Справа № 594/803/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2023 року м.Борщів
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Губіш О.А., вивчивши матеріали справи за позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Товарніцького Романа Михайловича, до Загнітківської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Товарніцького Р.М., звернувся до суду з позовом до Загнітківської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Дзвинячка Борщівського району Тернопільської області помер ОСОБА_2 , який на час смерті проживав і був зареєстрований в с.Дзвинячка.
Останній, був співжителем його матері ОСОБА_3 .
Поряд з тим зазначив, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка площею 1, 74 га, що знаходиться на території Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області, та яка належала померлому згідно державного акта на право приватної власності на землю серії ІV-ОД №078085.
Також позивач зазначив, що на спадщину після смерті ОСОБА_2 , він претендує як спадкоємець за заповітом, оскільки ще за життя ОСОБА_2 зробив заповітне розпорядження, відповідно до якого, він все своє майно, заповів йому та ОСОБА_4 .
З приводу оформлення спадщини після смерті ОСОБА_2 , він 10 травня 2023 року звернувся в Борщівську державну нотаріальну контору, однак у цьому йому було відмовлено у зв`язку із тим, що ним пропущений строк для подання заяви про прийняття спадщини.
З приводу пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини зазначив, що такий пропустив з поважних причин, оскільки до дня смерті спадкодавця, здійснював за ним догляд, а після смерті, організував та провів похорони. Такі обставини, а також наявність заповіту, який складено в його користь, вважав, що не потрібно подавати заяву до нотаріуса про прийняття спадщини.
А тому, зважаючи на поважність причин, з яких пропустив строк для подання заяви про прийняття спадщини, просив суд визначити додатковий строк для подання такої.
Відповідно до вимог ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
ВССУ у своєму листі №6-47/0/9-12 від 10.07.2012 (далі лист ВССУ №6-47/0/9-12) зазначає, що територіальна підсудність визначається колом цивільних справ у спорах, вирішення яких віднесено до повноважень суду першої інстанції (ст. 108-114 ЦПК України). Ст.109ЦПК України визначає підсудність справ за місцезнаходженням відповідача, а ст.114ЦПК України правила виключної підсудності. Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦКУ. При розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи щодо спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність в матеріалах справи обгрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, встановленому ст. 1269 ЦКУ, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається, що він прийняв спадщину. Відповідно до ст. 66 ЗУ Про нотаріат, свідоцтво про право на спадщину видається за місцем відкриття спадщини. На позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності, і вони пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини, якщо такі позови виникають з приводу нерухомого майна.
З урахуванням викладеного, на позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред`являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають із приводу нерухомого майна.
Відповідно до п. 42 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ від 01.03.2013 № 3 «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» передбачено, що виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Виходячи з вимог ч.1 ст.30ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Таким чином спір, що виник між сторонами має предметом встановлення наявності поважних причин для пропуску строку для прийняття спадщини та визначення додаткового строку для прийняття спадщини та має виключну підсудність, тобто повинен розглядатись за місцем знаходження нерухомого майна, а саме земельної ділянки площею 1, 74 га, що знаходиться на території Загнітківської сільської ради Кодимського району Одеської області.
Усі справи, що підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства, розглядаються судом за встановленими правилами підсудності, а їх порушення є ознакою незаконності рішення. Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, закріпленого у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
У зв`язку з наведеним вище приходжу до висновку, що спір між сторонами не підсудний Борщівському районному суду Тернопільської області.
Відповідно до ч.9 ст.187 ЦПК України, якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цьогоКодексу.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
А отже, справу слід передати на розгляд іншому суду, а в даному випадку - за місцем знаходження нерухомого майна, - Кодимському районному суду Одеської області (66000, м.Кодима площа Перемоги, 1а).
На підставі наведеного вище, керуючись ст.ст. 30, 31, 187, 260 ЦПК України, -
у х в а л и в :
Цивільну справу № 594/803/23 за позовом ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Товарніцького Романа Михайловича, до Загнітківської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини передати на розгляд Кодимському районному суду Одеської області у зв`язкуз непідсудністюсправи Борщівськомурайонному судуТернопільської області.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя:
Суд | Борщівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112025029 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Борщівський районний суд Тернопільської області
Губіш О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні