Справа № 195/852/23
2/195/233/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
03.07.2023 року с-ще Томаківка Дніпропетровської області
Томаківський районний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Омеко М.В,, за участі секретаря судового засідання Мартинової Н.В., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Томаківського районного суду Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Томаківської селищної ради Нікопольського району в особі виконавчого комітету про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Обгрунтовуючи своїпозовні вимоги, позивачкавказує,що 02 листопада 2018 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у присутності двох свідків складено заповіт, яким земельну ділянку, площею 6.1100 га, кадастровий номер 1225481000:01:001:0332, передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
21 листопада 2021 року спадкодавець ОСОБА_2 померла.
23 лютого 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Нікопольського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Рудого М.Є. із заявою про прийняття спадщини за заповітом, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 .
01 червня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Богомолова В.І. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташовану на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332, однак цього ж дня позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки останній пропустив термін, встановлений законодавством для спадкування, не подавши у шестимісячний строк після смерті спадкодавця заяву на прийняття спадщини, та не проживав постійно на момент смерті зі спадкодавицею
Також нотаріусом було надано роз`яснення, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Спадкове мано складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташованої на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332.
Позивач в своєму позові вказує на те, що в зв`язку з війковою агресією РФ збройними силами та іншими військовими формуваннями Російської Федерації на території Апостолівського району постійно здійснюються артилерійські обстріли зі стороні Херсонської області. В зв`язку з цим, у позивача не було можливості приїхати та отримати у приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Богомолова В.І., який заходиться в місті Апостолове, свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташовану на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332.
В судове засідання позивач та представник позивача не зявились, проте надіслали до суду заяву про розгляд справи без їх участі, заявлені позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.
Томаківська селищна рада Нікопольського району в особі Виконавчого комітету в судове засідання не зявились, проте надіслали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, проти заявлених позовних вимог не заперечують.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У зв`язку з неявкою сторін, в порядку статті 280 ЦПК України, суд вважає можливим провести розгляд справи у відсутності сторін та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів.
Всебічно з`ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з ч.5ст.263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст.1217 ЦК України).
Відповідно дост.1222 ч.1 ЦК Україниспадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.
В силу вимог ст.ст. 1216-1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220-1221, 1223 ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з цього часу виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до приписів Цивільного кодексу України (статті 1268, 1269) спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати у строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1270 УК України), до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Правила ч.3 ст.1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року по справі № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини колегія суддів враховує прецедентну практику Європейського Суду з прав людини.
Стала практика ЄСПЛ (серед багатьох інших, рішення ЄСПЛ у справах "Спорронґ і Льоннрот проти Швеції" від 23 вересня 1982 року, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21 лютого 1986 року, "Щокін проти України" від 14 жовтня 2010 року, "Сєрков проти України" від 7 липня 2011 року, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23 листопада 2000 року, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22 січня 2009 року, "Трегубенко проти України" від 2 листопада 2004 року, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23 січня 2014 року) свідчить про наявність трьох критеріїв, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям.
Стаття 1 Першого протоколу гарантує захист права на мирне володіння майном особи, яка законним шляхом, добросовісно набула майно у власність, і для оцінки додержання "справедливого балансу" в питаннях позбавлення майна мають значення обставини, за якими майно було набуте у власність, поведінка особи, з власності якої майно витребовується.
Згідно роз`яснень, які викладені у постанові Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», спадкоємець є таким, що спадщину не прийняв, якщо свідомо, за відсутності будь-яких перешкод своєчасно не вчиняв дії з прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту її відкриття. Згідно п. 24 вищевказаної постанови Пленуму Верховного суду України, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом було встановлені наступні обставини.
02 листопада 2018 року ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у присутності двох свідків складено заповіт, яким земельну ділянку, прощею 6,1100 га, кадастровий номер 1225481000:01:001:0332, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
ІНФОРМАЦІЯ_3 спадкодавиця ОСОБА_2 померла, про що видане свідоцтво про смерть НОМЕР_1 Виконавчим комітетом Зеленодольської міської ради Апостолівського району Дніпропетровської області, актовий запис № 258.
23 лютого 2022 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Нікопольського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Рудого М.Є. із заявою про прийняття спадщини за заповітом, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 .
01 червня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Богомолова В.І. з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташовану на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332, однак цього ж дня позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки останній пропустив термін, встановлений законодавством для спадкування, не подавши у шестимісячний строк після смерті спадкодавця заяву на прийняття спадщини, та не проживав постійно на момент смерті зі спадкодавицею
Також нотаріусом було надано роз`яснення, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Спадкове мано складається з земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташованої на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332.
Строк для прийняття спадщини позивачем було пропущено з поважної причини, на сам перед позивач ОСОБА_1 , коли звернувся до приватного нотаріуса Нікопольського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Рудого М.Є. вважав що 23 лютого 2022 року прийняв спадщину за заповітом, після смерті ОСОБА_2 .. Наступного дня 24 лютого 2022 року почалось повномасштабне вторгнення військових Російської Федерації на територію України.
По-друге, в зв`язку з війковою агресією РФ збройними силами та іншими військовими формуваннями Російської Федерації на території Апостолівського району постійно здійснюються артилерійські обстріли зі стороні Херсонської області. В зв`язку з цим, у позивача не було можливості приїхати та отримати у приватного нотаріуса Криворізького районного нотаріального округу Богомолова В.І., який заходиться в місті Апостолове, свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташовану на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332.
Таким чином, вищевказані обставини свідчать про поважність причин,пов`язаних зоб`єктивними,непереборними,істотними труднощамидля спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини, що є підставою для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, тобто позивач пропустив строк на прийняття спадщини з поважних причин, а тому позовні вимоги необхідно задовольнити в повному обсязі та визначити додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 12, 81, 89, 200, 206, 247, 263, 265, 268 ЦПК України, ст.ст. 1261, 1269, 1272 ЦК України, суд
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Томаківськоїселищної радиНікопольського районув особівиконавчого комітетупро визначеннядодаткового строкудля подачізаяви проприйняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк протягом трьох місяців для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , померлою ІНФОРМАЦІЯ_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,1100 га у межах згідно з планом, розташовану на території Володимирівської сільської ради Томаківського району Дніпропетровської області, кадастровий №1225481000:01:001:0332.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного рішення.
Сторони можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: https://court.gov.ua/sud0442/.
Суддя: М. В. Омеко
Суд | Томаківський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 03.07.2023 |
Оприлюднено | 11.07.2023 |
Номер документу | 112075350 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Томаківський районний суд Дніпропетровської області
Омеко М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні