Єдиний унікальний номер 725/3688/23
Номер провадження 2-о/725/142/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2023 Першотравневий районний суд м.Чернівців в складі:
головуючого судді Стоцька Л. А.
при секретарі Стрілець Д. Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Садівниче товариство «Машинобудівник -1», про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Заявник звернулася до суду з заявою про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний дядько по матері - ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 0,0713га, кадастровий номер 7310136300:21:001:2041, садівниче товариство «Машинобудівник», ділянка № НОМЕР_1 , цільове призначення - для індивідуального садівництва. Його дружина - ОСОБА_3 оформила за собою право власності на спадкове майно. Згодом, ІНФОРМАЦІЯ_2 помер син ОСОБА_4 , а ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_3 . Однак у встановлений законом строк ніхто не звернувся із заявою про прийняття спадщини та не оформлював її, та не подав інших документів, які підтверджують своєчасне прийняття спадщини.
Вказувала, що інших спадкоємців немає, що підтверджується довідкою зі Спадкового реєстру. В довідці про реєстрацію місця проживання позивача остання зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , а місце проживання ОСОБА_3 - АДРЕСА_2 , хоча починаючи з 2017 року та і по день смерті ОСОБА_3 проживала по АДРЕСА_1 . Так, заявника з покійною ОСОБА_3 не тільки пов`язував факт спільного проживання, але й вони були пов`язані спільним побутом, заявник здійснювала утримання та догляд за нею поки та хворіла, донька заявника - ОСОБА_5 приймала участь у вирішенні різного роду проблем, організовувала її поховання. Доказом того, що заявник та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю, між ними існували довірливі стосунки як між родичами, була взаємна допомога один одному у вирішенні тих чи інших питань є довіреність ОСОБА_6 на ім`я ОСОБА_5 , договір на організацію та проведення поховання від 21.10.2022 року, а також пояснення свідка ОСОБА_7 , в яких вона зазначила про здійснення заявником та членами її сім`ї за ОСОБА_6 , надання грошових коштів на її утримання, забезпечення продуктами харчування, надання коштів на оплату послуг за нею, здійснення витрат на поховання. Оскільки спадкоємці 1-3 черги відсутні заявник має намір прийняти спадщину, однак для цього заявнику необхідно встановити факт проживання однією сім`єю не менше 5 років.
Позивач подала до суду заяву, в якій просила розглядати справу за її відсутності.
Представник третьої особи подав до суду заяву, в якій просив розглядати справу у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечував.
Дослідивши матеріали справи та зміст заяви по суті справи, оцінивши у єдності та в сукупності надані заявником докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу Серії НОМЕР_2 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Чернівці, «Дворец счастья» зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . (а.с. 16).
Родинна спорідненість заявниці з ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження матері заявниці серії НОМЕР_3 , свідоцтвом про одруження матері заявниці, ОСОБА_8 , серії НОМЕР_4 та свідоцтвом про народження заявниці серії НОМЕР_5 .
Факт зміни прізвища заявниці підтверджується копією свідоцтва про шлюб НОМЕР_6 .
З копій свідоцтва про народження № НОМЕР_3 та свідоцтва про народження серії НОМЕР_7 вбачається, що ОСОБА_2 мав рідну сестру ОСОБА_8 .
ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_8 . З копії свідоцтва по смерть серії НОМЕР_9 вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . З копії свідоцтва по смерть серії НОМЕР_10 вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .
21 лютого 2019 року видано свідоцтво про право на спадщину за законом зареєстрованим в реєстрі за №2477 на земельну ділянку площею 0,0713га, кадастровий номер 7310136300:21:001:2041, садівниче товариство «Машинобудівник», ділянка № НОМЕР_1 , цільове призначення - для індивідуального садівництва на ім`я ОСОБА_3 .
Статтею 293 ЦПК України передбачено, що суд, серед інших, розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 4 ЦПК кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
В силу ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до п.п.4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, - Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.
Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Правила книги шостої Цивільного кодексу України застосовуються також до спадщини,яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності Цивільного кодексу України.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).
Згідно зі статтею 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Відповідно до статті 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно з частиною другою статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" роз`яснив судам, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки.
Тлумачення вказаних норм права дає підстави для висновку, що для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів, а саме: 1) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; 2) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Статтею 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
В пункті 6 рішення Конституційного Суду від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 зазначено, що до членів сім`ї належать особи, які постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, а й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках.
Обов`язковою умовою для визнання осіб членами сім`ї, крім факту спільного проживання, є наявність спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у спільних витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Зазначене узгоджується з правовим висновком, викладеним Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 22 серпня 2018 року у справі N 644/6274/16-ц (провадження N 14-283цс18), та Верховним Судом у постановах: від 21 березня 2019 року у справі N 461/4689/15-ц (провадження N 61-43735св18); від 10 жовтня 2019 року у справі N 520/8495/17 (провадження N 61-7058св19); від 17 жовтня 2019 року у справі N 712/1294/17 (провадження N 61-34351св18); від 09 січня 2020 року у справі N 186/421/17 (провадження N 48280св18); від 09 червня 2021 року у справі N 346/5702/18 (провадження N 61-17111св20).
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (частина перша статті 12 ЦПК України).
Відповідно до положень частини третьої статті 12, частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною шостою статті 81 ЦПК України передбачено, що доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно із частиною першою статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України). Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (стаття 79 ЦПК України). Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 80 ЦПК України).
За змістом частин першої-третьої статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене та оцінюючи надані заявницею докази з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих доказів - з точки зору достатності та взаємозв`язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин справи, вважає доведеними обставини на які посилається заявник як на підставу своїх вимог про встановлення факту її спільного проживання однією сім`єю з гр. ОСОБА_3 , починаючи 2017 року на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Встановлення в судовому порядку даного факту необхідно заявниці для вирішення питання щодо прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , а отже, від його встановлення залежить виникнення особистих прав заявника, діючим законодавством не передбачений інший порядок його встановлення, воно не пов`язано з наступним вирішенням спору про право і встановити його іншим шляхом неможливо.
Таким чином, встановлені у судовому засіданні, на підставі належних та допустимих доказів, фактичні обставини справи переконують суд у тому, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3 СК України, ст.ст. 1217, 1218, 1220, 1258, 1264, 1268, 1270, пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України , ст.ст. 12, 13, 76-82, 263, 265, 268, 293, 315, 319, 352, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Садівниче товариство «Машинобудівник -1», про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю та постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_11 , з ОСОБА_3 , з 2017 року до часу відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_3 та постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_11 , з ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_3 в житловому будинку по АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Л. А. Стоцька
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 13.07.2023 |
Номер документу | 112106028 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Стоцька Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні