ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2023 року Справа № 915/580/22
м. Миколаїв.
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
розглянувши без виклику сторін
справу № 915/580/22
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Бест Лізинг",
поштова адреса: 03038, вул. Лінійна, 17, м. Київ;
office@bestleasing.com.ua;
до 1. приватного підприємства "Спецторгресурс", 56541, вул. Зеленогаївська, буд. 2, с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область;
pp_str@ukr.net;
2. товариства з обмеженою відповідальністю "Технологічна Група", 56541, вул. Леніна, буд. 276, с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область;
про стягнення заборгованості у сумі 683819 грн. 89 коп. за договором фінансового лізингу від 26.01.2022 № 220126-2/ФЛ-Ю-С,-
В С Т А Н О В И В:
Товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Бест Лізинг" пред?явлено позов про стягнення з приватного підприємства (ПП) "Спецторгресурс" та товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "Технологічна Група" грошових коштів у загальній сумі 683819 грн. 89 коп., із якої: 563594 грн. 24 коп. ? основний борг; 59430 грн. 36 коп. ? пеня; 28526 грн. 56 коп. ? 24 % річних; 7335 грн. 11 коп. ? інфляційні втрати; 24933 грн. 62 коп. ? штраф, з посиланням на неналежне виконання ПП "Спецторгресурс" зобов`язань за укладеним з позивачем договором фінансового лізингу від 26.01.2022 № 220126-2/ФЛ-Ю-С, а саме, зобов`язань щодо своєчасної та у повному обсязі сплати лізингових платежів, внаслідок чого утворилася заборгованість у спірній сумі, на яку позивачем нараховано пеню, відсотки річних та інфляційні втрати в порядку п.п. 7.1.1, п. 2.7 договору, а також ч. 2 ст. 625 ЦК України, стягнення яких ТОВ "Бест Лізинг" просить у солідарному порядку з ТОВ "Технологічна Група", згідно умов укладеного з ТОВ "Бест Лізинг" договору поруки від 26.01.2022 №220126-14/П, поручився відповідати за виконання ПП "Спецторгресурс" зобов`язань за договором лизингу.
Позивач також просить суд про стягнення з відповідачів грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором.
Ухвалою суду від 28.11.2022 відкрито провадження в даній справі і визначено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження, з проведенням розгляду справи №915/580/22 поза межами встановленого ГПК України строку у розумний строк, тривалість якого визначається з урахуванням існування в Україні воєнного стану. Також цією ухвалою встановлено відповідачам строк для подання заяв з запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження - п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Від відповідача-1 відзив на позовну заяву не надійшов; поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження у справі від 28.11.2022, направлене на адресу відповідача, повернено до суду відділенням зв`язку із зазначенням про те, що "За місцем обслуговування", отже суд вважає, що відповідача належним чином повідомлено про відкриття провадження у справі в порядку визначеним ч. 6 ст. 242 ГПК України, так як ухвалу від 28.11.2022 направлено на адресу, за якою ПП "Спецторгресурс" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а відповідач не повідомив суд про іншу адресу.
Від відповідача-2 відзив на позовну заяву не надійшов; поштове відправлення з ухвалою про відкриття провадження у справі від 28.11.2022, направлене на адресу відповідача, отримано 22.12.2022, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 5400500933565.
Ураховуючи викладене, та що справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній матеріалами, у відповідності до ч. 13 ст. 8, ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 5 ст. 252 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.
Між ТОВ "Бест Лізинг" (лізингодавець) та ПП "Спецторгресурс" (лізингоодержувач) укладено договір фінансового лізингу від 26.01.2022 № 220126-2/ФЛ-Ю-С, згідно умов якого та додатків до нього, лізингодавець зобов`язався набути у свою власність і передати на умовах фінансового лізингу в платне володіння та користування лізингоодержувача предмет лізингу, найменування, марка, модель, комплектація, рік випуску, ціна одинці, кількість і загальна вартість якого на момент укладення договору наведені в додатку "Специфікація", а лізингоодержувач - прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингові платежі на умовах цього договору. Після закінчення строку лізингу до лізингоодержувача переходить право власності на предмет лізингу згідно умов договору (за виключенням випадків, передбачених договором та/або законодавством) (п.1.1. додатку "Загальні умови договору").
Предметом лізингу, у відповідності до п. 4 договору та додатку до нього "Специфікація", є навантажувач фронтальний - XCMG, 2021 року випуску, номер кузова (шасі, рами, заводський) - НОМЕР_1 , вартістю 2072395,83 грн. з ПДВ.
Строк користування лізингоодержувачем предметом лізингу (строк лізингу) складається з періодів (місяців) лізингу, погоджених у додатку до договору "Графік сплати лізингових платежів" (далі - погоджений графік), та починається з дати підписання сторонами акта приймання-передачі предмета лізингу, але в будь-якому випадку не може бути менше одного року (п. 1.2 Загальних умов договору). Період лізингу дорівнює 1 місяцю та починається з дати підписання акта приймання-передачі (пп. 2.1.8 Загальних умов договору).
Усі платежі за договором лізингоодержувач зобов`язаний здійснювати у число сплати, в національній валюті України (гривнях) відповідно до графіка та загальних умов, а також інших положень цього договору та/або чинного законодавства шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок лізингодавця. Лізингові платежі включають: платежі по відшкодуванню (компенсації) частини вартості предмета лізингу; винагороду (комісію) лізингодавцю за отриманий у лізинг предмет лізингу, з урахуванням коригування, вказаного у п.п. 2.7-2.9, 3.5 Загальних умов (п. 2.2 Загальних умов договору).
Авансовий лізинговий платіж лізингоодержувач зобов`язаний сплатити протягом трьох банківських днів з моменту відправлення рахунку лізингодавцем, а всі чергові лізингові платежі - відповідно до погодженого графіка (п. 2.3 Загальних умов договору).
Сторонами також погоджено, що у випадку, якщо Авансовий лізинговий платіж, визначений у Графіку сплати лізингових платежів (додаток до договору) становить більше, ніж 20 (Двадцять) % від Загальної вартості Об`єкта лізингу, визначеної Договором згідно Специфікації до Договору лізингу (сторінка 17 Договору лізингу), то Числом сплати є порядковий номер дня у відповідному календарному місяці дати, яка визначається шляхом додавання двадцяти календарних днів додати підписання Акту приймання-передачі Об`єкта лізингу. (Наприклад: дата підписання Сторонами Акту - 04 лютого 2021 року. Черговий лізинговий платіж 1-го періоду лізингу сплачується 24 лютого 2021 року. Наступні чергові лізингові платежі - кожного 24 числа календарного місяця протягом усього строку лізингу). В разі відсутності такого числа у відповідному календарному місяці (наприклад, якщо числом сплати є 31-ше число, а у календарному місяці 30-ть днів), платіж сплачується в останній робочий день відповідного календарного місяця(пп. 2.1.7.1 Загальних умов з урахуванням додаткової угоди від 17.09.2022).
У відповідності до п. 6.6 Загальних умов договору, лізингодавець у будь-якому випадку, незважаючи на те, вирішить лізингоодержувач скористатися можливістю здійснити викупний платіж, абоне вирішить, лізингодавець має право в односторонньому порядку відмовитись від договору (розірвати договір) та вилучити предмет лізингу у випадках, передбачених п.п. 6.1.1-6.1.4, 6.1.8 Загальних умов, зокрема, якщо лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж (частково або в повному обсязі) та прострочення сплати становить більше 60 календарних днів з дня настання строку платежу, встановленого в договорі (п.п. 6.6, 6.1.1 Загальних умов договору).
Лізингодавець надсилає лізингоодержувачу повідомлення про відмову від договору (його розірвання) та вилучення предмета лізингу із зазначенням строку та місця його передачі лізингодавцю в межах України. Лізингоодержувач зобов`язаний за свій рахунок протягом строку, встановленого у повідомленні про вилучення предмета лізингу, повернути предмет лізингу лізингодавцю (пп. 6.6.1 Загальних умов договору).
Сторонами погоджено, що договір набирає чинності (вважається укладеним) після його підписання сторонами (в тому числі обов`язкового підписання додатків "Загальні умови договору", "Специфікація", "Довідка", "Страхування","Акт звірки взаєморозрахунків та переходу права власності на предмет лізингу", "Графік сплати лізингових платежів", "Технічний асістанс", "Поняття нормального зносу" до договору) (п. 10.1 Загальних умов).
Виконання зобов`язань ПП "Спецторгресурс" за вказаним лізинговим договором забезпечено укладений між ТОВ "Бест Лізинг" та ТОВ "Технологічна Група" (поручитель) трьохстороннім договором поруки від 26.01.2022 №220126-14/П, згідно умов якого ТОВ "Технологічна Група" поручилося солідарно відповідати перед ТОВ "Бест Лізинг" за виконання ПП "Спецторгресурс" всіх грошових зобов`язань, за контрактом у повному обсязі, а саме: сплату Кредитору (позивачу) лізингових платежів у встановлені договором строки; розмір лізингових платежів відповідно до умов договору може бути змінений (збільшений); сплату кредитору санкцій (неустойка, штрафів, пені, інших санкцій), процентів/річних, збитків та усіх інших витрат та виплат, сплата яких покладається на боржника у відповідності до положень договору та/або чинного законодавства України (п. 2 договору поруки).
На виконання умов договору ТОВ "Бест Лізинг" за актом від 28.01.2022 приймання-передачі предмета лізингу в користування (ас. 27), підписаного уповноваженими представниками сторін договору, передано зареєстрований за ним, у відповідності до свідоцтва серії ОМ № 175142 про реєстрацію машини, виданого 28.01.2022 Держсільгоспінспекцією в м. Києві, у володіння та користування відповідача-1 навантажувач фронтальний - XCMG ZL50GN, 2021 року випуску, номер кузова (шасі, рами, заводський) - НОМЕР_2 , разом із документами на нього, комплектом державних реєстраційних номерів.
Так як акт приймання-передачі предмета лізингу сторонами підписано 28.01.2022, то, згідно пп. 2.1.7.1 Загальних умов договору, ПП "Спецторгресурс" мав сплачувати чергові лізингові платежі 17-того числа кожного місяця.
За твердженням позивача, ПП "Спецторгресурс" прийнявши предмет лізингу у володіння та користування, втім з 18.03.2022 припинив сплату у повному обсязі, внаслідок чого станом на дату звернення до суду утворилася заборгованість з таких платежів у сумі 563591 грн. 24 коп.
За твердженнями ТОВ "Бест Лізинг", не спростованими відповідачем, на даний час заборгованість у вищевказаній сумі ПП "Спецторгресурс" не погашено, і предмет лізингу не повернено.
Згідно чинного законодавства зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку (ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України). Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України). Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Положеннями ст.ст.525, 526, 629 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися відповідно до умов договору та вимог ЦК України. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ч.2 ст.193 ГК України кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 ЦК України). Зобов`язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом (ч. 1 ст. 598 ЦК України).
За договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов`язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом. До відносин, пов`язаних з лізингом, застосовуються загальні положення про купівлю-продаж та положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом. Особливості окремих видів і форм лізингу встановлюються законом (ст. 806 ЦК України).
Загальні правові та економічні засади фінансового лізингу визначено в Законі України "Про фінансовий лізинг" (далі - Закон).
Фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид правових відносин, за якими лізингодавець зобов`язується відповідно до договору фінансового лізингу на строк та за плату, визначені таким договором, передати лізингоодержувачу у володіння та користування як об`єкт фінансового лізингу майно, що належить лізингодавцю на праві власності та набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем, або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов, а також які передбачають при цьому додержання принаймні однієї з ознак (умов) фінансового лізингу (ст. 1 Закону).
Лізингоодержувач зобов`язаний, зокрема, прийняти предмет лізингу та користуватися ним відповідно до його призначення та умов договору; своєчасно сплачувати лізингові платежі (п.п. 1, 3 ч. 2 ст. 20 Закону).
Цивільним законодавством встановлено, що в разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, розірвання договору (п. 1 ч. 1 ст. 611 ЦК України). Лізингодавець має право, зокрема, відмовитися від договору лізингу у випадках, передбачених договором лізингу або законом; стягувати з лізингоодержувача прострочену заборгованість відповідно до умов договору фінансового лізингу та законодавства; вимагати повернення предмета лізингу у передбачених законом та договором випадках (п.п. 3, 4 ч. 1 ст. 20 Закону).
Ураховуючи викладене, суд визнає доведеним, що ПП "Спецторгресурс" порушені договірні зобов?язання щодо своєчасної оплати лізингових платежів, внаслідок чого утворилася заборгованість у сумі 563594 грн. 24 коп., і указану суму заборгованості належить стягнути з відповідача-1.
Суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача нарахувань на суму основного боргу: пені, 3 % річних та суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.
Пунктом 7.1.1 договору сторони погоджено, що за порушення обов`язку з своєчасної сплати платежів передбачених даним договором та/або чинним законодавством України - Лізингоодержувач сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочки, від простроченої заборгованості за платежами за кожен день прострочки, та відшкодувати всі збитки, завдані цим Лізингодавцеві, понад вказану пеню. Сторони домовились, що нарахування даної пені за прострочення сплати платежів, передбачених даним Договором та/або чинним законодавством України, припиняється через дванадцять місяців, від дня коли сплата мала відбутися.
Статтею 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та 3 % річних від простроченої суми за весь час прострочення, якщо договором не встановлений інший розмір процентів. Пунктом 2.7 договору фінансового лізингу передбачено, що у разі порушення строків оплати товару відповідач сплачує позивачу 24 % річних. За розрахунком, наданим позивачем у позові, сума 24 % річних складає - 2530 грн. 26 коп.
Суд погоджується і з поданими позивачем розрахунком пені у сумі 59430 грн. 36 коп., 24 % річних у сумі 28526 грн. 56 коп. нараховані за період за період з 18.06-14.11.2022 прострочення лізингових платежів, а також суми 7335 грн. 11 коп., на яку збільшився основний борг, з урахуванням індексу інфляції у період 18.06. - 14.11.2022 року, і визнає, що вимоги про стягнення зазначених сум належить задовольнити.
Щодо стягнення штрафу у сумі 24933 грн. 62 коп. на підставі п. п. 5.2.1, 7.1.3 Договору, суд виходить з такого: за твердженням позивача відповідач-1 не надав йому звіти про стан і місцезнаходження об`єкту лізингу. Виходячи з приписів ст. ст. 251, 252, ч. ч. 2, 3 ст. 254 ЦК України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов`язана дія чи подія, яка має юридичне значення; строк визначається роками, днями або годинами. До строку, що визначений півроком або кварталом року, застосовуються правила про строки, які визначені місяцями. При цьому відлік кварталів ведеться з початку року; строк, що визначений місяцями (а, відповідно й кварталами), спливає у відповідне число останнього місяця (кварталу) строку, але пізніше 10 календарних днів з моменту закінчення відповідного звітного кварталу. Отже, звіти за І, ІІ, ІІІ квартали 2022 року відповідач - 1 мав надати позивачу 10.04.2022 року, 10.07.2022 року та 10.10.2022. Втім відповідач-1 не здійснив такого інформування взагалі.
Отже, ПП "Спецторгресурс" порушені договірні зобов`язання щодо інформування лізингодавця про стан та адресу базування предмета лізингу шляхом направлення звіту, відтак, застосування позивачем санкцій у вигляді штрафу в сумі 24933 грн. 62 коп., встановлених пунктом 5.2.1 договору фінансового лізингу, є цілком правомірним.
Однак з вимогами позивача про стягнення грошових сум з відповідачів в солідарному порядку, суд не погоджується, виходячи з такого: згідно з п. 4 договору поруки ТОВ "Технологічна Група" зобов`язаний виконати перед позивачем зобов`язання за ПП "Спецторгресурс" протягом трьох робочих днів з дня отримання відповідної вимоги від позивача.
Факт пред`явлення вимоги до відповідача - 2 матеріалами справи не підтверджений, не згадує про це позивач і у позовній заяві.
Таким чином, суд вважає, що ТОВ "Технологічна Група" не порушив право позивача на отримання з нього боргу за відповідача - 1, оскільки не пред`явив до відповідача - 2 вимоги про оплату. За таких обставин спору між позивачем та відповідачем - 2 не існує, а тому в цій частині вимог, слід відмовити.
Отже, позов товариства з обмеженою відповідальністю "Бест Лізинг" належить задовольнити частково.
Визначаючи розмір судових витрат, суд виходить із наступного. Господарським процесуальним законодавством передбачено покладання судових витрат у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог (ст. 129 ГПК України). Витрати товариства з обмеженою відповідальністю "Бест Лізинг" на оплату позовної заяви судовим збором за платіжним дорученням від 15.11.2022 № 9739 у сумі 10257 грн. 30 коп., належить відшкодувати за рахунок відповідача-1.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Бест Лізинг" задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного підприємства "Спецторгресурс" (56541, вул. Зеленогаївська, буд. 2, с. Бузьке, Вознесенський район, Миколаївська область, ідентифікаційний код 41711121) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Бест Лізинг" (01054, вул. Ярославів Вал, буд. 13/2 літера "Б", м. Київ, ідентифікаційний код 33880354) грошові кошти в сумі 683819 (шістсот вісімдесят три тисячі вісімсот дев`ятнадцять) грн. 89 коп., із якої: 563594 (п`ятсот шістдесят три тисячі п`ятсот дев`яносто чотири) грн. 24 коп. ? заборгованість зі сплати лізингових платежів; 59430 (п`ятдесят дев`ять тисяч чотириста тридцять) грн. 36 коп. ? пеня; 28526 (двадцять вісім тисяч п`ятсот двадцять шість) грн. 56 коп. ? 24 % річних; 7335 (сім тисяч триста тридцять три) грн. 11 коп. ? інфляційні втрати; 24933 (двадцять чотири тисячі дев`ятсот тридцять три) грн. 62 коп. ? штраф, а також грошові кошти на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором у сумі 10257 (десять тисяч двісті п`ятдесят сім) грн. 30 коп.
3. У задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Коваль.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2023 |
Оприлюднено | 11.07.2023 |
Номер документу | 112047070 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань лізингу |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні