ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
"04" липня 2023 р. Cправа № 902/426/23
Господарський суд Вінницької області у складі
головуючого судді Лабунської Т.І.
за участю: секретаря судового засідання - Марчук А.П.
представника позивача - Покоєвича А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Створюй Майбутнє" (вул. Кудряшова, буд. 20А, м. Київ, 03035)
до: Фізичної особи-підприємця Осадчука Євгена Петровича ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 39481,82 грн, -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні судді Господарського суду Вінницької області Тварковського А.А. перебувала справа № 902/426/23 за позовом ТОВ "Створюй Майбутнє" до ФОП Осадчука Є.П. про стягнення 39 481,82 грн.
07.06.2023 у даній справі прийнято рішення, яким позов задоволено.
20.06.2023 до суду від представника ТОВ "Створюй Майбутнє" надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат у справі.
У зв`язку з перебуванням судді Тварковського А.А. у відпустці, на підставі розпорядження керівника апарату суду від 20.06.2023 було здійснено повторний автоматизований розподіл заяви ТОВ "Створюй Майбутнє" про ухвалення додаткового рішення у справі № 902/426/23, за результатами якого вказану заяву було розподілено судді Лабунській Т.І.
Ухвалою суду від 22.06.2023 заяву ТОВ "Створюй Майбутнє" про ухвалення додаткового рішення у справі № 902/426/23 прийнято до свого провадження суддею Лабунською Т.І. та призначено до розгляду в судовому засіданні на 04.07.2023.
На визначену дату з`явився представник позивача.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався.
При цьому суд зважає, що ухвала направлена на адресу При цьому суд зважає, що ухвала направлена на адресу ФОП Осадчука Є.П. вказану в позовній заяві, не вручена під час доставки, що стверджується витягом з сайту Укрпошта.
Згідно з ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
В судовому засіданні 04.07.2023 представник позивача зазначив, що оскільки питання судового збору в розмірі 2 481,00 грн. вже вирішено в рішенні суду, то просив розглядати заяву лише в частині стягнення витрат на правничу допомогу.
Розглянувши заяву представника ТОВ "Створюй Майбутнє" про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу, суд дійшов висновку, що вказана заява підлягає задоволенню з огляду на таке.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 124 ГПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Згідно з нормами ч. 3 ст. 124 ГПК України попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Позивачем у позовній заяві зазначено про те, що попередній (орієнтовний) розмір судових витрат складає судовий збір в розмірі 2 481,00 грн. та витрати на правничу допомогу адвоката в розмірі 16 000,00 грн.
У поданій до суду заяві позивач просить стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 16 000,00 грн.
Розглянувши вказану заяву, докази на підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу, судом враховане таке.
Відповідно до ч. 1, п. 1, 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Право на правову допомогу в Україні гарантовано ст. 59 Конституції України.
Відповідно до положень ст. 16, 58 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога). Представником у суді може бути адвокат.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що видами адвокатської діяльності, зокрема є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Положеннями Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч.1 ст. 26 Закону).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Ч. 1, ч. 2 ста. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі:
- фіксованого розміру;
- погодинної оплати.
Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.
Оскільки до договору про надання правової допомоги застосовують загальні вимоги договірного права, то гонорар адвоката, хоч і визначається ч. 1 ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" як "форма винагороди адвоката", але в розумінні ЦК України становить ціну такого договору.
Фіксований розмір гонорару у цьому контексті означає, що у разі настання визначених таким договором умов платежу - конкретний склад дій адвоката, що були вчинені на виконання цього договору й призвели до настання цих умов, не має жодного значення для визначення розміру адвокатського гонорару в конкретному випадку.
Таким чином, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суд має виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу.
Згідно із ч. 1-3 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат:
1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;
2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Склад та розмір витрат, пов`язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.
Як передбачено ч. 4 ст. 126 ГПК України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Відповідно до вимог ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи, представництво інтересів позивача у справі здійснювалось адвокатом Покоєвичем А.О. на підставі ордеру серія АІ № 1365003 від 2103.2023 та договору про надання правової допомоги від 24.02.2023.
24.02.2023 між Адвокатським об`єднанням "Захист у криміналі" (АО) та ТОВ "Створюй Майбутнє" (замовник) укладено договір про надання правової допомоги
Відповідно до п. 1.1. договору АО бере на себе зобов`язання надавати правову допомогу, а саме: подача та супровід позовної заяви про стягнення заборгованості з ФОП Осадчук Євгена Петровича за договором купівлі-продажу № 25/01, в обсязі та на умовах, передбачених цим договором, а замовник зобов`язаний надавати усю необхідну інформацію щодо предмету договору.
Цей договір набирає чинності з моменту його підписання і діє до виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 2.1. договору).
Згідно п. 3.1. договору вартість послуг за даним договором складає: 16 000,00 грн. та сплачується наступним чином:
- 8 000,00 грн. аванс на початку справи;
- 8 000,00 грн. сплачується на протязі 5 днів з дня прийняття рішення про задоволення позову, у випадку відмови у позові дана сума виконавцю не сплачується.
В ціну договору не включені фактичні фактичні витрати щодо виконання АО зобов`язань за договором (судовий збір 2 684,00 грн.) та поштові витрати 150,00 грн. (п.3.2. Договору).
Таким чином у даному договорі про надання правової допомоги визначено фіксований розмір винагороди адвоката в сумі 16 000,00 грн., а тому останній не змінюється в залежності від обсягу послуг на витраченого адвокатом часу.
Відповідно до висновку Верховного Суду, викладеного в постанові Верховного Суду у справі № 640/18402 від 28.12.2020 у разі встановлення адвокатом та клієнтом фіксованого розміру гонорару детальний опис робіт, виконаних під час надання правової допомоги не потрібен.
До зави про винесення додаткового рішення, позивачем додано виписки на суму 16 000,00 грн., а саме: від 08.03.2023 на суму 8 000,00 грн. з призначенням платежу - "аванс по договору про надання правової допомоги б/н від 24.02.2023" та від 09.06.2023 на суму 8 000,00 грн. з призначенням платежу - "доплата по договору про надання правової допомоги б/н від 24.02.2023".
Таким чином понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу є обґрунтованими та підтвердженими доказами.
Судом також враховується, що відповідач заяви про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, або будь-яких заперечень щодо розміру останніх до суду не подавав.
У відповідності до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
З огляду на те, що судом задоволено позовні вимоги позивача в повному обсязі, тому на відповідача покладаються понесені позивачем витрати на правову допомогу в повному обсязі, в розмірі 16 000,00 грн., а заява ТОВ "Створюй Майбутнє" про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 11, 13, 18, 86, 123, 126, 130, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 244, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Створюй Майбутнє" про ухвалення додаткового рішення про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Осадчука Євгена Петровича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Створюй Майбутнє" (вул. Кудряшова, буд. 20А, м. Київ, 03035, код 41134462) витрати на правову допомогу у розмірі 16 000,00 грн. (шістнадцять тисяч грн.).
3. Видати наказ після набрання додатковим рішенням законної сили.
4. Згідно з приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
5. Відповідно до ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
6. Копію додаткового судового рішення надіслати учасникам справи рекомендованим листом та електронну адресу представника позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1.
Повне додаткове рішення складено 13.07.2023.
Суддя Лабунська Т.І.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - позивачу - вул. Арх. Артинова, 5, оф.1, м. Вінниця, 21050 (адреса для листування адвоката Покоєвича А.О.);
3 - відповідачу - АДРЕСА_1.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2023 |
Оприлюднено | 17.07.2023 |
Номер документу | 112170722 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Лабунська Т.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні