Рішення
від 14.07.2023 по справі 592/2507/23
КОВПАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа№592/2507/23

Провадження №2/592/896/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2023 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м.Суми у складі головуючого судді Корольової Г.Ю., за участю секретаря судового засідання Панасовської В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Алмаз 41», третя особа: приватного нотаріуса Сумського міського нотарільного округу Онопрієнко А.В. про визнання права власності в порядку спадкування за законом,

У С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позиції позивачів.

27.02.2023 року позивачі звернулись до суду з вказаним позовом і свої уточнені позовні вимоги обґрунтовують тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , яка була їхньою матір`ю. Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді кооперативної двокімнатної квартири, житловою площею 28,71 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі ордеру від 08 лютого 1986 року, виданого Виконкомом Сумської міської ради народних депутатів. ОСОБА_3 , як члену ЖСК-55 «Алмаз», було надано право на зайняття вищевказаної квартири. Згідно довідки №3 від 04.04.2011 року ОСОБА_3 була членом житлово-будівельного кооперативу ОСББ «Алмаз 41» та їй належала двокімнатна кооперативна квартира АДРЕСА_2 . Вступний внесок у сумі 2800 сплачено 19.03.1985 року, а повна вартість квартири у сумі 7694 виплачена повністю 05.10.1995 року. Мати позивачів набула права власності шляхом виплати всіх пайових внесків, проте свідоцтва про право власності на спірну квартиру за життя не одержала. Єдиними спадкоємцями померлої за законом є її сини - позивачі по справі, які у встановлений законом строк звернулися до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Онопрієнко А.В. із заявами про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, на підставі яких було заведено спадкову справу №81/2022. Однак, в усній формі нотаріусом було повідомлено про відсутність правових підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки правовстановлюючі документи на спадкове майно відсутні. За таких обставин просять суд: 1) визнати за ОСОБА_1 право спільної часткової власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 на частину кооперативної квартири за адресою: АДРЕСА_1 ; 2) визнати за ОСОБА_2 право спільної часткової власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 на частину кооперативної квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Заяви, клопотання.

24.04.2023 року від адвоката Кордюка В.П. надійшла заява про зміну предмету позову.

У судове засідання позивачі не з`явились, їх представником надано письмову заяву, відповідно до якої просив розглянути справу без їх участі, позовні вимоги підтримав.

Відповідач повідомлявся про час та місце розгляду справи, однак до суду представник не з`явився, відзив на позовну заяву, письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову не надано.

Приватний нотаріус Сумського міського нотарільного округу Онопрієнко А.В. у судове засідання не прибула. 12.07.2023 року подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого вважає за можливе задовольнити позовні вимоги та визнати за позивачами право власності на квартиру, оскільки померла ОСОБА_3 на момент відкриття спадщини набула право власності на кооперативну квартиру шляхом її викупу, то до її спадкоємців перейшли майнові права.

Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Ковпаківського районного суду м.Суми від 28.02.2023 року відкрито загальне позовне провадження по справі.

01.05.2023 року суд закрив підготовче засідання і призначив справу до розгляду по суті.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 10.01.2022 року, актовий запис №98.

За життя ОСОБА_3 , на підставі ордеру від 08 лютого 1986 року, виданого Виконкомом Сумської міської ради народних депутатів як члену ЖСК-55 «Алмаз», було надано право на зайняття кооперативної двокімнатної квартири, за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки №3 від 04.04.2011 року, ОСОБА_3 була членом житлово-будівельного кооперативу ОСББ «Алмаз 41» та їй належить двокімнатна кооперативна квартира АДРЕСА_2 . Вступний внесок у сумі 2800 сплачено 19.03.1985 року, а повна вартість квартири у сумі 7694 виплачена повністю 05.10.1995 року.

Таким чином, вказана квартира належала померлій як члену житлово-будівельного кооперативу ОСББ «Алмаз 41», оскільки вона набула права власності шляхом виплати всіх пайових внесків. Однак свідоцтва про право власності на спірну квартиру за життя не одержала.

Померла ОСОБА_3 являється матір`ю позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Єдиними спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 є її сини - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Після смерті матері відкрилася спадщина у вигляді кооперативної двокімнатної квартири, за адресою: АДРЕСА_1 .

У встановлений законом строк та спосіб позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до приватного нотаріуса Сумського міського нотаріального округу Онопрієнко А.В. із заявами про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, на підставі яких було заведено спадкову справу №81/2022.

Однак, в усній формі нотаріусом було повідомлено про відсутністю правових підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки правовстановлюючі документи на спадкове майно відсутні.

Так, позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було проведено технічну інвентаризацію, що підтверджується технічним паспортом від 15.02.2023 року на квартиру за адресою АДРЕСА_1 , згідно якого загальна площа складає 50,6 кв.м, житлова площа дорівнює 28,6 кв.м.

Як вбачається з висновку про вартість квартири від 19.02.2023 року, за адресою АДРЕСА_1 , її ринкова вартість становить 637 560 грн.

Мотиви, з яких виходить суд та застосовані норми права.

Згідно ст. 16 ЦК України, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права власності.

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно із частинами 1, 3 статті 15 Закону України «Про власність» № 697-ХІІ від 07 лютого 1991 року, який діяв до вступу в законну силу Цивільного кодексу України в редакції 2003 року, член житлового-житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває право власності на це майно; громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 384 ЦК України, у разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.

У п. п. 69, 71 Листа Верховного Суду України від 26 травня 2001 року «Правові позиції щодо розгляду судами окремих категорій судових справ (Житлове право)» вказано, що члени ЖБК, які повністю внесли пайовий внесок за квартиру відповідно до ст. 15 Закону України «Про власність», набувають права власності на квартиру.

З п. 5-1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 вересня 1987 року № 9 «Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи» вбачається, що судам слід мати на увазі, що згідно зі ст. 15 Закону України «Про власність» член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд.

Відповідно до п. 6 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 7 лютого 2014 року № 5 вбачається, що суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Зокрема, у разі повного внесення пайових внесків за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані члену житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства.

Виникнення права власності на будинки, споруди та нерухоме майно не залежало від державної реєстрації до часу набрання чинності Цивільним кодексом України в редакції від 2003 року та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в редакції від 2004 року.

Згідно з вимогами ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

На підставі п. 37 Постанови Пленуму Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» від 7 лютого 2014 року № 5, з урахуванням положень ч. І ст. 15 та ст. 392 ЦК в редакції від 2003 року, власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, на основі з`ясованих обставин, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.2, 12, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право спільної часткової власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 на частину кооперативної квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право спільної часткової власності в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_3 на частину кооперативної квартири за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачі - ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Алмаз 41», м.Суми, пр-т Перемоги, 41 код ЄДРПОУ 35068193.

Третя особа - приватний нотаріус Сумського міського нотарільного округу Онопрієнко А.В., м.Суми, вул.Гетьмана П.Скоропадського, 2, прим.52.

Суддя Г.Ю. Корольова

СудКовпаківський районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення14.07.2023
Оприлюднено18.07.2023
Номер документу112187526
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —592/2507/23

Рішення від 14.07.2023

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

Ухвала від 01.05.2023

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

Ухвала від 28.02.2023

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Корольова Г. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні