ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
07.07.2023Справа № 910/10802/23
За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАЦЯ СТОЛЬНЕ"
про забезпечення позову до подання позовної заяви,
Особи, що можуть отримати статус учасників справи:
1. Товариство з обмеженою відповідальністю "ВПГ АГРО ПЛЮС" (відповідач-1);
2. Товариство з обмеженою відповідальністю "ДІУРН" (відповідач-2);
Суддя Ломака В.С.
Без виклику представників учасників справи.
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРАЦЯ СТОЛЬНЕ" (далі - заявник) звернулося до господарського суду міста Києва із заявою від 06.07.2023 року про забезпечення позову до відкриття провадження у справі, в якій просило суд до набрання законної сили рішенням по справі вжити заходи забезпечення позову шляхом:
- накладення арешту на грошові кошти Товариства з обмеженою відповідальністю "ВПГ АГРО ПЛЮС" у межах суми заявлених позовних вимог у розмірі 2 885 532,00 грн., що знаходяться на рахунку НОМЕР_1 у банку АТ "РВС БАНК" та на рахунки, що будуть виявлені в процесі виконання ухвали суду в інших банківських установах, а також
- накладення арешту на нерухоме майно, яке належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "ДІУРН", а саме: елеваторний комплекс за адресою: Чернівецька область, Новоселицький район, місто Новоселиця, вулиця Складська, 10.
Суд, розглянувши зазначену заяву про забезпечення позову, дійшов висновку про необхідність повернення її заявнику, з огляду на наступне.
За приписами статті 136 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також з інших підстав, визначених законом.
За умовами пункту 1 частини 1 статті 137 Господарського процесуального кодексу України позов забезпечується накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 138 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення позову до подання позовної заяви подається за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом для відповідного позову, або до суду за місцезнаходженням предмета спору - якщо суд, до підсудності якого відноситься справа, визначити неможливо.
За змістом частин 1, 4 статті 139 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі та підписується заявником. У заяві можуть бути зазначені кілька заходів забезпечення позову, що мають бути вжиті судом, із обґрунтуванням доцільності вжиття кожного з цих заходів.
Разом із тим, частиною 5 статті 139 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до частини 2 статті 123 Господарського процесуального кодексу України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 6 Закону "Про судовий збір" судовий збір перераховується у безготівковій або готівковій формі, у тому числі з використанням електронного платіжного засобу або за допомогою платіжних пристроїв, в тому числі з використанням платіжних систем через мережу Інтернет у режимі реального часу. Сплата судового збору за допомогою електронного платіжного засобу оформляється квитанцією платіжного термінала, чеком банкомата, сліпом або іншими документами за операціями з використанням електронних платіжних засобів у паперовій або електронній формі. Сплата судового збору за допомогою платіжного пристрою оформляється за допомогою касового документа (квитанції, чека тощо), який містить усі обов`язкові реквізити касового документа.
Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022 року № 163 затверджена Інструкція про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг (далі - Інструкція).
Пунктами 9, 10 розділу І Інструкції передбачено, що ініціатор має право оформити платіжну інструкцію в електронній або паперовій формі. Ініціатор заповнює реквізити платіжної інструкції державною мовою з урахуванням вимог, зазначених в указівках щодо заповнення реквізитів платіжної інструкції, оформленої в паперовій або електронній формі (додаток), та вимог розділів II-IV, VI цієї Інструкції. Ініціатор має право заповнювати реквізити платіжної інструкції латинськими літерами, якщо це передбачено правилами платіжної системи/внутрішніми правилами надавача платіжних послуг.
Пунктом 37 Інструкції визначено, що платіжна інструкція, оформлена платником в електронній або паперовій формі, повинна містити такі обов`язкові реквізити, як, зокрема, призначення платежу.
З додатку до Інструкції вбачається, що одним із реквізитів платіжної інструкції є "Призначення платежу", який заповнюється з урахуванням вимог, установлених Інструкцією.
За умовами пункту 41 Інструкції платник заповнює реквізит "Призначення платежу" платіжної інструкції так, щоб надавати отримувачу коштів повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється платіжна операція. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Отже, платіжна інструкція на безготівкове перерахування судового збору, квитанція установи банку про прийняття платежу готівкою чи інші документи додаються до позовної заяви (заяви, скарги) і мають містити відомості про те, яка саме позовна заява (заява, скарга, дія) оплачується судовим збором.
Враховуючи наведене, у даному випадку необхідними реквізитами платіжного документа, який підтверджує сплату судового збору за подання заяви про забезпечення позову в установлених порядку і розмірі є, зокрема, відомості про оплату судового збору за подання такої заяви про забезпечення позову.
У той же час до заяви про забезпечення позову від 06.07.2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРАЦЯ СТОЛЬНЕ" було додано лише копію платіжної інструкції від 06.07.2023 року № 5409 на суму 1 342,00 грн., в якій у графі "Призначення платежу" вказано: "101;03797482; Судовий збір, за позовом ТОВ "ПРАЦЯ СТОЛЬНЕ", Господарський суд міста Києва".
За таких обставин, зазначена копія платіжної інструкції не може бути прийнята судом як належний доказ сплати судового збору саме за подання заяви про забезпечення позову від 06.07.2023 року.
За приписами частини 7 статті 140 Господарського процесуального кодексу України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 139 цього Кодексу, повертає її заявнику, про що постановляє ухвалу.
Зважаючи на відсутність у поданих матеріалах належних та допустимих доказів сплати заявником судового збору за подання до суду заяви про забезпечення позову від 06.07.2023 року, суд дійшов висновку про те, що така заява не відповідає приписам частини 5 статті 139 Господарського процесуального кодексу України, у зв`язку із чим підлягає поверненню заявнику.
При цьому, суд вважає за доцільне роз`яснити заявнику, що повернення заяви про забезпечення позову з наведених вище підстав не перешкоджає повторному зверненню до суду з відповідною заявою після усунення визначених вище недоліків.
Керуючись статтями 139, 140, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАЦЯ СТОЛЬНЕ" про забезпечення позову від 06.07.2023 року повернути заявнику.
2. Згідно з положеннями статті 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно після її підписання (07.07.2023 року) та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її постановлення.
Суддя В.С. Ломака
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2023 |
Оприлюднено | 10.07.2023 |
Номер документу | 112057296 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ломака В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні