на праві власності відповідачу належить чотири об`єкти нерухомості:
-земельна ділянка, кадастровий номер 0523084600:01:001:0022, площею 1,774 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка передана в оренду ТОВ «Немирівлатінвест», а отже, ОСОБА_2 , на її думку, отримує дохід від здачі земель в оренду.
-земельна ділянка, кадастровий номер 0523084600:01:001:0236, площею 0,1899 га, для ведення особистого селянського господарства, розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
-земельна ділянка, кадастровий номер 0523084600:01:001:0235, площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
-житловий будинок, площею 65,3 кв.м., розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Враховуюче вище викладене, представник позивача вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 в розпорядження ОСОБА_1 аліменти на утримання 2-х дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі: по 1/4 всіх видів заробітку (доходу) окремо на кожну дитину щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з дня пред`явлення даного позову до суду.
Ухвалою Немирівського районного суду Вінницької області від 02.03.2023 відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити в спрощеному позовному провадженні.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник - адвокат Калачик Н.М. в судове засідання не з`явились. Від представника позивача 13.06.2023 на електронну суду надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі позивача та її представника, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України , у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2 сторони є батьками ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Відповіддно до акту про місце проживання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично проживають зі своєю матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 з 01.07.2022 по теперішній час.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта ОСОБА_2 на праві приватної власності належить: земельна ділянка, площею 1,774 га., кадастровий номер 0523084600:01:001:0022 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; земельна ділянка площею 0,1899 га кадастровий номер 0523084600:03:001:0236 для ведення особистого селянського господарства; земельна ділянка площею 0,25 га кадастровий номер 0523084600:03:001:0235 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та на праві приватної спільної часткової власності: житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Сімейного кодексу України.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 Конституції України,ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства», кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку.
Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Відповідно до ч. 1ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 17 постанови від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен урахувати: стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Крім того, відповідно до ч. 1ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Приписами ч. 2 ст. 182 СК України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
Відповідно до положень ст.12,81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
При визначенні розміру аліментів, суд виходить із встановлених обставин справи та враховує, що відповідач не працює, хоча є працездатним, інших утриманців не має (в матеріалах справи відсутні докази, які свідчать про протилежне), а тому зобов`язаний вживати всіх необхідних заходів з метою отримання законних джерел доходів для забезпечення гідних умов проживання та розвитку дітей.
Позивач, в свою чергу, не довела обґрунтованості та законності стягнення аліментів в розмірі 1/4 частини на кожну дитину з усіх видів доходів відповідача, щомісячно.
Разом з тим, згідно ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
Враховуючи вік дітей (14 та 10 років), потреби фізичного, духовного, соціального розвитку, зважаючи на те, що обов`язок по утриманню дитини лежить на обох батьках, виходячи із засад справедливості та розумності, враховуючи обставини, передбачені ст. 182 СК України, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача аліментів на утримання дітей у розмірі 1/3 частини усіх видів доходів відповідача, щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Визначаючись щодо розміру та способу стягнення аліментів, суд враховує обов`язок обох батьків утримувати дитину до її повноліття, розмір гарантованого законодавством України прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, реальні і розумні потреби її фізичного, духовного, соціального розвитку, виходячи із засад справедливості та розумності, враховуючи обставини, передбачені ст. 182 СК України, та те, що позивач, в свою чергу, не довела обґрунтованості та законності стягнення аліментів в розмірі 1/4 частини усіх видів доходів відповідача на кожну дитину, щомісячно, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову та стягнення з відповідача на користь позивача аліментів на утримання обох дітей у розмірі 1/3 частини усіх видів доходів відповідача, щомісячно, але не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Вказаний розмір аліментів є доцільним, відповідає інтересам обох сторін та інтересам дітей, а також чинному законодавству.
У зв`язку з чим суд дійшов до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч. 1ст. 199 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.
На підставі ч. 1 ст.192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача судовий збір та інші витрати, пов`язані з розглядом справи, які понесені позивачем і документально підтвердженні.
Згідно зі ч.1 ст. 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
У матеріалах справи містяться: квитанція прибуткового касового ордера від 02.02.2023 р. за надання правничої допомоги за договором №26-23 від 02.02.2023 на суму 5000 грн., договір №26/23 про надання правничої допомоги від 02.02.2023; ордер серії АВ №1064028 від 16.02.2023 р.
Отже, у зв`язку із задоволенням позову, вимога про відшкодування витрат, пов`язаних з правничою допомогою адвоката підлягає задоволенню у розмірі 3333 грн. пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави 715,70 грн. судового збору пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.141,181,182,183,191,192 СК України, ст.ст.12, 81, 89, 141, 258, 259, 263, 273, 354, 355,430 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити частково.
Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП: НОМЕР_3 , проживаючого: АДРЕСА_1 , в розпорядження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП: НОМЕР_4 , аліменти на утримання дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі: в розмірі: 1/3 всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку до досягнення дітьми повноліття, починаючи стягнення з дня пред`явлення даного позову до суду.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП: НОМЕР_5 , проживаючого: АДРЕСА_1 , в розпорядження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 РНОКПП: НОМЕР_4 , витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3333 (три тисячі триста тридцять три) гривні.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 РНОКПП: НОМЕР_5 , проживаючого: АДРЕСА_1 , до Державного бюджету (стягувач Державна судова адміністрація України) отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача: 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; кодкласифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в сумі 715 (сімсот п`ятнадцять) гривень 70 коп.
Рішення в частині стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць допустити до негайного виконання ( з 23.02.2023 р. по 23.03.2023 р.).
У задоволенні решти вимог - відмовити .
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за вебадресою: https://court.gov.ua/fair/ на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет.
Суддя Т. Є. Войницька
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.06.2023 |
Оприлюднено | 07.07.2023 |
Номер документу | 112021498 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Войницька Т. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні