ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
м. Хмельницький
"03" липня 2023 р. Справа № 924/707/23
Господарський суд Хмельницької області у складі
судді Крамара С.І., розглянувши матеріали
за позовом Керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах:
1) Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький
2) Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
3) Старосинявської селищної ради, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області
до:
1) Старосинявської районної організації українського товариства мисливців і рибалок, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області
2) Філії "Старосинявське мисливсько-рибальське господарство" Хмельницького мисливсько-рибальського виробничого підприємства Хмельницької обласної організації українського товариства мисливців і рибалок, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області
про зобов`язання повернути водний об`єкт та земельну ділянку водного фонду
ВСТАНОВИВ:
28.06.2023 на адресу Господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: 1) Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький; 2) Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький; 3) Старосинявської селищної ради, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області до: 1) Старосинявської районної організації українського товариства мисливців і рибалок, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області; 2) Філії "Старосинявське мисливсько-рибальське господарство" Хмельницького мисливсько-рибальського виробничого підприємства Хмельницької обласної організації українського товариства мисливців і рибалок, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області про зобов`язання повернути Старосинявській селищній територіальній громаді в особі Старосинявської селищної ради водний об`єкт та земельну ділянку водного фонду, яка відноситься до земель природно-заповідного фонду - гідрологічного заказника місцевого значення "Христосівський", що знаходиться на території Старосинявської селищної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області, загальною площею 147 га.
За правилами господарського процесуального законодавства, позовна заява за формою та змістом повинна відповідати статтям 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, а також вимогам статті 172 цього Кодексу.
Статтею 162 ГПК України (зокрема, ч.3) встановлено вимоги до позовної заяви, а саме, позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), вказівку на статус фізичної особи підприємця (для фізичних осіб підприємців); відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак, подана позивачем позовна заява, в порушення вимог ст. 162 ГПК України, не містить:
- повного найменування відповідача 2 - юридичної особи, місцезнаходження юридичної особи та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - для юридичних осіб (в заяві позивачем вказано філію (відокремлений підрозділ), її адресу та ідентифікаційний код, проте даний підрозділ не є юридичною особою).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Відповідно до ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.
Згідно з Правилами надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 р. № 270, підтвердженням прийняття для пересилання поштового відправлення є розрахунковий документ, що підтверджує надання такої послуги (касовий чек, розрахункова квитанція тощо) як передбачено Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". Крім того, надається опис вкладення, зразок бланка такого опису затверджується уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі зв`язку. Бланк опису вкладення заповнюється відправником у двох примірниках із зазначенням адреси одержувача, кількості предметів, вартості кожного з цих предметів. Обидва примірники опису підписуються відправником. Працівник об`єкта поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису видається відправникові, другий вкладається до поштового відправлення.
Враховуючи наведені вище норми та вимоги встановлені ст. 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, належним доказом надіслання сторонам копій позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів є - оригінали описів вкладення до поштових відправлень, які повинні містити вичерпний перелік найменувань документів, що надсилаються, а також оригінал розрахункового документу, виданий поштовим відділенням.
Як вбачається із матеріалів позовної заяви, в якості доказу направлення копії позовної заяви відповідачу 2 наявний фіскальний чек та опис вкладення про направлення відправлення від 28.06.2023 на адресу Філії "Старосинявське мисливсько-рибальське господарство" Хмельницького мисливсько-рибальського виробничого підприємства Хмельницької обласної організації українського товариства мисливців і рибалок.
В силу положень статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частиною першою статті 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Відповідно до статті 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.
Відтак, філія (відокремлений підрозділ) не є самостійною юридичною особою, тобто, не є самостійним суб`єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність.
Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача 2 може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії.
З огляду на викладене, позивачем до позовної заяви не долучено доказів надіслання копії позовної заяви і доданих до неї документів листом з описом вкладення Хмельницькому мисливсько-рибальському виробничому підприємству Хмельницької обласної організації українського товариства мисливців і рибалок за його юридичною адресою. Пред`явлення позову позивачем до відповідача 2 за місцезнаходженням відокремленого підрозділу (філії), не звільняє його від обов`язку надіслання копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу 2 - Хмельницькому мисливсько-рибальському виробничому підприємству за його юридичною адресою.
Таким чином, всупереч наведеним вище вимогам, позивачем не надано доказів про направлення відповідачу 2 позовної заяви із усіма доданими до неї документами.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі „Салов проти України" від 06.09.2005).
У Рішенні у справі „Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Відтак, на стадії прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд має бути впевненим у тому, що зазначені засади не були порушені заявником позову.
Відповідно до частин 1, 2 статті 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст.ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.
У разі не виконання вимог ухвали у визначений строк, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі органів, уповноважених державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах: 1) Державної екологічної інспекції у Хмельницькій області, м. Хмельницький; 2) Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький; 3) Старосинявської селищної ради, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області до: 1) Старосинявської районної організації українського товариства мисливців і рибалок, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області; 2) Філії "Старосинявське мисливсько-рибальське господарство" Хмельницького мисливсько-рибальського виробничого підприємства Хмельницької обласної організації українського товариства мисливців і рибалок, смт Стара Синява Хмельницького району Хмельницької області про зобов`язання повернути водний об`єкт та земельну ділянку водного фонду залишити без руху.
Встановити прокурору та позивачам строк для усунення недоліків заяви - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
Попередити прокурора та позивачів про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення заяви без руху, передбачені ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала підписана та набрала законної сили 03.07.2023, оскарженню не підлягає.
Суддя С.І. Крамар
Віддруков. 6 прим. :
1 - до справи;
2 - Керівнику Летичівської окружної прокуратури (вул. Слави, 8, м. Волочиськ, Хмельницька обл., 31200) надісл. на е-пошту: let_oprok@khmel.gp.gov.ua
3 - позивачу 1 - Державній екологічній інспекції (29000, м. Хмельницький, вул. Ів. Франка, 2/2) надісл. на ел. пошту khmeln@dei.gov.ua
4 - позивачу 2 - Департаменту природних ресурсів та екології Хмельницької ОДА (29000, м. Хмельницький, вул. Свободи 70) надісл. на ел. пошту ІНФОРМАЦІЯ_2
5 - позивачу 3 - Старосинявській селищній раді (31400, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, смт Стара Синява, вул. Ів. Франка, 8) надісл. на ел. пошту inbox@ starosynjavska-gromada.gov.ua та ІНФОРМАЦІЯ_1
6 - Хмельницькій обласні прокуратурі, надісл. на е-пошту sekretariat@khmel.gp.gov.ua
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112047993 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Крамар С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні