справа №991/5920/23
провадження №1-кс/991/5936/23
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
«07» липня 2023 року м. Київ
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
До Вищого антикорупційного суду надійшла скарга ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (далі - САП), яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви про кримінальне правопорушення.
Обставини, якими обґрунтована скарга.
Скарга ОСОБА_3 обґрунтована тим, що 27 червня 2023 року ним, як головою ГО «НОН-СТОП», до САП була подана заява про вчинення кримінальних правопорушень, встановлених в ході здійснення правозахисної діяльності ГО «НОН-СТОП», а саме щодо незаконних дій юридичних та фізичних осіб, зокрема ТОВ "КИЇВ БЕТОН", ТОВ "ЄВРОПОЛІТЕХ", ТОВ "УКРДОР КОМПЛЕКТ", ТОВ "ЕНРАНЗАЛІЗОБЕТОН", ПП "Промбудсервіс 2005", та ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , за попередньою змовою з посадовими особами КМДА, службовими особами контролюючих органів, та посадовими особами ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА БУДІВЕЛЬНА ЕКСПЕРТИЗА», зокрема ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , в яких наявні ознаки кримінальних правопорушень, передбачених у ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 197-1, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 364-1, ч. 2-3 ст. 368-3, ч. 3 ст. 369 КК України, та які, на переконання заявника, завдають значної шкоди суспільним та державним інтересам, екологічній безпеці. При цьому, всупереч положенням ст. 214 КПК України, на даний час відомості за вказаною заявою до ЄРДР не внесені, що заявник вважає протиправною бездіяльністю і просить зобов`язати уповноважених осіб САП внести відомості за його заявою та розпочати розслідування.
Позиція сторін у судовому засіданні.
В судове засідання заявник ОСОБА_3 не з`явився, в прохальній частині скарги просив суд проводити судовий розгляд без його участі.
Представник САП в судове засідання не з`явився, однак це не є перешкодою для розгляду скарги відповідно до положень ч. 3 ст. 306 КПК України.
Встановлені обставини, мотиви і оцінка слідчого судді.
Дослідивши матеріали скарги з додатками, слідчий суддя зазначає про наступне.
Слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, що винесені на його розгляд сторонами та віднесені до його повноважень КПК України, при цьому сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, що визначені КПК України (ст. 26 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності слідчого (детектива) в порядку, передбаченому цим Кодексом.
На досудовому провадженні може бути оскаржена, зокрема, бездіяльність слідчого, прокурора яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення (п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України).
За змістом ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальне правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Виходячи з аналізу кримінального процесуального законодавства, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчий, прокурор після прийняття та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, виходячи з їх змісту, має перевірити достатність даних, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, за наслідками чого ним приймається рішення про початок досудового розслідування шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР.
Тобто, стадія ініціювання кримінального провадження є важливою для виконання його завдань, зазначених в ст. 2 КПК України, і покликана з одного боку забезпечити оперативне реагування на кожне повідомлення про злочин, що є гарантією швидкого та повного його розкриття, притягнення винних до відповідальності, а з іншого - виключити незаконне і необґрунтоване залучення осіб в сферу впливу кримінального процесу, а також марне витрачання сил і засобів правоохоронних органів. Правове регулювання механізму кримінально-процесуальної діяльності не повинно давати можливість окремим особам зловживати своїми правами та використовувати її з метою, що суперечить суспільним потребам, зокрема, задля досягнення власних інтересів. Запобіжниками цьому є, зокрема встановлення кримінальної відповідальності за завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення (ст. 383 КК України) та фільтр повідомлень про кримінальні правопорушення, що підлягають внесенню до ЄРДР, встановлений нормами самого КПК України.
Із зазначеного вище слідує, що реєстрації в ЄРДР підлягають не будь-які заяви чи повідомлення, а лише ті з них, які містять відомості про вчинення кримінального правопорушення. Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є існування об`єктивних даних, які дійсно свідчать про наявність ознак відповідного злочину. Якщо таких даних немає, то відповідні відомості не можуть вважатися такими, що мають бути обов`язково внесені до ЄРДР.
У своїй заяві про злочин від 27 червня 2023 року ОСОБА_3 зазначає, зокрема, що в ході своєї діяльності ГО "НОН-СТОП" виявило факти порушень законодавства, а саме: на земельних ділянках з кадастровими номерами 8000000000:90:176:0058, 8000000000:90:176:0006, 8000000000:90:176:0001, 8000000000:90:176:0004, 8000000000:90:176:0127, 8000000000:90:176:0305 , 8000000000:90:176:0124, 8000000000:90:176:0123 в Дарницькому районі міста Києва був частково побудований на першій лінії від річки Дніпро, а саме - в 90 м від неї і введений в експлуатацію Житловий комплекс Great (Грейт). На думку заявника, будівництво ЖК Great на території прибережної захисної смуги стало можливим, через залучення ряду посадових, службових осіб та суб`єктів господарської діяльності, що діяли з метою отримання неправомірної вигоди. Тому, за викладених у заяві обставин, в діях юридичних та фізичних осіб, зокрема ТОВ "КИЇВ БЕТОН", ТОВ "ЄВРОПОЛІТЕХ", ТОВ "УКРДОР КОМПЛЕКТ", ТОВ "ЕНРАНЗАЛІЗОБЕТОН", ПП "Промбудсервіс 2005", та ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , за попередньою змовою з посадовими особами КМДА, службовими особами контролюючих органів, та посадовими особами ТОВ «НАЦІОНАЛЬНА БУДІВЕЛЬНА ЕКСПЕРТИЗА», зокрема ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , наявні ознаки кримінальних правопорушень, передбачених у ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 197-1, ч. 3 ст. 209, ч. 1 ст. 364-1, ч. 2-3 ст. 368-3, ч. 3 ст. 369 КК України. Вказані кримінальні правопорушення, на переконання заявника, завдають значної шкоди суспільним та державним інтересам, екологічній безпеці, а також можуть негативно вплинути на міжнародний авторитет України, що, в свою чергу, завадить подальшій відбудові держави.
Втім, на думку слідчого судді, викладені у заяві ОСОБА_3 обставини не є такими, що зумовлюють початок досудового розслідування, який в свою чергу розпочинається саме на підставі фактів, які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, а як вбачається з самої заяви, у ній не наведено конкретних відомих заявнику відомостей, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, про які він зазначає у своїй заяві. При цьому, заявник не наводить будь-яких об`єктивних даних, які б підтверджували зазначене, а лише висуває загальне припущення про можливе вчинення зазначених ним у заяві протиправних дій, ґрунтуючись виключно на суб`єктивному уявленні щодо правомірності таких дій та власному аналізі і бачені норм законодавства про кримінальну відповідальність.
Вказане, на думку слідчого судді, позбавляє орган досудового розслідування можливості провести перевірку конкретних фактів на предмет наявності/відсутності у діях/бездіяльності особи складу злочину, в той час, як така перевірка на стадії внесення відомостей покликана в тому числі для недопущення перевантаження правоохоронної системи безпідставними та абстрактними повідомленнями про кримінальні правопорушення, що в свою чергу не дозволило б концентрувати зусилля на розслідуванні дійсно суспільно-небезпечних діянь.
Ініціювати процедуру кримінального переслідування та застосувати державний механізм для здійснення досудового розслідування доцільно лише у випадку, коли наявні підстави вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення. Безпідставне відкриття кримінального провадження є недопустимим і може порушувати права конкретних осіб, відносно яких таке провадження ініційоване, та є неефективним з точки зору використання державних ресурсів.
Згідно з правовою позицією, викладеною у рішенні Європейського суду з прав людини (Рішення Суду «Артіко проти Італії» від 13 травня 1980 року), не гарантується захист теоретичних і ілюзорних прав, а гарантується захист прав конкретних та ефективних.
За наведених обставин, слідчий суддя прийшов до висновку, що підстави для зобов`язання уповноважених осіб САП виконати вимоги ст. 214 КПК України та внести до ЄРДР відомості про можливе вчинення кримінального правопорушення за заявою ОСОБА_3 від 27 червня 2023 року, відсутні, а тому в задоволенні таких його вимог слід відмовити.
Вважаю за необхідне додатково зазначити, що кожне висловлене твердження у заяві по злочин (попередня змова між юридичними і фізичними особами з посадовими особами КМДА і експертною установою та службовими особами контролюючих органів, зокрема, з метою отримання неправомірної вигоди) повинно бути підтверджено будь-якими розумними поясненнями, які можливо перевірити та/або доданими матеріалами, у тому числі в частині підслідності НАБУ та підсудності ВАКС.
Лише самих відомостей щодо замовників забудови та орендарів земельних ділянок з Єдиної державної системи у сфері будівництва, відповідальних осіб, які займалися створенням проектної документації, виконавців експертного проекту, а також лише самих доводів заявника про змову замовників з посадовими та службовими особами КМДА, які мали б за результатами перевірок проекту відхилити його, чого зроблено не було, на переконання слідчого судді, не достатньо на підтвердження наявності ознак скоєння злочинів, які підслідні НАБУ, інакше будь-які дії, за такою логікою, можливо піддати сумніву та неправомірній перевірці.
Крім того, слідчий суддя зазначає, що наповнення та оформлення ГО «НОН-СТОП» заяви про вчинення кримінального правопорушення з зазначенням 28 адресатів свідчить про її формальність та переслідування головою цієї організації іншої мети, ніж та яка декларується.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303-307, 372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ :
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом 5 (п`яти) днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112057234 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Вищий антикорупційний суд
Шкодін Я. В.