Постанова
від 17.05.2023 по справі 340/76/22
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

17 травня 2023 року м. Дніпросправа № 340/76/22

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової служби України на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 року у справі № 340/76/22 (суддя Брегей Р.І.) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЄГІН» до Державної податкової служби України про визнання протиправними дії і зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛЄГІН» (далі - позивач) звернулося суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправним дії відповідача щодо відмови у реєстрації податкової накладної № 2 від 08.12.2021;

- зобов`язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 08.12.2021.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної податкової служби України від 23 грудня 2021 року про відмову у прийнятті податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЄГІН» від 08 грудня 2021 року № 2. Зобов`язано Державну податкову службу України прийняти податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛЄГІН» від 08 грудня 2021 року № 2 за підписом ОСОБА_1 та вирішити питання про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. В іншій частині вимог позову у задоволенні відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач, ним подана апеляційна скарга, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що податкова накладна, надіслана Товариством на реєстрацію, складена 08.12.2021 до набуття права підпису ОСОБА_1 , яка набула права підпису 09.12.2021. За результатами перевірок, визначених п. 12 Порядку № 1246, по податковим накладним, що надійшли на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, сформовано та надіслано відповідні квитанції, в яких зазначено причини неприйняття. На дату виникнення податкових зобов`язань з податку на додану вартість та складання податкових накладних, ОСОБА_1 не перебувала на посаді директора ТОВ «Елєгін» та не була уповноваженою особою за ведення бухгалтерського та податкового обліку, а також не була наділена правом підпису податкових накладних.

Вважає, що зміна директора є передбачуваною подією, а тому позивач не був позбавлений права здійснити вичерпні заходи з метою реєстрації спірних податкових накладних в ЄРПН. Отже, у відповідача ніяким чином не виникло і не виникає обов`язку щодо прийняття на реєстрацію зазначених вище податкових накладних, а відтак подальших дій в порядку п. 12 Порядку № 1246 щодо їх реєстрації в ЄРПН.

Позивачем надіслано відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому останній просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.

В частині відмови у задоволенні позову рішення суду не оскаржено.

Вивчивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛЄГІН» є юридичною особою, платником податку на додану вартість. Основним видом діяльності є оптова торгівля металами та металевими рудами (а.с. 32-33).

06 грудня 2021 року учасники Товариства прийняли рішення, яким звільнили ОСОБА_2 з посади директора з цього ж дня та призначили ОСОБА_1 на посаду директора Товариства з 07.12.2021 (а.с. 31).

07 грудня 2021 року позивач (постачальник) та ТОВ «АСД-ТРАНС» (далі Товариство 2) (покупець) уклали договір поставки напівпричепу-загального н/пр-бортовий-е, марки «Kogel» (а.с. 19-21). Приписами пунктів 2.1 та 2.2 правочину транспортний засіб поставляється на умовах EXW (самовивоз) відповідно до Міжнародних правил тлумачення торгових термінів «ІНКОТЕРМС» Міжнародної торгової палати (в редакції 2010), пункт поставки Звенигородське шосе, 8, к.1, м. Олександрія, Кіровоградська область. Постачальник протягом 3 календарних днів з дати отримання ним попередньої оплати в порядку, передбаченому розділом 4 цього договору, зобов`язаний надати можливість покупцю отримати транспортний засіб у власність. Відповідно до приписів пункту 4.2 договору покупець здійснює платежі у такому порядку: 100% від загальної вартості транспортного засобу, вказаного в Специфікації, в якості попередньої оплати протягом 5 банківських днів з моменту отримання рахунку від постачальника. Приписами пункту 9.1 правочину останній вступає в силу з дати підписання сторонами і діє до 31 грудня 2021 року. (а.с. 19-22)

8 грудня 2021 року Товариство виписало видаткову накладну. Видаткова накладна підписана ОСОБА_1 (а.с. 23).

8 грудня 2021 року позивач склав податкову накладну № 2 на суму 374695 грн. (з урахуванням ПДВ 62449,17 грн.). Податкова накладна підписана ОСОБА_1 (накладено електронний підпис). (а.с. 25-26).

Того ж дня Товариство сплатило кошти за товар, що підтверджується банківською випискою (а.с. 34).

10 грудня 2021 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Реєстр 2) про зміну керівника Товариства (а.с. 32-33).

23 грудня 2021 року Товариство подало до Служби на реєстрацію податкову накладну (а.с. 27). Того ж дня Служба не прийняла документ. Підстава - відсутня інформація про право підпису на дату складання документу особи, що засвідчила податкову накладну Вікторія Убей-Волк (порушення приписів статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг»).

24 грудня 2021 року позивач повторно подав до Служби податкову накладну за підписом ОСОБА_2 (а.с. 28). Того ж дня Служба знову не прийняла документ. Підстава - невірна послідовність накладання підписів.

24 грудня 2021 року Товариство втретє подало до Служби податкову накладну за підписом ОСОБА_2 (а.с. 29). Того ж дня Служба знову не прийняла документ з тієї ж підстави.

Позивач, вважаючи зазначені дії податкового органу протиправними, звернувся до суду з цим позовом.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) та надати покупцю за його вимогою. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Так, встановлені обставини справи свідчать про те, що підставою для неприйняття податковим органом до реєстрації наданої позивачем податкової накладної зазначено порушення вимог статті 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».

За унормуванням положень ст. 6 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов`язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом України "Про електронні довірчі послуги".

Відповідно до п. 10 Порядку ведення єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 до Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням: кваліфікованого електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою; кваліфікованого електронного підпису постачальника (продавця), що є фізичною особою - підприємцем.

При цьому розрахунок коригування, що підлягає реєстрації отримувачем (покупцем), приймається до Реєстру, якщо він складений з накладенням постачальником (продавцем) та отримувачем (покупцем) кваліфікованого електронного підпису відповідно до абзаців першого - третього цього пункту.

Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку повідомляє про таку особу, в тому числі дані кваліфікованого сертифіката відкритого ключа зазначеної особи, орган ДПС за основним місцем обліку (за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) відповідно до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За унормуванням п. 11 Порядку № 1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття. (п.п. 12-15 Порядку № 1246)

Як зазначалось вище, 6 грудня 2021 року учасники Товариства прийняли рішення, яким звільнили ОСОБА_2 з посади директора з цього ж дня та призначили ОСОБА_1 на посаду директора Товариства з 07.12.2021.

8 грудня 2021 року Товариство виписало видаткову накладну. Видаткова накладна підписана ОСОБА_1 8 грудня 2021 року позивач склав податкову накладну № 2 на суму 374695 грн. (з урахуванням ПДВ 62449,17 грн.). Податкова накладна підписана ОСОБА_1 (накладено електронний підпис).

10 грудня 2021 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - Реєстр) про зміну керівника Товариства.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не пов`язує набуття повноважень керівника юридичної особи з часом реєстрації відомостей про нього в Реєстрі.

Приписами частини 1 статті 98 ЦК України встановлено, що загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що належать до компетенції інших органів товариства. Одним з таких рішень є рішення про призначення виконавчого органу (керівника).

ЦК України набуття чинності таким рішенням не пов`язує з державною реєстрацією відомостей про це у Реєстрі.

Відомості про юридичну особу в Реєстрі носять інформаційний характер для інших учасників господарських відносин та держави.

Отже, з 7 грудня 2021 року ОСОБА_1 набула повноважень керівника юридичної особи. Тому 8 грудня 2021 року у неї виник обов`язок підписати податкову накладну.

10 грудня 2021 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про зміну керівника Товариства.

Отже, платником податків були здійснені всі необхідні та належні заходи з метою реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність дій відповідача щодо відмови у прийняті до реєстрації податкової накладної.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність визнання протиправними дії відповідача про відмову у прийнятті податкової накладної Товариства від 08.12.2021 № 2 та зобов`язання прийняти цю податкову накладну за підписом ОСОБА_1 та вирішити питання про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової служби України - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 червня 2022 року у справі № 340/76/22 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова

суддя О.М. Лукманова

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення17.05.2023
Оприлюднено12.07.2023
Номер документу112094488
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних

Судовий реєстр по справі —340/76/22

Ухвала від 10.08.2023

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Білоус О.В.

Постанова від 17.05.2023

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 14.09.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 14.09.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Ухвала від 26.07.2022

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Божко Л.А.

Рішення від 27.06.2022

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.І. Брегей

Ухвала від 06.06.2022

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.І. Брегей

Ухвала від 24.01.2022

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.І. Брегей

Ухвала від 18.01.2022

Адміністративне

Кіровоградський окружний адміністративний суд

Р.І. Брегей

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні