Справа № 308/11533/23
1-кс/308/2863/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2023 року м. Ужгород
Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Ужгороді клопотання начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_6 , погодженого прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратур ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Вірменії, зареєстрованого за адресою : АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , тимчасово не працюючого, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.191, ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст.366 КК України,-
В С Т А Н О В И В:
Із внесеного клопотання слідує, що що у березні -квітні 2018року (точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), але не пізніше 16.04.2018, засновник і директор Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансово-промислова група «Алькор» ОСОБА_4 , являючись службовою особою цього товариства як юридичної особи приватного права, яка відповідно дост.49 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року №436-ІV(із змінами та доповненнями) зобов`язана не порушувати права та законні інтереси громадян, інших суб`єктів господарювання, установ, організацій, права місцевого самоврядування і держави, і яка згідно п.3ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" № 996 від 16.07.99 року є відповідальною за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, на яку, згідно п.6 ст.8, п.8 ст.9 Закону №996, покладено обов`язок створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення н еухильного виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів; а також покладено відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, недостовірність відображених у них даних, посягаючи на бюджетну систему держави та органів місцевого самоврядування, маючи умисел на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, усвідомлюючи протиправність своїх злочинних дій, передбачаючи настання наслідків у вигляді отримання неправомірної вигоди, діючи умисно, з корисливих мотивів при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах залучив до попередньої злочинної змови невстановлених осіб з числа працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор».
Для вказаних цілей ОСОБА_4 , маючи вирішальний вплив на діяльність ряду суб`єктів господарської діяльності, а саме: товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» код ЄДРПОУ 39507877, зареєстроване на час вчинення кримінальних правопорушень за адресою м.Київ, вул.Олеся Гончара, 35/413, товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансово-промислова група «Алькор» код ЄДРПОУ 39503364, зареєстроване на час вчинення кримінальних правопорушень м.Київ, вул.Олеся Гончара, 35/413; товариство з обмеженою відповідальністю «Алмітрейд» код ЄДРПОУ 39093155, зареєстроване за адресою м.Київ, вул.Олеся Гончара, 35/411; товариство з обмеженою відповідальністю «Алькор-Захід» код ЄДРПОУ 33123587, зареєстроване за адресою м.Київ, вул.Олеся Гончара, 35/414; товариство з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджи Дніпровський 1, код ЄДРПОУ 42309095, зареєстроване за адресою м.Київ, вул.Олеся Гончара, 35/415, зазначив себе в облікових відомостях вказаних юридичних осіб як головний бухгалтер та для маскування протиправної діяльності забезпечив ведення бухгалтерського обліку одними і тими ж особами за одним місцем знаходження, а саме м.Київ, вул.Олеся Гончара, 35/415.
Переслідуючи кінцеву мету такої протиправної діяльності заволодіння коштами державного та місцевого бюджетів, виділених на проведення будівельних робіт з капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг у Закарпатській області, а як спосіб її досягнення внесення недостовірних відомостей до первинної звітної документації (форми КБ-2в, КБ-3) щодо обсягів фактично виконаних будівельних робіт на таких об`єктах, з наступним погодженням їх в розпорядників коштів та з подальшим оберненням виручених грошей у свою власність та власність близьких родичів, шляхом здійснення фіктивних фінансових операцій між пов`язаними суб`єктами господарської діяльності, ОСОБА_4 розроблено злочинний план, який був доведений до відома на даний час невстановлених учасників попередньої змови, та який передбачав наступні неправомірні дії:
- розміщення на території с.Крайниково, Хустського району з покладення на баланс Товариства з обмеженою відповідальністю «Алькор Захід» асфальтобетонної установки для виготовлення суміші асфальтобетонної з добавленням до неї щебеневих сумішей із вулканічних порід типу андезит, а також придбання такої суміші у підпільних асфальтобетонних заводів на території Закарпатської області;
- вибір об`єктів злочинного посягання, а саме участь в публічних закупівлях, які проводяться бюджетними організаціями на території Закарпатської області, щодо капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг місцевого значення Хустського та Іршавського районів Закарпатської області шляхом подачі від імені Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» тендерних пропозицій із заниженою вартістю;
- поетапне складання та погодження інженером первинної звітної документації документів (форми КБ-2в, КБ-32), із внесеними до них завищеними обсягами та вартістю фактично виконаних робіт;
- фактичне завідомо протиправне заволодіння коштами з державного та місцевого бюджетів, шляхом перерахування за допомогою програми клієнт-банк з розрахункових рахунків ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» на розрахункові рахунки пов`язаних юридичних осіб: ТОВ «ФПГ Алькор», ТОВ «Алькор-Захід», ТОВ «Алмітрейд», ТОВ «Солар Енерджи Дніпровський 1» як поворотної безвідсоткової фінансової допомоги з подальшим перерахуванням на карткові рахунки близьких родичів та оберненням їх на свою користь.
Розраховуючи на довготривалість і систематичність, передбачених планом злочинних дій та розуміючи необхідність участі у реалізації ряду осіб, ОСОБА_4 довів до відома невстановлених на даний час осіб з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор», ТОВ «ФПГ Алькор», ТОВ «Алькор-Захід», ТОВ «Алмітрейд», ТОВ «Солар Енерджи Дніпровський 1» ступінь їхньої співучасті і роль кожного у цій діяльності для досягнення всіма вказаної цілі.
Зокрема, ОСОБА_4 , виконуючи покладені на нього обов`язки:
-здійснював загальне керівництво, надавав вказівки бухгалтерам за допомогою програми «клієнт-банк» на перерахування коштів на розрахункові рахунки пов`язаних осіб;
-особисто вів переговори на постачання будівельних матеріалів від імені ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор», ТОВ «ФПГ Алькор», ТОВ «Алькор-Захід», ТОВ «Алмітрейд», ТОВ «Солар Енерджи Дніпровський 1»
-укладав та підписував від імені ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор» в якості директора договори про надання послуг оренди техніки Товариству з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор»;
Невстановлені особи з числа працівників Товариству з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор», на виконання вказівок ОСОБА_4 :
- готували, завіряли та подавали документи від імені ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» для проведення публічних закупівель;
- складали та підписували від імені директора ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_7 та головного інженера даного товариства ОСОБА_8 первинно-звітну документацію (форми КБ-2в, КБ-3) з внесенням до неї недостовірних відомостей щодо обсягів та вартості фактично виконаних робіт;
- за вказівкою ОСОБА_4 вчиняли фінансові операції з перерахуванням грошових коштів за допомогою системи «клієнт-банк» на розрахункові рахунки пов`язаних юридичних осіб з подальшим виведенням таких коштів на карткові рахунки близьких родичів.
Таким чином, у березні-квітні 2018 року (точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), але не пізніше 16.04.2018 ОСОБА_4 разом із невстановленими особами змовившись про спільну протиправну діяльність, направлену на вчинення особливо тяжких злочинів, мали цілеспрямований характер та корисливу спрямованість, усвідомлюючи при цьому, що невиконання будь ким із них своїх злочинних обов`язків, позбавляло б можливості реалізувати заплановані протиправні наміри. Дані обставини вимагали від кожного з співучасників певного часу, старанного багатобічного готування для здійснення злочинів, узгодження дій між всіма учасниками, відданості та відповідальності кожного в умисній спільній діяльності направленій на досягнення протиправних цілей.
Так, 15.03.2018 тендерним комітетом Комунального підприємства Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» (надалі КП ЗОР «Будкопмлеткторг») оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2018-03-15-001030-а на закупівлю робіт з «Поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О 070502 Довге-Іршава, км 0+000 км21+700», очікуваною вартістю 93230270 гривень.
Для участі у проведення процедури публічних закупівель допущено три суб`єкти господарської діяльності, а саме:
-товариство з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» з ціновою пропозицією 86682100 гривень;
-товариство з обмеженою відповідальністю «ПБС» з ціновою пропозицією 91500000 гривень;
-товариство з обмеженою відповідальністю «S.C. TRAMECO S.A» з ціновою пропозицією 92297967,30 гривень.
07.05.2018 тендерним комітетом КП ЗОР «Будкомплектторг» оприлюднено повідомлення про намір укласти договір із ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» на закупівлю робіт з «Поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О 070502 Довге-Іршава, км 0+000 км21+700» за ціною 86682100 гривень.
18.05.2018 між Комунальним підприємством Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» (замовник) в особі директора ОСОБА_9 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» (підрядник) в особі інженера ОСОБА_8 , що діє на підставі довіреності №2 від 06.04.2018 за результатами проведення публічних закупівель укладено договір підряду №6, відповідно до умов якого ТОВ «ДП «Алькор» взяло на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик надати послуги з виконання робіт на об`єкті «Поточний середні ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000 21+700(45233142-6 Ремонт доріг), згідно до затвердженої проектної кошторисної документації та в обумовлений договором термін. Замовник зобов`язується прийняти згідно з цим договором та чинним законодавством України належним чином надані послуги (виконання робіт) після перевірки фізичних та вартісних показників та сплатити їх вартість по мірі надходження коштів на його рахунок, передбачених на ці цілі.
Пунктом 9 Договору визначено, що договірна ціна на роботи (послуги) з поточного середнього ремонту складає 86682100 гривень з ПДВ. Вказані суми можуть коригуватись в межах ціни Договору при зміні напрямків використання коштів державного та місцевого бюджетів відповідно до планів фінансування, затверджених Укравтодором (розпоряджень Кабінету Міністрів України, облдержадміністрації), що буде визначатись додатковими угодами. Договірна ціна може бути переглянута за наступних умов:
-зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника;
-узгодження зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт (послуг);
-зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
-зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в цьому Договорі.
Пунктом 10 Договору передбачено, що ціна договору визначається на підставі ДСТУ Б Д.1.1-1:2013. СОУ 42.1-37641918-050:2012, як динамічна і може бути переглянута згідно умов п.9 цього Договору або у разі скасування цих нормативних актів та прийняття нових, які регламентують умови формування договірної ціни на предмет цього Договору, без збільшення його вартості.
Пунктом 16 даного Договору визначено, що забезпечення робіт матеріалами здійснює підрядник, яких зобов`язаний узгоджувати із замовником постачальників матеріалів. Поточні ціни на матеріально-технічні ресурси приймаються за найменшою ціною, визначеною на підставі проведеного аналізу ринку матеріалів, що склались в регіоні на момент розрахунку з врахуванням їх якісних характеристик, строків та обсягів постачання. Підрядник відповідає за кількість, якість і комплектність постачання цих ресурсів, на ньому лежить ризик їх випадкової втрати та пошкодження, і до моменту відшкодування їх вартості замовником вони залишаються власністю підрядника.
Пунктом 37 Договору визначено, що замовник, в межах отриманого бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, щомісячно здійснює розрахунки за надані послуги з підрядником протягом десяти робочих днів на підставі акту приймання виконаних робіт (наданих послуг) (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних робіт (наданих послуг) (форма КБ-3), підписаних уповноваженими представниками сторін.
22.05.2018 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі директора ОСОБА_9 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №1 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою передбачили авансування робіт з дозволу головного розпорядника коштів.
12.06.2018 між вказаними суб`єктами укладено додаткову угоду №2 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, згідно умов якої визначено, що вартість робіт з поточного середнього ремонту на 2018 рік складає 8190000 гривень, втому числі ПДВ 1365000 гривень.
16.08.2018 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі директора ОСОБА_9 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №3 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою доповнено пункт 9 Договору абзацом 4, про те, що бюджетні зобов`язання за договором встановлені планом використання бюджетних коштів на 2018 рік складають 2760 287,94 гривень.
03.10.2018 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі директора ОСОБА_9 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №4 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою доповнено пункт 9 Договору абзацом 5 наступного змісту: «вартість робіт з поточного середнього ремонту об`єкта на 2018 рік складає 1961424,23 гривень.
08.10.2018 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі директора ОСОБА_9 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №5 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою абзац 5 пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «Збільшена вартість робіт з поточного середнього ремонту об`єкта в сумі 1961424,23 гривень. Загальна вартість за договором по даному об`єкту на 2018 рік складає 12911712,17 гривень.
12.02.2019 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора ОСОБА_10 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №6 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою внесено зміни до проектно-кошторисної документації шляхом її коригування, при цьому зменшено договірну ціну на суму вартості робіт ділянки км 8+600 -21+700 автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава.
26.06.2019 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора з фінансових питань ОСОБА_11 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №7 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою погодились вважати такою, що втратила чинність додаткову угоду №6 від 12.02.2019, та пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «Загальна вартість послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 складає 86682100 гривень. Вартість робіт з поточного середнього ремонту на 2018 рік складає 12911712,17гривень. Вартість послуг з поточного середньо ремонту об`єкта на 2019 рік складає 3925450 гривень» Також вказаною додатковою угодою внесено зміни до юридичних адрес та банківських реквізитів сторін.
15.07.2019 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора з фінансових питань ОСОБА_11 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №8 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «Загальна вартість послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 складає 86682100 гривень. Вартість робіт з поточного середнього ремонту на 2018 рік складає 12911712,17гривень. Вартість послуг з поточного середньо ремонту об`єкта на 2019 рік складає 15701782 гривень, з них: 3925450 гривень за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку за бюджетною програмою 2761070; - 11776332 гривень за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетною програмою 1917462».
27.12.2019 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора з фінансових питань ОСОБА_11 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №9 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «Загальна вартість послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 складає 86682100 гривень. Вартість робіт з поточного середнього ремонту на 2018 рік складає 12911712,17гривень. Вартість послуг з поточного середньо ремонту об`єкта на 2019 рік складає 11549369,62 гривень, з них: 3925450 гривень за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку за бюджетною програмою 2761070; - 7623919,62 гривень за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетною програмою 1917462», а також продовжено загальний строк дії договору до 31.12.2020.
13.07.2020 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора з фінансових питань ОСОБА_11 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №10 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «Загальна вартість послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 складає 86682100 гривень. Вартість робіт з поточного середнього ремонту на 2018 рік складає 12911712,17гривень. Вартість послуг з поточного середньо ремонту об`єкта на 2019 рік складає 11549369,62 гривень, з них: 3925450 гривень за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку за бюджетною програмою 2761070; - 7623919,62 гривень за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетною програмою 1917462. Вартість послуг з поточного середнього ремонту об`єкта на 2020 рік складає 27478100 гривень, з них: 24534000 гривень за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку за бюджетною програмою 2761070; - 2944100 гривень за рахунок коштів обласного бюджету».
11.08.2020 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора з фінансових питань ОСОБА_11 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі т.в.о.директора ОСОБА_4 укладено додаткову угоду №11 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою в пункті 40 Договору визначили суму попередньої оплати (авансу) на 2020 рік на поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 в розмірі 2210000 гривень.
29.12.2020 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі заступника директора з фінансових питань ОСОБА_11 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі т.в.о.директора ОСОБА_4 укладено додаткову угоду №13 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою пункт 9 Договору викладено в наступній редакції: «Загальна вартість послуг з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 складає 86682100 гривень. Вартість робіт з поточного середнього ремонту на 2018 рік складає 12911712,17гривень. Вартість послуг з поточного середньо ремонту об`єкта на 2019 рік складає 11549369,62 гривень, з них: 3925450 гривень за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку за бюджетною програмою 2761070; - 7623919,62 гривень за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетною програмою 1917462. Вартість послуг з поточного середнього ремонту об`єкта на 2020 рік складає 30583827,98гривень, з них: 27533053,09 гривень за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку за бюджетною програмою 2761070; - 3050774,89 гривень за рахунок коштів обласного бюджету».
31.03.2021 між КП ЗОР «Будкомплектторг» в особі директора ОСОБА_9 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі т.в.о.директора ОСОБА_4 укладено додаткову угоду №14 до Договору підряду №6 від 18.05.2018, якою достроково розірвано зазначений договір за взаємною згодою сторін.
Проте, в період з травня 2018 року по грудень 2020 року ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор», а з липня 2020 року за сумісництвом тимчасово виконувачем обов`язків директора ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор», будучи службовою особою даного товариства, переслідуючи кінцеву мету незаконного збагачення - заволодіння коштами державного та місцевого бюджетів, виділених на проведення будівельних робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки своєї діяльності, надав вказівки, невстановленим на даному етапі досудового слідства підлеглим йому співробітникам ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо недотримання під час виконання робіт за договором №6 від 18.05.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700, в частині ведення обліку обсягів виконаних робіт та використаних будівельних матеріалів в тому числі сумішей асфальтобетонних при влаштування дорожнього одягу, що дало можливість провести зазначені роботи з меншими фінансовими затратами.
В той же проміжок часу, ОСОБА_4 , діючи умисно, маючи намір на заволодіння коштами державного та місцевого бюджетів, надав вказівку невстановленій досудовим розслідуванням особі з числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо внесення в акти приймання виконаних робіт форми №КБ-2в до договору № 6 від 18.05.2018 завищених обсягів виконаних будівельних робіт та подачі їх до Комунального підприємства Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» з метою отримання оплати їх вартості.
Зокрема, ОСОБА_4 , діючи всупереч вимог п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов`язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з травня 2018 року по жовтень 2018 року було завищено обсяги та вартість виконання будівельних робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700 Закарпатської області», у період червня-жовтня 2018 року, умисно, з корисливих мотивів, надав вказівки невстановленій досудовим розслідуванням особі з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» скласти, підписати від імені головного інженера даного Товариства ОСОБА_8 та завірити круглою печаткою ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» 3 (три) довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 3 (три) акти приймання виконаних будівельних робіт (№б/н за червень 2018 року, №б/н за серпень 2018 року та №б/н за жовтень 2018 року) на загальну суму 12911712,23гривень, до яких було внесено завідомо неправдиві відомості про щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, зокрема:
-завищено об`єм «перевезення для укріплення узбіччя на відстань 1 км», де в актах зазначено, що перевезено 1077,59 тонн, тоді як фактично перевезено 983,808 тонн;
-завищено об`єм «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 20», де в актах зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 14817 м2 (з врахуванням коефіцієнтів додавання або виключення при зміні товщини кожні 0,5 см, площею 3577 м2) використано 1876,54 тонн даної суміші, тоді як для влаштування зазначеної площі покриття повинно було використано даного матеріалу в кількості 1809,525 тонн;
-внесено до актів неправдиві відомості щодо виконання робіт з «укріплення узбіч відходами фрезерування асфальтобетону при товщині шару 5 см», площею 1356 м2 та «відходи від фрезерування (зворотній матеріал) в кількості 84,987 м3, які фактично не виконувались.
Таким чином, ОСОБА_4 спільно із невстановленою особою завищили загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об`єкту у 2018 році на суму, згідно висновку експерта №261/22 від 24.08.2022 390978,17 гривень.
В той же самий проміжок часу, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що складені та підписані невстановленою особою від імені інженера ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_8 , документи містять завищені обсяги фактично виконаних робіт, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах організував та забезпечив подання у три етапи до КП ЗОР «Будкомплектторг» три акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та три довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3, на загальну суму 12911712,17гривень, а саме:
-12.06.2018 підписано акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за червень 2018 року на суму 8190000гривень;
-17.08.2018 підписано акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за серпень 2018 року на суму 2760287,94 гривень;
-08.10.2018 підписано акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за жовтень 2018 року на суму 1961424,23 гривень.
Таким чином, згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в та довідок про вартість виконаних робіт форми КБ-3, складених по договору №6 від 18.05.2018, загальна вартість прийнятих КП ЗОР «Будкомплектторг» будівельних робіт (послуг), виконання яких здійснювалось у 2018 році на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700» становить 12911712,17 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт згідно висновку експерта №261/22 від 24.08.2022 становила 12520734,17гривень.
Продовжуючи свої протиправні дії, направлені на незаконне заволодіння коштами, виділеними на проведення робіт по договору № 6 від 18.05.2018, ОСОБА_4 забезпечив передання невстановленою особою вказаних актів довідок про вартість для підписання службовими особами Комунального підприємства Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» та подальшого прийняття виконаних будівельних робіт на даному об`єкті.
На підставі вище перелічених документів, в період часу з 23.05.2018 по 09.10.2018 Комунальним підприємством Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» на виконання умов договору №6 від 18.05.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700, проведено оплату виконаних робіт в сумі 12911712,17 гривень, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області рахунок № НОМЕР_1 (МФО 812016) на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор»:
- на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в Столичній філії ПАТ «КБ «ПриватБанк» МФО 380269, згідно платіжного доручення №2 від 22.05.2018 в сумі 2450000 гривень (як попередня оплата аванс), та платіжного доручення №6 від 12.06.2018 в сумі 5740000 гривень;
- на рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в ПАТ «АКБ «КОНКОРД» МФО 307350, згідно платіжного доручення №2 від 17.08.2018 в сумі 2760 287,94 гривень, платіжного доручення №42 від 08.10.2018 в сумі 1961 424,23гривень.
Отримавши кошти від КП ЗОР «Будкомплектторг» на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в тому числі в сумі 390978,17 гривень внаслідок завищення об`ємів та вартості виконаних робіт, ОСОБА_4 який маючи вирішальний вплив на діяльність даного товариства, за допомогою системи клієнт-банк, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Враховуючи вищевикладені обставини, директор і засновник ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор» ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами, достовірно знаючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з червня2018 року по жовтень2018 року під час виконання робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700» на підставі договору№6 від 18.05.2018 завищено обсяги та вартість фактично виконаних робіт, організував та забезпечив незаконне заволодіння бюджетними коштами в сумі 390978,17 гривень, чим завдав майнову шкоду Комунальному підприємству Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» на вказану суму, що у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є великим розміром.
Окрім цього, в період з червня-грудня 2019 року ОСОБА_4 , всупереч вимог п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов`язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з червня 2019 року по грудень 2019 року було завищено обсяги та вартість виконання будівельних робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700», усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що фактично вартість по виконанню будівельних робіт по даному об`єкту у 2019 році становить 11342842,80 гривень з метою незаконного заволодіння коштами місцевого та державного бюджетів, умисно, з корисливих мотивів, надав вказівки невстановленій досудовим розслідуванням особі з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» підписати від імені директора даного Товариства ОСОБА_7 та завірити круглою печаткою ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» 6 (шість) довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 6 (шість) актів приймання виконаних будівельних робіт (№1 за червень 2019 року на суму 3925450 гривень, №5 за липень 2019 року на суму 2350000 гривень, №6 за липень 2019 року на суму 2000000 гривень, №7 за серпень 2019 року на суму 2049651,77 гривень, №8 за вересень 2019 року на суму 1224267,85 гривень, №9 за грудень 2019 року на суму 247362,28 гривень) на загальну суму 11796731,90гривень, до яких невстановленою особою із числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» за вказівкою ОСОБА_12 були внесені завідомо неправдиві відомості про щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, зокрема:
-завищено об`єм «перевезення для укріплення узбіччя на відстань 1 км», де в актах зазначено, що перевезено 1269,554 тонн, тоді як фактично перевезено 1159,704 тонн;
-завищено об`єм «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 20», де в актах зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 7208 м2 (з врахуванням коефіцієнтів додавання або виключення при зміні товщини кожні 0,5 см, площею 523 м2) використано 883,362 тонн даної суміші, тоді як для влаштування зазначеної площі покриття повинно було використано даного матеріалу в кількості 851,918 тонн;
-в актах зазначено виконання робіт з «укріплення узбіч відходами фрезерування асфальтобетону при товщині шару 5 см», площею 200 м2 та «відходи від фрезерування (зворотній матеріал) в кількості 12,523 м3, тоді як фактично такі будівельні роботи невиконані.
Таким чином, ОСОБА_4 за сприяння невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» завищили загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об`єкту у 2019 році на суму, згідно висновку експерта №261/22 від 24.08.2022 453889,10 гривень.
В той же самий проміжок часу, ОСОБА_4 , при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах забезпечив подання до КП ЗОР «Будкомплектторг», підписані невстановленою особою від імені директора ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_7 акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3, із внесеними до них завищеними обсягами фактично виконаних будівельних робіт на загальну суму 11796731,90гривень, а саме:
-26.06.2019 підписано акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за червень 2019 року на суму 3925450,00гривень;
-15.07.2019 підписано акт №5 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за липень 2019 року на суму 2350000гривень;
-18.07.2019 підписано акт №6 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку№2 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за липень 2019 року на суму 2000000гривень.
-29.08.2019 підписано акт №7 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за серпень 2019 року на суму 2049651,77гривень;
-03.09.2019 підписано акт№8 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за вересень 2019 року на суму 1224267,85гривень;
-18.12.2019 підписано акт №9 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2019 року на суму 247362,28гривень.
Таким чином, згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в, складених по договору №6 від 18.05.2018, загальна вартість прийнятих КП ЗОР «Будкомплектторг» будівельних робіт (послуг), виконання яких здійснювалось у 2019 році на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700» становить 11796731,90 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт згідно висновку експерта №261/22 від 24.08.2022 становила 11342842,80 гривень.
Продовжуючи свої злочинні дії, направлені на заволодіння коштами виділеними на проведення робіт по договору № 6 від 18.05.2018, в період червня-вересень 2019 року ОСОБА_4 забезпечив передання невстановленою особою вказаних актів довідок про вартість для підписання службовими особами Комунального підприємства Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» та подальшого прийняття виконаних будівельних робіт на даному об`єкті.
На підставі вище перелічених документів, в період часу з 26.06.2019 по 09.09.2019 Комунальним підприємством Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» на виконання умов договору №6 від 18.05.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700, проведено оплату виконаних робіт в сумі 11796731,90 гривень, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області рахунок № НОМЕР_1 (МФО 812016) на розрахунковий рахунок ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» № НОМЕР_3 , відкритий в ПАТ «АКБ «КОНКОРД» МФО 307350, згідно платіжного доручення №2 від 26.06.2019 в сумі 3925450 гривень, платіжного доручення №63 від 15.07.2019 в сумі 2350000гривень, доручення №69 від 18.07.2019 в сумі 2000000гривень, доручення №90 від 29.08.2019 в сумі 2049651,77гривень, доручення №92 від 03.09.2019 в сумі 1224267,85гривень.
Отримавши кошти від КП ЗОР «Будкомплектторг» на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в тому числі в сумі 453889,10гривень внаслідок завищення об`ємів та вартості виконаних робіт, ОСОБА_4 який маючи вирішальний вплив на діяльність даного товариства, за допомогою системи клієнт-банк, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Враховуючи вищевикладені обставини, директор і засновник ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор» ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами, достовірно знаючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з червня2019 року по грудень 2019 року під час виконання робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700» на підставі договору№6 від 18.05.2018 завищено обсяги та вартість фактично виконаних робіт, організував та забезпечив незаконне заволодіння бюджетними коштами в сумі 453889,10 гривень, чим завдав майнову шкоду Комунальному підприємству Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» на вказану суму, що у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є великим розміром.
Окрім цього, в період з жовтня-грудня 2020 року ОСОБА_4 , обіймаючи посаду тимчасово виконувача обов`язків директора Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор», являючись службовою особою даного товариства, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з жовтня2020 року по грудень 2020 року було завищено обсяги та вартість виконання будівельних робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700», усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що фактично вартість по виконанню будівельних робіт по даному об`єкту у 2020 році становить 28218706,80 гривень, з метою незаконного заволодіння коштами місцевого та державного бюджетів, діючи умисно, повторно, з корисливих мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч вимогам п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов`язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах власноручно підписав від імені та завірити круглою печаткою ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» 9 (дев`ять) довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 9 (дев`ять) актів приймання виконаних будівельних робіт (№9 за жовтень 2020 року на суму 4698224,39гривень, №10 за жовтень 2020 року на суму 2509206,47 гривень, №11 за жовтень 2020 року на суму 2195214,92 гривень, №12 за листопад 2020року на суму 4946932,73 гривень, №13 за листопада 2020 року на суму 848909,78 гривень, №14 за листопад 2020 року на суму 2587834,56 гривень, №15 за грудень 2020року на суму 2201 865,11 гривень, №16 за грудень 2020року на суму 5498 636,76 гривень, №17 за грудень 2020 року на суму 5097003,26 гривень) на загальну суму 30583827,98гривень, до яких невстановленою особою із числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» за вказівками ОСОБА_4 були внесені завідомо неправдиві відомості про щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, зокрема:
-завищено об`єм «перевезення для укріплення узбіччя на відстань 1 км», де в актах зазначено, що перевезено 2,444 тонн, тоді як фактично перевезено 1,764 тонн;
-завищено об`єм «улаштування вирівнюючого шару з асфальтобетонної суміші без застосування укладальників асфальтобетону (РН18-21-2)», де в актах зазначено, що виконання в об`ємі 390,864 тонн, тоді як фактично виконано 388,62 тонн;
-завищено обсяг по виконанні робіт з «Влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см із дрібнозернистої асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем Vogele Super 1303-2, при ширині укладання 3,5 м {{ при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу}} (ДН2-1-145)», де в актах зазначено, що влаштовано 56280 м2, тоді як фактично площа влаштованого покриття становить 55282 м2;
-завищено об`єм «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 20» в загальній кількості 379,4074 тонн;
-завищено обсяг по виконанні робіт з «Ущільнення асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним вібраційним гладковальцевим Hamm HD 110 масою 10,6 т за шість проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2-4-11)», де в актах зазначено, що виконання робіт на площі 56280 м2, тоді як фактично площа на якій виконувався даний вид робіт становить 55282 м2;
-завищено обсяг по виконанні робіт з «Ущільнення асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним вібраційним гладковальцевим Ammann AV 110X масою 10,4 т за вісім проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2-4-43)», де в актах зазначено, що виконання робіт на площі 56280 м2, тоді як фактично площа на якій виконувався даний вид робіт становить 55282 м2;
-завищено обсяг по виконанні робіт з «Ущільнення асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним на пневмоколісному ходу Hamm HD 150 TT масою 14,33 т за шість проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2-4-43)», де в актах зазначено, що виконання робіт на площі 56280 м2, тоді як фактично площа на якій виконувався даний вид робіт становить 55282 м2;
-в актах зазначено недостовірні відомості щодо виконання робіт з «укріплення узбіч відходами фрезерування асфальтобетону при товщині шару 10 см (ДП1-26-6)», площею 3710 м2, які фактично не виконані.
Таким чином, ОСОБА_4 за сприяння невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» завищив загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об`єкту у 2020 році на суму, згідно висновку експерта №261/22 від 24.08.2022 2365121,18гривень.
В той же самий проміжок часу, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що підписані ним документи містять завищені обсяги фактично виконаних робіт, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах забезпечив подання до КП ЗОР «Будкомплектторг», за адресою м.Ужгород, вул.Насипна, 46/1, дев`ять актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та дев`ять довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3, на загальну суму 30583827,98гривень, а саме:
-12.10.2020 підписано акт №9 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за жовтень 2020 року на суму 4698224,39гривень;
-13.10.2020 підписано акт №10 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку №2 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за жовтень 2020року на суму 2509206,47гривень;
-21.10.2020 підписано акт №11 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку №3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за жовтень 2020року на суму 2195214,92гривень.
-05.11.2020 підписано акт №12 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за листопад 2020 року на суму 4946932,73гривень;
-18.11.2020 підписано акт №13 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку №2 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за листопада 2020 року на суму 848909,78гривень;
-19.11.2020 підписано акт №14 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку №3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за листопад 2020року на суму 2587834,56гривень.
-15.12.2020 підписано акт №15 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2020 року на суму 2201865,11гривень;
-17.12.2020 підписано акт №16 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку №2 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2020 року на суму 5498636,76гривень;
-28.12.2020 підписано акт №17 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку №3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2020року на суму 50987003,26гривень.
Таким чином, згідно Актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в, складених по договору №6 від 18.05.2018, загальна вартість прийнятих КП ЗОР «Будкомплектторг» будівельних робіт (послуг), виконання яких здійснювалось у 2020 році на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700» становить 30583827,98 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт у 2020 році, згідно висновку експерта №261/22 від 24.08.2022, становила 28218706,80 гривень.
Продовжуючи свої злочинні дії, спрямовані на заволодіння коштами виділеними на проведення робіт по договору № 6 від 18.05.2018, в період жовтня-грудня 2020 року ОСОБА_4 забезпечив передання невстановленою особою вказаних актів довідок про вартість для підписання службовими особами Комунального підприємства Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» та подальшого прийняття виконаних будівельних робіт на даному об`єкті.
На підставі вище перелічених документів, в період часу з 12.10.2020 по 30.12.2020 Комунальним підприємством Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» на виконання умов договору №6 від 18.05.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700, проведено оплату виконаних робіт в сумі 11796731,90 гривень, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області рахунок № НОМЕР_1 (МФО 812016) на розрахунковий рахунок ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» № НОМЕР_4 ( НОМЕР_5 ), відкритий в ПАТ «Комерційний банк ПриватБанк» МФО 305299, зокрема згідно:
- платіжного доручення від 14.07.2020 в сумі 2210000 гривень (в якості попередньої оплати);
- платіжного доручення від 13.10.2020 в сумі 2488224,39гривень;
- платіжного доручення від 15.10.2020 в сумі 2509206,47гривень;
- платіжного доручення від 22.10.2020 в сумі 2195214,92 гривень;
- платіжного доручення від 06.11.2020 в сумі 4946932,73 гривень;
- платіжного доручення від 20.11.2020 в сумі 848909,78 гривень;
- платіжного доручення від 16.12.2020 в сумі 2201865,11 гривень;
- платіжного доручення від 29.12.2020 в сумі 2587834,56 гривень;
- платіжного доручення від 29.12.2020 в сумі 5498 636,76 гривень;
- платіжного доручення від 29.12.2020 в сумі 5097003,26 гривень;
Отримавши кошти від КП ЗОР «Будкомплектторг» на розрахунковий рахунок ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор», в тому числі в сумі 2365121гривень внаслідок завищення об`ємів та вартості виконаних робіт, ОСОБА_4 який маючи вирішальний вплив на діяльність даного товариства, за допомогою системи клієнт-банк, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Враховуючи вищевикладені обставини, в.о.директора ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами, достовірно знаючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з жовтня2020 року по грудень 2020 року під час виконання робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення О070502 Довге-Іршава, км 0+000-21+700» на підставі договору№6 від 18.05.2018 завищено обсяги та вартість фактично виконаних робіт, незаконно заволодів бюджетними коштами в сумі 2365121гривень, чим завдав майнову шкоду Комунальному підприємству Закарпатської обласної ради «Будкомплектторг» на вказану суму, що у 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є особливо великим розміром.
Поряд з цим, 13.07.2018 тендерним комітетом Арданівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2018-07-13-001628-с на закупівлю робіт з капітального ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області, очікуваною вартістю 13600000 гривень.
Для участі у проведення процедури публічних закупівель допущено три суб`єкти господарської діяльності, а саме:
-товариство з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» з ціновою пропозицією 13400000 гривень;
-товариство з обмеженою відповідальністю «Євробуд-Індустрія» з ціновою пропозицією 13500000 гривень;
02.08.2018 тендерним комітетом Арданівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області оприлюднено повідомлення про намір укласти договір із ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» на закупівлю робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області» за ціною 13400000 гривень.
13.08.2018 між Арданівською сільською радою (замовник) в особі сільського голови ОСОБА_13 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» (підрядник) в особі головного інженера ОСОБА_8 , що діє на підставі довіреності від 24.07.2018 за результатами проведення публічних закупівель укладено договір підряду №01/08/2018, відповідно до умов якого ТОВ «ДП «Алькор» взяло на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик надати послуги з виконання робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області», згідно технічного завдання викладеного в тендерній документації та в обумовлений договором термін, а саме до 31.12.2019.
Пунктом 4.1 Договору визначено, що ціна договору становить 13400000 гривень та підтверджується договірною ціною у тому числі на 2018 рік -10000000 гривень з ПДВ, на 2019 рік 3400000 гривень з ПДВ. Суми зобов`язань Замовника можуть коригуватись в межах ціни цього Договору при зміні напрямків використання бюджетних коштів відповідно до планів фінансування, затверджених в установленому порядку (розпоряджень Кабінету Міністрів України, облдержадміністрації, інших розпорядників коштів), що буде визначатись додатковими угодами. Договірна ціна є твердою і може бути переглянута за наступних умов:
-зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника;
-узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості робіт;
-зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
-зміни індексу інфляції, який встановлюється згідно із законодавством органами державної статистики у випадку врахування його у договірній ціні Підрядника;
-зміни тарифів, що встановлюються на законодавчому рівні (в т.ч. державними регуляторами.
Пунктом 4.4. Договору передбачено, що договірна ціна робіт обґрунтовується відповідно до ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», СОУ 42.1-37641918-050:2012 «Порядок визначення вартості капітального та поточного ремонтів автомобільних доріг загального користування (державного та місцевого значення)».
Пунктом 2.6. даного Договору визначено, що закупівлю, одержання, складування, збереження необхідних для виконання матеріалів, устаткування та інших ресурсів здійснює Підрядник, він відповідає за кількість і комплектність постачання цих ресурсів, на ньому лежить ризик її випадкової втрати чи пошкодження. Підрядник забезпечує відповідність якості будівельних матеріалів, конструкцій, устаткування, що постачається ним, шляхом оперативного лабораторного контролю та відповідності технічним завданням, державним стандартам, технічним умовам, а також наявність самих сертифікатів, технічних паспортів, інших документів, що засвідчують їх характеристики, якість, надаючи Замовнику їх в складі документів при перевірці та прийманні виконаних робіт для оплати на вимогу останнього.
Пунктом 3.2. Договору визначено, що замовник здійснює оплату за виконані роботи в межах виділених бюджетних асигнувань та фактичного надходження бюджетних коштів на підставі актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) та довідок про вартість виконаних робіт (форма КБ-3), підписаних уповноваженими представниками сторін. Здача до оплати виконаних робіт може проводитись подекадно.
13.09.2018 між Арданівською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_13 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №1 до Договору підряду №01/08/2018 від 13.08.2018, якою виправили допущену технічну помилку в даних Замовника.
17.09.2018 між Арданівською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_13 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №1 до Договору підряду №01/08/2018 від 13.08.2018, якою виправили допущену технічну помилку в реєстраційних даних Підрядника.
29.07.2019 між Арданівською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_13 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №3 до Договору підряду №01/08/2018 від 13.08.2018, якою пункт 4.1. Договору викладено в наступній редакції: «Ціна Договору становить 13400000 гривень з врахуванням ПДВ, з них: на 2018 рік - 10000000 гривень, на 2019 рік 3000000 гривень, на 2020 рік 400000 гривень.
Однак, в період з серпня 2018 року по грудень 2019 року ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор», будучи службовою особою даного товариства, а також маючи вирішальний вплив на господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор», переслідуючи кінцеву мету незаконного збагачення - заволодіння коштами місцевого бюджету Арданівської сільської ради, виділених на проведення будівельних робіт з капітального ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки своєї діяльності, надав вказівки, невстановленим на даному етапі досудового слідства підлеглим йому співробітникам ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо недотримання під час виконання робіт за договором №01/08/2018 від 13.08.2018 з капітального ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області, в частині ведення обліку обсягів виконаних робіт та використаних будівельних матеріалів в тому числі сумішей асфальтобетонних при влаштування дорожнього одягу, що дало можливість провести зазначені роботи з меншими фінансовими затратами.
В той же проміжок часу, ОСОБА_4 , діючи умисно, маючи намір на заволодіння коштами державного та місцевого бюджетів, надав вказівки невстановленим особам з числа працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо внесення в акти приймання виконаних робіт форми №КБ-2в до договору № 01/08/2018 від 13.08.2018 завищених обсягів виконаних будівельних робіт та подачі їх до Арданівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області з метою отримання оплати їх вартості.
Зокрема, в період з серпня 2018 року по грудень 2019 року ОСОБА_4 , всупереч вимог п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов`язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з серпня 2018 року по грудень 2019 року було завищено обсяги та вартість виконання будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області», усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що фактично вартість по виконанню будівельних робіт по даному об`єкту становить 12519912,00 гривень з метою незаконного заволодіння коштами місцевого бюджету Арданівської сільської ради, умисно, повторно, з корисливих мотивів, надав вказівки невстановленій досудовим розслідуванням особі з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» скласти і підписати від імені інженера даного товариства ОСОБА_8 , а протягом 2019 року від імені директора ОСОБА_7 та завірити круглою печаткою ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» 9 (дев`ять) довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 9 (дев`ять) актів приймання виконаних будівельних робіт (№1 за вересень 2018 року на суму 2146998,38 гривень, №2 за вересень 2018 року на суму 2904569,88 гривень, №3 за жовтень 2018 року на суму 1683540,41 гривень, №4 за листопад 2018 року на суму 1683763,52гривень, №5 за грудень 2018 року на суму 1581127,81 гривень, №6 за серпень 2019 року на суму 599912,02 гривень, №7 за серпень 2019 року на суму 599949,47 гривень, №8 за вересень 2019 року на суму 599298,20 гривень, №9 за грудень 2019 року на суму 1200840,31 гривень) на загальну суму 13000000гривень, до яких невстановленою особою із числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» за вказівками ОСОБА_4 були внесені завідомо неправдиві відомості про щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, зокрема:
-завищено кількість використаної «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 15 (С1421-9835 варіант 3)», де в актах зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 16307,5 м2 використано 1557,192 тонн даної суміші, тоді як для влаштування зазначеної площі покриття фактично використано даного матеріалу в кількості 1441,583 тонн;
-завищено обсяг будівельних робіт по «Влаштування вирівнюючого шару із пористої асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем Vogele Super 1303-2 при ширині укладання 3,5 м, середньою товщиною 2 см (ДН2?3-88)», де в актах зазначено виконання робіт в обсягах 741,52 тонн, тоді як фактично виконано в обсязі 685,343 тонн;
Таким чином, ОСОБА_4 за сприяння невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» завищили загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об`єкту на суму, згідно висновку експерта №257/22 від 25.06.2022 480088 гривень.
В той же самий проміжок часу, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що складені та підписані невстановленою особою від імені інженера ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_8 , а у 2019 року від імені директора даного товариства ОСОБА_7 , документи містять завищені обсяги фактично виконаних робіт, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах забезпечив подання в декілька етапів до Арданівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області, дев`ять актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та дев`ять довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3, на загальну суму 13000000гривень, а саме:
-17.09.2018 підписано акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за вересень 2018 року на суму 2146998,38гривень;
-26.09.2018 підписано акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за вересень 2018 року на суму 2904569,88гривень;
-11.10.2018 підписано акт №3 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку№2 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за жовтень 2018 року на суму 1683540,41гривень;
-16.11.2018 підписано акт №4 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за листопад 2018 року на суму 1683763,52гривень;
-17.12.2018 підписано акт №5 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2018 року на суму 1581127,81гривень;
-01.08.2019 підписано акт №6 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за серпень 2019 року на суму 599912,02гривень;
-20.08.2019 підписано акт №7 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за серпень 2019 року на суму 599949,17гривень;
-11.09.2019 підписано акт №8 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за вересень 2019 року на суму 599298,20гривень;
-19.12.2019 підписано акт №9 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2019 року на суму 1200840,31гривень.
Таким чином, згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в, складених по договору №01/08/2018 від 13.08.2018, загальна вартість прийнятих Арданівською сільською радою Іршавського району Закарпатської області будівельних робіт (послуг) по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області» становить 13000000 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт згідно висновку експерта №257/22 від 25.06.2022 становила 12519912,00 гривень.
У той же період часу, ОСОБА_4 , реалізовуючи свої протиправні дії, спрямовані на незаконне заволодіння коштами, виділеними на проведення робіт за договору № 01/08/2018 від 13.08.2018, організував та забезпечив поетапне передання невстановленою особою вказаних актів довідок про вартість для підписання службовими особами Арданівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області та подальшого прийняття виконаних будівельних робіт на даному об`єкті.
На підставі вище перелічених документів, в період часу з 17.09.2018 по 20.12.2019 Арданівською сільською радою Іршавського району на виконання умов договору №01/08/2018 від 13.08.2018 з капітального ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області, проведено оплату виконаних робіт в сумі 13000000 гривень, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області рахунок № НОМЕР_6 (МФО 812016) на розрахунковий рахунок ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» № НОМЕР_3 , відкритий в ПАТ «АКБ «КОНКОРД» МФО 307350, згідно:
- платіжного доручення №1 від 17.09.2018 в сумі 2146998,38 гривень;
- платіжного доручення №2 від 26.09.2018 в сумі 2904569,88 гривень;
- платіжного доручення №3 від 11.10.2018 в сумі 1683540,41 гривень;
- платіжного доручення №4 від 16.11.2018 в сумі 1683763,52 гривень;
- платіжного доручення №5 від 17.12.2018 в сумі 1581127,81 гривень;
- платіжного доручення №1 від 01.08.2019 в сумі 599912,02 гривень;
- платіжного доручення №2 від 20.08.2019 в сумі 599949,47 гривень;
- платіжного доручення №3 від 12.09.2019 в сумі 599298,20 гривень;
- платіжного доручення №4 від 20.12.2019 в сумі 1200840,31 гривень;
Отримавши кошти від Арданівської сільської ради Іршавського району Закарпатської області на розрахунковий рахунок ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в тому числі в сумі 480088 гривень внаслідок завищення об`ємів та вартості виконаних робіт, ОСОБА_4 який маючи вирішальний вплив на діяльність даного товариства, за допомогою системи клієнт-банк, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Враховуючи вищевикладені обставини, директор і засновник ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор» ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами з числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор», достовірно знаючи, що зазначеним Товариством в період з серпень2018 року по грудень 2019 року під час виконання робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 070515 Дунковиця-Арданово, км 0+000 4+000 Закарпатської області» на підставі договору№01/08/2018 від 13.08.2018 завищено обсяги та вартість фактично виконаних робіт, організував та забезпечив незаконне заволодіння коштами місцевого бюджету в сумі 480088 гривень, чим завдав майнову шкоду Арданівській сільській раді Іршавського району Закарпатської області на вказану суму, що у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є великим розміром.
Поряд з цим, 25.05.2018 тендерним комітетом Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2018-05-25-000853-4 на закупівлю робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км 0+000 2+000 у Хустському районі, очікуваною вартістю 7292088,80 гривень.
Для участі у проведення процедури публічних закупівель допущено три суб`єкти господарської діяльності, а саме:
-товариство з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» з ціновою пропозицією 7 000000 гривень;
-товариство з обмеженою відповідальністю «Мего ЛТД» з ціновою пропозицією 7100000 гривень;
-товариство з обмеженою відповідальністю «ПБС» з ціновою пропозицією 7040490 гривень;
03.08.2018 тендерним комітетом Хустської районної державної адміністрації оприлюднено повідомлення про намір укласти договір із ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» на закупівлю робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км 0+000 2+000 у Хустському районі» за ціною 7000000 гривень.
15.08.2018 між Хустською районною адміністрацією (замовник) в особі голови ОСОБА_14 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» (підрядник) в особі головного інженера ОСОБА_8 , що діє на підставі довіреності від 22.06.2018 за результатами проведення публічних закупівель укладено договір №11, відповідно до умов якого ТОВ «ДП «Алькор» взяло на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик або із залученням субпідрядних організацій виконати послуги з проведенням робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км0+000 2+000 у Хустському районі», згідно технічного завдання викладеного в тендерній документації та в обумовлений договором термін, а саме до 31.12.2020.
Пунктом 9 Договору визначено, що ціна договору складає 7000000гривень. Вказані суми можуть коригуватись в межах ціни цього Договору при зміні напрямків використання коштів державного та місцевого бюджетів, що буде визначатись додатковими угодами. Договірна ціна може бути переглянута за наступних умов:
-зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника;
-узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, послуг;
-зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
Пунктом 35 Договору визначено, що відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України, платіжні зобов`язання Замовника виникають у разі наявності та в межах бюджетних асигнувань, передбачених кошторисом, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за виконані роботи здійснюється протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, а в разі зміни бюджетного фінансування Замовник письмово повідомляє про це Виконавця. Факт надходження грошових коштів розрахунковий рахунок Замовника є моментом настання строку виконання зобов`язань за даним договором в розумінні п.2 ч. ст.530 ЦК України, при умові наявності підписаних сторонами форм КБ-2в і КБ-3. Бюджетні зобов`язання за договором коштів на 2018 рік складає 200000 гривень в тому числі ПДВ.
Пунктом 37 даного Договору визначено, що замовник, в межах отриманого бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, здійснює розрахунки за надані послуги з Підрядником протягом десяти робочих днів на підставі акту приймання виконаних послуг (наданих послуг) (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних послуг (наданих послуг) (форма КБ-3), підписаних уповноваженими представниками сторін.
Пунктом 40 даного договору передбачено, що попередня оплата може здійснюватись у межах 30% від вартості послуг відповідно до постанови КМУ від 23.04.2014 №117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» терміном не більше одного календарного місяця відповідно до наданого головним розпорядником бюджетних коштів погодження та лише щодо послуг, надання яких здійснюється протягом поточного бюджетного періоду. Використаний аванс компенсується за рахунок вартості виконаних робіт по формі КБ-2, підписаного уповноваженими представниками сторін. По закінченню зазначеного терміну невикористані суми авансу повертаються Замовнику з нарахуванням відсоткової плати на рівні облікової ставки НБУ із застосуванням коефіцієнта 1,2, а у випадку несвоєчасного повернення (неповернення), підрядник додатково сплачує пеню в розмірі облікової ставки НБУ за кожний день прострочення.
Пунктом 45 даного Договору визначено, що замовник компенсує безпосередні та супутні витрати, а також прибуток та адміністративні витрати, згідно з СОУ 42.1-37641918-050:2012 зі зміною №1, ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013. Вартість прямих витрат визначається на підставі нормативних витрат трудових та матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів наданих послуг та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
16.11.2018 між Хустською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_14 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №2 до Договору №11 від 15.08.2018, якою в пункті 35 даного договору передбачили збільшення бюджетних зобов`язань за договором на 2759448, 68 гривень, загальна сума коштів за договором на 2018 рік становить 2959448,68гривень.
27.11.2018 між Хустською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_14 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №3 до Договору №11 від 15.08.2018, якою в пункті 35 даного договору передбачили зменшення бюджетних зобов`язань за договором на 2159448, 68 гривень, загальна сума коштів за договором на 2018 рік становить 800000гривень.
20.03.2019 між Хустською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_14 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №4 до Договору №11 від 15.08.2018, якою в абзац 2 пункті 35 даного договору виклали в наступній редакції: «Збільшити бюджетні асигнування на 2019 рік на 2159448,68 гривень.
Однак, в період з серпня 2018 року по березень 2019 року ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор», будучи службовою особою даного товариства, а також маючи вирішальний вплив на господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор», переслідуючи кінцеву мету незаконного збагачення - заволодіння коштами державного бюджету, виділених на проведення будівельних робіт з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С071333 Кошелево-Залом, км 0+000 2+000 у Хустському районі, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки своєї діяльності, надав вказівки, невстановленим на даному етапі досудового слідства підлеглим йому співробітникам ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо недотримання під час виконання робіт за договором №11 від 15.08.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С071333 Кошелево-Залом, км 0+000 2+000 у Хустському районі, в частині ведення обліку обсягів виконаних робіт та використаних будівельних матеріалів в тому числі сумішей асфальтобетонних при влаштування дорожнього одягу, що дало можливість провести зазначені роботи з меншими фінансовими затратами.
В той же проміжок часу, ОСОБА_4 , діючи умисно, маючи намір на незаконне заволодіння коштами державного бюджету, надав вказівки невстановленим особам з числа працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо внесення в акти приймання виконаних робіт форми №КБ-2в до договору №11 від 15.08.2018 завищених обсягів виконаних будівельних робіт та подачі їх до Хустської районної державної адміністрації з метою отримання оплати їх вартості.
Зокрема, в період з серпня 2018 року по березень 2019 року ОСОБА_4 , всупереч вимог п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов`язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з серпня 2018 року по березень 2019 року було завищено обсяги та вартість виконання будівельних робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км 0+000 2+000 у Хустському районі», усвідомлюючи протиправний характер своїх дій і те, що фактично вартість по виконанню будівельних робіт по даному об`єкту становить 2320707,60 гривень з метою незаконного заволодіння коштами державного бюджету Хустської районної державної адміністрації, умисно, повторно, з корисливих мотивів, надав вказівки невстановленій досудовим розслідуванням особі з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» скласти і підписати від імені інженера даного товариства ОСОБА_8 та завірити круглою печаткою ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» 2 (дві) довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 (за грудень 2018 року на суму 800000 гривень, за березень 2019 року на суму 2159448,68 гривень) на загальну суму 2959448,68гривень та 2 (два) акти приймання виконаних будівельних робіт (№6 за грудень 2018 року на суму 600000 гривень, №7 за березень 2019 року на суму 2159448,68 гривень) на загальну суму 2759448,68гривень, до яких невстановленою особою із числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» за вказівкою ОСОБА_4 були внесені завідомо неправдиві відомості про щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, зокрема:
-завищено кількість використаної «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 15 (С1421-9835 варіант 3)», де в акті №1 зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 627м2 використано 75,7416 тонн даної суміші, тоді як фактично було влаштовано покриття товщиною 4,2 см та площею 627 м2 і використано даного матеріалу в кількості 60,5682 тонн;
-завищено кількість використаної «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 15 (С1421-9835 варіант 3)», де в акті №2 зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 5032м2 використано 607,8656 тонн даної суміші, тоді як фактично було влаштовано покриття товщиною 4,2 см та площею 5031 м2 і використано даного матеріалу в кількості 485,995 тонн;
Таким чином, ОСОБА_4 за сприяння невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» завищили загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об`єкту на суму, згідно висновку експерта №260/22 від 15.07.2022 638741,08 гривень в тому числі в сумі 438741,08 гривень за завищення обсягів фактично виконаних робіт.
В той же самий проміжок часу, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що складені та підписані невстановленою особою від імені інженера ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_8 , документи містять завищені обсяги фактично виконаних робіт, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах організував та забезпечив подання у два етапи до Хустської районної державної адміністрації, яка знаходиться за адресою Закарпатська област, м.Хуст, вул.Карпатської Січі, 21, два акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в на загальну суму 2759448,68 гривень та дві довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ-3, на загальну суму 2959448,68гривень, а саме:
-11.12.2018 підписано акт №6 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2018 року на суму 600000гривень;
-20.03.2019 підписано акт №7 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за березень 2019 року на суму 2159448,68гривень;
Таким чином, згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в, складених по договору №11 від 15.08.2018, загальна вартість прийнятих Хустською районною державною адміністрацією будівельних робіт (послуг) по об`єкту «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км0+000 2+000 у Хустському районі» становить 2759448,68 гривень, а згідно довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ?3 така вартість становить 2959448,68 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт згідно висновку експерта №260/22 від 15.07.2022 становила 2320707,60 гривень.
У той же період часу, ОСОБА_4 реалізовуючи свої протиправні дії, спрямовані на незаконне заволодіння коштами, виділеними на проведення робіт за договором № 11 від 15.08.2018, організував та забезпечив поетапне передання невстановленою особою вказаних актів та довідок про вартість для підписання службовими особами Хустської районної державної адміністрації та подальшого прийняття виконаних будівельних робіт на даному об`єкті.
На підставі вище перелічених документів, в період часу з 26.09.2018 по 21.03.2019 Хустською районною державною адміністрацією на виконання умов договору №11 від 15.08.2018 з поточного середнього ремонту автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км 0+000 2+000 у Хустському районі, проведено оплату виконаних робіт в сумі 2959448,68 гривень, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області рахунок № НОМЕР_7 (МФО 812016) на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор»:
- на рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в ПАТ «АКБ «КОНКОРД» МФО 307350, згідно платіжного доручення №3 від 26.09.2018 в сумі 60000 гривень (як попередня оплата - аванс), платіжного доручення №7 від 16.11.2018 в сумі 140 000 гривень, платіжного доручення №13 від 10.12.2018 в сумі 600000 гривень;
- на рахунок № НОМЕР_2 , відкритий в Столичній філії ПАТ «КБ «ПриватБанк» МФО 380269, згідно платіжного доручення №1 від 20.03.2019 в сумі 2159448,68 гривень.
Отримавши кошти від Хустської районної державної адміністрації на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в тому числі в сумі 638741,08 гривень внаслідок завищення об`ємів та вартості виконаних робіт, ОСОБА_4 який маючи вирішальний вплив на діяльність даного товариства, за допомогою системи клієнт-банк, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Враховуючи вищевикладені обставини, директор і засновник ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор» ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами з числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор», достовірно знаючи, що зазначеним Товариством в період з серпня2018 року по березень 2019 року під час виконання робіт на об`єкті «Поточний середній ремонт автомобільної дороги місцевого значення загального користування С 071333 Кошелево-Залом, км0+000 2+000 у Хустському районі» на підставі договору №11 від 15.08.2018 завищено обсяги та вартість фактично виконаних робіт, організував та забезпечив незаконне заволодіння коштами місцевого бюджету в сумі638741 гривень, чим завдав майнову шкоду Хустській районній державній адміністрації на вказану суму, що у 600 разів перевищує встановлений на 2019 рік неоподатковуваний мінімум доходів громадян (960,5 гривень), тобто є особливо великим розміром.
Поряд з цим, 20.07.2018 тендерним комітетом Хустської районної державної адміністрації Закарпатської області оприлюднено оголошення про проведення відкритих торгів UA-2018-07-20-000125-b на закупівлю робіт з капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області, очікуваною вартістю 22192621,20 гривень.
Для участі у проведення процедури публічних закупівель допущено три суб`єкти господарської діяльності, а саме:
-товариство з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» з ціновою пропозицією 21 860000 гривень;
-товариство з обмеженою відповідальністю «Мего ЛТД» з ціновою пропозицією 21970700 гривень;
16.08.2018 тендерним комітетом Хустської районної державної адміністрації оприлюднено повідомлення про намір укласти договір із ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» на закупівлю робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області» за ціною 21860000 гривень.
31.08.2018 між Хустською районною адміністрацією (замовник) в особі голови ОСОБА_14 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» (підрядник) в особі головного інженера ОСОБА_8 , що діє на підставі довіреності від 02.08.2018 за результатами проведення публічних закупівель укладено договір №13, відповідно до умов якого ТОВ «ДП «Алькор» взяло на себе зобов`язання своїми силами і засобами, на власний ризик або із залученням субпідрядних організацій виконати послуги з проведенням робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області», згідно технічного завдання викладеного в тендерній документації та в обумовлений договором термін, а саме до 31.12.2020.
Пунктом 10 Договору визначено, що договірна ціна на роботи з капітального ремонту складає 21860000гривень. Вказані суми можуть коригуватись в межах ціни цього Договору при зміні напрямків використання коштів державного та місцевого бюджетів, відповідно до планів фінансування, затверджених Укравтодором (розпоряджень Кабінету Міністрів України, облдержадміністрацій) що буде визначатись додатковими угодами. Договірна ціна може бути переглянута за наступних умов:
-зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника;
-узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт;
-зміни ціни у зв`язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок;
-зміни встановленого згідно із законодавством ораганми державної статистики індексу споживчих цін, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в цьому Договорі.
Пунктом 16 Договору передбачено, що забезпечення робіт матеріалами здійснює Підрядник, він зобов`язаний узгоджувати із Замовником постачальників матеріалів. Поточні ціни на матеріально-технічні ресурси приймаються за найменшою ціною, визначеною на підставі проведеного аналізу ринку матеріалів, що склались в регіоні на момент розрахунку, з урахуванням їх якісних характеристик, строків та обсягів постачання. Підряник відповідає за кількість якість і комплектність постачання цих ресурсів, на ньому лежить ризик їх випадкової втрати та пошкодження.
Пунктом 36 Договору визначено, що відповідно до статті 48 Бюджетного кодексу України, платіжні зобов`язання Замовника виникають у разі наявності та в межах бюджетних асигнувань, передбачених кошторисом, а оплата здійснюється в межах фактичного надходження бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за виконані роботи здійснюється протягом 5 (п`яти) банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, а в разі зміни бюджетного фінансування Замовник письмово повідомляє про це Виконавця. Факт надходження грошових коштів розрахунковий рахунок Замовника є моментом настання строку виконання зобов`язань за даним договором в розумінні п.2 ч.1 ст.530 ЦК України, при умові наявності підписаних сторонами форм КБ-2в і КБ-3. Бюджетні зобов`язання за договором коштів на 2018 рік складає 550000 гривень в тому числі ПДВ.
Пунктом 38 даного Договору визначено, що замовник, в межах отриманого бюджетного фінансування на свій реєстраційний рахунок, щомісячно здійснює розрахунки за надані роботи з Підрядником протягом десяти робочих днів на підставі акту приймання виконаних послуг (наданих послуг) (форма КБ-2в) та довідки про вартість виконаних послуг (наданих послуг) (форма КБ-3), підписаних уповноваженими представниками сторін.
Пунктом 48 даного Договору визначено, що замовник компенсує безпосередні та супутні витрати, а також прибуток та адміністративні витрати, згідно з СОУ 42.1-37641918-050:2012 зі зміною №1, ДСТУ Б.Д.1.1-1:2013. Вартість прямих витрат визначається на підставі нормативних витрат тудових та матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів наданих послуг та уточнених цін ресурсів, передбачених в договірній ціні.
21.11.2018 між Хустською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_14 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №3 до Договору №13 від 31.08.2018, якою в пункті 36 даного договору передбачили збільшення бюджетних зобов`язань за договором на 6222575гривень, загальна сума коштів за договором на 2018 рік становить 6772575гривень.
24.04.2019 між Хустською районною державною адміністрацією в особі голови ОСОБА_14 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі головного інженера ОСОБА_8 укладено додаткову угоду №4 до Договору №13 від 31.08.2018, якою абзац другий пункту 36 даного договору виклали в наступній редакції: «збільшити бюджетне асигнування на 2019 рік на 837317,24 гривень».
19.12.2019 між Хустською районною державною адміністрацією в особі в.о.голови ОСОБА_15 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №5 до Договору №13 від 31.08.2018, якою абзац 2 пункті 36 даного договору виклали в наступній редакції: «Збільшити бюджетні асигнування на 2019 рік на 3976127,52 гривень».
22.07.2020 між Хустською районною державною адміністрацією в особі в.о.голови ОСОБА_16 та ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в особі директора ОСОБА_7 укладено додаткову угоду №6 до Договору №13 від 31.08.2018, якою абзац 2 пункті 36 даного договору виклали в наступній редакції: «Збільшити бюджетні асигнування на 2020 рік на 9849941,42 гривень»
Однак, в період з серпня 2018 року по грудень 2020 року ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор», будучи службовою особою даного товариства, а також маючи вирішальний вплив на господарську діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор», переслідуючи кінцеву мету незаконного збагачення - заволодіння коштами державного бюджету, виділених на проведення будівельних робіт з капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області, усвідомлюючи суспільно-небезпечні наслідки своєї діяльності, надав вказівки, невстановленим на даному етапі досудового слідства підлеглим йому співробітникам ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо недотримання під час виконання робіт за договором №13 від 31.08.2018 на даному об`єктів капітального ремонту, в частині ведення обліку обсягів виконаних робіт та використаних будівельних матеріалів в тому числі кількості сумішей асфальтобетонних, використаних для влаштування дорожнього одягу, що дало можливість провести зазначені роботи з меншими фінансовими затратами.
В той же проміжок часу, ОСОБА_4 , діючи умисно, маючи намір на незаконне заволодіння коштами державного бюджету, надав вказівки невстановленим особам з числа працівників Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» щодо внесення в акти приймання виконаних робіт форми №КБ-2в до договору №13 від 31.08.2018 завищених обсягів виконаних будівельних робіт та подачі їх до Хустської районної державної адміністрації з метою отримання оплати їх вартості.
Зокрема, в період з серпня 2018 року по грудень 2020 року ОСОБА_4 , всупереч вимог п.2 національного стандарту України ДСТУ Б Д.1.1*1:2013 «Правил визначення вартості будівництва» щодо обов`язковості застосування примірних форм первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3) при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об`єктах будівництва, достовірно знаючи та усвідомлюючи, що ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в період з серпня 2018 року по грудень 2020 року було завищено обсяги та вартість виконання будівельних робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області», усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, з метою незаконного заволодіння коштами державного бюджету Хустської районної державної адміністрації, умисно, повторно, з корисливих мотивів, надав вказівки невстановленій досудовим розслідуванням особі з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» скласти і підписати від імені інженера даного товариства ОСОБА_8 , а протягом 2019-2020 від імені директора ОСОБА_7 та завірити круглою печаткою ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» 9 (дев`ять) довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми №КБ-3 та 9 (дев`ять) актів приймання виконаних будівельних робіт (№б/н за листопад 2018 року на суму 165000 гривень, №10 за грудень 2018 року на суму 1999990,24 гривень, №11 за грудень 2018 року на суму 3786052,02 гривень, №12 за грудень 2018 року на суму 821532,74гривень, №13 за квітень 2019 року на суму 837317,24 гривень, №2 за грудень 2019 року на суму 3976127,52 гривень, №1 за липень 2020 року на суму 7024049,44гривень, №б/н за серпень 2020 року на суму 2533983,59 гривень, №2 за грудень 2020 року на суму 381190,64 гривень) на загальну суму 21525243,43гривень, до яких невстановленою особою із числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» за вказівками ОСОБА_4 були внесені завідомо неправдиві відомості про щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт, зокрема:
-у актах за 2018 рік завищено кількість використаної «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 20 (С1421-9835 варіант 1)», в яких зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 12495,7 м2 використано 1509,48016 тонн даної суміші, тоді як фактично було влаштовано верхнього шару покриття товщиною 3,5 см та площею 12495 м2 і використано даного матеріалу в кількості 997,157 тонн;
-у актах за 2019 рік завищено кількість використаної «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 20 (С1421-9835 варіант 1)», в яких зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 3999,38м2 використано 483,157 тонн даної суміші, тоді як фактично було влаштовано верхнього шару покриття товщиною 3,5см та площею 3999,38 м2 і використано даного матеріалу в кількості 319,151 тонн;
-у актах за 2020 рік невірно підрахований обсяг «Влаштування вирівнюючого шару із пористої асфальтобетонної суміші асфальтоукладачем Vogele Super 1303-2 при ширині укладання 3,5 м, середньою товщиною 2 см (ДН2?3-88)», де в актах зазначено виконання робіт в обсягах 595,0378 тонн, тоді як фактично виконано в обсязі 206,855 тонн;
-у акті №1 за липень 2020 рік завищено обсяг по «Ущільненню асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним вібраційним гладковальцевим Hamm HD110 масою 10,6 т за шість проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2?4-11)», де в актах зазначено виконання даного виду робіт площею 12935,62, тоді як фактично виконано у 2020 році на площі 4536,3 м2;
-у акті №1 за липень 2020 рік завищено обсяг по «Ущільненню асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним вібраційним гладковальцевим Ammann AV110X, масою 10,4 т за вісім проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2?4-43)», де в актах зазначено виконання даного виду робіт площею 12935,62, тоді як фактично виконано у 2020 році на площі 4536,3 м2;
-у акті №1 за липень 2020 рік завищено обсяг по «Ущільненню асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним на пневмоколісному ходу Hamm HD 150ТТ, масою 14,33 т за шість проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2?4-23)», де в актах зазначено виконання робіт площею 12935,62, тоді як фактично виконано у 2020 році на площі 4536,3 м2;
-у акті №1 за липень 2020 рік завищено обсяг по «Ущільненню асфальтобетонного шару котком дорожнім самохідним вібраційним гладковальцевим Hamm HD 90, масою 9,2 т за шість проходів котка по одному сліду {при виконанні робіт на одній половині проїзної частини дороги, з рухом транспорту по другій половині з інтенсивністю більше 150 автомобілів за добу} (ДН2?4-11)», де в актах зазначено виконання даного виду робіт площею 12935,62, тоді як фактично виконано у 2020 році на площі 4536,3 м2;
-у актах за 2020 рік завищено кількість використаної «Суміші асфальтобетонні гарячі і теплі [асфальтобетон щільний] (дорожні) (аеродромні), що застосовуються у верхніх шарах покриттів, дрібнозернисті, тип А, марка 20 (С1421-9835 варіант 1)», в яких зазначено, що для влаштування верхнього шару покриття товщиною 5 см та площею 14874,92м2 використано 1562,487 тонн даної суміші, тоді як фактично було влаштовано верхнього шару покриття товщиною 3,5см та площею 14874,92 м2 і використано даного матеріалу в кількості 1187,019 тонн;
Також встановлено, що згідно актів приймання виконаних робіт форми Кб-2в виконання робіт в період 2018-2020 років на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області» здійснювалось на ділянці дороги довжиною 5600 метрів, тоді як фактично виконання робіт проведено на ділянці дороги довжиною 5460 метрів.
Таким чином, ОСОБА_4 за сприяння невстановленої досудовим розслідуванням особи з числа працівників ТОВ «ДП «Алькор» завищили загальну вартість виконаних будівельних робіт по даному об`єкту на суму, згідно висновку експерта №259/22 від 11.07.2022 5226117,43 гривень.
В той же самий проміжок часу, ОСОБА_4 , усвідомлюючи, що складені та підписані невстановленою особою від імені інженера ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» ОСОБА_8 та директора даного Товариства ОСОБА_7 , документи містять завищені обсяги фактично виконаних робіт, при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах організував та забезпечив подання у декілька етапів до Хустської районної державної адміністрації, яка знаходиться за адресою Закарпатська область, м.Хуст, вул.Карпатської Січі, 21, дев`ять актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в на загальну суму 21525243,43 гривень, а саме:
-17.09.2018 підписано акт б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за листопад 2018 року на суму 165000гривень;
-06.12.2018 підписано акт №10 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2018 року на суму 1999990,24гривень;
-07.12.2018 підписано акт №11 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2018 року на суму 3786052,02гривень;
-17.12.2018 підписано акт №12 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2018 року на суму 821532,74гривень;
-24.04.2019 підписано акт №13 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за квітень 2019 року на суму 837317,24гривень;
-19.12.2019 підписано акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2019 року на суму 3976127,52гривень;
-23.07.2020 підписано акт №1 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за липень 2020 року на суму 7024049,44гривень;
-11.08.2020 підписано акт б/н приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за серпень 2020 року на суму 2533983,59гривень;
-24.12.2020 підписано акт №2 приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою № КБ-3 за грудень 2020 року на суму 381190гривень;
Таким чином, згідно актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат форми КБ?3, складених по договору №13 від 31.08.2018, загальна вартість прийнятих Хустською районною державною адміністрацією будівельних робіт (послуг) по об`єкту «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області», становить 21525243,43 гривень, тоді як фактична вартість виконаних будівельних робіт згідно висновку експерта №259/22 від 11.07.2022 становила 16299 126 гривень.
У той же період часу, ОСОБА_4 реалізовуючи свої протиправні дії, спрямовані на незаконне заволодіння коштами, виділеними на проведення робіт за договором № 13 від 31.08.2018, організував та забезпечив поетапне передання невстановленою особою вказаних актів та довідок про вартість для підписання службовими особами Хустської районної державної адміністрації та подальшого прийняття виконаних будівельних робіт на даному об`єкті.
На підставі вище перелічених документів, в період часу з 07.09.2018 по 24.12.2020 Хустською районною державною адміністрацією на виконання умов договору №13 від 31.08.2018 з капітального ремонту автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області», проведено оплату виконаних робіт в сумі 21525243,43 гривень, шляхом перерахування грошових коштів через ГУДКУ у Закарпатській області рахунок № НОМЕР_7 ( НОМЕР_8 ), МФО 812016 на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор»:
- на рахунок № НОМЕР_3 , відкритий в ПАТ «АКБ «КОНКОРД» МФО 307350, згідно платіжного доручення №1 від 07.09.2018 в сумі 165000 гривень (як попередня оплата - аванс), платіжного доручення №8 від 21.11.2018 в сумі 1866772,50 гривень (як попередня оплата - аванс), платіжного доручення №10 від 06.12.2018 в сумі 385000 гривень, платіжного доручення №11 від 06.12.2018 в сумі 914 990,24 гривень, платіжного доручення №12 від 07.12.2018 в сумі 2619279,52 гривень, платіжного доручення №14 від 17.12.2018 в сумі 821532,74 гривень;
- на рахунок № НОМЕР_2 ( НОМЕР_9 ), відкритий в Столичній філії ПАТ «КБ «ПриватБанк» МФО 380269, згідно платіжного доручення №3 від 24.04.2019 в сумі 837317,24 гривень, платіжного доручення №8 від 19.12.2019 в сумі 3976127,52 гривень;
- на рахунок № НОМЕР_10 , відкритий в ПАТ «КБ «ПриватБанк» МФО 305299, згідно платіжного доручення №1 від 23.07.2020 в сумі 7024049,44 гривень, платіжного доручення №2 від 13.08.2020 в сумі 2533983,59 гривень, платіжного доручення №4 від 24.12.2020 в сумі 381190,64 гривень.
Отримавши кошти від Хустської районної державної адміністрації на розрахункові рахунки ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор» в тому числі в сумі 5226117,43 гривень внаслідок завищення об`ємів та вартості виконаних робіт, ОСОБА_4 , який маючи вирішальний вплив на діяльність даного товариства, за допомогою системи клієнт-банк, отримав можливість розпоряджатися ними на власний розсуд.
Слідчий зазначає, що враховуючи вищевикладені обставини, директор і засновник ТОВ «Фінансово-промислова група «Алькор» ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, за попередньою змовою із невстановленими досудовим розслідуванням особами з числа працівників ТОВ «Дорожнє підприємство «Алькор», достовірно знаючи, що зазначеним Товариством в період з серпень2018 року по грудень 2020 року під час виконання робіт на об`єкті «Капітальний ремонт автомобільної дороги загального користування місцевого значення С 071317 (Мукачево-Богородчани-Івано-Франківськ-Рогатин-Бібрка-Львів)-Бороняво-Сокирниця, км 0+000 5+600 Закарпатської області»» на підставі договору №13 від 31.08.2018 завищено обсяги та вартість фактично виконаних робіт, організував та забезпечив незаконне заволодіння коштами місцевого бюджету в сумі5226117,43 гривень, чим завдав майнову шкоду Хустській районній державній адміністрації на вказану суму, що у 600 разів перевищує встановлений на 2020 рік неоподатковуваний мінімум доходів громадян (960,5 гривень), тобто є особливо великим розміром.
Відповідно до статей 276-278, 481 Кримінального процесуального кодексу України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.191, ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст.366 КК України, а саме:
-організатор заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, у великих розмірах;
-організатор заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, в особливо великих розмірах;
-заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене за попередньою змовою групою осіб, повторно, в особливо великих розмірах;
-організатор внесення службовою особою до офіційних документів неправдивих відомостей;
-внесення службовою особою до офіційних документів неправдивих відомостей.
Слідчий вказує, що обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у інкримінованих йому злочинах підтверджується комплексом зібраних у кримінальному проваджені доказів, зокрема: оригіналами та копія виконавчої документації вилученої вході тимчасового доступу в КП ЗОР «Будкпомлектторг», Хустській РДА, Арданівській сільській раді, висновком судового експерта від 11.07.2022 за №259/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновком судового експерта від 15.07.2022 за №260/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновком судового експерта від 27.06.2022 за №257/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновком судового експерта від 24.08.2022 за №261/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновками за результатами проведення аналітичного дослідження по розрахунковими рахунками Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» (код ЄДРПОУ 39507877) НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», МФО380269. (IBAN НОМЕР_11 , та НОМЕР_3 , відкритий в АТ «АКБ «КОНКОРД», МФО307350.
Клопотання мотивованетим,що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюєтьсяу вчиненнізлочинів,які належатьдо категоріїособливо тяжкихі заякі йомуможе бутипризначено покаранняу виглядіпозбавлення воліна строквід семидо дванадцятироків з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Вказує, що органом досудового розслідування встановлені наступні ризики.
1. Переховуватися від органів досудового розслідування та суду (п.1 ч. 1ст. 177 КПК України).
Злочини,які інкримінується ОСОБА_4 ,а самеч.3ст.27,ч.4ст.191,ч.3ст.27,ч.5ст.191,ч.5ст.191КК Україниє тяжкимі особливотяжкими тапередбачають можливістьпризначення покаранняу виглядіпозбавлення воліна строкдо дванадцятироків, що вже саме по собі може бути підставою та мотивом для підозрюваного переховуватись від органів досудового розслідування та суду. Так, у ст.5 Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи R(80)11 від 27.06.1980 «Про взяття під варту до суду» зауважується, що при розгляді питання про необхідність тримання під вартою, судовий орган повинен брати до уваги обставини конкретної справи, у тому числі характер та тяжкість інкримінованого злочину.
Крім цього, підозрюваний ОСОБА_4 зареєстрований в м.Луганськ, який на даний час тимчасово окупований, постійного місця проживання на території Закарпатської області не має, а тому наявний ризик того, що без застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою останній зможе ухилятись від явки до органу досудового розслідування та суду.
2.Незаконно впливатина свідків, експерта, спеціаліста у кримінальному провадженні (п.3 ч. 1ст. 177 КПК України).
ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків, які вже встановлені, та осіб, які володіють відомостями щодо обставин вчинення кримінального правопорушення, оскільки такі працювали в юридичних особах вирішальний вплив на господарську діяльність яких мав він.
Крім цього, ОСОБА_4 , з урахуванням відомих їй обставин кримінального правопорушення та матеріалів кримінального провадження, зможе вступати у поза процесуальні відносини із свідками та схиляти їх до зміни даних слідству показань, оскільки являється діючим депутатом Северодонецької районної ради та має сталі звязки в органах державної влади та місцевого самоврядування.
Аналогічним чином ОСОБА_4 зможе впливати ще на експертів та спеціалістів, які залучені у кримінальному провадженні при проведенні слідчих дій та до проведення судових експертиз, що негативно вплине на хід досудового розслідування та/або до підбурювання дачі ними неправдивих показань, або відмови від надання таких.
3. Може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме впливати на інших на даний час не встановлених осіб (п.4 ч. 1ст. 177 КПК України), з якими ОСОБА_4 можливо діяв у змові, і знаходячись на свободі може інформувати та скеровувати їх дії та показання, які також причетні до його вчинення, однак на даний час не допитані. Крім цього, може підшукувати осіб, що можуть надати вигідні для неї неправдиві показання у кримінальному провадженні.
З метою запобігання вчинити підозрюваним ОСОБА_4 будь-якої з вищеописаних дій, виникла необхідність у застосуванні заходу забезпечення кримінального провадження, а саме обрання йому найсуворішого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а тому потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного.
На підставі наведеного просить застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Вірменії, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , громадянина України, тимчасово не працюючого, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.191, ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст.366 КК України, - запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав наведених у клопотанні.
Захисник підозрюваного адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання, застосувати відносно ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання. Вказує, що відсутні вагомі докази тих обставин, що ОСОБА_4 причетний до кримінальних правопорушень, у вчиненні яких підозрюється. Слідчим не надано доказів обґрунтованості підозри. Також зазначає, що на даний час відсутні докази наявності ризиків, передбачених ст.. 177 КПК України. Зазначив, що ОСОБА_4 офіційно працевлаштований , позитивно характеризується, проживає в м. Києві, одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, за станом здоров`я потребує постійного амбулаторного лікування.
Підозрюваний у судовому засіданні підтримав думку захисника.
Заслухавши думку прокурора про доцільність обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, пояснення підозрюваного та його захисника, перевіривши докази, якими обґрунтовується клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно положень ст.132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.
У відповідності до ч.1 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Крім того, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, враховуються обставини, передбачені ст.178 КПК України, вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Відповідно до ч.1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу
Згідно п.4 ч.2 ст.183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою може бути застосований до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п`ять років.
Згідно роз`яснень, що містяться в п.3 та п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства» від 25.04.2003 року №4, запобіжні заходи застосовується за наявності підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений буде намагатись ухилятися від слідства або суду, перешкоджати встановленню істини по кримінальній справі або продовжити злочинну діяльність, а також для забезпечення виконання процесуальних рішень. Разом з тим, взяття під варту є найбільш суворим запобіжним заходом, у зв`язку з чим такий обирається лише за наявності підстав вважати, що інші (менш суворі) запобіжні заходи можуть не забезпечити виконання підозрюваним, обвинуваченим процесуальних обов`язків, що випливають норм КПК України, і його належної поведінки. Обов`язковою умовою взяття під варту (виходячи з його правової природи) має бути обґрунтована впевненість судді в тому, що більш м`які запобіжні заходи можуть не забезпечити належної поведінки підозрюваного, обвинуваченого.
Це можливо, коли особа немає постійного місця проживання, зловживає спиртними напоями чи вживає наркотичні засоби, продовжує вчиняти злочини, підтримує соціальні зв`язки негативного характеру, порушила умови запобіжного характеру, не пов`язаного з позбавленням волі, раніше ухилялася від слідства, суду чи виконання судових рішень.
Відповідно до мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 8 липня 2003 року №14-рп/2003 в справі №1-23/2003, тяжкість злочину законом не визначається, як підстава для застосування будь-якого виду запобіжного заходу, а не тільки взяття під варту, і при цьому, за своєю правовою природою запобіжний захід не є кримінальним покаранням.
У частині 3 статті 176 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті, не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам. При цьому найбільш м`яким запобіжним заходом є особисте зобов`язання, а найбільш суворим - тримання під вартою.
В обґрунтування заявленого клопотання про застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою слідчий зазначає, що ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочинів, які відноситься до особливо тяжких і за які йому може бути призначено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, а тому з метою уникнення від кримінальної відповідальності він може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, впливати на свідків, експерта, спеціаліста у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно положень ч.1 та ч.2 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1)наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Слідчий суддя, суд зобов`язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч.4 ст.194 КПК України якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м`який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов`язки, передбачені частиною п`ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, слідчий суддя враховує вимоги п.п. 3, 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого (підозрюваного) від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув`язнення.
Європейський суд з прав людини в своєму рішенні у справі «Летельє проти Франції» від 26 червня 1991 року зазначив, що особлива тяжкість деяких злочинів може викликати таку реакцію суспільства і соціальні наслідки, які виправдовують попереднє ув`язнення як виключну міру запобіжного заходу протягом певного часу.
Тобто, із зазначеного рішення Європейського суду з прав людини вбачається, що у справах, де особа обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, виходячи з самої тяжкості обвинувачення, попереднє ув`язнення може бути застосоване. Суд зобов`язаний врахувати всі дійсні обставини справи і за наявності підстав, вичерпний перелік яких визначений в ст.183 КПК України, застосувати винятковий вид запобіжного заходу.
Відповідно до п. «с» ч.1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу та особисту недоторканість. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи, здійснене з метою до провадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення.
Слідчим суддею враховуються вимоги пункту 175 рішення Європейського суду з прав людини від 21 квітня 2011 року у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якого термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об`єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, № 182), а також пункту 1 частини 1 статті 178 Кримінального процесуального кодексу України, згідно з яким слідчий суддя при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу зобов`язаний оцінити вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення.
Так, з матеріалів клопотання слідує, що органом досудового розслідування ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.191, ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст.366 КК України, які відповідно до вимог ст.12 КК України, відносяться до категорії особливо тяжких злочинів.
29.06.2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.191, ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст.366 КК України
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушеннях підтверджується: оригіналами та копія виконавчої документації вилученої вході тимчасового доступу в КП ЗОР «Будкпомлектторг», Хустській РДА, Арданівській сільській раді, висновком судового експерта від 11.07.2022 за №259/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновком судового експерта від 15.07.2022 за №260/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновком судового експерта від 27.06.2022 за №257/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновком судового експерта від 24.08.2022 за №261/22 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи, висновками за результатами проведення аналітичного дослідження по розрахунковими рахунками Товариства з обмеженою відповідальністю «Дорожнє підприємство «Алькор» (код ЄДРПОУ 39507877) НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», МФО 380269. (IBAN НОМЕР_11 , та НОМЕР_3 , відкритий в АТ «АКБ «КОНКОРД», МФО 307350.
Проте, підозра ОСОБА_4 у вчиненні даних злочинів за відсутності фактичних даних, які б свідчили про те, що інші більш м`які запобіжні заходи можуть не забезпечити його належної поведінки та виконання процесуальних обов`язків, передбачених КПК України, не є підставою для обрання найбільш суворої міри запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.
З досліджених матеріалів слідує, що ОСОБА_4 одружений, має на утриманні неповнолітню дитину, офіційно працевлаштований, раніше не судимий, має постійне місце проживання.
Також, як встановлено під час розгляду клопотання, з часу внесення вказаних відомостей 04.05.2020 року до ЄРДР підозрюваний ОСОБА_4 з`являлася на всі виклики слідчого, доказів зворотного слідчому судді надано не було.
Оцінюючи доводи прокурора та слідчого про необхідність застосування відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою через ризики можливого переховування від органів досудового розслідування та суду, незаконного впливу на свідків, експерта, спеціаліста у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином слідчий суддя констатує, що прокурором не доведено те, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
З врахуванням сукупності викладених висновків, а також даних про особу підозрюваного ОСОБА_4 який раніше не судимий, має постійне місце проживання, працює на посаді заступника директора «Торговий Дім «Р-Трейд»» за відсутності обґрунтованої впевненості в тому, що більш м`які запобіжні заходи не зможуть забезпечити його належної поведінки, слідчий суддя вважає, що в силу характеру діянь, в яких підозрюється ОСОБА_4 наслідків, які настали внаслідок злочину та потреби у встановлені істини у кримінальному провадженні, та приходить до висновку, що прокурором доведено обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини 1 статті 194 КПК України, але не доведено обставини, передбачені пунктом 3 частини 1 цієї статті, а тому в задоволенні клопотання про обрання відносно ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді взяття під варту слід відмовити.
На підставі наведеного, зважаючи на необхідність дотримання цілей кримінального провадження, загальних засад кримінального провадження, слідчий суддя, з метою забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов`язків, у зв`язку з тим що в ході розгляду клопотання доведено обґрунтованість підозри та наявність існування ризику переховування від органів досудового розслідування та суду, доходить висновку про наявність підстав для застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, з покладенням на підозрюваного ОСОБА_4 відповідних обов`язків, а саме: прибувати до слідчого, прокурора чи суду на виклики; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, про зміну свого місця проживання; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Роз`яснити учасникам кримінального провадження, що відповідно до ст. 179 КПК України, особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного,обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу. В разі невиконання вищезазначених обов`язків до підозрюваного може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 7 ст. 194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Керуючись п. "с" ч. 1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, постановою Пленуму Верховного Суду України № 4 від 25 квітня 2003 року "Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства" ст. ст. 177, 178, 183, 186, 309, 392, 395 КПК України, слідчий суддя,
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у задоволенні клопотання начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області ОСОБА_6 , погодженого прокурором відділу Закарпатської обласної прокуратур ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 .
Застосувати відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.27, ч.4 ст.191, ч.3 ст.27, ч.5 ст.191, ч.5 ст.191, ч.3 ст.27, ч. 1 ст. 366, ч.1 ст.366 КК України, запобіжний захід у виді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 такі обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора чи суду на виклики;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд, про зміну свого місця проживання;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну
Строк дії обов`язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_4 - до 29 серпня 2023 року.
Роз`яснити ОСОБА_4 , що в разі невиконання покладених на нього обов`язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід та може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 3 ст.179 КПК України контроль за виконанням особистого зобов`язання відносно ОСОБА_4 , покласти на слідчого.
Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її проголошення, а підозрюваним в цей же строк з моменту вручення копії ухвали.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 07.07.2023 |
Оприлюднено | 17.07.2023 |
Номер документу | 112198666 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Лемак О. В.