Справа № 522/7235/23
провадження № 2/522/3975/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
06.07.2023 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді Шестакової Я.В.,
за участю секретаря Навроцької Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одеса в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арк Палас» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за комунальні послуги та експлуатаційне утримання, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача адвокат Касперович Д.С. 11.04.2023 року звернулася до Приморського районного суду м. Одеси з вищезазначеним позовом до ОСОБА_1 у якому просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість за комунальні послуги та експлуатаційне утримання у розмірі 200975,47 грн та судовий збір.
В обґрунтування позову зазначено, що 28.10.2008 року між ОСББ «Арк Палас» та ТОВ «Ростекс Ко» був укладений договір за яким останнє зобов`язується надати послуги з утримання майна офісно-житлового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . 1-В. Відповідач, як власниця квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 та машиномісць №АБ 6 та АДРЕСА_4 , яка фактично є споживачем послуг, надання яких забезпечується ОСББ, несе обов`язок по їх відшкодуванню як співвласник багатоквартирного будинку. В зв`язку з неналежним невиконанням своїх зобов`язань у відповідача виникла перед позивачем заборгованість з комунальних послуг та експлуатаційного утримання будинку станом на 31.01.2023 року у розмірі 200975,47 грн. Дані обставини стали підставою для звернення до суду.
Ухвалою суду від 12.04.2023 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, за наявними у справі доказами.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином, причини неявки не повідомила, заяв про розгляд справи у її відсутність не надходило, правом на подання відзиву не скористалася.
У зв`язку з цим, суд, згідно вимогам ч.4 ст.223 та ст. ст. 280, 281 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи.
Враховуючи,що сторонине прибулив судовезасідання,а перешкоддля розглядусправи судомне встановлено,то судздійснює судовийрозгляд усудовому засіданнібез фіксуваннясудового процесуза допомогоюзвукозаписувального технічногозасобу,відповідно довимог ч.2ст.247ЦПК України.
Судом встановлено, на підставі протоколу №01 від 25.09.2008 року власниками квартир та нежитлових приміщень було створено Об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арк Палас», розташоване за адресою: м. Одеса. вул. Генуезька, 1-А, 1-Б, АДРЕСА_5 . Метою діяльності Об?єднання є забезпечення захисту прав його членів, організація утримання та використання житлового комплексу, сприяння в отриманні житлово-комунальних послуг та інших послуг, а також забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх внесків та платежів, які передбачені законодавством та статутними документами.
28.10.2008р. між ОСББ «Арк Палас» та ТОВ «Ростекс - Ко» був укладений договір No3430/PK. Відповідно до даного Договору, ТОВ «Ростекс - Ко» зобов?язується надати послуги з утримання майна офісно - житлового комплексу, розташованого за адресою: АДРЕСА_6 , 1-Б, АДРЕСА_5 , а саме: прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж (теплопостачання, водопостачання, газопостачання, електропостачання) утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт комплексу. Вивезення побутових відходів, надання послуг з управління комплексом, а об`єднання зобов`язується своєчасно оплачувати вищеперелічені послуги.
Відповідно до п.3.1. Договору №3430/РК ОСББ здійснює оплату послуг наданих ТОВ «Ростекс-Ко» щомісячно, не пізніше 5-го числа кожного місяця. Вартість послуг, які надаються ТОВ «Ростекс-Ко» визначені у Додатках до Договору, які є його невід`ємною частиною.
Відповідно до додаткової угоди від 01.02.2018 року до договору №3430/РК від 28.10.2008 року вартість по обов`язковим послугам становить 12,68 грн. за 1 кв.м., утримання паркінгу (грн/1 машино/місто) 275,00 грн., підігрів води за 1 м3 - 69,85 грн. теплопостачання за 1м2 22,86 грн. (може коригуватися в залежності від кількості спожитого газу та вироблюваних ОСОБА_2
3 01.12.2022 року, у зв`язку зі зміною тарифів на послуги з вивезення ТПВ на території м. Одеси (рішення виконавчого комітету Одеської міської ради №258 від 27.10.2022р) тариф на ТВП, який входить до обов`язкових послуг підвищився і с 01.12.2022р. становить 0,37 грн., отже вартість обов`язкових послуг з 01.12.2022р. становить 12.96 грн за 1 кв.м. (додаткова угода від 01.12.2022 року).
Відповідно до договору від 01.03.2018 року про надання послуг №121/0, СПД ОСОБА_3 надає ОСББ наступні послуги: аварійна служба, послуги контрою доступу, послуги адміністрування, ТО відеоспостереження та сигналізація, мийка фасаду.
Відповідно до п.3.1. даного Договору, ОСББ здійснює оплату послуг наданих СПІД ОСОБА_3 щомісячно, не пізніше 5-го числа кожного місяця (п.3.1.).
Відповідно до додаткової угоди від 01.08.2019 року до договору надання послуг №121/0 від 01.03.2018 року за додаткові послуги стягується плата у розмірі 16,70 грн. за 1кв.м. щомісячно, (аварійна служба, послуги контролю доступу, послуги адміністрування та ТО відео нагляду, сигналізації та мийка фасаду). У Відповідача не має послуги з мийки фасаду, тому тариф на додаткові послуги 16,28 грн. за кв.м.
ОСББ «Арк Палас» діє на підставі Статуту затвердженого загальними зборами ОСББ від 05.02.2021 року (нова редакція).
Згідно п.1 розділу І Статуту ОСББ «Арк Палас» створене власниками квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 . АДРЕСА_8 відповідно до ЗУ «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Згідно п.1 розділу ІІ Статуту метою створення ОСББ є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до п.2 розділу V Статуту співвласник зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 23.02.2023 року ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, а саме: квартир АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 та машиномісць №АБ 6 та АДРЕСА_4 .
Відповідач, як власник вищезазначеного нерухомого майна яка фактично є споживачем послуг, надання яких забезпечується ОСББ, несе обов`язок по їх відшкодуванню як співвласник багатоквартирного будинку.
Таким чином, для фінансування самозабезпечення ОСББ, його співвласники мають сплачувати відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами ОСББ та законодавством.
В зв`язку з невиконанням своїх зобов`язань у відповідача виникла перед позивачем заборгованість з комунальних послуг та експлуатаційного утримання будинку станом на 31.01.2023 року у розмірі 200975,47 грн., що підтверджується розрахунком заборгованості позивача.
Відповідно дост. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідност. 13 ЦПК Українисуд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 16 Цивільного кодексу Українивстановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу.
ОСББ «Арк Палас», як колективний споживач, використав своє право укладати договори про надання комунальних послуг відповідно до Статуту, в інтересах споживачів, об`єднаних таким колективним споживачем, як це передбачено ч. 3ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до цього, з моменту утворення та до теперішнього часу об`єднання є єдиним колективним споживачем комунальних послуг та забезпечує постачання комунальних послуг від межі централізованих інженерно-технічних систем до окремого приміщення з використанням спільного майна співвласників багатоквартирного будинку - внутрішньобудинкових мереж.
ОСББ «Арк Палас» є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.
З метою забезпечення належної експлуатації житлового комплексу, ОСББ «Арк Палас» укладено ряд прямих договорів з виконавцями (постачальниками) житлово-комунальних послуг, якими передбачено перерахування коштів за наданні послуги щомісячно. Об`єднання за такими договорами несе повну відповідальність за своєчасну сплату вартості фактично спожитих співвласниками багатоквартирного будинку послуг.
Відповідно до вимог частини першої статті 1, частини першої статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання співвласників багатоквартирного будинку є юридичною особою, яка створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна. Об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Пунктом 5 частини 1статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Відповідно дост.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений уст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
Згідно ч. 1 ст. 10 даного Закону, ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Таким чином, проаналізувавши зазначені норми закону, суд приходить до висновку, що відповідач, як споживач житлово-комунальних послуг, якщо він фактично ними користується, зобов`язаний вносити оплату. Інших відомостей, на спростування зазначеного, відповідачем до суду не надано.
Статтею 322 Цивільного кодексу України визначено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Серед обов`язків співвласників багатоквартирного будинку, визначених у статті 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», є наступні: виконання рішення зборів співвласників; своєчасна оплата за спожиті житлово-комунальні послуги.
Таким чином, Закон покладає обов`язок утримання квартири та сплати житлово-комунальних послуг на власника квартири у багатоквартирному будинку.
До зазначеного висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у постанові від 02 квітня 2020 року у справі № 757/29813/17-ц, провадження № 61-2066св19.
Згідност. 509 ЦК Українивизначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Ст. 526 ЦК Українивизначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, аст. 527 ЦК Українипередбачено, що боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту. Кожна із сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.
Згідно ст.530ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як встановлює ч. 1ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом ч.1 ст.901, ч. 1 ст.903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.
Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.
З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Відповідно до ст. ст.76,77 ЦПК Українидоказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Заст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
При таких обставинах суд прийшов до висновку, що позовні вимоги ОСББ «Арк Палас» є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно дост.141 ЦПК Україниз відповідача підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем під час звернення до суду в розмірі 3014,64 грн.
Керуючись ст.ст.12,13,76,81,89,95,141,258-259,263-265,268,273,279,280-282,354,355ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арк Палас» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за комунальні послуги та експлуатаційне утримання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арк Палас» заборгованість за комунальні послуги та експлуатаційне утримання у розмірі2000 975 (двісті тисяч дев`ятсот сімдесят п`ять) гривень 47 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арк Палас» сплачений судовий збір у розмірі 3014 (три тисячі чотирнадцять) гривень 64 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду може бути оскаржене учасниками справи до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Найменування сторін:
Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Арк Палас», місцезнаходження: м. Одеса, вул. Генуезька, буд. 1-А, код ЄДРПОУ 36155847.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_9 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 06.07.2023 року.
Суддя Я.В. Шестакова
Суд | Приморський районний суд м.Одеси |
Дата ухвалення рішення | 06.07.2023 |
Оприлюднено | 13.07.2023 |
Номер документу | 112129186 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Приморський районний суд м.Одеси
Шестакова Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні