Рішення
від 10.07.2023 по справі 907/492/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" липня 2023 р. м. УжгородСправа № 907/492/23

Суддя Господарського суду Закарпатської області Андрейчук Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви за позовом Ужгородської окружної прокуратури в інтересах держави

в особі Перечинської міської ради Ужгородського району Закарпатської області, м. Перечин, Закарпатська область

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальностю «Корнелія-Трейд», м. Перечин, Закарпатська область

про стягнення 276 179,99 грн

Секретар судового засідання Нагібіна І.В.

Сторони не викликалися

СУДОВІ ПРОЦЕДУРИ:

Керівник Ужгородської окружної прокуратури звернувся в інтересах держави в особі Перечинської міської ради Ужгородського району Закарпатської області з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Корнелія-Трейд» про стягнення заборгованості за договором оренди земельної ділянки в сумі 276 179,99 гривень. Позов заявлено з посиланням на статті 20, 207 Господарського кодексу України, статті 16, 215, 216 Цивільного кодексу України, ст. 122 Земельного кодексу України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».

Ухвалою суду від 31.05.2023 постановлено прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі та здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спору.

Попередній розрахунок понесених прокуратурою судових витрат становить 4 142,70 грн судового збору.

Відповідач не скористався наданим йому правом надати суду відзив на позов, хоча був повідомлений своєчасно та належним чином (ухвала суду була надіслана на його офіційну юридичну адресу, що підтверджується повідомленням про вручення від 09.06.2023), суд дійшов висновку, що він мав час та можливість надати свої заперечення з приводу предмета спору, та докази, які мають значення для розгляду справи по суті.

Учасник справи розпоряджається своїми правами на власний розсуд (ч. 2 ст. 14 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України рішення у справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами дослідження та оцінки доказів, поданих сторонами у спорі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН.

Правова позиція прокурора.

Ужгородська окружна прокуратура в інтересах Перечинської міської ради Ужгородського району Закарпатської області просить задоволити позов в повному обсязі, обґрунтовуючи позовні вимоги доданими до матеріалів справи документальними доказами, зокрема стверджує, що відповідач має заборгованість по орендній платі за договором оренди земельної ділянки (кадастровий номер 2123210100:01:003:0314, площею 2,3150 га) від 21.10.2016 у розмірі 276 179,99 гривень.

Таким чином, прокурором встановлено та визначено поважні причини та необхідні й достатні підстави для представництва в суді інтересів держави, оскільки підставою для звернення до суду із позовом є виявлення Ужгородською окружною прокуратурою фактів порушення та систематичного невиконання ТОВ «Корнелія - Трейд» умов договору оренди землі, а також неналежного здійснення повноважень по захисту інтересів держави Перечинською міською радою Ужгородського району. Порушення інтересів держави у даному випадку полягають у систематичному ненадходженні до місцевого бюджету коштів за використання земельної ділянки та у невжитті належних та достатніх заходів по стягненню заборгованості з орендної плати з боку орендодавця Перечинської міської ради.

Правова позиція відповідача.

Відповідач не подав відзиву на позовну заяву.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ.

Як встановлено з матеріалів справи, між Перечинською міською радою та ТОВ «Корнелія-Трейд» укладено договір оренди земельної ділянки від 21.10.2016 (кадастровий номер 2123210100:01:003:0314, площею 2,3150 га) з розрахунку орендної плати в розмірі 16 653,53 грн в місяць (з нарахуванням індексації орендарем в майбутньому).

За умовами Договору, орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних та допоміжних будівель та споруд підприємств деревообробної, машинобудівної та іншої промисловості, за кадастровим номером 4 2123210700:01:003:0314 в межах населеного пункту м. Перечин, пров. Ужанський, 6, строком на 5 років.

Актом прийому-передачі від 21.10.2016 підтверджується передання в оренду ТОВ «Корнелія-Трейд» вищевказаної земельної ділянки терміном на 5 років.

Відповідно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інше речове право - право оренди земельної ділянки зареєстровано 27.11.2018 за №7501361. Строк дії договору оренди до 21.10.2021.

Згідно розрахунку, проведеного Перечинською міською радою, ТОВ «Корнелія-Трейд» у період з липня 2020 року по жовтень 2021 року має заборгованість по орендній платі у сумі 276 179,99 грн.

3 метою стягнення до бюджету заборгованості з орендної плати за землю, Перечинською міською радою 12.01.2022 та 07.06.2021 надсилались вимоги до ТОВ «Корнелія-Трейд» щодо сплати боргу. Відповідь на претензійні документи не отримано.

Допущені відповідачем порушення істотних умов договору позбавили державу (в особі орендодавця) можливості своєчасно отримувати орендні платежі, на які вона розраховувала під час укладення цього договору, що стало підставою для звернення прокуратури з позовом до Господарського суду.

ПРАВОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ І ОЦІНКА СУДУ.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Укладений між сторонами Договір оренди земельної ділянки від 21.10.2016, відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України, є підставою для виникнення цивільних прав і обов`язків (господарських зобов`язань).

Спірні відносини сторін у даній справі є земельними відносинами, які виникли з договору оренди земельної ділянки.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно із ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.

Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтею 193 ГК України визначені загальні умови виконання господарських зобов`язань, згідно з якими суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань е підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Щодо розміру орендної плати за договором

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до вимог ст. 288.1 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (ст. 288.2. ПК України). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (ст. 288.4. ПK України).

За умовами договору, від моменту його укладення орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 5% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка становить 3 996 847,50 грн.

Починаючи з моменту підписання договору, орендна плата вноситься щомісячно протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця в розмірі 16 563,53 грн до 20.10.2021.

Пунктом 9 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. У цьому випадку розмір орендної плати змінюється Орендодавцем в односторонньому порядку без згоди Орендаря, без внесення змін та доповнень до договору оренди землі.

Відповідно до пункту 8 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 20.12.2016 №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році»), індекс споживчих цін за 2016 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, застосовується із значенням: для сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) - 100 відсотків; для земель несільськогосподарського призначення - 106 відсотків.

Таким чином, розмір орендної плати за користування землею 17 652,74 грн.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Приписами ст. 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до пункту 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно розрахунку, проведеного Перечинською міською радою, ТОВ «Корнелія-Трейд» у період з липня 2020 року по жовтень 2021 року має заборгованість по орендній платі у сумі 276 179,99 грн.

Суд перевірив розрахунки позивача і виявив, що розрахунки правильні, у зв`язку з чим позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Положеннями статей 13-14 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

В той же час, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до статей 73, 74, 76-80 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

3 огляду на вище наведене, розглянувши спір на підставі поданих суду доказів, беручи до уваги відсутність спростування/контррозрахунку відповідача, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають до задоволення в повному обсязі.

Розподіл судових витрат.

Судові витрати на підставі статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відтак, на відповідача покладається 4 142,70 гривень витрат на оплату судового збору.

Враховуючи наведене та керуючись статтями 11, 13, 14, 73 - 79, 86, 129, 210, 220, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги - задоволити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корнелія-Трейд» (89200, Закарпатська обл., Ужгородський район, м. Перечин, пров. Ужанський, 5, код в ЄДРПОУ 30541291) на користь держави в особі Перечинської міської ради Ужгородського району Закарпатської області (89200, Закарпатська обл., Ужгородський район, м. Перечин, пл. Народна, 16, код в ЄДРПОУ 04351274) заборгованість по орендній платі за договором оренди землі від 21.10.2016 у розмірі 276 179,99 грн (двісті сімдесят шість тисяч сто сімдесят дев`ять гривень 99 копійок).

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Корнелія-Трейд» (89200, Закарпатська обл., Ужгородський район, м. Перечин, пров. Ужанський, 5, код в ЄДРПОУ 30541291) на користь Закарпатської обласної прокуратури (розрахунковий рахунок IBAN UA228201720343130001000018475, Державна казначейська служба України м. Київ, код ЄДРПОУ 02909967) 4 142,70 грн (чотири тисячі сто сорок дві гривні 70 копійок) судових витрат, понесених у зв`язку із пред`явленням вказаного позову.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі - http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Рішення може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду.

Повний текст судового рішення складено 11.07.2023

Суддя Андрейчук Л.В.

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення10.07.2023
Оприлюднено13.07.2023
Номер документу112116386
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про припинення права користування земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —907/492/23

Судовий наказ від 07.08.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

Судовий наказ від 07.08.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

Рішення від 10.07.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

Ухвала від 31.05.2023

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Андрейчук Л.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні