Справа № 466/3437/23
Провадження № 2/466/1362/23
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 липня 2023 року Шевченківський районний суд м. Львова
в складі : головуючого - судді Зими І.Є.
за участю секретаря Колодій Я.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного провадження, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів 162а» до ОСОБА_1 про стягнення внесків на утримання будинку, -
в с т а н о в и в :
10.04.2023р. ОСББ «Замарстинів 162а» звернулось до суду із вищевказаним позовом. Просить стягнути з відповідачки 6 879,30 грн. боргу , за період з 01.04.2021р. по 31.03.2023р., та судові витрати. Зазначає,
що відповідачка ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_1 .
ОСББ «Замарстинів 162а» є балансоутримувачем вказаного будинку та прибудинкової території , з 01.10.2018р. позивач здійснює належне їх утримання .
Протоколом №2 загальних зборів ОСББ від 20.04.2021р. було прийнято рішення , яким затверджено розміри щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4 грн. 50 коп. за квадратний метр. На ім`я ОСОБА_1 було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 , щомісячний платіж (внесок) останньої на утримання будинку та прибудинкової території становить 286,65 грн. на місяць.
Однак, відповідачка належним чином не оплачувала обов`язкові внески на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого, за період з 01.04.2021 року по 31.03.2023 року, у неї утворилась заборгованість у розмірі 6879,60 грн.
В добровільному порядку відповідачка відмовляється виконати зобов`язання, внаслідок чого позивач змушений звернутись до суду із заявленими вимогами.
Ухвалою судді від 05.05.2023р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав, не заперечує проти ухвалення заочного рішення у разі повторної неявки відповідачки.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явилась, хоча належним чином повідомлялась про час та місце слухання справи, що стверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення. Причини неявки суду невідомі.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною правової системи України, кожна особа має право на справедливий розгляд справи. Це право включає в себе доступність до правосуддя. Між тим, як зазначає у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини , кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов`язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватись належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов`язки.
Оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи без її участі, представник позивача не заперечує проти заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог ст.ст. 280-282 ЦПК України вважає за можливе заслухати справу на підставі наявних доказів та ухвалити заочне рішення.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши дійсні обставини справи, права та обов`язки сторін, перевіривши зібрані по справі матеріали, дослідивши докази, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів-162а» створено відповідно до Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», була проведена державна реєстрація юридичної особи, що вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб (а.с.6).
Відповідачка ОСОБА_1 є власницею квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме маймо та Реєстру прав власності на нерухоме майно №158062352 від 01.03.2019р. та співвласницею багатоквартирного будинку, у якому створене ОСББ «Замарстинів - 162а» . Дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи від 02.08.2018, номер запису: 1 415 102 0000 044959.
Згідно із ст. 1 Розділу II Статуту ОСББ «Замарстинів - 162а» та ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» метою створення є належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» та ст. 3 Розділу III Статуту ОСББ «Замарстинів - 162а» до компетенції Загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку входить визначення розмірів платежів та внесків співвласників об`єднання на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території.
Згідно ч.3 ст. 23 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у від 13.11.2019р. у справі № 686/14833/15-ц про те, зокрема щодо підстав залишення без змін Рішення апеляційного суду щодо стягнення коштів на користь ОСББ за утримання будинку та прибудинкової території з власника квартири у такому будинку.
Так, протоколом №2 Загальних зборів ОСББ «Замарстинів - 162а» від 20.04.2021р., відповідно до Статуту, було прийнято рішення затвердити розміри щомісячних внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 4,50 грн. за 1 (один) квадратний метр площі квартири.
ОСОБА_1 було відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 та щомісячний її платіж (внесок) на утримання будинку та прибудинкової території становив 286,65 грн, з розрахунку 4.50 грн. х 63.7 кв. м = 286 грн. 65.
Згідно ст. 360 ЦК України, співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Згідно ч. 3 ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Як встановлено судом, відповідачка належним чином не оплачувала обов`язкові внески на утримання будинку та прибудинкової території, внаслідок чого, за період 01.04.2021р. по 31.03.2023р. в неї утворилась заборгованість у розмірі 6879,60 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості №2 від 03.04.2021 р. (а.с. 5).
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно зі ст.1 цього Закону, асоціація власників жилих будинків - це юридична особа, створена для представлення спільних інтересів об`єднань. Управителем є юридична особа, яка здійснює управління неподільним та загальним майном ж/к за дорученням власника (власників) майна і забезпечує його належну експлуатацію.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.4 Закону, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління. За рішенням загальних зборів функції з управління багатоквартирним будинком можуть бути передані (всі або частково) управителю або асоціації. Об`єднання самостійно визначає порядок управління багатоквартирним будинком та може змінити його у порядку, встановленому цим Законом та статутом об`єднання. (ст. 12 Закону).
Згідно ст. 15 Закону, співвласник зобов`язаний: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; забезпечувати дотримання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин; не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі; відшкодовувати збитки, заподіяні майну інших співвласників; виконувати передбачені статутними документами обов`язки перед об`єднанням; запобігати псуванню спільного майна, інформувати органи управління об`єднання про пошкодження та вихід з ладу технічного обладнання; дотримуватися чистоти у місцях загального користування та тиші згідно з вимогами, встановленими законодавством. Статутом об`єднання можуть бути встановлені інші обов`язки співвласників.
В свою чергу, відповідно до статті 16 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання: утворювати органи управління, визначати умови та розмір плати за їхню діяльність;приймати рішення про надходження та витрати коштів об`єднання; визначати порядок користування спільним майном відповідно до статуту об`єднання; укладати договори; виступати замовником робіт з капітального ремонту, реконструкції багатоквартирного будинку; встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; здійснювати для виконання статутних завдань господарче забезпечення діяльності об`єднання в порядку, визначеному законом; визначати підрядника, укладати договори про управління та експлуатацію, обслуговування, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення майна з будь-якою фізичною або юридичною особою; здійснювати контроль за своєчасною сплатою внесків і платежів; захищати права, представляти інтереси співвласників у судах, органах державної влади і органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності; використовувати допоміжні приміщення у багатоквартирному будинку для потреб органів управління об`єднання; встановлювати сервітути, здавати в оренду допоміжні приміщення та інше спільне майно багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч.3 ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» вправі вимагати своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання платежів, зборів і внесків від власників приміщень, а також відрахувань до резервного і ремонтних фондів.
Відтак, особа, яка є власником приміщення у ж/к, в якому створено ОСББ (асоціацію), зобов`язана здійснювати платежі та внески на утримання і ремонт спільного майна незалежно від членства в об`єднанні (асоціації), а тому за наявності підтверджених витрат на управління, утримання та збереження будинку така сума боргу підлягає стягненню.
Вищевикладене узгоджується із правовою позицією, викладеною у постанові Верховного Суду України від 27 січня 2016 року у справі № 3-1028гс15.
Таким чином, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та враховуючи те, що обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а позовні вимоги ґрунтуються на вимогах закону, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки відповідачем не надано доказів, які б підтверджували незаконність вимог позивача або їх необґрунтованість. Крім того, тривалий термін прострочення платежів, відсутність дій, які б свідчили про наміри добросовісно виконувати свої зобов`язання з боку відповідачів, вказують на наявність спроби ухилитися від виконання ним своїх зобов`язань.
На підставі ст.141 ЦПК України суд стягує з відповідачки на користь позивача судовий збір.
Керуючись ст.ст. 12,15-17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», ст.ст. 382, 526,714 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 19, 76-81, 141, 259, 263-265 , 280-282 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» (p/p НОМЕР_2 , Філія Львівське ОУ AT «Ощадбанк», МФО 325796, ЄДРПОУ 42349714) заборгованість по сплаті внесків на утримання багатоквартирного будинку за період з 01.04.2021 року по 31.03.2023 року в розмірі 6 879 (шість тисяч вісімсот сімдесят дев`ять) грн. 30 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Замарстинів - 162а» (p/p НОМЕР_2 , Філія Львівське ОУ AT «Ощадбанк», МФО 325796, ЄДРПОУ 42349714) судовий збір в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн.
Позивач: ОСББ «Замарстинів-162а» , адреса: м. Львів, вул. Замарстинівська, 162а, ЄДРПОУ 42349714.
Відповідач: ОСОБА_1 , проживає: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_3 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку ст. 284-285 ЦПК України.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом 30 днів з дня його ухвалення безпосередньо до Львівського апеляційного суду.
Суддя І. Є. Зима
Суд | Шевченківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2023 |
Оприлюднено | 13.07.2023 |
Номер документу | 112112683 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом |
Цивільне
Шевченківський районний суд м.Львова
Зима І. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні