Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/7575/23
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2023 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , представника власника майна - ТОВ «Поліграфічні матеріали» - ОСОБА_3 , прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва - ОСОБА_4 розглянувши в судовому засіданні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліграфічні матеріали» - ОСОБА_3 про скасування арешту майна,
В С Т А Н О В И В :
Адвокат ОСОБА_5 , який діє в інтересах ТОВ «Поліграфічні матеріали» звернувся до Подільського районного суду міста Києва з клопотанням, в якому просив скасувати арешт, накладений на майно ТОВ «Поліграфічні матеріали» в кримінальному провадженні № 42022102070000254 від 20.07.2022, зокрема на транспортний засіб «Mitsubishi ASX», 2022 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », VIN-код: № НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 та один комплект ключів від автомобіля.
В обґрунтування клопотання представник зазначив, що слідчим відділом Подільського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022102070000254 від 20.07.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.
17 січня 2023 року на підставі ухвали слідчого судді Подільського районного суду м. Києва в рамках кримінального провадження № 42022102070000254 від 20.07.2022 проведено обшук транспортного засобу «Mitsubishi ASX», 2022 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », який належить ТОВ «Поліграфічні матеріали Україна» та яким фактично користується ОСОБА_6 .
В ході проведення обшуку вилучено транспортний засіб «Mitsubishi ASX», 2022 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 та один комплект ключів від автомобіля.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_7 від 11.05.2023 було залишено без задоволення клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про арешт майна.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 20.06.2023 задоволено апеляційну скаргу прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 та накладено арешт на майно.
На думку адвоката, транспортний засіб «Mitsubishi ASX» не має жодного відношення до обставин, які розслідуються в рамках кримінального провадження № 42022102070000254 від 20.07.2022, а ТОВ «Поліграфічні матеріали» не мають процесуального статусу у провадженні.
Представник власника майна в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити.
Прокурор у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання про скасування арешту майна.
Слідчии? суддя, заслухавши адвоката, прокурора, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, приходить до висновку, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що слідчим відділом Подільського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022102070000254 від 20.07.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 209 КК України.
17 січня 2023 року на підставі ухвали слідчого судді Подільського районного суду м. Києва в рамках кримінального провадження № 42022102070000254 від 20.07.2022 проведено обшук транспортного засобу «Mitsubishi ASX», 2022 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », який належить ТОВ «Поліграфічні матеріали Україна» та яким фактично користується ОСОБА_6 .
В ході проведення обшуку вилучено транспортний засіб «Mitsubishi ASX», 2022 року випуску, державний номерний знак « НОМЕР_1 », свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_2 та один комплект ключів від автомобіля.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_7 від 11.05.2023 було залишено без задоволення клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 про арешт майна.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 20.06.2023 задоволено апеляційну скаргу прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_4 та накладено арешт на майно.
Як вбачається з ухвали Київського апеляційного суду від 20.06.2023, колегія суддів дійшла висновку про те, що транспортний засіб «Mitsubishi ASX» власником якого є ТОВ «Поліграфічні матеріали» має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тобто в повній мірі відповідає критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України і у встановленому законом порядку визнано речовим доказом у кримінальному провадженні, а також накладення арешту на вказане майно необхідне з метою забезпечення можливої конфіскації, передбаченої ст. 209 КК України.
У відповідності до ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Згідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та /або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Відповідно до ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Згідно ч. 2 ст. 173 ПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен врахувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт накладався у випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт накладається у випадках, передбачених п.3, 4 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п.2 ч.2 ст.170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п.4 ч.2 ст.170 цього Кодексу); 5) розумність та спів розмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Крім того, правові підстави для накладення арешту на майно з метою збереження речових доказів визначені частиною третьою ст. 170 КПК України, згідно з якою арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним.
Згідно зі ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Згідно із ст.1 Конвенції про захист прав людини та основних свобод, кожна фізична або юридична особа має право володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до практики Європейського суду, для того, щоб втручання в право власності вважалося допустимим, воно повинно служити не лише законній меті в інтересах суспільства, а повинна бути розумна співмірність між використовуваними інструментами і тією метою, на котру спрямований будь-який захід, що позбавляє особу власності. Розумна рівновага має зберігатися між загальними інтересами суспільства та вимогами дотримання основних прав особи (рішення у справі "АГОСІ" проти Сполученого Королівства" (AGOSI v. the United Kingdom від 24 жовтня 1986 року, серія А, № 108, п. 52).
З викладеного вище слідчий суддя робить висновок, що заходи щодо обмеження права власності мають бути пропорційними до мети їх застосування.
Разом з тим, доводи заявника не знайшли свого об`єктивного підтвердження в матеріалах справи, а також під час судового засідання.
Враховуючи вищевикладене, виходячи із завдань кримінального провадження, беручи до уваги ознаки складу кримінального правопорушення за фактом якого здійснюється досудове розслідування, а також факт не доведення необґрунтованості застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження, як і ненадання доказів того, що відпала потреба у вказаному арешті, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є необґрунтованим.
Також, слідчим суддею не встановлено будь-яких нових обставин та доводів, яких не існувало на час накладення арешту на майно, вказане в клопотанні, за яких би на даний час відпала потреба у застосуванні вказаного виду заходу забезпечення кримінального провадження або арешт накладено необґрунтовано.
З огляду на викладене, слідчий суддя не вбачає підстав для задоволення клопотання.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 170-174, 309 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Поліграфічні матеріали» - ОСОБА_3 про скасування арешту майна - відмовити.
Ухвала в порядку ст. 309 КПК України оскарженню не підлягає.
Cлідчий суддя
Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2023 |
Оприлюднено | 13.07.2023 |
Номер документу | 112112048 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Анохін А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні