Рішення
від 07.07.2023 по справі 910/4573/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.07.2023Справа № 910/4573/23За позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Колоннейд"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "УП Логістична Компанія"

про стягнення 925452,64 грн.

Суддя Усатенко І.В.

Представники сторін: не викликались

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Колоннейд Україна" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "УП ЛОГІСТИЧНА КОМПАНІЯ" про стягнення у розмірі 925452,64 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, як особа, що несе відповідальність за збереження майна, переданого йому для перевезення, має відшкодувати позивачу, сплачені ним за договором страхування.

Ухвалою суду від 03.04.2023 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

17.04.2023 від позивача через канцелярію суду надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви на виконання ухвали від 03.04.2023.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.04.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду, та відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Надано відповідачу строк у 15 днів з дати отримання ухвали на подання відзиву.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення за №01054 92772964 на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 24.04.2023 року, а саме: 01021, м. Київ, Кловський узвіз, будинок 10.

Вищезазначена ухвала Господарського суду м. Києва від 24.04.2023 р. повернута до суду у зв`язку з: "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно з ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу положення пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського суду міста Києва, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання, крім ухвал про арешт майна та тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальних провадженнях, які підлягають оприлюдненню не раніше дня їх звернення до виконання. Судові рішення також можуть публікуватися в друкованих виданнях із додержанням вимог цього Закону.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі № 910/4753/23 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову.

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "Колоннейд Україна", як страховик, 27 квітня 2021 року уклав з Товариством з обмеженою відповідальністю "Еколь Логістікс", як зі страхувальником, Договір добровільного страхування вантажів №CRG0050401, відповідно до якого було застраховано майно Товариства з обмеженою відповідальністю "Перший універмаг", як вигодонабувача, при здійсненні вантажоперевезень.

ТОВ "Еколь Логістікс", як виконавець, 28 лютого 2018 року уклав з ТОВ "Перший універмаг", як з замовником, Договір про надання послуг з організації та перевезення вантажів №28-02/2018 від 28.02.2018 (далі - Договір-1).

Відповідно до пункту 1.1. Договору-1 виконавець зобов`язався організувати та виконати перевезення вантажу автомобільним транспортом територією України та надавати послуги з перевезення вантажу та транспортного експедирування у міжнародному сполученні, а також надавати інші послуги, що пов`язані з перевезенням вантажу та погоджені із замовником, а замовник зобов`язаний прийняти та оплатити надані послуги на умовах цього Договору.

З метою виконання вищевказаних Заявок до Договору-1, 30 серпня 2021 року, ТОВ "Еколь Логістікс", як замовник, уклав з ТОВ "УП Логістична Компанія" , як з експедитором, Договір - заявку на надання транспортно-експедиторських послуг №2 (далі - Договір-2), згідно з яким відповідач прийняв на себе зобов`язання надавати ТОВ "Еколь Логістікс" транспортно-експедиторські послуги з організації, здійснення та забезпечення перевезень експортних, імпортних, транзитних або інших вантажів автомобільним транспортом по території України та або за її межами, а позивач прийняв на себе зобов`язання оплатити надані послуги за Договором

Позивач зазначає, що під час перевезення автомобілем відповідача частина вантажу ТОВ "Перший універмаг" вартістю 1220839 грн 17 коп, була вкрадена.

Викрадення вантажу з автомобіля відповідача підтверджується поясненнями представника відповідача - водія ОСОБА_1 від 13 вересня 2021 року та актами, що підписані за участю представника відповідача, а саме:

актом №14/09-1 від 14 вересня 2021 року про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або їх втрату;

актом №14/09-2 від 14 вересня 2021 року про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або їх втрату;

актом №14/09-3 від 14 вересня 2021 року про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або їх втрату;

актом №14/09-4 від 14 вересня 2021 року про невідповідність товарів відомостям, зазначеним у документах, необхідних для здійснення їх митного контролю, про пошкодження товарів, їх упаковки чи маркування або їх втрату;

витягом з Єдиного Реєстру Досудових Розслідувань (номер кримінального провадження: 12021111050002009, дата реєстрації провадження 23 вересня 2021, час реєстрації: 15 год. 43 хв;

довідкою за №4685 від 09 грудня 2021 року, що видана слідчим в Київській області.

Пунктом 12 Договору-2 передбачена відповідальність відповідача, як експедитора, перед ТОВ "Еколь Логістікс" за цілісність вантажу до моменту доставки.

Тобто відповідач несе відповідальність за доставку вантажу у цілісному та збереженому стані з моменту його отримання до моменту підписання документів, що підтверджують його передачу вантажоодержувачу.

Вищезазначені обставини підтверджуються матеріалами справи та були встановлені в тому числі у рішенні Господарського суду міста Києва № 912/148/22 від 28.06.2022, яке набрало законної сили, за позовом ТОВ "Еколь Логістікс" до ТОВ "УП Логістична Компанія", треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ТОВ "Перший універмаг", ПрАТ "СК "Колоннейд" про стягнення 295386,53 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Крім того, зазначеним вище рішенням встановлено, що у разі втрати, пошкодження або псування вантажу ТОВ "УП Логістична Компанія", як експедитор, сплачує замовнику перевезення повну суму нестачі або вартість пошкодженого вантажу, при цьому вартість втраченого або пошкодженого майна визначається на підставі CMR та інвойсів. Виходячи з наведених договірних норм, ТОВ "Еколь Логістікс" має право на повне відшкодування спричинених йому збитків у результаті втрати частини вантажу під час здійснення перевезення за рахунок ТОВ "УП Логістична Компанія".

Позивачем складено страховий акт № 5000028363 від 20.12.2021, в якому визначено суму заподіяних збитків у розмірі 933013,02 грн та франшизу у розмірі 7560,38 грн, сума страхового відшкодування - 925452,64 грн. Сума страхового відшкодування була в повному обсязі перерахована на користь страхувальника ТОВ "Еколь Логістікс", що підтверджується платіжним дорученням № 500187640 від 21.12.2021 на суму 925452,64 грн.

Статтею 27 Закону України "Про страхування" та статтею 993 ЦК України визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

Отже, до позивача в зв`язку зі здійсненою страховою виплатою за вищезазначеним випадком перейшло право вимоги д винної особи на суму 925452,64 грн.

Зі змісту статті 14 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність" вбачається, що експедитор відповідає перед клієнтом за вантаж, прийнятий до перевезення. За невиконання або неналежне виконання обов`язків, які передбачені договором транспортного експедирування і законами, експедитор несе відповідальність згідно з Цивільним кодексом України, іншими законами та договором транспортного експедирування. Експедитор несе відповідальність за дії та недогляд третіх осіб, залучених ним до виконання договору транспортного експедирування, у тому ж порядку, як і за власні дії.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (частина 1 статті 22 Цивільного кодексу України).

За змістом статей 224, 225 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Аналіз норм матеріального права дає підстави для висновку, що особа, яка порушила зобов`язання, несе цивільно-правову відповідальність, зокрема, у вигляді відшкодування збитків. Для застосування такої міри відповідальності як відшкодування збитків, необхідна наявність всіх чотирьох загальних умов відповідальності, а саме: протиправна поведінка боржника, яка полягає у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов`язання; наявність шкоди (збитки - це грошове вираження шкоди); причинний зв`язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою, вина боржника, яка може бути виражена у формі умислу або необережності.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Розмір збитків був встановлений під час розгляду справи № 912/148/22 і вони полягають у вартості втраченого відповідачем товару, яка підтверджується зазначеною в заявках ТОВ "Перший універмаг" вартістю вантажу на суму 47992,90 євро та міжнародними товарно-транспортними накладними.

З огляду на те, що відповідачем допущено порушення зобов`язання із збереження переданого ТОВ "Еколь Логістікс" для перевезення товару, у діях відповідача вбачається наявність складу господарського правопорушення, яке полягає у наявності вини відповідача щодо незабезпечення збереження ввіреного йому ТОВ "Еколь Логістікс" вантажу, у наявності збитків, які складаються з вартості втраченого вантажу, а також наявності причинного зв`язку між протиправною поведінкою відповідача щодо незабезпечення схоронності вантажу та факту завдання збитків у розмірі вартості втраченого вантажу, а відтак суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язаний відшкодувати позивачу, як особі до якої перейшло право вимоги від ТОВ "Еколь Логістікс" за завдані внаслідок такого порушення збитки.

Тобто вартість вантажу в гривневому еквіваленті становить 1220839,17 грн. Згідно рішення Господарського суду міста Києва від 28.06.2022 № 912/148/22 з відповідача уже стягнуто частину вартості вантажу у сумі 295386,53 грн на користь ТОВ "Еколь Логістікс". Зазначена сума становить різницю між вартістю викраденого вантажу (1220839,17 грн) та вартістю виплаченого ПрАТ "СК "Колоннейд" страхового відшкодування на користь ТОВ "Еколь Логістікс" (925452,64 грн).

Отже у позивача наявне право вимоги до відповідача в межах частини вартості вантажу, яка була ним відшкодована ТОВ "Еколь Логістікс" за договором страхування у сумі 925452,64 грн (сплаченого страхового відшкодування).

Суд відзначає, що рішенням Господарського суду міста Києва від 28.06.2022 № 912/148/22, яке набрало законної сили, встановлено склад правопорушення в діях відповідача та його обов`язок відшкодувати вартість втраченого вантажу у повному обсязі.

Таким чином, враховуючи недоведеність відповідачем наявності підстав для звільнення його від відповідальності за втрату вантажу, частина вартості якого була відшкодована позивачем на користь ТОВ "Еколь Логістікс", суд вважає за можливе стягнути з відповідача суму сплаченого ним страхового відшкодування у розмірі 925452,64 грн.

Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, про наслідки був повідомлений ухвалою суду про відкриття провадження у справі.

Суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 статті 76 ГПК України).

Відповідно до ч. 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до положень ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, згідно положень ст. 74 ГПК України.

Згідно зі ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 129, 238, 241-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "УП Логістична компанія" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, будинок 10, ідентифікаційний код 39868076) на користь Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Колоннейд" (04070, м. Київ, вулиця Іллінська, 8, ідентифікаційний код 25395057) страхове відшкодування в порядку суброгації у розмірі 925452 (дев`ятсот двадцять п`ять тисяч чотириста п`ятдесят дві) грн. 64 коп. та судовий збір у розмірі 13881 (тринадцять тисяч вісімсот вісімдесят одну) грн. 79 коп.

3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).

Суддя І.В.Усатенко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.07.2023
Оприлюднено11.07.2023
Номер документу112057340
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань страхування

Судовий реєстр по справі —910/4573/23

Рішення від 07.07.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Усатенко І.В.

Ухвала від 24.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Усатенко І.В.

Ухвала від 03.04.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Усатенко І.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні