ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" липня 2023 р. м. РівнеСправа № 918/457/23
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Войтюка В.Р., при секретарі судового засідання Мамчур А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія"
до відповідача Приватне сільськогосподарське підприємство "Щедра Нива"
про стягнення заборгованості в сумі 282 098 грн. 75 коп.
В засіданні приймали участь:
Від позивача: Якимчук Ольга Михайлівна (в залі суду);
Від відповідача: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідачів
15 травня 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Приватне сільськогосподарське підприємство "Щедра Нива" (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 282 098 грн. 75 коп.
В обґрунтування позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія" посилається на неналежне виконання Приватним сільськогосподарським підприємством "Щедра Нива" зобов`язань відповідно договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АР167-1107/20 від 05 серпня 2020 року, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості в сумі 282 098 грн. 75 коп., з яких 225 097 грн. 28 коп. основного боргу, 3 762 грн. 49 коп. 3% річних, 29 799 грн. 87 коп. інфляційних втрат та 23 522 грн. 46 коп. пені.
В судовому засіданні 11 липня 2023 року представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві та просив суд задоволити позов у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання 11 липня 2023 року не з`явився, не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову, або будь-які інші письмові заперечення по суті спору.
Суд зазначає, що до матеріалів справи (до позовної заяви) залучені належні докази виконання позивачем вимог ст. 172 ГПК України - надіслання відповідачам копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення на адресу місця проживання відповідача, яка також є офіційною адресою його місця проживання згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Судом також були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття судом провадження у справі - відповідна ухвала суду надсилалася на адресу місцезнаходження відповідача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси
Відповідно до наявних у матеріалах справи поштових повідомлень, вбачається, що останні отримані відповідачем.
Окрім того, слід зазначити, що представник відповідача звертався до суду з клопотаннями про відкладення розгляду справи.
З огляду на викладене, Приватне сільськогосподарське підприємство "Щедра Нива" повідомлене про розгляд справи № 918/457/23 належним чином, оскільки судом виконано всі покладені на нього обов`язки, а відповідач проявив протиправну процесуальну бездіяльність.
З огляду на відсутність підстав для відкладення розгляду справи, передбачених статтями 202, 216 та 252 Господарського процесуального кодексу України, надання відповідачу можливості для подання відзиву на позов, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за наявними у справі матеріалами.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даного спору, останній не скористалися свої процесуальним правом на подачу відзиву або будь-яких інших пояснень, тому вважає можливим здійснювати розгляд справи по суті.
Заяви та клопотання у справі
26 червня 2023 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
11 липня 2023 року до відділу канцелярії та документального забезпечення суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Суд, не вбачає правових підстав для задоволення клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, оскільки останнє не обґрунтоване в розумінні ст. 202 ГПК України, а перебування представника у відпустці не є причиною для відкладення розгляду справи, оскільки коло представників необмежене.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 16 травня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 918/457/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія" до відповідача Приватне сільськогосподарське підприємство "Щедра Нива" про стягнення заборгованості в сумі 282 098 грн. 75 коп., підготовче судове засідання призначено на 12 червня 2023 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12 червня 2023 року відкладено розгляд підготовчого засідання на 26 червня 2023 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 26 червня 2023 року закрито підготовче провадження по розгляду позовної заяви у справі № 918/457/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія" до відповідача Приватне сільськогосподарське підприємство "Щедра Нива" про стягнення заборгованості в сумі 282 098 грн. 75 коп. та призначено розгляд справи № 918/457/23 до судового розгляду по суті на 11 липня 2023 року.
Фактичні обставини справи, зміст спірних правовідносин та мотивована оцінка аргументів сторін, підстави їх відхилення, висновок суду та джерела права й акти їх застосування.
Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЄГАЗ" (далі - постачальник) з однієї сторони та Приватним сільськогосподарським підприємством "ЩЕДРА НИВА" (далі - споживач) з другої сторони, уклали договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року (далі - договір).
У зв`язку із зміною назви постачальника, сторони уклали Додаткову угоду № 3 від 02 жовтня 2020 року до договору, якою викладено нову назву постачальника Товариство з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія".
Відповідно до п. 1.1. договору, Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2020 році природний газ (далі-газ), а Споживач зобов`язується прийняти та платити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.
Додатковою угодою № 4 від 25 червня 2021 року договору внесені зміни до пункту 1.1 виклавши його в наступній редакції: "Постачальник зобов`язується передати у власність Споживачу у 2020-2021 роках природний газ (далі - газ), а Споживач зобов`язується прийняти та оплатити вартість газу у розмірах, строки та порядку, що визначені договором".
Пунктом 2.5. договору сторонами погоджено наступне:
- за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між оператором ГРМ та споживачем, відповідно до вимог кодексу ГРМ (п. 2.5.1. договору);
- на підставі отриманих від споживача даних та/або даних оператора ГРМ постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період підписані уповноваженим представником постачальника або з використанням кваліфікованого електронного підпису відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" (п. 2.5.2. договору);
- споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта прийняття-передачі природного газу підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта прийняття-передачі природного газу (п. 2.5.3. договору);
- у випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу споживачем обсягу постачання (споживання) газу встановлюється постачальником в односторонньому порядку на підставі даних оператора ГРМ чи оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутися до суду за вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання таким рішенням законної сили, обсяги спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюються відповідно до даних постачальника. У випадку не повернення споживачем підписаного оригіналу акту прийняття-передачі газу, або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання протягом 2 календарних днів з дати отримання, такий акт вважається підписаним споживачем, а обсяги спожитого газу встановлюються відповідно до даних постачальника (п. 2.5.4. договору).
Відповідно до п. 3.1. договору, розрахунки за поставлений споживачеві газ здійснюються за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем. Підписуючи цей договір, споживач підтверджує, що ознайомлений з тим, що протягом дії договору ціна на газ може змінитись, про що сторони укладатимуть відповідні додаткові угоди. Підписуючи цей договір споживач підтверджує, що йому надане належне повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії договору і ніяких повідомлень про зміну ціни газу не вимагається.
Пунктом 3.2. договору встановлена ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 3,13657600 грн. Податок на додану вартість становить 0,62731520 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 3,76389120 грн.
Відповідно до п. 3.2. договору в редакції ДУ-1 від 21 серпня 2020 року до договору № 14АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року встановлено, що починаючи з 01 вересня 2020 року ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 4,05324267 грн. Податок на додану вартість становить 0,81064853 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 4,86389120 грн.
Пунктом 3.2. договору в редакції ДУ-2 від 23 вересня 2020 року, до договору № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року встановлено, що починаючи з 01 жовтня 2020 ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 5,09490933 грн. Податок на додану вартість становить 1,01898187 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 6,11389120 грн.
Пунктом 3.2. договору в редакції ДУ-5 від 29 червня 2021 року до договору № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року встановлено, що починаючи з 01 липня 2021 року ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 12,67824267 грн. Податок на додану вартість становить 2,53564853 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 15,21389120 грн.
Пунктом 3.2. договору в редакції ДУ-6 від 28 липня 2021 року до договору № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року встановлено, що починаючи з 01 серпня 2021 року ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 13,88657600 грн. Податок па додану вартість становить 2,77731520 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 16,66389120 грн.
Пунктом 3.2. договору в редакції ДУ-7 від 31 серпня 2021 року до договору № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року встановлено, що починаючи з 01 вересня 2021 року ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 19,13657600 грн. Податок па додану вартість становить 3,82731520 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 22,96389120 грн.
Пунктом 3.2. договору в редакції ДУ-8 від 30 вересня 2021 року до договору № 41АР 167-1107-20 від 05 серпня 2020 року встановлено, що починаючи з 01 жовтня 2021 року ціна одного кубічного метру (куб.м) природного газу з урахуванням компенсацій вартості послуги доступу до потужності складає 30,05324267 грн. Податок на додану вартість становить 6,01064853 грн. Всього ціна за один кубічний метр становить 36,06389120 грн.
Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору, крім випадку визначеного п. 3.3.1 договору (п. 3.3. договору).
Пунктом 9.2. договору Сторони погодили, що договір вважається продовженим (пролонгованим) на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі Сторін не буде заявлено про припинення його дії. Кількість пролонгацій необмежена.
Отже, на підставі укладеного договору відповідачу поставлено природний газ в загальній кількості 9384,9 куб.м на суму 156 388 грн. 96 коп., а саме: серпні 2021 року - 3,2 куб.м на суму 53 грн. 33 коп. (ціна газу 16,66389120 грн. відповідно до ДУ-6 до Договору № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року); вересні 2021 року - 8648,6 куб.м на суму 198 605 грн. 51 коп. (ціна газу 22,96389120 грн. відповідно до ДУ-7 до Договору № 41АР167-1107-20 від 05 серпня 2020 року); жовтні 2021 року -733,1 куб.м на суму 26 438 грн. 44 коп. (ціна газу 36,06389120 грн. відповідно до ДУ-8 до Договору № 41АР67-1107-20 від 05 серпня 2020 року).
Суд зазначає, що договірні зобов`язання стосовно постачання природного газу позивач виконав належним чином.
Розділом 4 договору встановлено порядок та строки проведення розрахунків.
Пунктом 4.2. передбачено, що оплата за договором здійснюється Споживачем виключено грошовими коштами у національній валюті України - гривні в наступному порядку: - оплата в розмірі 100% (ста відсотків) за фактично переданий Постачальником газ здійснюється Споживачем до десятого (10) числа місяця, наступного за звітним місяцем.
Проте, в порушення вимог договору оплату послуг з постачання природного газу відповідачем не проведено.
Однак, матеріали справи не містять будь-яких заперечень відповідача (споживача) щодо обсягів та ціни поставленого газу.
Таким чином, заборгованість відповідача за спожитий природний газ склала 225 097 грн. 28 грн.
Крім того, як вбачається з матеріалів справи підписані акти приймання-передачі за серпень, вересень та жовтень 2021 року відповідачем на адресу позивача не повернуті. Підписані акти приймання-передачі природного газу, як і обґрунтована відмова від їх підписання позивачу не надійшли, оплату послуг з постачання природного газу відповідачем здійснено не було.
Однак, матеріали справи не містять будь-яких заперечень відповідача (споживача) щодо обсягів та ціни поставленого газу.
Відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2496. зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року № 1382/27827 (далі - Правила постачання).
Згідно з п. 3 р. І Правил постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.
Відповідно до розділу 11 Правил постачання підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газорозподільної системи, договору розподілу природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГРМ. та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу, наявність у споживача, об`єкт якого підключений до газотранспортної системи, договору транспортування природного газу, укладеного в установленому порядку між споживачем та Оператором ГТС, та присвоєння споживачу Оператором ГТС персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу, наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов, включення споживача до Реєстру споживачів постачальника у відповідному розрахунковому періоді.
Відповідно до п. 12 р. 11 Правил постачання за підсумками розрахункового періоду споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати діючому постачальнику копію відповідного акта про фактичний об`єм (обсяг) розподіленого (протранспортованого) природного газу споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ/ГТС та споживачем, відповідно до вимог Кодексу газотранспортної системи/Кодексу газорозподільних систем.
На підставі отриманих від споживача даних та/або даних Оператора ГТС постачальник протягом трьох робочих днів готує та надає споживачу два примірники акта приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженим представником постачальника.
Взаємовідносини між постачальником і Оператором ГТС щодо обміну інформацією про фактичні обсяги споживання природного газу споживачем регулюються Кодексом газотранспортної системи та окремим договором транспортування природного газу, укладеним між постачальником та Оператором ГТС.
Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі природного газу зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі природного газу, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта приймання-передачі природного газу.
У випадку відмови від підписання акта приймання-передачі природного газу розбіжності підлягають урегулюванню відповідно до договору або в судовому порядку.
До прийняття рішення судом вартість поставленого приводного газу встановлюється відповідно до даних постачальника.
Постачання природного газу здійснюється виключно через та за допомогою Інформаційної платформи Оператора ГТС. Інформаційна платформа є доступною для Постачальника природного газу та містить, зокрема, інформацію про період закріплення в Реєстрі постачальника того чи Іншого споживача, а також про фактичне добове споживання природного газу та інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця. Тому, Постачальник отримує дані про фактичне споживання Споживачем природного газу від споживача та/або Оператора ГРМ, Інформаційної платформи Оператора ГТС.
На підтвердження вказаних обставин позивач, в якості обґрунтування позовних вимог в частині обсягів постачання природного газу відповідачу, надає інформацію про Споживання природного газу відповідачем з ресурсу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія", згідно остаточних алокацій інформаційної платформи добового балансування Оператора ГТС за період серпень, вересень та жовтень 2021 року
Отже, на підтверджені обсяги спожитого природного газу відповідачем, позивачем з врахуванням вартості природного газу у відповідні періоди, погодженої сторонами додатковими угодами № ДУ-6 від 28 липня 2021 року, ДУ-7 від 31 серпня 2021 року, № ДУ-8 від 30 вересня 2021 року до договору сформував акти приймання передачі природного газу у серпні, вересні та жовтні 2021 року.
Відповідно до положень Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2493 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року № 1378/27823 (далі - Кодекс ГТС), Реєстром споживачів постачальника є перелік споживачів, які в інформаційній платформі закріплені за певним постачальником у розрахунковому періоді (п. 5 глави 1 розділу І Кодексу ГТС).
Пунктом 2 глави 5 розділу IV Кодексу ГТС передбачено, що постачальник має право визначити по споживачу в інформаційній платформі кінцеву дату постачання природного газу такому споживачу (з якої споживач буде виключений з Реєстру такого постачальника) та/або визначити періоди постачання природного газу такому споживачу.
Відповідно до п. 2 глави 3 розділу IX Кодексу газорозподільних систем затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року № 1379/27824 (далі - Кодекс ГРМ), для визначення об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) приймаються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ (AT "Рівнегаз"), у разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ приймаються дані комерційного вузла обліку споживача.
Згідно з п. 3 глави 3 розділу IX Кодексу ГРМ, період, за який по об`єкту споживача визначається фактичний об`єм (обсяг) споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокація), є календарний місяць.
Як вбачається зі змісту п. 6 глави 3 розділуIX Кодексу ГРМ, визначений Оператором ГРМ в акті приймання-передачі природного газу Фактичний об`єм та обсяг розподілу та споживання (постачання) природного газу по об`єкту споживача (алокація) за підсумками розрахункового періоду (календарного місяця) передається Оператору ГТС у встановленому Кодексом ГТС порядку для включення в місячний баланс природного газу по ГТС і є підставою для їх використання у взаємовідносинах між суб`єктами рипну природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між споживачем та його постачальником (позивач).
Крім того, для підтвердження обсягів спожитого відповідачем природного газу позивач звернувся з листом до Оператора ГРМ АТ "Рівнегаз" 03 серпня 2022 року від АТ "Рівнегаз" надійшов лист № 330-Сл-5584-0822 з зазначенням обсягів розподіленого природного газу відповідачу в наступному порядку: серпні 2021 року - 3,20 куб.м; вересні 2021 року - 8648,60 куб.м; жовтні 2021 року - 733,10 куб.м.
Зважаючи на вищевикладені обставини, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача основної заборгованості по договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № 41АР167-1107/20 від 05 серпня 2020 року в сумі 225 097 грн. 28 коп. є доведеними та обґрунтованими.
Щодо нарахованої пені та відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання, суд зазначає наступне.
Статтею 530 Цивільного кодексу України закріплено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ст. ст. 525, 526, 527 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
Нормами права статті 193 Господарського кодексу України закріплено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність. Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням с правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Таке ж положення містить ст. 173 Господарського кодексу України, в якій зазначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених ГК України, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторонами у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управлена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми.
Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2. договору, у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом 4 договору з Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за яким стягується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Враховуюче, строки оплати заборгованості за отриманий природний газ, встановлені розділом 4 договору, зокрема те, що остаточний розрахунок за фактично отриманий природний газ здійснюється до десятого числа місяця наступного за звітним, нарахування штрафних санкцій та збитків починаємо з 11 числа місяця наступного за місяцем отримання газу.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивачем нараховано відповідачу наступні штрафні санкції та відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання, а саме 3 762 грн. 49 коп. 3% річних, 29 799 грн. 87 коп. інфляційних втрат та 23 522 грн. 46 коп. пені.
Суд, здійснивши власний розрахунок за допомогою системи комплексного інформаційного забезпечення LIGA 360 встановив, що позивачем вищевказані розрахунки здійснено вірно.
Зважаючи на вищевикладені обставини до стягнення з відповідача підлягають наступні суми відповідальності за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання та пені, а саме 3 762 грн. 49 коп. 3% річних, 29 799 грн. 87 коп. інфляційних втрат та 23 522 грн. 46 коп. пені.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні в розумінні ст. ст. 74-78 ГПК України будь-які докази сплати у повному обсязі заборгованості.
Таким чином, оскільки відповідачем не виконано зобов`язання по оплаті за поставлений газ за договором, внаслідок чого у позивача виникло право стягнення боргу з відповідача.
Відповідно до пункту 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для справи. Пунктами 1 та 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Зазначені норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
З правовою позицією та аргументами позивача суд погоджується та приймає останні.
Оцінка аргументам відповідача не надавалась, оскільки відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подачу відзиву на позовну заяву та будь-яких письмових заперечень.
Порушені права та інтереси позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Дана справа, яка пов`язана з виконанням правочинів в господарській діяльності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України відноситься до юрисдикції господарського суду.
Невиконання відповідачем зобов`язання в укладених з позивачем правочину порушило інтереси останнього, які полягають у несвоєчасному отриманні оплати за поставлений природній газ та обумовлює настання передбачених цим правочином та законом правових наслідків у вигляді стягнення суми заборгованості та штрафних санкцій, відтак позивач правомірно звернувся до суду з даним позовом.
Судові витрати.
Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем у якості судових витрат заявлено сплату судового збору в розмірі 4 231 грн. 48 коп.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
У зв`язку із задоволенням позову, та враховуючи, що в результаті неправильних дій відповідача, який не сплатив відповідачу обумовлені договором кошти у встановлений строк, що призвело до необхідності позивачу звертатись до суду та нести додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до ст. 129 ГПК України, судовий збір в сумі 4 234 грн. 48 коп. покладає на відповідача.
Керуючись ст. 123, 129, 232, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Щедра Нива" (35656, Рівненська обл., Дубенський р-н., с. Турковичі, код. 39627020) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ЙЕ Енергія" (01010, м. Київ, вул. Острозьких князів, 32/2, код. 38863790) 225 097 (двісті двадцять п`ять тисяч дев`яносто сім) грн. 28 коп. основної заборгованості, 3 762 (три тисячі сімсот шістдесят два) грн. 49 коп. 3% річних, 29 799 (двадцять дев`ять тисяч сімсот дев`яносто дев`ять) грн. 87 коп. інфляційних втрат, 23 522 (двадцять три тисячі п`ятсот двадцять два) грн. 46 коп. пені та 4 231 (чотири тисячі двісті тридцять один) грн. 48 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набранням рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 11 липня 2023 року.
Суддя Войтюк В.Р.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2023 |
Оприлюднено | 14.07.2023 |
Номер документу | 112145292 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Войтюк В.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні