Cправа № 563/789/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.07.2023 року Корецький районний суд
Рівненської області
в особі: головуючого судді Сірака Д.Ю.
секретар судового засідання Литвинчук Л.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Корець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради, Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради про визнання протиправним та скасування наказу про припинення виплати середнього заробітку, зобов`язання нарахування та виплати середнього заробітку на період проходження військової служби,
в с т а н о в и в :
Адвокат Данилюк Олександр Миколайович звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовом, вказуючи, що 25 лютого 2022 року ОСОБА_1 було призвано на військову службу за призовом під час мобілізації, якого наказом в.о. директора Самострілівської гімназії Великомижиріцької сільської ради було увільнено від виконання обов?язків вчителя фізичної культури та збережено за ним місце роботи, посаду і середній заробіток на період проходження військової служби. 19 липня 2022 року наказом в.о. директора Самострілівської гімназії Великомижирідької сільської ради, позивачу було припинено виплату середнього заробітку на період проходження військової служби у зв?язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року № 2352-ІХ та внесенням змін до ч. 3 ст. 119 КЗпП України.
Вказує, що наказ в.о. директора Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради № 10-К «Про припинення виплати середнього заробітку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 », в частині, що стосується вчителя фізичної культури ОСОБА_1 , є протиправним, та не відповідає нормам діючого законодавства. Оскільки, ч. 2ст. 57 ЗУ "Про освіту"передбачено гарантії держави педагогічним та науково-педагогічним працівникам, які передбачають, зокрема, що у разі проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за такими працівниками зберігається попередній середній заробіток. Зазначена норма Закону змінена не була, регулює спірні правовідносини та є нормою спеціального законодавства та має пріоритет перед трудовим законодавством. Тому, просить суд визнати вказаний наказ протиправним та скасувати його (в частині, що стосується вчителя фізичної культури ОСОБА_1 ), а також зобов`язати відповідача провести нарахування та виплату позивачу середньої заробітної плати з 19 липня 2022 року на період проходження військової служби та стягнути понесені судові витрати із сплати судового збору.
Представник позивача, адвокат Данилюк О.М. до суду подав заяву про розгляд справи без його участі та участі позивача, позовні вимоги підтримує та просить задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача, т.в.о. директора Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради до суду подала заяву, в якій позовні вимоги визнає та просить суд розглянути справу без її участі.
Від Відділу соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради до суду надійшло клопотання, в якому розгляд справи просять здійснювати без участі їхнього представника.
Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положеньЦПК Українирозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши письмові докази суд вважає, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до змісту трудової книжки серії НОМЕР_1 , 31 серпня 2021 року ОСОБА_1 було переведено на посаду вчителя фізичної культури Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради.
Наказом в.о. директора Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради № 2-к від 24 лютого 2022 року, ОСОБА_1 - вчителя фізичної культури, увільнено від роботи з 24 лютого 2022 року у зв`язку з призовом на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.
Відповідно до витягу із наказу начальника Рівненського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки № 38 від 25 лютого 2022 року, солдата ОСОБА_1 призвано на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Згідно наказу в.о. директора Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради № 10-к від 19 липня 2022 року, у зв`язку з набранням чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01 липня 2022 року № 2352-ІХ та внесенням змін до ч. 3 ст. 119 КЗпП України, ОСОБА_1 , вчителю фізичної культури, ОСОБА_2 , робітнику з обслуговування приміщень, з 19 липня 2022 року припинено виплату середнього заробітку на період проходження військової служби.
Згідно відповіді на адвокатський запит № 79 від 08 березня 2023 року, що була надана Відділом соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради, нарахування заробітної плати ОСОБА_1 , вчителю Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради, проводиться згідно тарифікаційного списку працівників, затвердженого на відповідний навчальний рік та згідно табеля обліку робочого часу. Виплата заробітної плати здійснюється відповідно до розрахунково-платіжної відомості, шляхом перерахування коштів на картковий рахунок працівника.
Згідно зіст. 4 КЗпП України, законодавство про працю складається зКодексу законів про працю Українита інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього.
Відповідно до ч. 3ст. 119 КЗпП Українив редакції, яка діяла до 19 липня 2022 року, за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Разом з тим, 19 липня 2022 року набрав чинностіЗакон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» № 2352-ІХ(далі Закон) яким внесені зміни до законодавчих актів України, зокрема, ч. 3ст. 119 КЗпП Українивикладена в наступній редакції: за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Враховуючи зазначене, з дати набуття чинностіЗакону, середній заробіток за працівниками, перелік яких визначений ч. 3 ст. 119 КЗпП України, не зберігається.
На виконання вказаних положеньзаконувідповідачами з 19 липня 2022 року припинено нарахування та виплата позивачу середнього заробітку.
Разом з тим, ОСОБА_1 займає посаду вчителя фізичної культури в Самострілівській гімназії Великомежиріцької сільської ради.
Відповідно до ч. 1ст. 2 Закону України «Про освіту»,законодавство України про освіту ґрунтується наКонституції Українита складається із цьогоЗакону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленомузакономпорядку.
Державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування (ст. 5 Закону).
Відповідно до ч. 2ст. 57 Закону України «Про освіту»,у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності. Змін до зазначеної нормиЗакону України «Про освіту»внесено не було.
Таким чином, вимоги вищенаведених правових норм ч. 3 ст. 119 КУпП України та ч. 2ст. 57 Закону України «Про освіту»містять розбіжності, відносно наявності підстав для нарахування та виплати середнього заробітку особам, які проходять військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Верховний Суд у постанові від 09 листопада 2018 року у справі № 263/15749/16-а зазначив: «..При наявності розбіжності загальних і спеціальних (виняткових) норм необхідно керуватися принципом lex specilis (лат.спеціальнийзакон, спеціальна норма), відповідно до якого, при розбіжності загального і спеціальногозаконудіє спеціальнийзакон, а також принципом lex specialis derogate generali, суть якого зводиться до того, що спеціальнийзаконскасовує дію (для даної справи) загального закону; спеціальна норма має перевагу над загальною». Крім того, про перевагу норм lex specilis над іншими загальними нормами зазначає у своїх рішеннях і Європейський суд з прав людини (§69 рішення у справі «Ніколова проти Болгарії» від 25 березня 1999 року, §15 рішення у справі «Баранкевич проти росії» від 26 липня 2007 року тощо.
Отже, за загальним правилом пріоритетними є норми спеціального законодавства, а трудове законодавство підлягає застосуванню у випадках, коли нормами спеціального законодавства не врегульовано спірні правовідносини або коли про це йдеться в спеціальному законі.
Зважаючи на те, що позивач на момент припинення виплати йому середнього заробітку і до теперішнього часу займає посаду вчителя фізичної культури Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради, то на нього поширюється діяЗакону України «Про освіту», який є спеціальнимзаконом, а тому, саме вказанийзаконпідлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 08 лютого 1995 року № 100, з наступними змінами та доповненнями (далі Порядок № 100).
Пунктом 2 розділу ІІ Порядку № 100 передбачено, що середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов`язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.
Відповідно до п. 8 розділу ІV Порядку № 100, нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.
Кількість робочих днів у травні та червні 2022 року складає 44 робочі дні.
Відповідно до довідки про доходи позивача від 01 травня 2023 року, за два останні повні місяці позивачу нараховано та виплачено заробітну плату у такому розмірі: 9 027,48 грн. за травень 2022 року та 9 027,48 грн. за червень 2022 року, що за два місяці становить 18054,96 грн. Відтак, середньоденна заробітна плата ОСОБА_1 становить (9 027,48 грн. + 9027,48 грн.)/ 44 дні = 410,34 грн..
Серед інших позовних вимог, позивач просить суд зобов`язати Відділ соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради провести нарахування та виплату йому середньої заробітної плати з 19 липня 2022 року та на період проходження військової служби. Суд вважає за можливе, вказану позовну вимогу задоволити частково, а саме, вказавши період нарахування та виплати середньої заробітної плати з 19 липня 2022 року по дату ухвалення судом рішення по даній справі, оскільки інших обставин (окрім оскаржуваного наказу), які б перешоджали виплату позивачу заробітної плати, останнім не доведено.
Таким чином, з урахуванням ч. 2ст. 57 Закону України «Про освіту», суд дійшов висновку, про те, що дії відповідачів щодо припинення нараховувати і виплачувати середнього заробітку ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року є протиправними, а тому позов є обґрунтованим та таким, що підлягає частковому задоволенню.
У відповідності до п. 2 ч. 1ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішень у справах про присудження працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.
Відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, у зв`язку із задоволенням позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при подачі позову. Отже, з відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 2147,20 гривень.
На підставі вищевикладеного та відповідно до ст.ст.2,10,12,13,81,89,263,430 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позовзадоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ в.о. директора Самострілівської гімназії Великомижиріцької сільської ради від 19 липня 2022 року № 10-к «Про припинення виплати середнього заробітку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 », в частині, що стосується вчителя фізичної культури Самострілівської гімназії Великомежиріцької сільської ради ОСОБА_1 .
Зобов`язати Відділ соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради провести нарахування та виплату середньої заробітної плати ОСОБА_1 з 19 липня 2022 року по 10 липня 2023 року.
Стягнути з Відділу соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати із сплати судового збору в розмірі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн. 20 коп..
Допустити негайне виконання рішення в частині стягнення заробітної плати в межах суми платежу за один місяць.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідачі:
Відділ соціально-культурної сфери Великомежиріцької сільської ради, код ЄДРПОУ 44045014, с. Великі Межирічі Рівненського району Рівненської області, вул. 1-ше Травня, 5;
Самострілівська гімназія Великомежиріцької сільської ради, код ЄДРПОУ 22564453, с. Самостріли Рівненського району Рівненської області, вул. Шкільна, буд. 1.
Суддя:
Суд | Корецький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2023 |
Оприлюднено | 11.07.2023 |
Номер документу | 112073158 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Корецький районний суд Рівненської області
Сірак Д. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні